V. Budnikas. Kabinetinis lietuvių kalbos sindromas: atsakas A.Smetonai (25)

Lietuvos piliečio pasas | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Lietuvos piliečio pasas | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Kalbininkas Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto dekanas Antanas Smetona publikacijoje „Kaip 150 visuomenės veikėjų kalbą gelbėjo“ neseniai jausmingai reagavo į 150 Lietuvos intelektualų iniciatyvą įstatymu nekeisti lietuvių kalbos abėcėlės, tačiau leisti užsieniečiams Lietuvos Respublikos asmens tapatybės dokumentuose rašyti savo pavardes ir vardus originalo kalba kitame dokumento puslapyje.

Stebina ne autoriaus kompetencija (atrodo, tam jos pakanka), bet publikacijos emocingumas: yra lotyniškas posakis – „Jupiteri, tu pyksti? Vadinasi, tu neteisus“.

Vis dėlto norėtųsi, kad autorius praplėstų savo kabinetinio samprotavimo ribas. Neturėtų jis faktinės asmenvardžių rašybos publicistikoje, literatūroje ir kt. automatiškai perkelti į teisę. Asmens tapatybės dokumentas nėra absoliuti to asmens nuosavybė.

Bet kuri valstybė išduoda savo patvirtintą asmens tapatybės dokumentą, jei tik šis asmuo atitinka tos valstybės teisės aktais nustatytus reikalavimus. Vadinasi, teisės aktų kūrėjas nėra asmens tapatybės dokumento prašantis asmuo – jų autorius yra valstybė, kitaip tariant, tos valstybės visuomenė. Tad nelogiška manyti, kad kiekvienas asmuo turi teisę reikalauti iš visuomenės, į kurią jis nori integruotis, jam asmeniškai tinkančios tvarkos, t.y. jis negali kelti savarankiškų reikalavimų visuomenei, kuri yra nustačiusi savo piliečių bendrabūvio tvarką – nustačiusi asmens tapatybės dokumento išdavimo, jo įgijimo ar vartojimo taisykles. Kitaip tariant, norint tapti konkrečios visuomenės nariu (piliečiu), privalu laikytis ir tos visuomenės nustatytų reikalavimų, įskaitant dokumentų išdavimo, jų pildymo (įrašų), saugojimo ir naudojimo tvarkos.

Autorius apeliuoja į tarptautinės žmogaus teisių institucijas (EŽTT), neva jos vėliau ar anksčiau įpareigos Lietuvą rašyti asmenvardžius asmens tapatybės dokumentuose Lietuvos socialdemokratų ir liberalų pageidaujama tvarka. Tačiau EŽTT jau vienareikšmiškai yra pasisakęs, jog asmenvardžių rašyba yra valstybės diskrecijos reikalas, o šiuo atveju mūsų šalis nustatydama asmenvardžių rašybą asmens tapatybės dokumentuose jokios žmogaus teisės nepažeidžia.

Tad nėra ir prasmės diskutuoti su autoriumi dėl to, pažeidžia Lietuvos valstybė, ar nepažeidžia žmogaus teisių, reikalaudama laikytis jos visuomenės nustatytų teisinių normų. Atrodytų, kam autoriui barstyti savo galvą pelenais ir draskytis marškinius nuo krūtinės, kai mūsų šalyje visiems ir taip viskas aišku?

Beje, jis neįvertina milžiniško lėšų poreikio valstybei pertvarkant duomenų bazes (Sodros, Registrų centro, notariatų ir kt.) pradėjus pavardes rašyti papildomomis raidėmis. Tikėtina, kad Vilnijos krašto Lietuvos lenkams atsirastų kitos valstybės subsidijų keičiant asmens dokumentus, t.y. perrašant tariamų lenkų pavardes į asmens dokumentus originalo kalba. Bet vargu, ar mūsų valstybė gaus iš kitos valstybės subsidijas pertvarkant duomenų bazes po tokių drastiškų lietuviškos abėcėlės pasikeitimų. Tad logiška klausti: kodėl mes, mokesčių mokėtojai, turime apmokėti kažkieno brangiai kainuojančią politinę užgaidą, juolab, kai naujasis Lenkijos prezidentas nesutiko daryti analogiškų nuolaidų Lenkijoje gyvenantiems lietuviams, motyvuodamas, kad tam reikia labai daug lėšų?

Vargu, ar kas tiki, kad mūsų valstybė yra turtingesnė už Lenkijos valstybę. Greičiau mūsų valdžia (socdemai, liberalai ir kt.) yra nuolankesnė ir pasirengusi beatodairiškai patiesti gražius kilimėlius panašiems politiniams reikalavimams.

Bet svarbiausia, kodėl autoriui atrodo, kad trijų raidžių problema mūsų valstybėje yra prioritetinė?

Mūsų žiniomis, apie trečdalis Lietuvos piliečių gyvena skurde arba žemiau skurdo ribos. Žmonių atlyginimai yra vieni iš mažiausių Europoje. Beveik trečdalis Lietuvos piliečių jau emigravo iš Lietuvos, o jų vietą planuoja užimti į Europą atplūstantys imigrantai. Mūsų vaikų gimstamumas yra itin žemas ir nebeužtikrina kartų kaitos – paprastais žodžiais kalbant, mūsų tauta jau miršta. Lietuvoje masiškai plinta alkoholizmas ir narkomanija, šalis beveik pirmauja savižudybių skaičiumi pasaulyje, o Lietuvos vaikai yra patys nelaimingiausi Europoje.

Taigi, ar nemano autorius, kad savo intelektą ir emocijas dėl šių nelemtų trijų raidžių jis ir jo nuomonės išpažinėjai galėtų nukreipti solidarizuojant visuomenę, ugdant likusių lietuvių patriotizmą ir meilę savo kraštui, užuot prievarta brukant visuomenei permainas, kurios nežada jai jokios naudos, išskyrus trumpalaikes tam tikrų politikų asmenines ambicijas (o gal vis dėlto esama interesų?).

Šiuo atveju tenka pavydėti lenkams, kurie nuosekliai siekia savo tikslo ir saugo savo identitetą.

Autorius yra Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvos kelias, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

25 komentarai

 1. Tautietis:

  Iki kokio absurdo priėjome, kad LIETUVIŲ TAUTAI tenka ginti LIETUVIŲ KALBĄ nuo garbingiausios Lietuvoje aukščiausios mokyklos VILNIAUS UNIVERSITETO filologijos fakulteto dekano turinčio Antano Smetonos, buvusio Lietuvos Prezidento pavardę(gal būt ir šaknų) .Kyla klausimas- ko moko Vilniaus Universitetas,ką jis atstovauja, kas jį įpareigoja revizuoti lietuvių kalbą. PROTU NESUVOKIAMA . Tai ne koks sulenkėjęs restauratorius ar neaiškios tautybės moteriškė, Tai kas tada yra Vilniaus Universitetas?

 2. Pikc:

  “Taigi, ar nemano autorius, kad savo intelektą ir emocijas dėl šių nelemtų trijų raidžių jis ir jo nuomonės išpažinėjai galėtų nukreipti solidarizuojant visuomenę, ugdant likusių lietuvių patriotizmą ir meilę savo kraštui […]” – liberastams patriotizmas ir meilė savo kraštui yra naikintini dalykai – ir šiaip keiksmažodžiai, tad naivu tikėtis, kad jie prie to prisidėtų. Atvirkščiai – jie kenks, kiek tik išgalės – ką to Smetonos pavyzdys ir rodo.

 3. LosAngeles:

  Filologijos fakulteto dekanas??? Tai jis is Lietuveles ‘gauna’, ir turbut nemazai. Veidelis ne bedziaus… Bet akivaizdu kad dergti ja nei kiek nesikuklina. Besarmatis, taip sakydavo kaime… Besarmatis

 4. Joana:

  Didžiulė pagarba ir padėka gerb. Vytautui Budnikui.

 5. Bartas:

  Tas, smetona, yra baisus žmogus, gal tiksliau nusikaltėlis. Skaičiau tą sapaliojimą. Sarmata tik sužinojus , kad šitas tipas moko Lietuvių Kalbos mūsų jaunuomenę. Seniau tokį už išdavystę, bausdavo kaklu, o dabar algą moka.

 6. Juodas humoras:

  Po tokių baisių komentarų daktarui A.Smetonai belieka tik nusišauti…

 7. Autoriui:

  Na, ir kas toliau? Ką, Tamsta, siūlai? Nieko? Tai čia – audra vandens stiklinėje. Gal užsiimk, Tamsta, kuo naudingesniu? Pvz., smulkaus verslo vystymosi problemomis, pensijų tiems nabagėliams pensininkams padidinimu iki žmoniško (!) lygio, atlyginimų pakėlimu ir t.t. Ne? Lietuvių kalbos problemos – aukščiau visko? Aišku. Supratau. Daugiau klausimų neturiu.

 8. Žemyna:

  … kodėl atrodo, kad trijų raidžių problema mūsų valstybėje yra prioritetinė? –
  Jei įpratai nuo jaunumės būti siuntinėjamas „ant trijų raidžių”, tai iš įpročio (kitaip tariant, iš įdirbio) taip ir toliau vis puldinėji, lyg komandą gavęs, ir vis ton pačion pusėn…
  Manyčiau, turėtume atjausti kiekvieną, kas vis dar patiria „ėjimo ant trijų raidžių” sindromo liekamąsias apraiškas ir taktiškai, humaniškai „nepastebėti” suprantant, jog kol kas mokslas bejėgis padėti panašiais atvejais.

 9. Arūnas:

  “Šiuo atveju tenka pavydėti lenkams, kurie nuosekliai siekia savo tikslo ir saugo savo identitetą” sakinį reikėjo pateikti kitaip, tiksliau:
  “Šiuo atveju tenka pavydėti Lenkijai, kuri nuosekliai siekia savo tikslo. (taškas) Net ir vadinamuose kresuose, kur ji saugo savo atmintį, tikėdama, kad ateis laikas apjungti į didžiąją Lenkiją žemes, į kurias kada nors buvo įžengusi lenko kareivio koja “.

 10. Atgalinis pranešimas: Kaip rašysime Lietuvos piliečių pavardes. Antano Smetonos, Vytauto Budniko nuomonės | Lituanistų sambūris

 11. sėlija:

  Šiandien per Žinių radiją girdėjau kaip A. Smetona savo oponentui G. Songailai teigė, kad lotynų kalboje buvo raidė w. Ta proga žvilgtelėjau į Lotynų kalbos vadovėlį. Lotynų kalbos abėcėlėje – 24 raidės. Raidės w nėra. O po raidės v eina raidės x, y ir z.

 12. Arūnas:

  Norėtųsi sužinoti, kokiose valstybėse įrašai pasuose daromi ir ne valstybine kalba. Ar yra tokių valstybių?

  • XWQ:

   Nebent tose valstybėse, kurių konstitucijose tai numatyta. Manau, kad tai būtų Šveicarijos konfederacija, kurioje lygiavertės yra keturios kalbos (vokiečių, prancūzų, italų ir ladinų) ir Kanada (anglų ir prancūzų kalbos). Bet aš galiu klysti, nes neskaičiau nei Šveicarijos, nei Kanados konstitucijų.

  • XWQ:

   P.S. O kaip gali būti valstybėje oficialūs dokumentai pildomi ne valstybine, o kokia nors kita kalba??? Nebent tik Latvijoje… Gilios užuojautos braliukams, nes jų valdžia dėl to jau turi teisinių problemų.

 13. Getia:

  Socdemai ir liberalai tęsiai tautų naikinimo politiką, ką pirmieji pradėjo bolševikai, komunistai. Dabar jie tą daro šiuolaikinėmis priemonėmis: tautinių valstybių naikinimu Europoje ir ŠIAM TIKSLUI naudoja politinį gėjizmą, kraštutinį feminizmą, kalbos ir raidyno kaitą, o dabar jau užleisdami islamo pabėgėliais. Kai jų privis daugiau išprovokuos ginkluotus susirėmimus. Kaip matome VU yra užvaldytas liberalų ir buvusių komunistų. Jau dabar dauguma tautos yra pasipiktinusi tokiais smetonomis, niekžentais, savukynais ir t.t.

 14. Algimantas:

  Lietuvos piliečiai-siekiantys naikinti Lietuvos Valstybinės Kalbos Raidyną-parsidavėliai (nesvarbu Maskvos ar Varšuvos)

 15. Veikėjas iš VU valatkauja, teršia Lietuvos prezidento vardą ir pavardę. Eik aną skradžiai!

 16. Artojas:

  Lašas po lašo…… Tautos ir valstybės naikinimui visos priemonės tinkamos Nemanau, kad Smetona savo protu dirba.

 17. jap:

  Žemiau, skurdo ribos tredždais emigravo, tai čia putleris tai sakė per viešnagę kaliningrade, kad lietuvių liko 2 mln., o kas dirba tas negyvena skurde, skude gyvenas tas kas nori jame gyventi, ko knisi protą žmonėms, kam tarnauji, putino idėjas skelbi, tautininkai patriotai jūs sušikti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: