V. Vasiliauskas. „Vatnikai“ be kabučių (22)

Valdas Vasiliauskas | alkas.lt nuotr.

Valdas Vasiliauskas | alkas.lt nuotr.

Šis žargoniškas slavizmas lietuvių kalboje padarė stulbinančią karjerą – berods nuo Krymo okupacijos ir aneksijos laikų. Etimologija nesudėtinga – tai dėvintys vatinukus (rusų k.„vatinki“), šimtasiūles, kurios kadaise buvo sovietinio gulago „zekų“, dabar – Kremliaus šalininkų uniforma.

Tačiau žargono konkretus  politinis turinys ilgainiui išsitrynė, „vatnikai“ pradėjo išstumti mūsiškio elito pamėgtus „ runkelius“ ir „budulius“. Regis, net kalbos redaktoriai ir inspektoriai kapituliavo, neprotestuoja, kai šis svetimžodis rašomas be kabučių, matyt, prisibijo, kad ir jų nepakrikštytų „vatnikais“.

Koks nors sociolingvistas ar panašios tarpdisciplininės profesijos atstovas galėtų parašyti įdomią studiją, kaip  kalbos vėžys virsta visuomenės vėžiu.

Tarytum nekaltas prasivardžiavimas daro sunkiai pataisomą žalą visam sociumui, dar labiau didina socialinę atskirtį, ją tarytum įteisina, įvyksta jos ligitimacija, nes šiomis „vatnikų“ („budulių“, „runkelių“) etiketėmis dalį tautos apdalina autoritetai (tikri ar tariami), viešosios nuomonės formuotojai, kuriems žiniasklaida mielai suteikia tribūną.

Jeigu visuomenė balsavo ne taip, kaip tu pranašavai ir tikėjaisi,  jeigu išrinko „ne tuos“,  kalti „vatninkai“ (arba jiems diriguojanti Maskvos ranka).  Vienas pagiežos susuktas komentatorius praėjusią savaitę „vatnikais“ išvadino net rinkimų laimėtojus, skelbiančius karą masiniam alkoholizmui. Lietuvą ketverius metus valdys „vatnikai“?  Kitaip tariant, tamsuomenė, galbūt net susijusi su Rusija arba bent besiilginti buvusių okupacijos laikų?

Toks demokratiškai išrinktų žmonių (tegul jų pažiūros man svetimos ar net nepriimtinos) išankstinis niekinimas, net koneveikimas nerodo  politinės kultūros minimumo. Reikėtų pamiršti ir pilietinę visuomenę, jeigu savo piliečius skirstome į elitą ir „vatnikus“( „budulius, „ runkelius“, „moralinius idiotus“).

Ironiška, kad šį slavizmą įsikandę žmonės, neva save priskiriantys vakarietiškai orientacijai ir europietiškai  kultūrai. Aš neįsivaizduoju, kad savo stilių tokiu  žargonu darkytų mūsų europietiško kalibro intelektualai Tomas Venclova ar Viktorija Daujotytė, juo labiau iš aukšto su panieka žvelgtų į tą tautos dalį, kuriai nepasisekė įgyti  padoresnio išsilavinimo. Žmonių niekinti jiems neleistų  kaip tik išsilavinimas ir inteligencija.

P.s. Beje, rusiškų šimtasiūlių (vatinukų) seniai nebedėvi net Lietuvos kaime. Iš darbo rinkos iškritę, pašalpomis besiverčiantys vyrai ir moterys pasipuošę iš labdaros sušelptomis garsiausių Vakarų firmų spalvingomis striukėmis ir treningais. Būtų juokinga, jeigu nebūtų graudu.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

22 komentarai

 1. Pikc:

  “Lietuvą ketverius metus valdys „vatnikai“?” – iš vieno akademinio jaunimėlio atstovo teko girdėti, kad anys – neonacei. Tai ir suprask dabar, žmogau. 🙂
  Na, o T. Venclovą, trykštantį tulžimi, chamizmu ir panieka tautiškumui bei jį išsaugoti norintiems žmonėms (netgi LABAI išsilavinusiems), pristatinėti kaip “kultūringą intelektualą”, kuris tiesiog nęįsivaizduojama, kad “savo stilių tokiu žargonu darkytų” (turbūt ‘homofobai”, “ksenofobai” ar “nacių simpatikai” nesiskaito?) ar “juo labiau iš aukšto su panieka žvelgtų į tą tautos dalį, kuriai nepasisekė įgyti padoresnio išsilavinimo” (tai, kad net iškilius filosofus vadina “pseudointelektualais”, turbūt irgi nesiskaito?) – tai ką aš žinau… 🙂

 2. Silpnas straipsnelis:
  Lietuvoje žodis vatnykai yra labai retai vartojamas (dažniausiai jį vartoja tie, kurie dar nespėjo sulietuvėti), o maskvietiškiems veikėjams yra taikomas maskolbernių pavadinimas.

 3. Juozas:

  Vaistas – konservatnikai.

 4. LosAngeles:

  Simtasiules- ne tik zeku atributas. Tai buvo visu statybininku ir pan. specialybiu zmoniu (ziema dirbanciu lauke) darbinis apdaras. Ir reikai pripazinti kad tikrai patogus apdaras…
  Siaip straipsnis pakankamai teisingas. Jei tik tauta parodo kitokia nuomone nei ‘elitas’, reiskia jie visi vatnykai ir juos veda ‘Maskolijos’ ranka. Butu labai linksma, jei nebutu graudu (atseit-demokratijos grimasos jau bado akis, jas pastebi net kaimo neissimoksline zmogeliai). Kaip sake vienas zinomas veikejas: kazkas ne taip sioje karalysteje… Valdzia labai jau atitrukusi nuo eiliniu pilieciu. Gal kazkas dar gali pasikeisti??? 🙂
  Kas del intelektualo minimo straipsnyje…. Kazkas buvo alke rases apie dinastijas. Jis juk taip pat vienos dinastijos narys. Ar mums reikia tokiu dinastiju palikuoniu- vedliu?

  • Diedas:

   Fufaika labai patogus apdaras.
   Matankės dar patogesnis apavas.
   Sudraskei maišą, apsivyniojai aplink kojas,virvele prisirišai, lengva eit ir kojos kvėpuoja.
   Kad fufaikės ir matankių stilių išlaikyt dar reikia bliaut kad prie ruso buvo geriau.

   • LosAngeles:

    Ale tu matai koks jautrumas… Tamstai kaip kurie zodziai vidurius suka ar kaip yra kad pakesti negalite? Taip, fufaike, kaip darbinis rubas, buvo tikrai patogi. Na ir ka? Tamstai christian diore reikia lauko darbams kasdieniniams? Na tai jusu beda, man uztenka ir fufaikes…

    • Diedas:

     Fufaika yra žmogaus išsivystymo lygio matas. Jaunystėje,Rusijoje, tarp lietuvių tai buvo riba kurią peržengę likdavo nepagarboje. Į fufaikes greičiausiai sulysdavo pijokai ir tie kurie susidėjo gyvent su vietinėm bobom. Tos greit pagal save perrengdavo.
     Normalūs bachūrai iki tiek nenusirito nė vienas.
     Fufaika tais laikais buvo panašiai tas pats, kaip dabar treningai ištampytais keliais. Jeigu į tokius įlindai, nuprypusius sandalius apsieviai – jau lygis pasiektas.Jei dar švarką priedo apsirengei ir šlipsą pasirišai, dar aukščiau pakyli.
     Na o jeigu dar raudoną LDDP beisbolo kepuraitę usimaukšlinai- čia jau eiliniam piliečiui nepasiekiama višūnė. Beveik Anriukaitis.

 5. Patyciu:

  kultūra klesti. Kuo labiau izeidzianciai, ar zeminanciai pavadini, tuo skaitaisi kietesnis. Tai yra skatinama ir propaguojama oficialiai.

 6. Artojas:

  Kodėl savę vadinantys “elitu” klastoja ar iš viso slepia savo biografijas ? Pasidomėkite.

 7. Lost:

  jei dar kur rasčiau tai nusipirkčiau fufaikę, visai patogu dirbant šaltyje.

 8. Diedas:

  Nesuprantu,kodėl šitas veikėjas nepatenkintas,kad Lietuvos žmonės išlindo iš fufaikių ir turi padoriau apsirengt? Kas čia graudaus?

 9. Lamatas:

  nepastebėjau kad vatnikų daug būtu, bet aukštai skraidančių pingvinų Lietuvoje pilna

 10. Romas:

  Šį straipsnį pagimdė „ elito“ susierzinimas, kad ne tuos išrinko. Kur tai matyta, kad keturis ateinančius metus Lietuvą valdys bala žino kas…
  Bet prieš niekinant išrinktuosius būtų pravartu susivokti, ką davė 25 metų „elito“ valdymas. Iš kur ta socialinė atskirtis, dėl kurios emigravo jau trečdalis tautos. Ji ne iš dangaus nukrito. Ją (socialinę atskirtį) ne kokie nors vatnikai sukūrė, o būtent „elito“ arogancija ir noras pranokti kitus bendrapiliečius. Daugumas rinkėjų jau suprato, kad tikėtis kažko naujo iš sisteminių partijų – tuščias reikalas. Todėl rinkimų rezultatai visiškai logiški.
  Kas supranta – tas nepyksta. Koks gi elitas jeigu nesupranta, o susierzina?

 11. Marija:

  Naujai išrinktieji nekelia abuojumo ir abejingumo, kaip dauguma neišrinktųjų. Kiek teko klausyti ir matyti, jie kuklūs ir jų išsakomos nuomonės tikrai neerzina, tuščiai nepliurpia. Ne taip, kaip buvusieji, kurie gėrėdavosi savimi ir savo kalbėjimais.O prasivardžiavimas ir įvairių etikečių kabinimas – tai pirmiausia žurnalistų kūryba, jie šitą ,,meną” labai gerai išmano…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: