Šeštadienis, 18 liepos, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Kruopos vis labiau įsitvirtina virtuvėje

www.alkas.lt
2023-01-22 15:45:33
69
PERŽIŪROS
0
Grikių kruopos | pixabay.com, P. Eliaš nuotr.

Grikių kruopos | pixabay.com, P. Eliaš nuotr.

Paminėjus košę, neretai mintimis nusikeliame į rytus, kai mama virdavo saldžią ir garuojančią avižinę košę. Ne veltui kruopos siejasi su vienais nostalgiškiausių patiekalų iš mūsų vaikystės. Tačiau šiandien šis maistas vis dažniau iš pusryčių klasikos persikelia į įdomius ir kartais net įmantrius patiekalus, kurie tinka bet kokiam paros metui.

Iš visų kruopų rūšių, praėjusiais metais labiausiai augo avižų paklausa, o pačios perkamiausios – miežinės ir perlinės kruopos.

Universalus pritaikymas

Pasak „Maximos“ Maisto gamybos departamento direktorės Brigitos Baratinskaitės, maisto piramidėje kruopos – tarp pačių vertingiausių produktų. Kaip ir daržoves bei vaisius, įvairias kruopas rekomenduojama valgyti kiekvieną dieną. Didelis avižinių, miežinių ir perlinių kruopų perkamumas tikrai nėra atsitiktinis – jas galima valgyti kasdien, o vis keičiant paruošimo būdus ir ingredientus, pritaikyti ir skirtingam paros metui.

„Pirkėjų mėgstamiausiose avižose gausu baltymų, vitaminų ir ląstelienos, tad ji yra neabejotinai puikus pasirinkimas ne tik dėl skonio, bet ir gerųjų savybių. Perlinės kruopos yra tikras maistinių skaidulų šaltinis, o miežinės kruopos padeda kovoti su įvairiomis bakterijomis organizme bei praturtina jį gausiu kiekiu ląstelienos. Tačiau svarbu žinoti ne tik kokias kruopas rinktis, bet ir kaip tinkamai jas paruošti“, – papildo ekspertė.

Avižinę košę patartina gaminti iš nesmulkintų avižų, o verdant itin svarbu pasirinkti tinkamą proporciją – viena dalis košės ir trys dalys vandens. Verdant košę, būtina ją nuolatos maišyti ir užvirus pasūdyti žiupsneliu druskos.

Gaminant perlines kruopas, pirmiausiai reikėtų jas kruopščiai nuplauti ir kelias valandas pamirkyti vandenyje, taip sutrumpės virimo laikas. Perlines kruopas patartina virti uždengtu dangčiu ant vidutinės kaitros, nemirkytas – dvigubai ilgiau ir ant didelės kaitros. Skirtingai nei perlinių kruopų, miežinių mirkyti vandenyje nebūtina, tačiau privalu jas nuplauti ir palikti nuvarvėti sietelyje. Išvirusias kruopas laikykite rankšluosčiu apdengtame puode bent 15 minučių – taip gausite geriausią rezultatą.

„Kruopų pritaikymas kulinarijoje yra itin universalus – nuo visiems gerai pažįstamų pusryčių košių iki troškinių, sriubų ar vis populiarėjančių dubenėlių. Nors avižas esame įpratę naudoti saldiems pusryčių patiekalams, vis dažniau šios kruopos virtuvėje atgyja sūrių košių ar blynelių pavidalu. Ieškantys sveikesnių miltų alternatyvų avižas gali sutrinti trintuvėje ir naudoti vietoje kvietinių miltų.

Svarbu į gamybos procesą pažvelgti originaliai ir nebijoti pakeisti įprastinių kruopų maistingesnėmis ir sveikesnėmis alternatyvomis. Ryžius itališkame troškinyje risotto puikiai pakeis perlinės kruopos, o azijietiškame daržovių dubenėlyje tuos pačius ryžius galima keisti miežinėmis kruopomis“, – sako B. Baratinskaitė ir dalijasi trimis originaliais receptais.

Sūri avižų košė su špinatais

Reikės: skiltelės smulkinto česnako, 40 g avižų, 350 ml daržovių arba vištienos sultinio, 1 šaukšto sojos padažo, saujos špinatų, 1 šaukštelio sviesto, virto kiaušinio.

Gaminame: avižas, smulkintą česnaką bei sojos padažą kartu su sultiniu, sudėkite į puodą su verdančiu vandeniu. Virkite apie penkias minutes, kol avižos suminkštės ir taps koše, išjungus kaitrą – įmaišykite špinatus. Virtą kiaušinį perpjaukite per pusę ir juo pagardinkite patiekalą.

„Perlotto“

Reikės: 80 g perlinių kruopų, 80 gramų pomidorų, juodųjų pipirų, saujos pjaustytų svogūnų, skiltelės česnako, pusės vidutinio dydžio cukinijos, 30 g špinatų ir saujos smulkintos kalendros.

Gaminame: kruopščiai nuplautas perlines kruopas virkite 50 minučių, tuo metu supjaustykite pomidorus, cukiniją, pipirus, česnaką kalendros lapus ir viską pašaukite į orkaitę. Daržoves nedidelėje kaitroje kepkite apie 20 minučių. Įmaišykite iškepusias daržoves į perlinių kruopų košę, kiek atvėsinkite ir įmaišykite špinatų lapus.

„Patiekdami perlotto galite apšlakstyti ypač tyru alyvuogių aliejumi arba naminiu pesto padažu, tai suteiks patiekalui sodresnio skonio. Taip pat galite pagardinti tarkuotu kietuoju sūriu, pridėti jūros gėrybių, šviežių grybų“, – priduria B. Baratinskaitė.

Budos dubenėlis su miežiais 

Reikės: pusės stiklinės miežių, 200 g vištienos šlaunelių mėsos, saujos smulkiai pjaustyto kopūsto ir vienos smulkintos morkos, pusės avokado, 1 ridikėlio ir vieno nedidelio agurko, svogūno laiškų ir sezamo sėklų.

Marinatui: šaukšto citrinos sulčių, 5 šaukštų sojos padažo, šaukštelio medaus, šaukštelio sezamų aliejaus, druskos ir šlakelio vandens, skiltelės česnako.

Gaminame: sumaišykite vištieną su puse marinato ir įmaišykite smulkintą česnaką. Apdenkite ir marinuokite šaldytuve bent kelias valandas. Išvirkite miežius, kol šie pastovės 15 minučių, kepkite marinuotą vištieną. Kepkite ant didelės kaitros po kelias minutes iš abiejų pusių. Sumažinkite ugnį, uždenkite dangčiu ir troškinkite dar 10 minučių. Taip vištiena taps sultingesnė. Į dubenėlį dėkite miežius ir ant viršaus dėliokite vištieną, kopūstus, morkas, ridikėlius, agurkus ir pjaustytą avokadą. Dubenėlį apšlakstykite likusiu padažu, o patiekdami pabarstykite smulkintais svogūnų laiškais ir sezamo sėklomis.

„Recepte nurodytas daržoves galite pakeisti kitomis mėgstamomis, namie turimomis daržovėmis. Budos dubenėliui puikiai tinka edamame pupelės, įvairūs daigai, traškūs brokoliai, pakepta saldi bulvė, avinžirniai, vyšniniai pomidorai ar šviežia paprika. Nebijokite eksperimentuoti!”, – pataria „Maxima“ maisto ekspertė.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Kruopos: paprasta, išradinga ir naudinga
  2. Be kokių peilių neišsiversite virtuvėje?
  3. Prieš šventes – netikėti bandymai virtuvėje
  4. Avižos lietuvių virtuvėje: kaip seni papročiai virto naujais?
  5. Spaudžiant šaltukui galių suteiks ir padės sušilti – sultiniai
  6. Mėgstamiausių žiemos uogų trejetukas: šilauogės, braškės ir avietės
  7. Vasario 16-ąją prisiminkime tautinę virtuvę
  8. Saldesnis už morką ir maistingas kaip bulvė – kas?
  9. Kuo ypatingi ryžiai, kuriuos valgo pusė pasaulio?
  10. Vasaros gaiva: pagaminti ledus ilgai neužtruks
  11. Verdant kiaušinius svarbi kiekviena minutė
  12. Vienodų blynų tiesiog nebūna…
  13. Karšto oro gruzdintuvė – žingsnis į sveiką mitybą
  14. Šildantis ir lengvai pagaminamas kugelis
  15. Į bulvių košę tiks ir obuoliai, ir moliūgai

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Oro kondicionierius
Lietuvoje

Ką žinoti gyvenamajame pastate įsirengiant kondicionierių?

2026 07 18
Medžiai mieste
Gamta ir žmogus

Miestuose medžių vis daugiau, tačiau didelio pavėsio – vis mažiau

2026 07 18
Ispaninis arionas – svetimžemė rūšis
Gamta ir ekologija

Kaip kovoti su invaziniais šliužais: būdai, kuriuos pataria žinovai

2026 07 18
Pristatomi išskirtiniai karpiniai
Etninė kultūra

Kleboniškių kaimo buities muziejuje pristatomi išskirtiniai karpiniai

2026 07 18
Agnė Matulionytė. Bangavimo dažnis, 2026
Kultūra

Raidžių ritmu kuriama jūra: A. Matulionytės paroda „Neskaityta srovė“

2026 07 18
Vilniaus arkikatedra
Kultūros paveldas

LMT skelbia kvietimą atverti Vilniaus arkikatedros istorijos sluoksnius

2026 07 18
Palangoje prasideda kūrybos savaitė vaikams
Kultūra

Palangoje prasideda kūrybos ir pasakų savaitė vaikams

2026 07 18
Svarbu ne tik išsaugoti baltistiką, bet ir padaryti ją patrauklią naujai studentų kartai
Lietuvoje

Švietimo ministrė: Svarbu ne tik išsaugoti baltistiką, bet ir padaryti ją patrauklią naujai studentų kartai

2026 07 18
Burlaiviai
Gamta ir žmogus

Į Kuršių marias Nidoje sugrįžta regata „Burpilis“

2026 07 17
Ligonių pavėžėjimo paslauga
Kitos kultūros

Ieškoma sprendimų dėl laikinų ligonių pavėžėjimo trikdžių

2026 07 17
Statybų pradžia
Lietuvoje

Prasideda Rūdninkų karinio miestelio II etapo statybos

2026 07 17
Lietus keliuose
Gamta ir žmogus

Dėl numatomo stipraus lietaus vairuotojai raginami išlikti budrūs

2026 07 17

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Naivus klausimas apie A. Navys, M. Sėjūnas. Kada baigsis karas?
  • Tomas Jakutis apie LMT skelbia kvietimą atverti Vilniaus arkikatedros istorijos sluoksnius
  • P.Skutui apie LMT skelbia kvietimą atverti Vilniaus arkikatedros istorijos sluoksnius
  • Mikabalis apie Prasideda Rūdninkų karinio miestelio II etapo statybos

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Karštomis dienomis patariama dažniau tikrinti padangų slėgį
  • Ką žinoti gyvenamajame pastate įsirengiant kondicionierių?
  • Miestuose medžių vis daugiau, tačiau didelio pavėsio – vis mažiau
  • Kaip kovoti su invaziniais šliužais: būdai, kuriuos pataria žinovai

Kiti Straipsniai

Rinkdamiesi maistą, lietuviai didžiausią dėmesį skiria kainai ir sveikumui

Kaip saugiai laikyti ir gabenti maistą vasarą

2026 07 05
Ledai

Visi gelato yra ledai, bet ne visi ledai – gelato: kuo skiriasi šie šalti desertai?

2026 06 27
Kepsninė

Kepsnių metas prasideda: kada dešrelėse esantys nitritai tampa pavojingi?

2026 06 13
Rugpienis viens autentiškiausių lietuviškos virtuvės gaminių

Rūgpienis: į stalą grįžtantis lietuviškos virtuvės paveldas

2026 06 09
Daugelis lietuvių plauna mėsą prieš gaminimą, sekdami senolių pavyzdžiu. Sužinokite, kodėl specialistai tai vadina pavojinga klaida...

Protėvių įprotis, galintis pakenkti: kodėl mėsos plovimas yra pavojinga klaida

2026 06 08
Cukrus

Lietuviai stengiasi atsisakyti cukraus, bet problema visai ne saldumynai

2026 05 17
Kuo papildyti pavasarinį stalą?

 3 lengvi receptai, kurie padės suvartoti daugiau skaidulų kasdien

2026 05 03
Saldi bulvė

Lėkštės centre saldi bulvė – šį patiekalą jau išbandė milijonai žmonių

2026 05 02
Uogos

Naujovė – šviežių uogų „saldainiai“ ant pagaliuko

2026 05 01
Kepsninė

Kepsninėje keptų daržovių ABC: ką, kaip ir kiek laiko kepti

2026 05 01

Skaitytojų nuomonės:

  • Naivus klausimas apie A. Navys, M. Sėjūnas. Kada baigsis karas?
  • Tomas Jakutis apie LMT skelbia kvietimą atverti Vilniaus arkikatedros istorijos sluoksnius
  • P.Skutui apie LMT skelbia kvietimą atverti Vilniaus arkikatedros istorijos sluoksnius
  • Mikabalis apie Prasideda Rūdninkų karinio miestelio II etapo statybos
  • P.Skutas apie Švietimo ministrė: Svarbu ne tik išsaugoti baltistiką, bet ir padaryti ją patrauklią naujai studentų kartai
Kitas straipsnis
Ukrainos gynėjas | facebook.com/GeneralStaff.ua nuotr.

Šventas politikų naivumas ar naujų protokolų tvaikas?

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai