JAV kongrese vyko posėdis dėl Neringos Venckienės politinio persekiojimo (video, nuotraukos) (19)

Neringa Venckienė | J. Valiušaičio nuotr.

Neringa Venckienė | J. Valiušaičio nuotr.

Rugsėjo 27 d. 21 val. (Lietuvos laiku) Vašingtone, JAV kongrese vyko posėdis dėl Neringos Venckienės politinio persekiojimo. Posėdį surengė Saugumo ir bendradarbiavimo Europoje komisija (CSCE – The Commission on Security and Cooperation in Europe) sudaryta iš JAV Atstovų Rūmų ir Senato narių bei kelių administracijos pareigūnų. Šį komisija yra plačiai žinoma Helsinkio komisijos vardu. Komisija tiria tarptautinių žmogaus teisių pažeidimus ir stebi, ar amerikiečių pareigūnų veiksmai neprieštarauja žmogaus teisių principams.

Apie valandą trukusiame komisijos posėdyje liudijo N. Venckienės paauglys sūnus Karolis Venckus, žurnalistas, publicistas, buvęs Seimo narys nuo partijos „Drąsos kelias“  dr. Vytautas Matulevičius bei Amerikos katalikiškojo universito Kolumbo teisės fakulteto profesorė Mery G. Liri (Mary G. Leary) ir garsi tarptautinių žmogaus teisių gynėja, advokatė Abe Džoles (Abbe Jolles). Posėdžiui pirmininkavo JAV atstovų rūmų narys dr. Rendis Hultgrenas (Randy Hultgren).

Jis trumpai pristatė N. Venckienei keliamus kaltinimus ir po trumpo prisistatymo paprašė parodyti vaizdo įrašą. Vaizdo įraše – jo pusseserė, kuri pasakojo apie vyrus ir jų veiksmus.

Ludija N. Venckienės sūnus Karolis Venckus | stop kadras

Ludija N. Venckienės sūnus Karolis Venckus | stop kadras

K. Venckus trumpai pristatęs N. Venckienei keliamus kaltinimus teigė, kad jo mama dėl persekiojimo Lietuvoje už siekius pakeisti šalies politinę ir teisinę sistemą buvo priversta bėgti į JAV. K. Venckus trumpai priminė pedofilijos istoriją, kuomet 2009 metais buvo rasti nužudyti teisėjas Jonas Furmanavičius ir Violeta Naruševičienė, kuriuos N. Venckienės brolis Drąsius Kedys kaltino seksualiai išnaudojus jo mažametę dukrą. K.Venckaus prašymu buvo parodyti vaizdo įrašai, kuomet gausus ginkluotų pareigūnų būrys Garliavoje šturmavo teisėjos Venckų namus ir panaudoją jėga prieš taikius prie namų budėjusius žmones išplėšė iš namų ir išvežė pagrindinę pedofilijos bylos liudininkę Deimantę Kedytę.

Prieš N. Venckienės Lietuvai užtikrintai pasisakė advokatė A. Džoles: „Ekstradicijos turi būti atsisakyta, nes kaltinimai teisėjai yra politiškai motyvuoti. Tai nediskutuotina. Yra daug įrodymų, kad ekstradicija N. Venckienei yra politiškai motyvuota, tad JAV privalo atmesti ekstradiciją, “– sakė garsi žmogaus teisių gynėja, daugiau nei trisdešimt metų dirba šioje srityje ir jau yra dirbusi su šimtais panašių bylų. Ji taip pat suabejojo kaltinimų, kad N. Venckienė pasipriešino pareigūnams teisingumu, nes N. Venckienė nebuvo iš karto suimta ir dvejus su puse metų net nebuvo skelbiama jos ekstradicija O tai, pasak teisių gynėjos verčia abejoti Lietuvos teisėsaugos skaidrumu.

„Kai prieš pareigūną yra smurtaujama, smurtautojas yra nedelsiant suimamas“, – sakė A. Džoles ir prašė palikti N. Venckienę JAV tam, kad ji galėtų sulauktų dar 2013 metais prašyto politinio prieglobsčio.

„Džiugu, kad Kongresas parodė inciatyvą ir nusprendė surengti šį posėdį. Tikėkimės, kad tai paskatins ir kitas valstybines institucijas ir pareigūnus elgtis atsakingai“, – po posėdžio Alkas.lt sakė K. Venckus.

N. Venckienės advokatai yra kreipęsi į JAV 7-tą Apeliacinį teismą reikalaudami nutraukti N. Venckienės ekstradiciją motyvuodami tuo, kad JAV valstybės departamentas davęs leidimą išduoti JAV politinio prieglobsčio prašančią N. Venckienę nenurodė jokių priežasčių dėl kurių balandžio mėnesį patvirtino jos ekstradiciją. Apeliaciniame skunde teigiama, kad neįmanoma užginčyti tokio sprendimo ir todėl yra pažeidžiamos N. Venckienės procesinės teisės.

N. Venckienė prašė ekstradiciją atidėti metams, kol bus išnagrinėtas jos politinio prieglobsčio klausimas – jį numatyta spręsti 2019 metų liepą. N.Venckienės prašymas suteikti politinį prieglobstį JAV turėtų būti nagrinėjamas 2019 metų liepą. 2013 metais į JAV su sūnumi išvykusi N .Venckienė buvo sulaikyta šių metų vasario 22 dieną.

Lietuvoje N. Venckienei pareikšti kaltinimai dėl jos teiginių, jog Lietuvoje veikia įtakingas pedofilų tinklas. Ji ir jos šeima baiminasi, kad ir ji bus nužudyta, jei bus priversta sugrįžti.

Helsinkio komisijos sprendimas JAV teismui yra rekomendacinio pobūdžio.

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: