Seime vyks Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektų klausymai (13)

alkas.lt asociatyvi nuotr

Alkas.lt asociatyvi nuotr.

Lapkričio 19 d. 13 val.Seime (I rūmų, 455 salėje) Lietuvos Respublikos Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) surengs Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymų projektams skirtus klausymus. Juose gali dalyvauti visi kam rūpi lietuvių kalbos likimas ir kas turi minčių dėl minėto įstatymo.

Klausymuose bus aptariami du alternatyvūs Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektai: Gedimino Kirkilo ir Irenos Šiaulienės iniciatyva Seimui pateiktas valstybiniam lietuvių kalbos statusui prieštaraujantis Vardų ir pavardžių įstatymo projektas XIIP-1653, kuriuo numatoma įteisinti vardų ir pavardžių rašymą oficialiuose dokumentuose ne valstybine kalba įrašo valstybine kalba sąskaita; Valentino Stundžio ir kitų parengtas alternatyvus Vardų ir pavardžių rašymo įstatymo projektas (XIIP-1675), kuris siūlo tą leisti tik papildomame paso lape.

Priminsime, kad abiems projektams Seimas yra pritaręs po pateikimo šių metų liepos 15 d.

Šie projektai svarstomi paskirtuose Seimo komitetuose.  Lapkričio 12 d. G. Kirkilo ir I. Šiaulienės projektas Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitete (ŠMKK) pristatydamas savo ir I. Šiauslienės projektą socialdemokratas G. Kirkilas teigė, kad nuo  pavardžių rašybos nelietuviškais rašmenimis įteisinimo priklauso ar Lietuva turės gerus santykius su Lenkija. Pasak jo tai, kad iki šiol nėra  įteisinta „originali pavardžių rašybą dokumentuose“ blogina santykius su kaimynine Lenkija.

„Originalios pavardžių rašybos klausimas iškeltas, jis jau apyvartoje, dėl to įvyko daugybė nesusipratimų mūsų santykiuose su kaimynais. Reikia kalbėti atvirai, be to vyktų dar blogesni dalykai, kurie Lietuvos ir Lenkijos santykių artimumą dar labiau paaštrintų. Apsimesti, kad čia nieko nevyksta, ir dar dešimt metų galime svarstyti – aš taip nemanau“, – G. Kirkilo žodžius cituoja BNS.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė Rima Baškienė pabrėžė, kad dvišaliai Lietuvos ir Lenkijos santykiai neturi užgožti argumentų dėl valstybinės kalbos statuso.

„Kai nuvažiuojame į Ameriką, kaip mūsų pavardės rašomos? Ar šalių santykiai, šimto, tegu ir tūkstančio žmonių problema svarbiau už valstybinę kalbą? Sudėlioti taškus, prioritetus reiktų šiek tiek kitaip negu norą kažkam labai patikti“, – sakė Seimo narė.

Konservatorius V. Stundys ragino komitetą nesvarstyti projektų ir laukti, kaip Seimas apsispręs dėl svarstomo Valstybinės kalbos konstitucinio įstatymo projekto. Tačiau šiam pasiūlymui buvo nepritarta.

Išvadą dėl pavardžių rašybos ne valstybinės kalbos rašmenimis pateikusi Valstybinė lietuvių kalbos komisija pritaria, kad asmens dokumentuose nelietuviškais rašmenimis galėtų būti užrašomos tik Lietuvos pilietybę įgijusių užsieniečių ir sutuoktinio užsieniečio pavardę priėmusių Lietuvos piliečių pavardės, bet ne Lietuvos lenkų, nes kitais atvejais komisija siūlo išlaikyti „pagrindinį principą rašyti lietuviškais rašmenimis pagal tarimą“.

Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA) ir kaimyninės Lenkijos valdžia jau daugelį metų spaudžia Lietuvą, kad jos valstybiniuose dokumentuose lenkakalbių Lietuvos piliečių pavardes būtų leista rašyti ne lietuviškais o lenkiškais rašmenimis.

Nepaisydama lietuvių kalbos specialistų nuomonės,visuomeninių organizacijų, Lietuvos kūrybinių sąjungų, mokslininkų pareiškimus, nekreipdama dėmesio į daugiau kaip 50 tūkstančių piliečių parašų surinkusią peticiją, neatsižvelgdama net į Konstitucinio teismo išvadas bei Lietuvos prezidentės nuomonę valdančiosios koalicijos politinė taryba spaudžiama LLRA ir Lenkijos politikų iš visų jėgų toliau bando stumti lietuvių kalbai ir Lietuvai kenksmingus įstatymo projektus.

Nuosekliai ir kantriai siekiama Lietuvos oficialiuose dokumentuose vietoje įrašo valstybine kalba, kai kurių Lietuvos piliečių dokumentuose, įteisinti įrašą lenkų ir kitų kalbų rašmenimis. Tuo pačiu siekiama įteisinti lenkakalbių gausiau gyvenamose srityse oficialius užrašus lenkų kalba ir įtvirtinti lenkų kalbos statusą prieš karą Lenkijos okupuotose Lietuvos teritorijose.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

13 komentarų

 1. Juozas:

  socdemai visuomet dirbo svetimiems. Na gerai, mes kaip nors tą pergyvensime, bet ką tuomet reikės daryti broliams latviams / – jiems bus pakišta didelė politinė kiaulė. O antrame paso puslapyje , pritariu, galima rašyti kad ir kinietiškai. Tik kas perskaitys ?

  • dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

   Manau, kad jie tikrai jokie socdemai, cia jau tikrai nesutinku. Jie kaip buvo taip ir liko komunistais su visais ju nusikaltimais nuo 1918 metu pries Lietuvos valstybe. Paasikinsiu kodel? Ogi todel, kad pavadinimu pakeitimas nenuima atsakomybes, esme lieka ta pati. Tarkim Petras padare nuiskaltima, tai savo vara pakeite i Antana ir pasidaro nekaltas? Reiktu tada kalejimus uzdaryti… visi tokius triukus naudotu. O va persivadinusiu komunistu niekas nuo valdzios nenuvaro, va cia ir visa TRIUKO su pavadinimais esme. “Moshenniki i vory” valdzioje.

 2. Kažin:

  Nežinau kokiu žmogumi reikia būti, turiu omenyje Kirkilą su Šiaulienę, kad visos Tautos turtą – valstybę, kalbą paverstum savo partijos ar asmens politine preke.

 3. tampax'as:

  nevadinu jų išdavikais, bet – konformistais (kak by čevo nie vyšlo), o konformizmas šiais laikais tolygus tautos savižudybei

 4. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Matau nuotraukoje du uzkietejusiu komunistu veidelius. Jie niekaip nesupranta lietuviu kalbos taisykliu ir nemoka parasyti pavardziu lietuviskai. Tai lietuviu tautos priesai. Sitie, tai kesinasi i abecele, pagatavi ja transformuoti ne tik i lenkiska, bet ir i rusika varianta…. viskas palaipsniui, kaip pradedi transformuoti. O pavyzdziui LKP CK instruktorius Romualdas Ozolas, bei signataras A. Rudis, kuriems labai gaila pritarai ir ponas Jonas Vaiskunas, jie kesinasi i lietuvius pasaulyje!, kad tik neturetu Lietuvos pilietybes. Taigi komunistu veikla, kuria jie pradejo 1918 metais, yra is esmes pries Lietuvos valstybe. Kai kas galetu pasakyti, kad stai jau senai jie pakeite savo komunistinius isitikinimus, taciau esmes tai nepakeite…. karas pries Lietuvos valstybe vis tiek vykdomas ar tai ruso, ar tai lenko naudai. Kai nori parsiduoti, tai jie kaip ismanydami sukasi.

 5. Svarbi informacija:

  Nikolajus Anajevas, Irenos Anajevaitės-Šiaulienės tėvelis, 1949-1950 metais taip pat registruotas kaip stribas, veikęs Kelmės ir Telšių rajonuose.
  Taigi pasiūlymus pateikė Irnina Nikolajevna Anajeva.

 6. Reimundas:

  Po lenkų Kirkilas galimai gerins santykius su RUSIJA,Baltarusija,kuo gi jie blogesni.Vargas su tokiais Seimo nariais ir jų partijomis.

 7. Atgalinis pranešimas: Seime vyks antrieji Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektų klausymai | Alkas.lt

 8. Atgalinis pranešimas: L.V. Medelis. Apie kelnes ir kryželius | Alkas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: