Šaltiena – gardi šventinio stalo puošmena, kurios pirmasis receptas buvo aprašytas dar XIV a. Viduramžių receptų knygoje. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, jog šaltiena yra vienas senųjų lietuvių pamėgtų patiekalų, kurį dėl kolageno baltymų verta įtraukti į savo mitybą bei skanauti per šventės.
Norintiems sutaupyti ir ją išsivirti namuose, kulinarijos technologė Lina Barčaitė duoda kelis patarimus, kad šaltiena būtų ne tik gardi, bet ir papuoštų šventinį stalą.
Kolageno šaltinis
Kaip teigia „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė, šaltiena yra vienas iš senųjų lietuvių pamėgtų patiekalų. Tačiau jos palankumas sveikatai priklauso nuo to, kaip yra gaminama ir kiek jos planuojama suvalgyti: „Paprastai šaltienos pagrindinis komponentas yra tos mėsos dalys, kurios turtingos jungiamuoju audiniu: uodegos, kanopos, kojos, kiaulienos šnipas ar ausys. Ilgai verdant jungiamasis audinys skyla ir susidaro medžiaga, kuri ir duoda želatinos efektą.“
Pasak gydytojos dietologės, jei verdant šaltieną yra nuimamas viršutinis riebalų sluoksnis –tokia šaltiena yra baltymais turtingas mėsos patiekalas, kuris gali paįvairinti mitybos racioną. „Šaltienoje yra gausu kolageninių medžiagų. Kolagenas padeda atsinaujinti ląstelėms bei užtikrina mūsų odos elastingumą ir stangrumą. Jis taip pat naudingas sąnariams bei sausgyslėms“, – pažymi dr. E. Gavelienė.
Tiesa, gydytoja įspėja, jog be žmogaus organizmui naudingų medžiagų, šaltiena taip pat turtinga sočiaisiais riebalais, kurie nėra sveikatai palankus komponentas, todėl šis patiekalas turėtų būti valgomas saikingai ir retesnėmis progomis – kartą per mėnesį ar per šventes: „Šaltiena yra lėtai virškinamas maistas, todėl įvairūs pagardai: krienai, garstyčios ar padažas su actu gali padidinti skrandžio sulčių sekreciją bei pagreitinti virškinimo procesą. Kiekvieno skonio reikalas, kokį pagardą prie šaltienos pasirinkti.“
Ilgas virimo procesas
Lina Barčaitė sako, jog šaltienos gaminimas namuose yra ilgas, tačiau nesudėtingas procesas: „Šaltienos gaminimui svarbu pasirinkti tinkamą mėsą, kad joje būtų odos, kremzlių, kaulų bei riebalų. Šiose dalyse yra daug kolageno baltymo, kuris, ilgo virimo metu, skyla ir virsta želatina. Išvirus mėsai svarbu ją tinkamai supjaustyti. Mėsos gabaliukai turėtų būti smulkūs, nes tik tuomet sultinys tarp jų pasiskirstys tolygiai.“
Norint, kad šaltiena būtų skaidri, L. Barčaitė rekomenduoja vandeniui užvirus jį nupilti, o mėsą nuplauti. Tuomet vėl užpilti vandeniu ir virti apie 3-4 valandas: „Įprastai šaltiena gardinama morkomis, svogūnais, lauro lapais, česnakais, petražolėmis, pipirais bei druska. Likus mažiau nei valandai iki virimo pabaigos, norimus priedus reiktų sudėti į puodą.“
Šventinę šaltieną kulinarijos technologė pataria papuošti pjaustytų morkų griežinėliais, konservuotais kukurūzais, petražolėmis ar krapais: „Visus norimus papuošimus išdėliokite inde ir užpilkite šaltienos nuoviru. Sustingusią šaltieną iš indo bus patogiau išimti šiek tiek pašildžius indą virš vandens ir apipjausčius jos šonus peiliu.“
Namų gamybos šaltiena su vištienos ir kalakutienos mėsa
Šaltienai reikės:
- 1 vištos;
- 2 didelių kalakuto sparnelių;
- 2 morkų (supjaustytų dideliais gabalais);
- 3 salierų stiebelių (supjaustytų dideliais gabalais);
- 2 didelių baltų svogūnų (supjaustytų ketvirčiais);
- 1 česnako galvos (perpjautų per pusę);
- 2 petražolių šaknų (perpjautų per pusę);
- 2 lauro lapų;
- 2 arbatinių šaukštelių nesmulkintų juodųjų pipirų;
- 4 arbatinių šaukštelių druskos (pagal skonį).
Gaminimo eiga:
- Supjaustytą vištieną ir kalakutienos sparnelius sudėkite į didelį puodą ant vidutinio stiprumo ugnies. Įpilkite tiek šalto vandens, kad apsemtų mėsą ir užvirinkite.
- Užvirusį vandenį nupilkite, o mėsą nuplaukite. Vėl pripilkite vandens ir virkite apie 3 valandas.
- Suberkite daržoves, čiobrelius, lauro lapus, druską, pipirų žirnelius ir sumažinkite ugnį iki silpnos. Švelniai troškinkite dar apie valandą, iš dalies uždengę puodą, kol vištiena ir sparnelių mėsa nukris nuo kaulų.
- Atsargiai iš puodo išimkite vištieną ir kalakutų sparnelius ant pjaustymo lentos. Kai atvės, išmeskite odą ir kaulus, o mėsą rankomis susmulkinkite į atskirą indą.
- Į sultinį sudėkite 4 smulkintas česnako skilteles, sandariai uždenkite dangčiu ir palikite karštame sultinyje mirkti apie pusę valandos. Atsargiai perkoškite sultinį per smulkų sietelį į kitą puodą, kad pašalintumėte kietąsias daleles.
- Susmulkintą mėsą padalykite į serviravimo indus arba nešiojamus vienkartinius indus su dangteliais, jei vežatės į vakarėlį, tada, naudodami samtelį, tolygiai užpilkite mėsą perkoštu sultiniu.
- Leiskite šaltienai atvėsti, o tada laikykite šaldytuve per naktį.
Sulaukėme straipsnio apie maistą. Ne apie bet kokį, o apie ŠALTIENĄ. Labai aktualu prieš Kalėdas. Retsykiais atsiverčiu mano Močiutei brolio dovanotą “Virėją”, išleistą 1925 m. Šiame praktiniame šeimininkės vadove apie kojų drebučių (šaltienos) virimą taip pat pateikiama patarimų (kalba netaisyta): “Nuo sunkos, kurioje virė kojos, nugraibyti riebalai, pasūdyti ir dėti ją į supjaustyta mėsa, da kartas užvirinti, o paskui supilstyti į lytis išplautas šaltu vandeniu, išdėstytas griežinėliais citrinos ir kietai išvirtais kiaušiniais”. Tik nežinia, ar šiemet visos šeimininkėlės bus tokios drąsios ir ryšis beveik pusdienį virti šaltieną (kalbu apie tas, kurios gamina maistą ant elektrinės viryklės).
Būtent elektrinės yra tam saugiausios.
Žinoma, geriau išbandyti iš anksto, tačiau nieko neatsitiks, jei iš karto ryšis. Tik reikia ne truputį, o didelį puodą jos virti.
Tiesiog iš vakaro viskas sudedama į puodą, užverdama, nugraibomos putos. Tada įjungiama mažiausia „ugnis” ir einama miegoti. Iš ryto šaltiena bus „išdusinta”, beliks tik susmulkinti ir į dubenėlius išpilstyti. Jei šeimai tiek šaltienos per daug, padarykime jos tiek, kiek suvalgysime, o iš likusio sultinio paruoškime žaliavą savaitės sriuboms, troškiniams: susmulkintą mėsą ir likusį sultinį supila į reikiamo dydžio indą/puodą ir laiko jį šaldytuve. . Tai bus žaliava, iš kurios visą savaitę kad ir kas dieną bus galima žaibiškai pagaminti vis kitą troškinį ar sriubą. Atėjai iš darbo, iš puodo pakabini pageidaujamą kiekį to sustingusio sultinio, dedi į puodą, kuriame gaminsi savo patiekalą, ir užkaiti jį. Belieka į užvirusį sudėti pageidaujamas, gal dar iš ryto paruoštas daržovės, kruopas – ko širdelė geidžia.
Abu tuoj iš pavydo sprogsite:
Neskaičiavau, tai nepamenu, kiek, bet jau ne vieno namuose nokinto avokado kauliukas išleido daigelį. Tuoj balkone tiek avokadų užauginsiu, kad tiesiai iš balkono vaisias prekiausiu ir pati sočiai jų prisikirsiu. . Vat.
Bet iš pavydo tikrai nesprogsiu. Labai džiugu. Dėl avokado. Teko ir man kadaise eksperimentuoti. Smagus ir daug džiaugsmo teikiantis užsiėmimas. Sėkmės avokadaujant :).
Koks išsamus paaiškinimas, pranokstantis net išsamiausius maisto gaminimo vadovus. O svarbiausia – įpinta tai, ko širdelė geidžia. Nuostabu!