Tai vienas iš kelių įdomiausių ir originaliausių Dionizo Poškos gatvės namų. Dėl šio statinio savito architektūrinio-vizualinio patrauklumo ne vienas pirmąkart čia praeinantis žmogus stabteli (o praėjęs atsisuka) ir nufotografuoja atminčiai. Bent jau mobiliuoju telefonu.
Šis istorizmo stiliaus namas pastatytas 1902 m. pagal architekto Antono Filipovičiaus-Duboviko projektą. Dėl šio namo architektūrinės vertės jis įrašytas į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą, priskirtas prie vietinio reikšmingumo namų. Teisinė apsauga suteikta 2006-04-07. Kodas registre – 17367. Pastato tūris labai reljefiškas, sudėtinis, šiaurinėje dalyje dviejų aukštų, o pietinėje – vieno. Buvusi ir tebesanti paskirtis – gyvenamoji.
Namo apžvalgos pozicijos
Namas pabrėžtinai asimetriškas, ir šitai labai pastebima žvelgiant kad ir iš šiaurės rytų, maždaug iš to taško, iš kurio smalsaujantieji dažniausiai ir fotografuoja (1 nuotr.). Nė kiek ne mažiau asimetrijos ir žiūrint iš šiaurės vakarų (2 nuotr.). Tik centrinis masyvus korpusas atrodo taisyklingai, užtat langų dėlionė jame „nemaištauja“ vien šiaurinėje sienoje. Dar šiek tiek pasislinkime į vakarų pusę (3 nuotr.). Ir dar – jau tiksliai iš vakarų taško (4 nuotr.): taip, vaizdas smarkiai kinta kas keli metrai. Nenuobodžiai kinta, tai tikra. Bet pastarojoje nuotraukoje su vaizdu kažkas ne itin gerai ar mūsų akys klysta? Tiesiai prieš mus esanti veranda bei siena šalia jos „pakoreguota“… Kaip ir pietų fasadas – savaip perdirbtas (5 nuotraukoje – jo fragmentas). Rytų fasadas – 6 nuotraukoje.
Išoriniai architektūros komponentai
Be abejo, išskirtinis šio namo fragmentas yra kampinis rizalitas (7–9 nuotr.). Jis vienas iš gražiausių Žvėryne. Išskirtinis jo akcentas – piramidinis skarda dengtas bokštelis, kuriam kompoziciškai antrina šiaurės fasado stogo skydo smailiaarkė švieslangio forma. Viršuje – medinė smailė. Rizalitas ketursienis. Abiejuose aukštuose įstiklintas kelių geometrinių formų stiklais. Standartinė stiklų skaida (stačiakampis ir kvadratas) paįvairinta rombais, trikampiais, krypute bei trapeciniu segmentu (10–12 nuotr.).
Į rizalitą patenkama pro atvirą priebutuką (13 nuotr.), šalia kurio įrengtas ažūrinės tvorelės fragmentas (14 nuotr.).
Vakarinėje namo pusėje yra jaukaus stiliaus erdvus atviras priebutis su originalia arkine ažūrine puošyba (15–20 nuotr.; dalis dekoro sunyko). Jo užimama erdvė žymiai platesnė nei įprasta, paskirtis neapsiriboja vien įėjimu į namą,– tai ir poilsio zona. Panašaus stiliaus arkinis ažūrinis priebučio dekoras dar žinomas Pušų g. 30-ame name.
Pirminiai langai, buvusi jų stiklų skaida ne visur išliko. Šiaurės fasado pagrindiniame korpuse išliko tik pirmajame jo aukšte (21 nuotr.). Čia išliko ir smailiaarkis švieslangis stogo skyde (jo forma susišaukia su kampinio rizalito piramidiniu bokšteliu bei langų stiklų formomis), bet vaizdas jau stipriai išderintas. O šio korpuso vakarinėje sienoje stiklų skaida kitokia, vienas langas ornamentuotas (22 ir 23 nuotr.).
Stogo forma šiaurinėje dalyje dvišlaitė, pietinėje valminė, ir šitai ypač išryškina namo asimetriškumą. Dūmtraukiai profiliuoti (24 nuotr.). Gegnių galai taip pat (25 nuotr.); jos profiliuotos plačiai paplitusiu profiliavimo būdu, kai gegnių apatinė pusė siauriau ar plačiau lanku išskobta ir vienaip ar kitaip paprofiliuoti jų galai (nuo sienos pusės šiais atvejais dažniausiai yra gilus užkirtimas): Kęstučio g. 53, Lenktoji g. 23, Stanislovo Moniuškos g. 9, Traidenio g. 7 bei kt.
Senieji pamatai stambių riedulių, šviesių plytų bei betono su įmaišytais skaldytais akmenukais (26 nuotr.). Namo vakarinio galo atvirasis priebutis stovėjo ant plytų stulpų (Žvėryne mėgta taip pakelti priebučius: Vytauto g. 51, Sėlių g. 2 ir kt.), dabar nišos po priebučiu užmūrytos (27 nuotr.).
Apie kelis vidaus patalpų fragmentus
Namo pietinio galo rytų fasado laiptų į antrą aukštą turėklų atraminio stulpelio apdailoje yra savotiškas, nematytas fragmentas (28–30 nuotr.). O laiptų tvorelė iš kryžmų – ne vienur Žvėryne matyta apdaila (31 nuotr.). Laiptų aikštelėje (viršuje) užtvara taip pat kryžminė (32 nuotr.). Na o grindlenčių (laiptų aikštelėje apačioje) stilingas įstrižas klojimas jau yra gerai įsiminęs iš matyto vaizdo taip pat šio autoriaus (A. Filipovičiaus – Duboviko) projektuotame name Vytauto g. 34.
Bute Nr. 7 lubos puoštos rozete.
Aleksandro Stabrausko 2009–2020 m. nuotraukos