Patikėta atmintis: žmonės, daiktai ir jų istorijos (0)

Paroda „Patikėta atmintis: žmonės, daiktai ir jų istorijos“ | istorineprezidentura.lt nuotr.

Paroda „Patikėta atmintis: žmonės, daiktai ir jų istorijos“ | istorineprezidentura.lt nuotr.

Liepos 6-ąją penkioliktąjį gimtadienį švenčianti Istorinė Prezidentūra kviečia į išskirtinę parodą „Patikėta atmintis: žmonės, daiktai ir jų istorijos“, kurioje eksponuojamos vien tik dovanotos vertybės. Per 15 Istorinės Prezidentūros veikimo metų 110 žmonių ir organizacijų patikėjo muziejui daugiau kaip 2000 vertingų nuotraukų, istorinių artefaktų bei šeimos relikvijų. Prezidentūros donatorių, kurie vadinami „mažaisiais mecenatais“, ir dovanojamų eksponatų skaičius nuolat auga – kartu auga ir institucijos galimybės atkurti ir lankytojams perteikti dar tikresnį pristatomo istorinio laikotarpio paveikslą.

Paroda skatina pokalbį: su lankytojais kalba ir muziejus, ir mažieji mecenatai, ir jų dovanoti daiktai. Kas sudaro eksponato vertę? Ar dar reikia autentiškų daiktų eksponatų? Iš kur sugrįžta patys vertingiausi eksponatai? Kodėl dovanojama muziejui? Kodėl svarbi kasdienybės istorija? Kas dažniausiai laikoma šeimos relikvija? Mažųjų mecenatų papasakotos jiems brangių daiktų istorijos kvies parodos lankytojus pažvelgti į savo šeimą ir pasvarstyti, kokie materialūs ar jausminiai saitai sieja juos su išėjusiais šeimos nariais ir protėviais.

Eksponatai dovanos į Istorinę Prezidentūrą atkeliavo iš įvairių asmenų, organizacijų bei vietų: Kauno, Vilniaus bei kitų Lietuvos miestų, Europos ir net tolimųjų JAV ir Australijos. Eksponatų muziejus sulaukė ir iš Lietuvos politinio bei visuomenės elito palikuonių: Lietuvos diplomatijos šefo Stasio Lozoraičio sūnaus Kazio Lozoraičio, Prezidento Aleksandro Stulginskio dukters Aldonos Juozevičienės, ilgamečio Ministro Pirmininko Juozo Tūbelio vaikaičio Peterio Kulmano (Kuhlmanno), teisės profesoriaus Augustino Janulaičio vaikaičio Ramūno Janulaičio, architekto Vytauto Landsbergio-Žemkalnio sūnaus prof. Vytauto Landsbergio, žemės ūkio ministro Juozo Skaisgirio sūnaus Antano Skaisgirio ir vaikaitės Astos Skaisgirytės-Liauškienės, paskutiniojo Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro plk. Kazio Skučo dukterėčios Virginijos Skučaitės ir daugelio kitų. Įvairių Kauno inteligentijos šeimų palikuonys bei giminės muziejui padovanojo ne vieną vertingą šeimos relikviją. Daugiausia eksponatų muziejui yra padovanoję: Vilūnė Bučinskienė (545), Danutė Naginienė (466), Peteris Kuhlmannas (157), Kazys Lozoraitis (88), Jūratė Norvilienė (60) ir kiti.

Istorinė Prezidentūra, pasakojanti lankytojams apie Pirmosios Lietuvos Respublikos prezidentus ir prezidento instituciją, vertingiausia savo rinkinio dalimi laiko eksponatus, tiesiogiai susijusius su prezidentų Antano Smetonos, Aleksandro Stulginskio ir Kazio Griniaus politine, visuomenine veikla bei asmeniniu gyvenimu. Pastaruosius kelerius metus vertingos istorinės relikvijos pradėjo grįžti ir iš po pasaulį išblaškytų lietuvių bendruomenių: Klivlando lietuvių bendruomenė perdavė lininį dekoratyvinį rankšluostį su išausta „Tautiška giesme“, priklausiusį Prezidentui A. Smetonai; Australijos Adelaidės lietuvių bendruomenė perdavė prezidentų A. Smetonos ir A. Stulginskio naudotus asmeninius daiktus – lazdą, samtį, barometrą, o 2019 metais muziejų pasiekė dar viena neįkainojama dovana – Amerikos lietuvių kultūros archyvas perdavė išskirtinę vienetinę aukso monetą-suvenyrą, dovanotą Prezidentui A. Smetonai.

Dovanoti daiktai muziejuje praranda savo praktinę funkciją, tačiau atgimsta kaip estetinio pasigėrėjimo vertybės, iliustruodamos nutolusių epochų gyvenimo būdą, pasakodamos buvusių savininkų istorijas ir likimus.

Parodos rengėjas – Istorinė Lietuvos Respublikos Prezidentūra Kaune. Parodos kuratorė – dr. Ingrida Jakubavičienė. Parodos dizainerė – Gita Balžekaitė.

Paroda veiks nuo 2020 m. liepos 6 d. iki 2021 m. liepos 6 d.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Užsienio lietuviai, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: