Liepos 23 d. Tautininkų sąjunga (TS) pasiūlė ant Vilniaus Žaliojo tilto vietoje nukeltų sovietinių statulų pastatyti keturių pirmųjų Lietuvos prezidentų skulptūras.
Išplatintame TS kreipimesi siūloma ant Žaliojo tilto įamžinti keturis istorinius valstybės prezidentus – Antaną Smetoną, Aleksandrą Stulginskį, Kazį Grinių ir Joną Žemaitį-Vytautą.
„Partizanų prezidento asmenyje būtų pagerbti visi laisvės kovotojai – Aleksandro Stulginskio ir Antano Smetonos asmenyse – signatarai, drauge būtų suvienyta parlamentinė demokratija ir prezidentinė respublika, visos pagrindinės politinės srovės. Kviečiame patriotus ir jų organizacijas palaikyti šią idėją, o Vilniaus miesto merą ir savivaldybę pradėti plačią diskusiją su visuomene dėl Žaliojo tilto ateities“, – rašoma TS kripimesi.
Liepos 21 d. patriotinio jaunimo sambūris „Pro Patria“ atstovai pasiūlė ant Žaliojo tilto pastatyti keturių Vasario 16-osios Nepriklausomybės deklaracijos teksto autorių ir signatarų – Mykolo Biržiškos, Jono Vileišio, Petro Klimo ir Stepono Kairio skulptūras.
Primename, kad visos keturios komunistinę ideologiją šlovinančios statulos nuo Vilniaus Žaliojo tilto buvo nukeltos liepos 21 d. naktį.
neišniekinkim savo Prezidentų ant Dzeržinskio tilto. Techniniai įrenginiai- tiltai, tualetai ir kanalizacijos dangčiai nebūtinai turi būti su kokiais tai simboliais :). Iškiliems lietuviams pagerbti pakanka vietos parkuose ir skveruose
Pritariu.
Be to.
Kuris iš šių Prezidentų pranašesnis (kodėl tuomet nėra kitų, tame tarpe V.Landsbergio?) už kitus, kad kiti į sąrašą nepateko?
Kuo pasižymėjo šie:
1. Smetona – Lietuvos kūrėjas, bet ir palikėjas nelaimėje;
2. Stulginskis pabuvo Prezidentu, bet paskui Lietuvos gyvenime kaip ir nedalyvavo;
3. Grinius, galima sakyti, vos ne pats atidavė postą, kada turėjo priešintis smurtininkams iki mirties;
4. Žemaitis, po teisybei, net nebuvo Lietuvos Prezidentu, nes nevaldė teritorijos. Gal būtų juo tapęs, bet tikrų partizanų jėgos buvo ne tos, kurios būtų galėję išlaisvinti šalį.
Kodėl, pvz., į tautininkų minimus kandidatus nepateko Lietuvos karaliai, kurie sukūrė Lietuvą kaip tokią ir išlaikė ją tūkstančius metų?
‘tikras lituvi’, rašyk visada MANO MUOMONE, o tai rašai, kaip teisybę 😀 😀
Eilinį kartą bandei apspjaudyti Lietuvos įžymius Žmones..?
Čia tu, Belzebube, ir vėl apie save.
Aš tai rašau tiesą, stengiuosi nagrinėti objektyviai.
Tai, kad tiesa parašyta apie šiuos keturias Lietuvos asmenybes. Be reikalo kabinėjatės. 🙂
Rašyk MANO NUOMONE (kokia ten jos vertė…) 😀
Nebloga idėja, visada labiau jaudins Laisvės idėjų kūrėjai. Bet politinių veikėjų prezidentų veikla vienaip ar kitaip nevienareikšmiška, politizuota. Dalykiškesnė patriotinio jaunimo atstovų mintis, tik reikėtų gyliau pajausti ir iškelti žmogiškojo pakilumo, Lietuvos atgimimo pirmeivius, kurių kultūrinė veikla buvo kibirkštis pasiekusi kiekvieno lietuvio širdį. Tai būtų: literatūrinio sąjūdžio pradininkas Dionizas Poškas, Lietuvos valstybingumo atkūrimo autoritetas Jonas Basanavičius, archeologijos ir kultūros veikėjas Tadas Daugirdas bei pasaulinio garso menininkas Mikalojus Čiurlionis.
AS NE PRIES. TIK NIEKAS NIEKUR NEPASAKE KAD ANT ZALIO TILTO BUTINAI TURI BUTI KAZKAS SIMBOLISHKA. JEIGU TEN STOVES 4 GELEZINIAI VILKAI, AR GARGIULIJOS AR BET KAS KITAS- NIEKAS NUO TO NEPASIKEIS.
Idėja – verta balvono, tik balvonams ir galėjo tokia mintis gimti. Ir tai – ne galvoje.
Šitokios kvailystės niekada nepalaikysiu.
Pritariu.
Ir kuriems galams ten ką nors statyti?
Kuriam galui tiltui papildoma apkrova?
Galima įvairiai manyti, bet Žaliasis tiltas yra centrinėje Vilniaus dalyje, į šią vietą telkiasi dėmesys. Tiltas čia jungia du Neries krantus kaip abipusinio pasaulio suvokimą, kaip ryšį tarp pakilumo laisvei ir laisvę. Ir nesvarbu, ką apie tai mano ir ką yra darę kiti, kuriems rūpėjo užgniaužti lietuvišką dvasią. Istorija ir dabartis mūsų, ir galime atsiverti savitumu, iškeldami čia tautos dvasios reiškėjus, bet tik ne politinius veikėjus-valdininkus, kurie vienų ar kitų interesų keliami buvo užkopę ant valdžios pakopų. Viskam savo vieta.
Neblogas pasiūlymas, pastatyti paminklus broliams Vileišiams.
Nemanau kad tai garbinga vieta
Atrodo, kad informacijoje Prezidentų portretai yra rikuoti tapimo jais seka, tačiau yra padaryta klaida, nes iš tikrųjų pirmuoju Lietuvos Respublikos Prezidentu buvo ne A.Smetona, o A.Stulginskis. A.Smetona yra tik trečiasis Lietuvos Prezidentas, juo tapęs nuvertus Prezidentu buvusį K.Grinių.
Pro Patria siūlymas statyti ant Žalojo tilto prezidentų skulptūras yra tiek neišmaningas, kad nėra ką apie tai ir kalbėti.
Galvojau, kad A. Smetona buvo pirmasis Lietuvos Respublikos Prezidentas, nes jau 1919 m. laikinojoje konstitucijoje yra paminėta Prezidento institucija. Tai kaip dabar suprasti? 🙂
Konstitucijoje minėti yra viena, o realiai atsirasti prezidentui yra kita. Realiai prezidento pareigos atsirado tik 1920 m. ir juo tapo A. Stulginskis.
Siūlau palikti tuščią tiltą be skulptūrų. Jei jau taip norisi įamžinti šiuos asmenis, manau, geriau pasirinkti kitas vietas. Įvyko apsivalymas nuo sovietinio socializmo ideologijos, ir gerai.
Manyčiau, kad vietoje sovietinių “balvonų” labiausiai tiktų dekoratyviniai žibintai, kurie skleistų malonią žalsvą spalvą. Arba žydinčių gėlių vazonai. Bent pradžioje, kad greičiau išsikvėptų nemalonus “kvapas”.
Pagerbti apdainuotą žirgą ant dviejų postamentų, apdainuotų mūsų dainose, nes tuos žirgus pasistvėrė ruskiai sankt peterburge ir pastatė ant tilto. Ant kitų postamentų pastatyti du sodus iš diuraliuminio, kuriuos išsaugojo mūsų moterys pindamos iš šiaudų.
. Girdėjau italai labai susižavėjo mūsų sodais ir statys Italijoje iš metalo ir taip pasisavins mūsų senovės kultūros reliktus.
Jokie signatarai ar prezidentai neturi būti statomi vietoj nuverstų bolševikų balvonų – tai jų pažeminimas. Keista, kad šią kvailą mintį skelbia tautininkai? Koks velnias jiems tai pakišo?