A. Antanaitis. Lietuvių kalba – vakar, šiandien, rytoj (video) (13)

Audrys Antanaitis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Audrys Antanaitis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Vasario 7 d. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekos vyko antrieji Lietuvių kalbos draugijos skaitymai „Lietuvių kalba – tautos išlikimo laidas“ skirti Lietuvos kultūros kongreso 30-mečiui. Valstybinė lietuvių kalbos komisijos (VLKK) pirmininkas Audrys Antanaitis savo pranešime „Lietuvių kalba – vakar, šiandien, rytoj“ prisiminė, lietuvių kalbos skaudulius keltus prieš 30 metų vykusiame Lietuvos kultūros kongrese, aptarė kaip ano meto siekiai ir lūkesčiai atrodo žvelgiant iš šių dienų lietuvių kalbos padėties ir ateities perspektyvų.

Kokios yra šiuolaikinės valstybinės kalbos politikos kryptys ir gairės? Kokios šiandieninės Lietuvos visuomenės kalbines nuostatas, koks požiūrį į lietuvių ir anglų kalbų santykius Lietuvoje? Ką skubiai turėtų nuveikti lietuvių kalba besirūpinančios įstaigos? Į šiuos ir kitus su mūsų gimtąja lietuvių kalba susijusius klausimus buvo ieškota atsakymų skaitymuose. Skelbiame A. Antanaičio pranešimą „Lietuvių kalba – vakar, šiandien, rytoj“.

srtrf-logo

Kategorijos: Alko radijas, Kalba, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .

13 komentarų

 1. Vakar - Šekspyras:

  O šiandien – Shakespeareas.

  • Žemyna:

   Nesupratau? Šakių? Spyris? Kur, kam, ką kas spardė ir kodėl?

   • Trumpas kiemsargis.:

    Gebiama Žemyna , jūs akivaizdžiai nemokate anglishkai. O nemokėdama anglishkai ,jūs negalite gerai suprasti lietuviškai.

    • Žemyna:

     Jūs tikras, kad ne atvirkščiai? Tikras, kad lietuvių kalba kilusi iš anglų k., o ne anglų k. yra net nežinau kelintos kartos nuo baltų k. nuklydęs ir galiausiai susiformavęs kalbinis hibridas?
     Na, o kad mūsų visų lietuvių k. itin paviršutiniška – sutinku. Vienų daugiau, kitų mažiau. Tačiau koks būna malonumas nardyti po Didįjį LKŽ, kai turi galimybių… O prie anglų k. jau nebegrįšiu. Jau gana tiek, kiek reikėjo turėti su ja reikalų. Man ji labiau pr. a. pirmosios pusės patiko. Dabar kažkur nusirito. Reikia manyti, tai pr. a. 2-sios pusės „masinės kultūros” perversmo padarinys. Kaip visada – norėjo, kaip geriau, o gavosi…
     Bet dėkoju, kad atkreipėte dėmesį, kad pergyvenate dėl mažiau už tamstą išmanančių.

    • Bartas:

     Žemyna , nereikia dėkoti kiemsargiui. Jis negavęs darbo Anglijoj ,šluoja kiemus Lietuvoje . Nors , persigalvojau . Reikia dėkoti, nes šitas “asaba” jau neblogai pramoko Lietuvių kalbą. Jam tik sunkiau suraityti “Š”.
     Išmoko arklį eiti vaga, išmokysim ir “Š” parašyti (mano dėduko išminties perlai).

 2. Iš Lenkijos:

  Jeigu Lietuvoje lietuviai,piliečiai gerbtų lietuvių kalbą taip,kaip lenkų kalba visuotinai gerbiama Lenkijoje-nekiltų nerimas dėl lietuvių kalbos ateities. Primintina, nors Lenkijoje lenkų kalba nėra įteisinta valstybine kalba,vis dėlto ji ,pradentant nuo eilinio piliečio ,baigiant verslininkais,intelektualais ,politikais ,valdžios pareigūnais …,visuotinai yra labai gerbiama.Tad, savosios kalbos reikšmės suvokimą nulemia visuomenės tautinė savigarba.

 3. Imanuelis Kantas, prieš 200 metų, buvo pareiškęs:”Lietuvių kalbą būtina IŠSAUGOTI ATEINANČIOMS KARTOMS, nes ji turi “raktą”, kuris leis ainiams PAŽINTI – KAS ŽEMĖJE VYKO? KAS VYKSTA? IR KAS DAR VYKS!!!
  Baja, I. KANTAS BUVO TEISUS!!! SENIAUSIOS ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBOS DĖKA, PASISEKĖ ĮMINTA – ATRAKINTA – per 400 SENIAUSIŲJŲ KULTŪRŲ ŠALTINIŲ ir jų dėka PASISEKĖ ATRASTI TREČIĄJĮ IR KETVIRTĄJĮ ŽEMĖS AŠIES FIZINIUS JUDĖJIMUS!!!
  SENIAUSIAI ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBAI LAIKAS REIKALAUTI SUTEIKTI NEMATERIALAUS PAVELDO STATUSĄ!!! PRIEŠINGU ATVEJU, AMŽIAMS BUS PRARASTAS RYŠYS TARP PRAEITIES – DABARTIS – ir ATEITIES!!!
  TAI KAS MŪSŲ LAIKAIS VYKSTA – VYKSTA LIETUVIŲ KALBOS GENOCIDAS!!!
  JEIGU PASAULIS PRARAS LIETUVIŲ KALBĄ, BUS PRARASTAS RYŠIS TARP PRAEITIES – DABARTIS IR ATEITIES!!!

 4. Tai irgi tolina nuo kalbos! -:

  ES lyg ir vienodas įstatymas dėl tarptinklinio ryšio kainų?
  Tačiau būtent dėl kainų Olandijoje dirbantys lietuvaičiai priversti žiūrėti žinias iš Lietuvos per… Rossija TV (o gal koks Sputnikas, ar pan. vadinasi), ir, žinoma, atitinkamai pateikiamas… Prie kitų spaudos portalų jungtis dėl kainų irgi negali. Nusiunti jiems nuorodas, kad tą ar aną pažiūrėtų arba perskaitytų, o pasirodo, jog užsienyje dirbantiems lietuviams tai per didelė prabanga. Nors, kai rinkosi operatorių Lietuvoje, šis tai nuslėpė? Nes jiems pateiktos sąskaitos nustebino. Kai atvažiuoja į LT, kainos, kaip ir žadėjo. Vos peržengia sieną – iš karto kaina pašoka. Neapsikentę, kai kas iš tos grupės atsisakė LT operatoriaus ir tapo Olandijos tiekėjo klientu.Pastarieji savo klientams bent jau Europoje taiko vienodas kainas, kad ir iš kur naudotųsi telefonu bei i-netu. O tie, kas lieka LT įmonės klientu, žiūri info apie Lietuvą per RU akinius su jos įvykių matymu ir rusų k.

 5. Žemyna:

  „Sklandesniam vilniečių aptarnavimui savivaldybėje – atsakymai raštu užsienio kalbomis”
  – diena.lt/naujienos/vilnius/miesto-pulsas/sklandesniam-vilnieciu-aptarnavimui-savivaldybeje-atsakymai-rastu-uzsienio-kalbomis-965267
  Kuo toliau, tuo įžūliau LR Konstituciją trempiame?

  Iš kur berneliui tiek drąsos, tiek valios geležinės?

 6. Žemyna:

  Pranas Kniūkšta. Lietuviški ir nelietuviški rašmenys
  – propatria.lt/2014/03/pranas-kniuksta-lietuviski-ir.html
  „Gegužės 4 dieną, eidamas devyniasdešimtuosius metus, mirė iškilus kalbininkas, dėstytojas ir tyrėjas Pranas Kniūkšta. ”

 7. Gerbiamas A.Antanaiti, Tamstai suteiktos labai didelės teisės ir uždėtos garbingos pareigos, skleisti LIETUVYBĘ ne tiktai LIETUVOJE bet ir PASAULYJE!
  SENIAUSIOS LIETUVIŲ KALBOS DĖKA PADARYTA DAUG ATRADIMŲ! ĮMINTA DAUG ŠALTINIŲ! PARAŠYTOS KNYGOS: “PERKŪNAS”, “PER PRAEITĮ Į ATEITĮ”, “PAŽADINTA PRAEITIS”. “PRAREGĖJIMAS”, “PRAEITIS IR ATEITIS”. “TVANAI DIEVAI CIVILIZACIJOS”.
  KUR ALKAS?! KODĖL TAMSTOS TARNYBA ir ALKAS NESIDOMI PASAULINIAIS ATRADIMAIS ir NEPRANEŠA PASAULIUI APIE LIETUVOJE, SENIAUSIOS ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBOS DĖKA, PADARYTUS GLOBALINIUS ATRADIMUS!?
  BE ŠIŲ ATRADIMŲ PASAULIS RITASI, IR DAR LABIAU RISIS, Į NEŽINIA!!!!
  LAIKAS PRANEŠTI PASAULIUI APIE LIETUVOJE PADARYTUS GLOBALINIUS ATRADIMUS!!!
  .

 8. ŠIE PASAULINIAI ATRADIMAI TAI – TREČIASIS IR KETVIRTASIS ŽEMĖS AŠIES FIZINIAI JUDĖJIMAI! JUOS, PRIEŠ 10 METŲ ATRADO INŽINIERIUS ROMUALDAS ZUBINAS!
  PIRMĄJĮ IR ANTRĄJĮ ŽEMĖS AŠIES FIZINIUS JUDĖJIMUS , PRIEŠ 500 METŲ, BUVO ATRADĘS MYKALOJUS KOPERNIKAS!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: