Romuviai sugrįžtančią Saulę pasitiks protėvių giesmėmis (video) (22)

Romuviai švenčia Žiemos saulėgrįžą | rengėjų nuotr.

Romuviai švenčia Žiemos saulėgrįžą | rengėjų nuotr.

Gruodžio 18 d., sekmadienį 16 val. Vilniuje, Lietuvos nacionaliniame kultūros centre (Barboros Radvilaitės g. 8)  įvyks Žiemos Saulėgrįžos vakaras. Vilniaus Romuva ir Romuvos apeigų grupė „Kūlgrinda“ visus kviečia kartu švęsti Žiemos saulėgrįžą ir sugrįžtančią Saulę pasitikti protėvių giesmėmis.

Kiekvienais metais romuviai sugrįžtančią saulę sutinka bendraminčių būryje, įžiebdami aukuro ugnį, pagerbdami baltų dievus, protėvius, giedodami kalėdines giesmes, dalindamiesi apeiginiu valgiu – kūčia.

„Kalėdinės giesmės – pačios gražiausios apeigų giesmės. Artėjant Saulėgrįžai pradedame giedoti to laikotarpio giesmes ir panyrame į ypatingą būseną, kuri mus sujungia su senaisiais mūsų protėviais. Tą būseną nusako tokie žodžiai: ramybė, ramuma, romuva. Kaip ir kasmet, šiemet kalėdines giesmes ir sutartines, šokti apeigų šokius kviečiame sykiu su Romuvos apeigų grupe „Kūlgrinda” – sako Žiemos saulėgrįžos vakaro rengėja, Lietuvos Romuvos Krivė Inija Trinkūnienė.

Romuvos apeigų grupė „Kūlgrinda“, susibūrusi atgimimo  metais, sėkmingai tęsia muzikines Dievų gerbimo tradicijas. Ansamblis yra įrašęs aštuonias kompaktines plokšteles: „Ugnies apeigos”, „Perkūno giesmės”, „Sotvaras” (su Doniu), „Prūsų giesmės”, „Giesmės Saulei“, „Giesmės valdovui Gediminui”, „Giesmės Žemynai” (su Doniu) ir „Laimos giesmės”.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Mes baltai, Religija, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .

22 komentarai

  • LosAngeles:

   Pavadinimas ‘baltai’ vienas is pavojingiausiu terminu, kuriuos vartojame. Tai buvo tu laiku ‘juoduju technologiju’ produktas. Pavadinome baltais, reiskia visuose saltiniuose minimu gotai, getai ir begale kitu neturi nieko su jais bendro. Nes jie baltai… Tokiu atveju visa garbinga ju praeiti galima prisiskirti sau. Ir tikrai neatsitiktinai sis pavadinimas kilo is Vokietijos (siandienines). Anie, uzgrobe ir isnaikine giminaicius prusus, kazkaip turejo save pateisinti, o ‘geriausia gynyba- puolimas’ 🙂 Sau prisiskiria garbinga praeiti, o tikruosius jos savininkus, isnaikintus arba tam laikotarpiui uzspaustus, pavadina kazkokiu vardeliu visiskai nieko nereiskianciu. Taip ir dingsta is istorijos verpetu istisos tautos ar gentys, taip jos ir atsiranda. Stai ir slavai… Vis praslysta info, kad tai taip pat sugalvotas ne taip senai terminas (minima Jekaterinos II laikmetis). Ir vel ta pati istorija: uzsieniete aferiste iskirto oficialu cara ir pakiso minti tipo Maskva turi vienyti slaviskas zemes. Ir musu rytiniai pakrasciai jau tapo slavais, engiamais Lietuvos, taigi reikejo skubiai juos islaisvinti… O siandieniniai ‘istorikai’ jau nesivarzydami raso kad venedai buvo slavai, kad visa europa – slaviska…

 1. Nežiniuk, užsidėk akinius ir dar kartą perskaityk kvietimą, gausi kūčiuku į kaktą, jeigu rasi žodį “baltas”.

 2. suduvis:

  Panasu Vaclovai,kad pats uzsidirbai sau guza.

 3. suduvis:

  Kokius baltus Jonai ? Tai tik kuryba,pavadinimas is oro,arba is bent kelis kartus pervadintos Baltijos juros. Kaip as suprantu, cia niekas nieko nejuodina,o kazkas nori iki galo issiaiskinti,kaip mes buvome vadinami, iki kol mus vokieciai pervadino baltais. Ir kodel kazkam prireike mus visus, su tokiu nauju pavadinimu baltai,sujungti i nauja visuma – sajunga? As neatmetu tokios prielaidos,kad – ar negali buti taip,kad 19 a., kai kas planavo prie rytprusiu, prisijungti ir kitas teritorijas ir kad nereiketu krapstyti po viena,sujunge juos visu i viena visuma?

  • Išsiaiškinti – kaip mes buvome VADINAMI? Barbarais, pagonimis, sarmatais, aestorium genties, stabmeldžiais, bedieviais…. ir tt. Vadinami buvome visaip. Svarbu ne kaip mes buvome vadinami – o kaip mes save vadiname patys. Dabar mes save vadiname BALTAIS, o savo Jūrą BALTIJOS JŪRA. O kiti kaip pavadins – taip nepagadins. Jie laisvi tai daryti pagal savo kalbą, papročius ir pasaulėžiūra. O jei norite sugalvoti kokį nors naują pavadinimą, tai galvokite, bet nepirškite mums.

 4. suduvis:

  Suduvius pamirsote prie Suduviu juros – Mare Sudini – Sudinum, Prusus ir Venedus nepaminejote. Dar buvome vadinami Gotini. Niekas nesiruosia nieko naujo isgalvoti
  – nesibaiminkite. Baltais mus pavadino, o ne mes patys save pasivadinome.

  • Ir nevadinome mes savęs surinktiniu vardu, buvo tiesiog gentys: Sūduviai, Galindai ir kitos. Dabar šais kalbos mokslo laikais turime surinktinį žodį skirtą pažymėtį indoeuropiečių tautoms ir etninėms grupėms, kalbančioms ar kalbėjusioms giminingomis kalbomis, kilusiomis iš baltų prokalbės – BALTAI. Ir jį naudosime, nors Jūs labai jo BAIMINATĖS ir norite DEKONSTRUOTI. Deja, Jums nepavyks.

   • LosAngeles:

    ‘..turime surinktinį žodį skirtą pažymėtį indoeuropiečių tautoms ir etninėms grupėms, kalbančioms ar kalbėjusioms giminingomis kalbomis, kilusiomis iš baltų prokalbės – BALTAI..’

    gerb. Jonai, kaip cia iseina. Paaiskinkite prasau ko cia nesuprantu. Pripazinsite menau kad terminas ‘baltai’ ivestas tik antroje 19a puseje. Tai apie kokias ‘giminingas kalbas, kilusias is baltu prokalbes’ tamsta kalbate? Tai tos giminingos kalbos ‘i dienos sviesa’ buvo istrauktos tik 19a, ar kazkokia baltu prokalbe buvo gerokai anksciau, tik vat mes to nezinojome. Nieselmanas mus apsviete. O kas buvo pries tai, pries ta sviesos blyksni? Buvo slavai ir germanai, siai dienai tokie svarbus, o kas tie ‘baltu prokalbe’ kalbejusieji? Ta nezymi teritorijele (siai dienai), apie kuria kazkuris rusu istorikas issireiske tipo: slavu santykiai su baltais buvo itin nereiksmingi, tad plestis neverta… Na taip, ziurint is siandienos padeties, vaizdelis toks ir yra (siandien jau pasigirsta vis atkaklesniu tvirtinimu buk tai ir prusai buvo slavai…) Bet is kur tie baltai (kas ju pirmtakai) jis nemini, kaip ir vokietukai beigi ‘strateginiai musu partneriai’, nes tada vaizdelis stoja gerokai kitoks… ir jiems gerokai nepalankesnis nei bando visi kaimyneliai pateikti. Vat cia ir yra savokos ‘baltai’ klasta ir pavojus. Ir sitas terminas tikrai nera kalbinis, kaip jus beigi kazkas dar bando pateikti, remdamiesi Neselmanu. Juk jokios ‘baltu prokalbes’ nebuvo?

 5. suduvis:

  Dar karta paklausiu jeigu galima – kokiu Baltu prokalbe, jeigu pats pavadinimas baltai, atsirado tik 19 a. viduryje?
  O jeigu dekonstruoti, tai ka? Tai kas yra sukurta jau 20 a.? Tikrai ne! Jusu i tai itikejote ir tai gerai, gerbiu kitu tikejima. Karta uzkalbinau Jachovos liuditojus, paklausiau kodel jie nesvencia Kaledu. Man jie trumpai ir aiskiai atsake,kad tai ne ju svente, o pagoniu. Tada pats sau pagalvojau, kad stai sitie sektantai, vis gi turi sazines. Na o pameginkite jus katalikams pasakyti, kad tai ne ju svente, davatkos apspjaudys nuo galvos iki padu.

  • Kokios radijo bangos, kokie kvarkai ir galaktikos – jeigu pats pavadinimas atsirado tik XX a.? Daug pavadinimų atsirado XX a. Na tai ką? Pavadinimas baltai – sąvoka skirta moksliškai nustatytai kalbų grupei pažymėti. Kai tokio mokslo kaip kalbotyra nebuvo – tai ir sąvoka atsirasti negalėjo. Tuomet kas kaip norėjo taip ir vadino – barbarais, hiperborėjais, sarmatais ir visus sumesdavo į krūvą – giminingus ir negiminingus, tos sąvokos neturėjo jokio mokslinio pagrindo. Aš taip pat už Uralo gyvenančias tautas galiu pavadinti – užuraliais. Taigi, skirkime tikrus dalykus nuo įsivaizduojamų.

 6. suduvis:

  Tai ir yra gana sunku isivaizduoti,kada patys vokieciu istorikai,pvz. Suduvius priskiria prie Prusu genciu ir tuo paciu prie germanu, ir Gotu proteviu
  ,ar indogermanu,kaip jie daznai vartoja. O veliau, 19a. sukuria dar viena pavadinima “baltai”, i kuri sukisa jau visas pajurio gentis. Karta ispanui sakau – tevas, o tas sako, ne – ne tevas, o te vas. Na gi isaiskink gi tu babar jam,kad ju proteviai yra baltai, o ne Gotai. Manau liksi labai nesuprastas…

 7. Kemblys:

  Koks ginčas? – ESAME lietuviai!
  Visi, kurie kelia bangas dėl pavadinimo, skaldo Tautą. Skaldo labai ne laiku.

 8. neziniukas:

  Kaip matau,nuo nepatogiu temu, pati lengviausia iseitis yra pabegti … 🙂 Kietas riesutelis kai kam …. 😀
  Manau zemaiciai – yra zemaiciai,suduviai – yra suduviai – viena is prusu genciu,o lietuviai – yra lietuviai… O stai “baltai”,kaip supratau ,buvo vokieciu projektas . Ar taip sunku tai pripazinti ? Sumesti viska i viena vezima ir nesigilinant i aplinkybes toliau “baltinti”, – “ijungti durniu” liaudiskai sakant ? Nieko pries pati pavadinima neturiu,bet manau reiketu rasyti ir kalbeti teisybe.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: