Kėdainiuose vyks paskaita „Kalbos gyvybė skaitmeniniame amžiuje“ (0)

Dr. Audrius Valotka | V. Jadzgevičiaus nuotr.

Dr. Audrius Valotka | V. Jadzgevičiaus nuotr.

Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje (Didžiosios Rinkos aikštė 11) gegužės 5 d. (antradienį) 13 val. Vilniaus universiteto dėstytojas dr. Audrius Valotka skaitys paskaitą „Kalbos gyvybė skaitmeniniame amžiuje“. Renginys skiriamas Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai. Šventiškumo jam suteiks Kėdainių muzikos mokyklos mokinio, tarptautinių konkursų laureato Povilo Neliupšio akordeonu atliekami kūriniai.

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena minima kasmet gegužės 7 d. Ji primena rusų carinės valdžios represijas, kuriomis buvo varžomi kiekvienos tautos brandumą liudijantys ženklai – kalba, knygų leidyba, spauda, laisvas žodis.

Lietuvoje valstybinę kalbą suvokiame kaip vieną tautos tapatybės atramų. Todėl viešojoje erdvėje nuolatos kyla diskusijos apie lietuvių kalbos būklę, o gausūs skaitytojų komentarai liudija temos aktualumą. Dažnai piešiamas apokaliptinis vaizdas, kad mūsų gimtoji kalba sparčiai degraduoja ir matomoje ateityje apskritai išnyks. O kaip šią situaciją mato kalbininkai, kasdien stebintys ir aprašantys kalbos būseną? Paskaitos klausytojai susipažins su kalbų būklės – tarp jų ir lietuvių – vertinimo metodikomis.

Rūpintis gimtąja kalba galime įvairiais būdais: kalbos ideologijos pasirinkimu, politiniais sprendimais, ekonominėmis paskatomis ir kitaip. Klausytojams bus papasakota apie naujausias Vilniaus universiteto mokslininkų kuriamas lietuvių kalbos technologijas, bus demonstruojamas natūralios lietuvių šnekos sintezatorius.

Dr. Audrius Valotka yra Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto projektų vadovas, administruoja stambius kalbos technologijų projektus, konsultuoja mokslo ir studijų projektų finansavimo klausimais. Veda kalbos normos ir teksto redagavimo pratybas Filologijos fakulteto studentams, retorikos pratybas bendruosiuose universitetiniuose kursuose ir Teisės fakultete. Interesų sritys: kalbos politika, kalbų ekonomika, standartinės lietuvių kalbos klausimai.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: