Kultūros ministerijos kartu su Viešojo valdymo agentūra organizuotą konkursą eiti Valstybinės kalbos inspekcijos (VKI) viršininko pareigas laimėjo humanitarinių mokslų (filologijos) daktaras, Vilniaus universiteto dėstytojas dr. Audrius Valotka, kuris šias pareigas ėjo 2020–2024 metais.
Šią kandidatūrą po vertinamojo pokalbio, kuriame dalyvavo ir šioje srityje dirbantys Kultūros ministerijos valstybės tarnautojai, ministras Šarūnas Birutis pasirinko iš dviejų baigiamajame konkurso etape dalyvavusių pretendentų – tokia procedūra numatyta teisės aktuose.
Iš viso konkurse buvo pateikta 10 prašymų, iš kurių reikalavimus finaliniame etape atitiko keturi pretendentai, tačiau vienas prašymą dalyvauti konkurse atsiėmė.
„Tai nebuvo lengvas pasirinkimas, nes vertinamajame pokalbyje dalyvavę abu kandidatai buvo išties stiprūs, verti šios pozicijos. Sprendimas priimtas įsiklausius į šią sritį kuruojančių valstybės tarnautojų argumentus, kuriais jie atkreipė dėmesį į pasirinkto kandidato patirtį ir išdėstytą strategiją, taip pat kompetenciją viešojo administravimo srityje bei būtiną darbų tęstinumą. Šios įžvalgos renkantis kandidatą buvo reikšmingos, nes mūsų visų tikslas yra puoselėti valstybinę kalbą – mūsų esminį pilietinės visuomenės turtą ir vienijančią vertybę – ir tai daryti pačiu geriausiu būdu“, – sako ministras Š. Birutis.
Kaip numatyta teisės aktuose, vadovo konkursą laimėjęs asmuo į pareigas bus paskirtas atlikus privalomą patikrinimą ir kitas administracines procedūras.
VKI viršininko kadencijos trukmė – penkeri metai. Šiuo metu inspekcijai laikinai vadovauja VKI viršininko pavaduotojas Donatas Smalinskas.
Liberalai kritikuoja pasirinkimą
Radikaliais pareiškimais pasižymėjusio buvusio Valstybinės kalbos inspekcijos viršininko Audriaus Valotkos paskyrimas į viršininkus dar vienai penkerių metų kadencijai yra kultūros ministro Šarūno Biručio klaida, turėsianti neigiamų pasekmių kalbos politikos įvaizdžiui visuomenėje.
Tuo įsitikinęs Seimo liberalas, buvęs kultūros ministras Simonas Kairys. „Sulaukėme dar vienos kadencijos, kuomet inspektorius kalbininkas pats sau leis etiškai nesuinspektuotą kalbą ir greičiausiai toliau skleis angažuotą nuomonę prieš kitataučius ir tautines mažumas“, – sako S. Kairys.
Paskutiniame konkurso etape Š. Birutis rinkosi iš dviejų pretendentų. „Netgi mesti monetą būtų buvę politiškai atsakingiau negu vėl paskirti pagarsėjusį viršininką. Dabar ministras paprasčiausiai pasiklydo tarp dviejų pušų“, – sako S. Kairys.
Praėjusią kadenciją S. Kairio sudarytoji Kultūros ministerijos komisija viršininkui A. Valtotkai skyrė dvi drausmines pastabas. Viena pastaba skirta už konferencijoje A. Valotkos išsakytą mintį, kad pavežėjai Lietuvoje kalba „čiurkų kalbomis“. Kita pastaba skirta už A. Valotkos nuomonę dvikalbius užrašus Vilniaus krašte palyginant su Rusijos okupuotu Donbasu ir siejant kraštą su „lenkiška okupacine zona“.
S. Kairio pastebėjimu, A. Valotkai grįžus į valstybinius inspektorius nusistovi ir ydinga administracinė praktika, mat iki jam tampant viršininku inspekcijai vadovavo kitas buvęs ilgametis viršininkas, A. Valotkos pavaduotojas Donatas Smalinskas. „Pati inspekcija lieka lyg užburtas ratas, kai du vadovai paeiliui pabūna inspektoriumi ar pavaduotoju. Kaip tokioje terpėje tikėtis augimo, atvirumo, geresnio įvaizdžio?“, – pastebi S. Kairys.
Parengta pagal Kultūros ministerijos ir Liberalų sąjūdžio frakcijos pranešimus
Ponas Kairys kalba apie Lietuvos tautines mažumas…
Ar ponas bent skaitė dokumentus, apibrėžiančius, kam priklauso TM statusas??? Ar suprato, jog TM, tai NE KITATAUČIAI valstybės piliečiai??! Ar supranta skaitomą tekstą?
Ačiū Dievui, liberalai nebe valdžioje.
Kultūra, etninė kultūra – visuomeninis reiškinys. Liberalai ir visuomenė – dvi priešingybės, tad liberalai ir kultūra, kaip visuomeninis reiškinys, yra nesuderinami dalykai. Tad, kai liberalai pradeda kalbėti (o, neduok Dieve, veikti) apie kultūrą, tai jau yra nesusipratimas.
Pamenu, kadaise liberalų Švietimo ir mokslo ministras pradėjo Lietuvos mokyklas provincijoje uždarinėti, kaimai tiesiog ištuštėjo
Prisiminiau to ministro pavardę, tai Steponavičius
Kaip gerai, kad žlugo arogantiškoji dešiniųjų valdžia, daug tikimės iš dabartinės Centro kairės valdymo, žinoma, apmaudu, kad norima įvesti nekilnojamojo turto mokestį
Ir dar. Dešiniųjų valdžioje Aplinkos apsaugos ministru dirbęs liberalas Simonas Gentvilas faktiškai vykdė verslininkų ir vertelgų interesų gynimo nusikalstamą veiklą, nes skatino miškų plyninius kirtimus.
Taip, švietimas irgi sritis, kur liberalų negalima prileisti. Ir sveikatos apsauga. Deja, mūsų šalyje jie ilgokai pabuvo, tad švietimo, sveikatos, kultūros sritys, kaip viešųjų paslaugų sritys, yra tragiškoje padėtyje.
Šie S. Kairio (rašiba ariginala kalbą – Semion Levin) pasisakymai yra vienas iš labai ryškių pavyzdžių, rodančių, kad liberalai yra antivalstybinė mankurtų partija. Rinkimai lėmė, kad tie brudai išmesti iš valdžios ir bent jau šiuo atveju negali įgyvendinti savo priešiškos, kenkėjiškos politikos.
Džiaugiuosi, kad kalbos inspekcijos viršininku tapo Valotka, bent padės vykdyti valstybinio lietuvių kalbos igyvendinimą, pasieks, kad kitataučiai gerbtų Lietuvos valstybę ir jos kalbą. To jam ir linkiu.
Manau, dr. Valotka yra principingas Valstybės tarnautojas, griežtai reikalaujantis vykdyti Lietuvos Konstitucijos ir kitų įstatymų nuostatas, nepasiduodantis jokiai politinei įtakai.