Šį rudenį baigiasi Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) ir jos pirmininko Audrio Antanaičio penkerių metų kadencija. Kaip numato Valstybinės lietuvių kalbos komisijos įstatymas, šią komisiją steigia, reorganizuoja ar naikina Seimas. Seimas taip pat skiria ir atleidžia šios komisijos narius Švietimo ir mokslo komiteto teikimu.
Apie nuveiktus per kadenciją darbus ir apie Komisijos galimas perspektyvas kalbamės su VLKK pirmininku Audrius Antanaičiu.
– Gerb. pirmininke, pradėkime nuo pradžių pradžios. Būsiu atvira, kai buvote paskirtas Komisijos pirmininku, buvo nemažai abejojančių, ar gerai, kad vadovas – ne kalbininkas, kad iki tol nedalyvavęs VLKK veikloje.
– Aš lituanistas, baigęs Vilniaus universitetą. Gal kažkam abejonių kėlė tai, kad esu ir diplomuotas žurnalistas. Kai kam gali būti per sunku suvokti, kad žmogus gali būti ir lietuvių kalbos, ir žurnalistikos magistras. Nors pas mus yra net ministrų bakalaurų.
O vadovaujant VLKK svarbu ne diplomas ar laipsnis. VLKK ne akademinė, o kalbos politikos institucija. Tad lituanisto ir komunikacijos specialisto derinys yra puikus. Mums pavyko atverti ne tik VLKK, bet ir lietuvių kalbą visuomenei.
– Išties, skirtingai nuo ankstesniųjų vadovų Jūs ėmėtės kiek įmanoma plačiau su kalbos reikalais supažindinti šalies gyventojus ir pakeisti iki tol Komisijos buvusį paslaptingiausios valstybinės įstaigos statusą. Kodėl, Jūsų manymu, tai reikalinga ir ar pavyko įgyvendinti šį kadencijos pradžioje išsikeltą tikslą?
– Atsivėrimą pradėjome nuo Didžiųjų kalbos klaidų sąrašo, kaip bausmių įrankio statuso pakeitimo. Visuomenei labai aiškiai buvo pasakyta, kad už klaidas jūs nebūsite baudžiami, svarbiausia – kalbėkite lietuviškai. Nebijokite kalbėti. Kurkime kalbą kartu. Žmonės patikėjo. O niekuo netikinčių skeptikų liko. Tai irgi normalu.
– Be abejo, viešumas – tai tik nedidelė dalis per kadenciją Komisijos nuveiktų darbų. Kokiais pasiekimais labiausiai džiaugiatės?
– Yra kuo džiaugtis. Paruošta ilgalaikė lietuvių kalbos plėtros studija, kalbos politikos skaitmeninėje terpėje gairės, atnaujintos skyrybos ir rašybos taisyklės, baigiama praktinė bendrinės lietuvių kalbos gramatika, parengta Lietuvių kalbos prestižo programa.
Per metus teikta milijonai kalbos konsultacijų, nuolat pildomi Konsultacijų ir Terminų bankai. Parengti konkretūs lietuvių kalbos informacinėse technologijose projektai. Per šią kadenciją valstybinė kalba pasuko laisvėjimo ir modernėjimo linkme.
– Šiuo laiku kiekvienai kalbai labai svarbus skaitmeninimas. Ta linkme nemažai padaryta, bet vis tik tempai gan atsilieka nuo poreikių. Didesniems tempams išvystyti reikalingas didesnis finansavimas, kaip Seimas, Vyriausybė atsižvelgia į šį kalbai svarbų poreikį?
– Lietuvių kalbos plėtros skaitmeninėje terpėje ir kalbos technologijų pažangos 2021–2027 metų gairėse surašyta kokie šios srities darbai padaryti pastaraisiais metais. Jie išties įspūdingi ir mane apstulbino, kad Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Artūras Žukauskas apie juos nieko nežino ir tvirtina, kad projektinės lėšos išleistos, o rezultatų nėra, todėl, neva, neduodami jau ES skirti pinigai naujų programų kūrimui.
Išties, Ekonomikos ir inovacijų ministerija vilkina 35 mln. eurų lietuvių kalbai lėšų skyrimą lietuvių kalbos išteklių reikalingų kuriant DI sprendimus kūrimui pagal „Naujos kartos Lietuva“ (NKL) planą. Planas buvo patvirtintas dar 2021 metais, o 23 svarbiems lietuvių kalbos projektams buvo planuotas 48 mėnesiams vykdymo laikotarpis, tačiau dėl tokio vilkinimo projektų vykdymo trukmė sutrumpės per pusę.
Akivaizdu, kad toks užsitęsęs NKL plano koordinavimas gali atsiliepti efektyviam ir kokybiškam projektų įvykdymui arba juos visai sužlugdyti. Jei Seimo Švietimo ir mokslo komitetui ir toliau vadovaus nekompetentingas pirmininkas, o Laisvės partijos kontroliuojama ministerija blokuos kalbos technologijų kūrimą, galime sulaukti labai didelių nemalonumų.
– Šios kadencijos Seimas įvedė tris nelietuviškas raides, kurios naudotinos rašant asmenvardžius, nors Komisija tokiam sprendimui ir nepritarė. Ką manote apie tokį Seimo narių požiūrį į lietuvių kalbą?
– Šiuo atveju svarbu ir požiūris į lietuvių kalbą, ir požiūris į mūsų valstybės konstitucinius pamatus. Dėl trijų raidžių galima ginčytis, diskutuoti, ieškoti geriausio sprendimo. O štai dėl Konstitucijos – ne. Po Konstitucinio teismo išaiškinimo, kad asmenvardžiai dokumentuose rašomi lietuviškai lietuviškomis raidėmis, bet koks kitoks sprendimas, kuriam nepritaria VLKK yra galimai pažeidžiantis Konstituciją. Tą Seimo valdančioji dauguma suvokė, bet į tą ir nusispjovė.
Kalba kažkam gali nebūti vertybė. Bet Konstitucija yra mums privaloma ir jos mindymas yra neleistinas. Dabar vadinamasis „trijų raidžių“ reikalas vėl grįžo į Konstitucinį teismą.
– Ir šiai VLKK kadencijai nepavyko išjudinti konstitucinio Valstybinės kalbos įstatymo atnaujinimo, o tiksliau naujo priėmimo, nes dabartinis įstatymas priimtas dar 1995 metais. Dėl ko taip atsitinka: ar Komisija tuo per menkai rūpinasi, ar stabdžių esama Seime?
– Aš nuolat raginau Seimo narius ruošti ir teikti Konstitucinio valstybinės kalbos įstatymo projektą. Siūliau pagalbą. Vieną kartą jau lyg ir buvome priartėję, bet projektas buvo atsiimtas. Dabar nieko nėra. Ne Komisija teikia projektą, o Seimas pats turi jį paruošti.
Deja, atrodo, kad jam neužtenka kompetencijos, nes Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas aiškina, kad jis privertęs VLKK jį paruošti, nors to įstatymo aktualaus projekto apskritai nėra Teisės aktų registre. Ką jau čia bekalbėti…
– Ar nekyla abejonių, kad šio įstatymo stabdymas Seime turi ir užslėptąjį tikslą – sumažinti lietuvių kalbos svarbą valstybiniu lygmeniu, juo labiau, kad kalbėdamas per Žinių radiją Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas užsiminė, kad Seimo daugumos planuose – naikinti VLKK, o Laisvės partijos rinkimų programoje užsibrėžtas tikslas panaikinti Kalbos inspekciją. Tad, atrodo, yra grėsmė, kad gali nebelikti nė vienos valstybine kalba besirūpinančios institucijos?
– Laisvės partijos programoje tikrai yra numatyta naikinti Valstybinės kalbos inspekciją. Partijos vadovai niekur nėra pasakę, kad šio pažado jie nevykdys. Dar daugiau. Artūras Žukauskas prakalbo, kad galvojama ir apie VLKK naikinimą.
Tokių planų realizavimas apskritai grėstų valstybinės kalbos ateičiai, nes akademinės institucijos, kurios, neva, galėtų perimti VLKK ir VKI funkcijas, neužsiima ir negali užsiimti kalbos planavimu ir politika. Tačiau komiteto pirmininkas galvoja, kad valstybinę kalbą galima palikti savireguliacijai.
Šiandien vis labiau aiškėja Laisvės partijos ir konservatorių bendras sąmoningas siekis lietuvių kalbą stumti tik į buitinio vartojimo erdvę.
– Kaip valstybinei kalbai gali atsiliepti šiandieninė geopolitinė padėtis ir kaip reikėtų pasirengti vienokiems ar kitokiems iššūkiams?
– Geopolitinė padėtis lietuvių kalbai niekada nebuvo paprasta. Pradedant karaliaus Mindaugo laikais, baigiant šiomis dienomis. Iššūkių daug, svarbu kaip juos atlaikysime ir kokias pamokas išmoksime. O jei trumpai, tai šiandien turime suprasti, kad lietuvių kalba yra tarptautinė kalba ir išnaudoti šią aplinkybę. Suteikti lietuvių kalbai tarptautinės mokslo kalbos statusą.
Paversti kalbą šimtaprocentine informacinių technologijų kalba. Rasti „sugyvenimo“ būdą Lietuvoje su anglų ir kitomis didžiosiomis kalbomis.
Rusijos agresijos prieš Ukrainą ir civilizuotą pasaulį akivaizdoje integruoti Lietuvoje atsiradusius naujus žmones naudojant ir vartojant lietuvių kalbą. Sukurti viešą skaitmeninę erdvę visuomeninei kalbos minčiai.
Atnaujinti valstybinės kalbos teisinę bazę ir neleisti dabartinei valdančiajai daugumai sugriauti to, kas yra sukurta.
Tikėkimės, kad dabar jai neužteks laiko, o naujos kadencijos Seime tų destruktyvių jėgų nebeliks.
Jeigu pavyks atsilaikyti , o reikia, priešiškos Lietuvai partijos (laisvės) Tautos kalbos naikinimui , tai turėtume išgyventi.
prie ko čia laisvės partija, kai ji turi TIK 11 narių seime? O viso kiek? 141. Nereikia sekti pasakų, kad 11 valdo likusius130.
Kas skuta daržovę – mažas delne telpantis skutiklis, ar jį laikanti ranka? Žinoma, svarbiausia, kuo tai baigiasi daržovei.. . Ji lieka nuskusta. Ir nė neužsimena, kaip Nepriklausomybės pradžioje Senelis vis ragindavo, jog privalome saugoti Nepriklausomybės kuoliukus, kad jų niekas neperstatytų…
skutikliu, nežinau net, kaip ir laikyti jį, nes, kaip minėjau, maitinuosi Stiklių g. ar Gedimimo pr. – man taip pigiau. Dažnai mėginama parodyti, kad viską nusprendžia tie 11 balsų („mes ne prie ko, tai jie“). Tuo tarpu visų tikslai, vertybės, idėjos ir būdai labai gražiai sutampa (harmonia inteligentiškai – graikiškai).
Jei nebūtų išvis tos partijos, tų 11 balsų, viskas vyktų visiškai taip pat, kaip šiandien, tik be jų.
Taip – juk nuo 2K LK puolimas įsismarkavo. Tai jie ignoravo mūsų surinktus piliečių parašus, nors jie turi referendumo statusą.
Ar tik neatėjo laikas tą jų apakimą ir apkurtimą Tautos balsui ir parašams Strasbūre patikrinti? Gal pagydoma? Gal UNESCO savo krėsluose pasijudintų, savo žodį tartų apie tuos, kas deda pastangas prie pavojingos ribos artėjančią kalbą galutinai nugalabyti?
Populiacijai lietuvių kalba nėra jokia vertybė, paklausykite, kaip populiacija kalba. Tautai lietuvių kalba ypatingai, ypatingiausiai svarbi. Klausimas: kiek nuošimčių yra populiacijos, o kiek tautos? Žodį populiaciją vartoju, sekdamas politiniu elitu. Ir aš taip pat noriu pasirodyti labai išsilavinusiu, ypač išsimokslinusiu.
Matosi, kad paties žinios apie lietuvių kalbą ir jos svarbą pasauliniu mąstu yra labai labai menkos.
Neskubėkime suniekinti. Šis komentaras ir jo stilius – slaptakalbė, kuria susišneka „Alko” senbuvių grupelė.
Lankykitės dažniau, esate laukiamas 🙂
Matosi, naujokas, ir skaito neatidžiai.
Gal ir keista , bet mes tikrai susikalbam LIETUVIŠKA slaptakalbe . Va tep. Tamsta Mokytojau.
Kažkada seniai, pr. a. pabaigoje ar ne vienintelis Vartiklis.lt rūpinosi šriftų, programų, interneto lietuvinimu? Bent jau aš tada daugiau nieko nežinojau.
Tada, parašius ir išspausdinus lietuvišką tekstą, dar tekdavo ranka tušu ar juodu rašalu visus diakritikus sudėlioti. Ir dar stengtis, kad atrodytų lyg spausdinti. Dešimtmečiai praėjo, tačiau kai kuriais klausimais „A voz i nyne tam’… Ne vienas kai kas labai stropiai prižiūri lietuvių kalbą, kad ji „nesišakotų”… 🙁
Čia Lietuva. Mankurtais čia jau lyja…
Deja, ir prancūzų kalboje paplitę nauji angliškos kilmės žodžiai- le web, le speeder, la star, le crowfunding ir pan. Belgijoje oficialiai vartojamoje prancūzų kalboje taip pat naudojami ir olandiškos kilmės žodžiai- le kot, zwanzer, waterzoi, zinneke, witloof,dringueille ( drinkgeld) bourgmestre ( burgemeester) , echevin ( scheppen) ir pan.,kurie berods oficialiai nevartojami Prancūzijoje.Tai yra olandų kalbos vietinių flamandų tarmių paveldas . Žinoma, prancūzų kalba yra pasaulinė kalba ir išnykimo pavojus jai negresia.
bent kiek su Belgjjos istorija ir ypatumais? Visiškai nevykęs būtų jos palyginimas su Lietuva.
Iš komentaro matyti, kad “dar” gerai susipažinęs su Belgijos istorija ir jos ypatumais- juk rašoma, kad Belgijoje šalia olandų ir vokiečių kalbų vartojamoje prancūzų kalboje yra flamandiškos kilmės žodžių,kaip, beje, ir vokiškos-pavyzdžiui, maytrank.
Ir niekas nelygina Belgijos su Lietuva.
kalbose yra svetimų žodžių, o, kaip ir kas yra Belgijoje, galiu papasakoti iš ne vienerių metų asmeninės patirties ten. Ne iš interneto.
Spreekt u Nederlands?
Belgijoje prancūzų kalba yra invazinė kalba, kuri įsitvirtino Valonijos krašte išstumdama vietines vokiečių (ir flamandų) tarmes, nors net iki šių laikų ten dar išlikę salelių, kur vis dar (ypač senų žmonių) kalbama vokiečių ar flamandų tarmėmis. Tam įtakos turėjo Belgijos karaliaus dvaro ir didikų persimetimas prie prancūzų kalbos. Panašiai ir didelėje dalyje Lietuvos buvo išstumta lietuvių kalba ir įsitvirtino slavų kalbos.
Skaičiau,kad dar XVI amžiuje lietuviškai buvo kalbama prie pat dabartinės Baltarusios sostinės Minsko ( vietovės Antaniški, Daubarava, Skirmantava, Baubli,kiek tolėlia- Gerveli, Dauguli, Petriški, Vialikija ir Malyja Bakšty ir t.t) ir beveiki visame plote nuo Minsko iki dabartinės Lietuvos sienos.Taip pat ir į pietus nuo Gardino ( vietovės Laibagoli, VIlikija Eismanty, Mineity, net prie Vaukavysko, Baranovičių, Slanimo ( vietovės Jatauty, Mantauty, Taucvily, Važginty, Mizgiri, Zelva, Pirštuki, Jundzily ir pan.) į rytus nuo Drujos miestelio prie Dauguvos- Šaltiny, Stašuli, Bobiški ir pan. Dabar lietuviškai dabartinės Baltarusios teritorijoje bekalbama berods aplink Gervėčius ( Rimdžiūnuose ), Pelesoje, Giriose , šiek tiek Brėslaujos apylinkėse ir dar keliose vietovėse. Matyt, Baltarusios valdžiai panaikinus lietuviškas mokyklas, lietuvių kalbos Baltarusioje laukia liūdnas likimas…
O šiandien tos vietos jau nebe mūsų laikomos, nors ten ne vieno mūsų (pro)seneliai gyveno ir tas žemes lietuviškomis vadino.
Lietuvių kalba niekinama ir naikinama kasdien vis daugėjančiu svetimžodžių srautu iš politikuojančių bei taip vadinamos laisvos ir nepriklausomos žiniasklaidos. O kai jau bekalbėti apie taip vadinamą akademinę bendruomenę ar nutautėjusius verslininkus, kabinančius užrašus tik svetima kalba. Visos paslaugos privalo būti teikiamos lietuvių kalba. Todėl antraštė turėjo būti „Kam naudingas lietuvių kalbos niekinimas ir naikinimas – Lietuvos tiesioginis silpninimas?“ Mano nuomone, Rusijai. Ukrainoje pilna prorusiškų veikėjų, o pas mus nei vieno? Bet ar gali taip būti, kai jų agentai visoje Europoje ir ne tik?
Seimas pradėjo A.Antanaičio atleidimo procedūrą :
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/seimas-pradejoaantanaicio-atleidimo-procedura/
Dešimtmečius trukęs politikų „elito” žūtbūtinis mūšis su VLKK, ankstesniais jos pirmininkais bei su A. Antanaičiu įeis į istoriją taip pat, kaip Žalgirio mūšis! Viršus jų. Reikia manyti, kai kas pelnys kaimynės nedalių už nuopelnus.
Kai A.A. skyrė pirmininku – nusiminiau. Ten reikia atkaklesnio žmogaus. Pasirodo, klydau – ten JOKIO nereikia. Kaip ir pačios komisijos bei Valstybinės lietuvių kalbos nereikia. Tegyvuoja kalbų įvairovė.
krikščionybės, liberalizmo ir kraštutinių kairiųjų tikėjimai yra viso pasaulio tikėjimai, lietuviškai – gloabalistiniai tikėjimai. Tai ko norėti? O šviesuomenė kur? Pasikartosiu: negirdėjau nei vieno lietuvių kalbos mokytojo, kuris garsiai užstotų lietuvių kalbą. Jei jiems nusispjauti, tai ko norėti iš populiacijos (koks mielas lietuviškas žodis), kuriai rūpi tik vištų blauzdelių nuolaidos ir paršų kumpio išpardavimai? Iš universitetų – tyla. Komunistai sunaikino šviesuomenę, nėra jos. Pritarčiau Žemynai. Reikėjo daug kartų atkaklesnio, ryžtingesnio, labai garsiai rėkiančio pirmininko. Kodėl to nebuvo nuo pat pradžių, spręskite patys.
Laura Kamandulytė-Merfeldienė: apie lietuvių kalbą sukurta daug mitų
– manokrastas.lt/laura-kamandulyte-merfeldiene-apie-lietuviu-kalba-sukurta-daug-mitu/
VDU Humanitarinių m. fak. Lituanistikos katedros ved. doc. dr. Laura Kamandulytė-Merfeldienė (- manokrastas.lt/laura-kamandulyte-merfeldiene-apie-lietuviu-kalba-sukurta-daug-mitu/ ).
„Apskritai matyti, kad visi aptartieji mitai yra susiję su kalbos įvairovės baime. Kalba yra įvairi [ … ] Labai linkiu visiems įžvelgti kalbos grožį jos įvairovėje [ …] ”
Perskaitę sužinosime, kaip svarbu mums dvikalbystė nuo pat lopšio bei daugiakalbystė kuo anksčiau. 🙁 Kuo daugiau kalbų įvairovės mūsų kalboje, tuo geriau!.. Žinoma, užsispyrėliai ginčysis, jog jų mokytojai bei dėstytojai, lituanistai ir kiti, pokariu kitokia lietuvių k. kalbėjo. Ir kalbų mišrainėje grožio neįžvelgė. Gal kad jie ją savo kailiu patyrė – nuo mažens iki senatvės buvo priverstiniai dvikalbystės raidos padarinių liudininkai? O dar jie paklaus, kur tas lietuvių kalbos išgražėjimas buvusiose baltų žemėse? Kad ir čia pat, už sienos? Juk taip gražiai skambėjo jų kalba, kai susimaišė su juos užgrobusios okupanto kalba. Tai kur ji? Ar tas kalbų hibridas vis dar lietuvių kalba laikomas?
apie vdu yra sukurta daug mitų, pvz., kad tai stipri mokymo įstaiga, kuo aš netikiu. KPI – stipri, KPI – jėga, tai kas, kad pavadinimas kitas, vis tiek – KPI 🙂
Kai atėjo VDU, puoselėjome daug vilčių, kad jame bus atgaivinta tarpukario Lietuvos dvasia. Tačiau netrukus ten įvyko kažkas lemtingo, ir iš VDU sklidusios žinios nemaloniai stebino.
Karalius Algirdas surenge zygi i Maskva – tai reiskia Lietuvos DIDZIOSIOS KUNIGAIKSTYSTES NEBUVO,o jei KARALIUS tai jau KARALYSTE,o DIDZIUJU KARALYSCIU nebuna – todel LIETUVOS KARALYSTE ,Man sis naujadaras nepriimtinas.
Nauji valstybinės kalbos revizoriai
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/nauji-valstybines-kalbos-revizoriai/
„Nėra blogų raidžių kaip ir blogų žodžių, bet visus žodžius ir visas raides galima pavartoti blogai. Raidės čia niekuo dėtos. Čia reikia galvoti apie tai, kaip mes jas naudosime”, – kalbėjo V.Meiliūnaitė.”
Labai pritariu – galvoti, kaip jas naudosime, Būtent to ir neišmano tie, kas patys sau suteikė teisę įvesti bet kokias raides į valstybinę kalbą, jog raštvedybą, neišmanydami to padarinių ne tik kalbai, bet ir tiems, ką tie padariniai paveiks, bei kaip tšai trukdys įv, institucijoms, tarnyboms atlikti savo darbą.
Be to, skirdami tokioms pareigoms taip mąstantį žmogų, ją skyrusieji patys save demaskavo: jiems LR Konstitucija ir ištikimybės priesaika jai – tėra MENKNIEKIS. Jie niekada ir nesirengė jai tarnauti.
„Demagogija – (gr. demagogia – vadovavimas liaudžiai) – apgaudinėjimas melagingais nerealiais pažadais, pataikavimu, suktais išvedžiojimais ir faktų iškraipymu.“
„Blefas – (angl. bluff- apgavystė, gąsdinimas): 1. pokerio lošėjo apsimetimas, kad turi geras kortas; 2.prk. tuščias pasigyrimas; melagingas ko nors išpūtimas; melas, apgavystė.“
šiose vietose
– valstybinę kalbą, joS raštvedybą (joG → joS)
– bei kaip TAI trukdys (tŠai → tAi)
man sarmata. Pšeprašam, prabočykite 🙂
Darbą pradėjo naujos sudėties Valstybinė lietuvių kalbos komisija
– tv3.lt/naujiena/lietuva/darba-pradejo-naujos-sudeties-valstybine-lietuviu-kalbos-komisija-n1205773
• Darbą pradėjo naujos sudėties Valstybinė lietuvių kalbos komisija
− tv3.lt/naujiena/lietuva/darba-pradejo-naujos-sudeties-valstybine-lietuviu-kalbos-komisija-n1205773
• Edvardas Čiuldė. Nužudyti suvereną
– pozicija.org/edvardas-ciulde-nuzudyti-suverena/
− tiesos.lt/edvardas-ciulde-nuzudyti-suverena/
„Vadinamasis Seimo ir vyriausybės triummoteratas yra trigalvė antilietuviškumo hidra, užtūpusi Lietuvos politinę sistemą.“
• A. Armonaitė apie kritiką dėl kalbos skaitmenizavimo stabdymo: netaškysime pinigų bet kam −
− tiesos.lt/a-armonaite-apie-kritika-del-kalbos-skaitmenizavimo-stabdymo-netaskysime-pinigu-bet-kam/
• V. Tutkus apie I. Šimonytę ir NATO: Klausimų kelia asmeninės Šimonytės savybės ir totalitarizmą primenantis vadovavimo stilius
– komentaras.lt/lietuva/politika/v-tutkus-apie-i-simonyte-ir-nato-klausimu-kelia-asmenines-simonytes-savybes-ir-totalitarizma-primenantis-vadovavimo-stilius/93534/
• Algimantas RUSTEIKA: Drąsos metai ateina
− respublika.lt/lt/naujienos/nuomones_ir_komentarai/bus_isklausyta/algimantas-rusteika-drasos-metai-ateina/
• Ar verta boikotuoti rinkimus?
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/ar-verta-boikotuoti-rinkimus/
• Lietuvos šeimų sąjūdis: Lemiamas šalies išlikimui momentas atėjo
– komentaras.lt/featured/lietuvos-seimu-sajudis-lemiamas-salies-islikimui-momentas-atejo/94191/