Švieži žalieji žirneliai jau pasiekė parduotuvių lentynas. Žirneliai – ne tik puikus užkandis, ši daržo gėrybė puikiai dera kitomis daržovėmis, be to, dažnai puošia ir mėsos ar žuvies patiekalus, o ypač pavasarį, kai norisi skanaus, lengvo ir gaivaus maisto.
Ne tik skanūs, bet ir vertingi
Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja, pasakoja, kad švieži žalieji žirneliai yra labai maistingi, juose gausu skaidulų ir antioksidantų. Be to, žaliuose žirneliuose yra didelis kiekis širdžiai naudingų mineralų, tokių kaip magnis, kalis ir kalcis.
„Vartojant produktus, kuriuose gausu šių medžiagų, galima išvengti pakilusio kraujospūdžio, kuris yra pagrindinis širdies ligų rizikos veiksnys. Žirneliuose taip pat yra vitamino A, C. Ši daržovė turi geležies ir fosforo, juose gausu baltymų, angliavandenių ir skaidulų bei randama labai mažai riebalų“, – kalba „Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja.
Kaip sako J. Sabaitienė, kadangi žaliuosiuose žirneliuose yra palyginti mažai kalorijų, tačiau jie yra gausūs skaidulų bei baltymų kiekiu, ši daržovė yra puikus maistas metantiems svorį. Dėl gerųjų savybių ir naudos organizmui bei didelio baltymų kiekio žirnelius turėtų valgyti ir tie, kurie laikosi vegetariškos ar veganiškos mitybos principų.
Ką iš jų pasigaminti?
Žalieji žirneliai – labai universaliai virtuvėje panaudojamas ingredientas. Jie puikiai dera su kitomis daržovėmis: šparagais, avokadais, paprikomis, brokoliais, morkomis, žiediniais kopūstais, kukurūzais, pankoliais, česnakais, svogūnais, kopūstais, porais, pomidorais, bulvėmis, ridikėliais, špinatais, ropėmis. Žirneliai ir riešutai – taip pat puikus derinys, juos derinti galite su makadamijos, graikiniais, pekano, kedro riešutais, pistacijomis.
„Dar ypatingesnio skonio žirneliams suteks įvairiausios prieskoninės žolelės: bazilikai, mėtos, kalendra, krapai, petražolės, rozmarinai, peletrūnai, čiobreliai. Žirneliai taip pat puikus garnyras prie visos rūšies mėsos ar žuvies, jūros gėrybių, jie puikiai dera su sūriais – rikota, mocarela, parmezanu, taip pat ir kiaušiniais, bulguro, bolivinės balandos kruopomis, ryžiais ar grikiais. Ypatingo skonio žirneliams suteikia ir sezamų sėklos, citrinos sultys“, – sako J. Sabaitienė.
Žirnelius galima naudoti labai įvairiai: jais gardinti sriubas, netgi gaminti piurė – apvirtus ar apkeptus žirnelius tereikia sutrinti su sviestu, česnaku, apkeptais svogūnais, mėgstamais prieskoniais, jeigu norite sotesnės košės – žirnelius galite maišyti su bulvėmis. Žineliais taip pat skanu gardinti omletus, kišus, įvairiausius apkepus, troškinius, sriubas, salotas.
Kas tas „ingredientas“? Skamba, kaip kokio ateivio iš Sirijaus vardas. Kas ten Sirijaus ateiviais tiki?