Pirmadienis, 20 kovo, 2023
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
      • Visi rašiniai
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
      • Visi rašiniai
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Naujienos Baltų žemėse

„Terra Jatwezenorum“ XII tomą pasitinkant (I)

Sigitas Birgelis, punskas.pl
2021-01-20 13:08:43
0
„Terra Jatwezenorum“ XII tomą pasitinkant (I)

„Terra Jatwezenorum“ XII tomą pasitinkant (1-oji dalis) | punskas.pl nuotr.

Pasirodė istorijos paveldo metraščio „Terra Jatwezenorum“ (Jotvingių kraštas) XII tomas – pirmoji ir antroji dalys. Tai gera žinia. Bloga yra tokia, kad dėl pandemijos negalėjome jo pristatyti nei mūsų krašte, nei Lietuvoje. Punske neįvyko konferencija, kuri kasmet pritraukdavo nemažą būrį klausytojų. Ne visiems straipsnių autoriams galėjome pristatyti ir autorinius egzempliorius.

Šių metų pradžioje muzikologei Jūratei Vyliūtei išsiuntėme autorinį tomą į Havajus. Po maždaug 2 savaičių sulaukėme atsakymo. „Gavau du 2020 metų metraščio numerius, už kuriuos dėkoju, – rašo ji. – Kuo skubiausiai perskaičiau. Radau daug įdomios ir man reikalingos medžiagos. Aplamai, mano nuomone, „Terra jatwezenorum“ – vienas rimčiausių akademinių leidinių, skelbiančių temas ir faktus, menkai arba visiškai nepaliestus lietuvių istorijos puslapiuose – būtų vertas platesnio pagarsinimo.“

Panašaus pobūdžio atsiliepimų sulaukiame ir daugiau. Štai kalbininkė Vilija Ragaišienė viename laiške yra rašiusi: „Visada laukiu TERROS. Tiek įdomių dalykų būna paskelbta. Skaitau su džiaugsmu abi dalis.“

Istorijos paveldo metraštis „Terra Jatwezenorum“ buvo įkurtas Punsko „Aušros“ leidyklos vadovų sumanymu ir pastangomis 2009 metais. Kasmet išleidžiama po tomą. Didėjant skelbiamos medžiagos apimčiai nuo 2016 metų tomai skeliami į dvi dalis. Pirma dalis pasirodo kiekvienų metų birželio pabaigoje, antra – gruodžio pradžioje. Turinio ir paskirties požymiu Punske leidžiamas metraštis yra išskirtinis leidinys. Jis darniai jungia mokslo tyrimų ir mokslo žinių sklaidą visuomenėje.

2020 metų abiejų metraščio dalių apimtis – 48,5 spaudos lanko (776 puslapiai). Pirmoje dalyje skelbiama 17, o antroje – 18 įvairių autorių istorinio pobūdžio straipsnių.

Ką įdomaus surasime XII tomo pirmojoje dalyje?

Skyriuje „Jotvingių laiko labirintuose“ spausdinami 5 straipsniai. Labai įdomus yra Lietuvos geologo, fizinių mokslų daktaro Gedimino Motuzos Matuzevičiaus straipsnis apie jotvingių gyvenamojo ploto geologijos ypatumus („Jotvingių kraštas geologų akimis“) bei kraštotyrininko Kęstučio Subačiaus įžvalgos iš seniausios Veisiejų krašto praeities („Veisiejų vardo istorijos vingiai karaliaus Mindaugo donacijose“).

Šiame skyriuje spausdinami ir du Sigito Birgelio straipsniai: „Etninių šaknų beieškant“ bei „Trys Jotvos sesės“ (apie tris į Nemuną įtekančias jotvingių upes – Juodąją Ančią, Seiną ir Šešupę.

Daug kam įdomus gali pasirodyti Kosto Leončiko straipsnis „Užmiršti jotvingių kariai“. Jis skirtas tokio paties pavadinimo parodai, vykusiai 2019 m. birželio–rugsėjo mėnesiais Suvalkų apygardos muziejuje. Joje buvo eksponuojami Varšuvos, Suvalkų, Varmijos ir Mozūrijos muziejų archeologinių kasinėjimų radiniai. Pasak straipsnio autoriaus, jotvingiai nepažinodami rašto, nepaliko rašytinių šaltinių. Daugiausia apie juos sužinome iš archeologų tyrinėjimų. Jie daug gali papasakoti apie jotvingių gyvenimą ir papročius.

Ankstyvaisiais viduramžiais jotvingių raiteliai kėlė siaubą savo kaimynams. Apie tai byloja metraščių ir kitų dokumentų puslapiai. Jotvingiams pralaimėjus lemtingas kovas, gyventojams išsisklaidžius, o jų teritorijas pasidalijus, ilgainiui užmiršta ir ši karinga gentis.

Lenkų archeologų atradimai Šiurpilyje, Skomack Vielki ir kituose svarbiuose ankstyvųjų viduramžių Jotvos centruose patvirtino jotvingių genties karingumą, atgaivino jos atminimą.

Kalbininkus (ir ne tik juos) gali sudominti metraščio skyriuje „Lingvistinės įžvalgos“ esantys straipsniai. Jūratė Čirūnaitė rašo apie 1565 metų Gardino pavieto bajorų patronimus, Vilija Ragaišienė aptaria ligas ir jų gydymo būdus „Pietinių pietų aukštaičių šnektų žodyne“, o Povilas Vasilčik pristato Suvalkų miesto vyresniosios kartos lietuvių kalbos ypatybes.

Skyriuje „Istorijos vingiuose“ skelbiami devyni straipsniai.

Juozas Vaznelis rašo apie mūsų krašto parapijų klebonus, kurie dirbo parapijose iki XIX a. pabaigos. Remdamasis Suvalkų valstybinio archyvo dokumentais, autorius pamini Punsko, Vižainio, Jeleniavo, Suvalkų, Magdalenavo, Krasnapolio, Kolietnyko, Berznyko, Seinų bei Smalėnų dvasininkus, aptaria su lietuviškumu susijusius dalykus.

Kazimieras Baranauskas skelbia straipsnį „Punsko krašto žemių konsolidacija“. Pasak autoriaus, XVI a. pabaigoje Merkinės, Lazdijų ir Seivų miškų valdytojas Stanislovas Zalivskis savo lėšomis pastatė Naujojo Punsko kaime bažnyčią, kurią 1597 m. spalio 27 d. karalius Žygimantas III dekretu teisiškai pripažino ir apdovanojo žemėmis. Krašto sklandų apgyvendinimą trikdė karai, maras ir epidemijos. Išmirė arba žuvo kone pusė gyventojų. Merdintis Punskas 1852 m., carinės Rusijos laikais, taip pat prarado miesto statusą.

Kiti XII tomo pirmosios dalies straipsniai:

Kostas Leončikas „Klevų valsčius XIX a.“;

Gintaras Lučinskas „Amerika pirtyje“ arba lietuvių ekonominė emigracija 1868–1914 metais“;

Algimantas Katilius „Kun. Jonas Totoraitis MIC, Seinų kunigų seminarijos dvasios tėvas“;

Algimantas Katilius „Apie išmestą iš Seinų kunigų seminarijos klieriką Petrą Gerulį“;

Gintaras Lučinskas „Lazdijų „lenkų“ sukilimas 1919 m. rugpjūčio 22–23 d.“;

Sigitas Birgelis „Punsko žydai“;

Kęstutis Žemaitis „Vyskupo Antano Karoso veikla Vilkaviškyje 1926–1940 metais“;

Metraščio pabaigoje spausdinamos straipsnių santraukos lenkų ir anglų kalbomis.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Istorijos paveldo metraščio „Terra Jatwezenorum“/„Jotvingių kraštas“ pristatymas
  2. „Terra Jatwezenorum“ 2017 Punske
  3. „Terra Jatwezenorum“ konferencija Punske
  4. Signatarų namuose „Terra Jatwezenorum“ IV tomo sutiktuvės
  5. „Terra Jatwezenorum“ („Jotvingių kraštas“) pristatymas Signatarų namuose
  6. Bus pristatytas istorijos paveldo metraščio „Terra Jatwezenorum“ 8 tomas
  7. Apie narsiausius iš narsiausių. „Terra Jatwezenorum“ 2016 metraščio sutiktuvės (programa)
  8. „Terra jatwezenorum 2011“ sutiktuvės (video)
  9. Kaune bus paminėta „Aušros“ leidyklos 25 metų sukaktis
  10. Jotvingių metraščio sutiktuvės Vilniuje (video)
  11. Skelbiamos 2020 metų Baltų apdovanojimo varžytuvės
  12. Seime rengiama konferencija „Iškilus lietuvių etnoso regionas Sūduva Lietuvos istorijos kontekste“ (dienotvarkė)
  13. K. Leončikas. Paroda ,,Užmiršti jotvingių kariai“ (II)
  14. K. Leončikas. Paroda „Užmiršti jotvingių kariai“ (IV)
  15. Vieno kelio istorijos vingiais

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kiti Straipsniai

Dokumentinio filmo „Stichija“ kadras | LDK Valdovų rūmų nuotr.

Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos laisvės dvasią nulėmusi istorija – dokumentiniame filme „Stichija“

2023 03 17
A. Nepokupnas. Lietuva Ukrainoje

A. Nepokupnas. Lietuva Ukrainoje

2023 03 14
Vilnius | alkas.lt Arūno Sartanavičiaus nuot.

KAM kvies pakeliauti „Karinio Vilniaus“ takais

2023 03 06
Benjamino Kaluškevičiaus paruoštas lankstinukas | punskas.pl nuotr.

S. Birgelis. „Aušros“ 140-osioms metinėms. Kunigas Lionginas Kunevičius (IV)

2023 02 22
Birželio sukilimui atminti Karo akademijoje atidengta atminimo lenta

S. Gorodeckis. Apie didvyrius tada ir „herojus“ dabar

2023 02 22
Bandymu ištrinti Lietuvą iš pasaulio žemėlapio istorija pristatyta Europos Komisijos nariui | EK nuotr.

Bandymu ištrinti Lietuvą iš pasaulio žemėlapio istorija pristatyta Europos Komisijos nariui

2023 02 11
Būdviečio bažnyčia | punskas.pl nuotr.

S. Birgelis. „Aušros“ 140-osioms metinėms. 12 metų pogrindyje (IV)

2023 02 10
Būdviečio bažnyčia | punskas,pl nuotr.

S. Birgelis. „Aušros“ 140-osioms metinėms. Antroji „Aušra“ (III)

2023 02 05
Vilniaus istorinis statinys | Igno Nefo nuotr.

Vilnius kviečia dalyvauti tyrėjų varžytuvėse

2023 01 30
„Aušros“ 140-osioms metinėms. Slapti pogrindžio leidiniai (I) | punskas.pl nuotr.

S. Birgelis. „Aušros“ 140-osioms metinėms. Slapti pogrindžio leidiniai (I)

2023 01 28
Rodyti daugiau

Naujienos

Rinkimai | lrs.lt nuotr.
Lietuvoje

Baigėsi antrasis savivaldybių merų rinkimų ratas

2023 03 20
Ukraina ginasi | https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua nuotr.
Ukrainos balsas

Trys šimtai tūkstančių NATO karių aljanso rytiniam flangui nuo Rusijos apginti

2023 03 19
Kariai | kaunas.lt nuotr.
Lietuvoje

Kaune vyks pratybos „Stiprus vilkas 2023“

2023 03 19
Aviamodelis | D. Paužuolio nuotr.
Lietuvoje

Jonavoje – aviamodelių pasaulio čempionatas

2023 03 19
Automobilių numeriai | regitra.lt nuotr.
Lietuvoje

„Regitra“: atmetama penktadalis ženklų prašymų

2023 03 19
Kaune Vilniaus universitetas pirmasis Lietuvoje rengs kibernetinio saugumo bakalaurus
Lietuvoje

Klaida manyti, kad kibernetinis pavojus negresia

2023 03 19
Saulė | alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.
Lietuvoje

Pavasario išbandymas vairuotojams – skaisti saulė

2023 03 19
Ukraina nugalės | facebook.com/GeneralStaff.ua nuotr.
Ukrainos balsas

JAV atsakas Kremliui – dar vienas dronas virš Juodosios jūros

2023 03 18
Prano Raščiaus (1932–1987) poezijos knyga „Paragauki sulos“ Prano Raščiaus (1932–1987) poezijos knyga „Paragauki sulos“ Prano Raščiaus (1932–1987) poezijos knyga „Paragauki sulos“

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Kam 80+ apie Trys šimtai tūkstančių NATO karių aljanso rytiniam flangui nuo Rusijos apginti
  • Kultūruomenės elitas apie M. Kundrotas. Kaip padugnės tampa aukštuomene
  • Kovos grobis apie M. Kundrotas. Kaip padugnės tampa aukštuomene
  • Jonas Vaiškūnas apie M. Kundrotas. Kaip padugnės tampa aukštuomene

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Baigėsi antrasis savivaldybių merų rinkimų ratas
  • Lietuvos išpilietinimo pavojus. Ką daryti?
  • Kaip pasiruošri kelionės vaistinėlę?
  • Požeminėse aikštelėse taip pat galioja taisyklės
Lininės rankinės Lininės rankinės Lininės rankinės

Kiti Straipsniai

Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos laisvės dvasią nulėmusi istorija – dokumentiniame filme „Stichija“

by Kristina Aleknaitė
2023 03 17
0
Dokumentinio filmo „Stichija“ kadras | LDK Valdovų rūmų nuotr.

Kovo 17 d., 18 val. Valdovų rūmų muziejuje vyks lenkų dokumentinio filmo „Stichija“ (rež. Kyprianas Demianiukas (Cyprian Demianiuk), scenarijaus aut....

Skaityti toliau

A. Nepokupnas. Lietuva Ukrainoje

by daiva
2023 03 14
0
A. Nepokupnas. Lietuva Ukrainoje

Anatolijus Nepokupnas (Анатолiй Павлович Непокупний, 1932–2006) – žymus ukrainiečių literatūrologas, vertėjas, poetas, o visų pirma – kalbininkas, baltistas, atsidėjęs baltų...

Skaityti toliau

KAM kvies pakeliauti „Karinio Vilniaus“ takais

by Ditė Česėkaitė
2023 03 06
0
Vilnius | alkas.lt Arūno Sartanavičiaus nuot.

Vilniaus miesto gimtadienio ir Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos proga Krašto apsaugos ministerija Vilniaus gyventojams ir miesto svečiams pristato 2 pėsčiųjų...

Skaityti toliau

Skaitytojų nuomonės:

  • Kam 80+ apie Trys šimtai tūkstančių NATO karių aljanso rytiniam flangui nuo Rusijos apginti
  • Kultūruomenės elitas apie M. Kundrotas. Kaip padugnės tampa aukštuomene
  • Kovos grobis apie M. Kundrotas. Kaip padugnės tampa aukštuomene
  • Jonas Vaiškūnas apie M. Kundrotas. Kaip padugnės tampa aukštuomene
  • Tomm apie M. Kundrotas. Kaip padugnės tampa aukštuomene
Kitas straipsnis
dr. Dainius Razauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Karalius Mindaugas kalbina Dainių Razauską (II)

srtfondas Init

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt

   https://lazerineklinika.lt/ | https://sportsman.lt/ | CBD aliejus Lietuvoje | Farming Simulator 22 mods | ETS2 Mods | FS22 Mods | FS22 mods download | Bigbank.lt | kemi.lt | TIK BALDAI | ATS Mods | Skyrybos internetu - skyrybos bendru sutarimu | fs22 mods | ATWINS | Srotas24.lt - Dalys | Zuza.lt | LIVIN parduotuvė | Grozionamaisfinksas.lt | https://www.zvejojam.lt

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
      • Visi rašiniai
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai