
2019 m. vasarą parašiau išsamų straipsnį apie Suvalkų apygardos muziejuje veikusią parodą „Užmiršti jotvingių kariai“ (veikė nuo birželio 6 d. iki rugsėjo vidurio), kurią paruošė Varšuvos valstybinio archeologijos muziejaus prižiūrėtojai. Eksponatai buvo paskolinti iš šių muziejų: Varšuvos valstybinio archeologijos, Suvalkų apygardos ir Olštino Varmijos Mozūrų. Radiniai aptikti atliekant archeologinius kasinėjimus Šiurpilio ir Eglinės piliakalniuose, įvairiose Suvalkų, Seinų, Augustavo krašto vietose ir Varmijos Mozūrų vaivadijoje.
Nuo š. m. spalio 16 d. Suvalkų apygardos muziejuje galima buvo lankyti kitą išskirtinę ir labai įdomią parodą apie jotvingius „Jotvingių eldoradas“ (lenk. „Jaćwieskie eldorado“). Dėl koronaviruso išplitimo Suvalkuose nebuvo oficialaus jos atidarymo, o paroda tikrai verta lankytojų dėmesio. Joje rodomi daiktai iš neseniai atrastos jotvingių kapavietės Krukuveke (lenk. Krukówek).
Nuo 2015 m. „Gazeta Współczesna“ retkarčiais skelbdavo trumpas žinutes apie naujai atrastą jotvingių kapavietę Krukuveke (Ročkų valsčiaus kaimas), bet neįvardydavo vietos, kad lobių grobikai patys nekasinėtų ir neprekiautų radiniais. Parodoje galima pamatyti tik labai mažą dalį tų radinių. Ekspoziciją rengė Suvalkų apygardos muziejus, bendradarbiaudamas su Varšuvos valstybiniu archeologijos muziejumi, kuris dalį radinių konservavo savo lėšomis. Visi parodos eksponatai rasti Krukuveko jotvingių kapavietėje. Ekspozicijos scenarijų ir aranžuotę parengė: Ježis Siemaškas (Jerzy Siemaszko), Renata Maskovič-Sikorovska (Renata Maskowicz-Sikorowska), Kazimiežas Sobeckis (Kazimierz Sobecki).
Pasirodo, Krukuveko jotvingių kultūros paveldo vertybė yra vienas vertingiausių iki šiol mokslininkų tyrinėtų. Archeologai čia aptiko per 1000 radinių, kurių amžius daugiau kaip 900 metų. Daugiau kaip pusė jų gerai išsilaikę. Šios vertybės atradimas – didžiulis Suvalkų apygardos muziejaus archeologų laimėjimas.
Anksčiau apie šį atradimą 2019 m. periodinio leidinio „Studia Archaeologica Sudauica“ II tome rašė Marčinas Engelas (Marcin Engel) ir Ježis Siemaškas (Jerzy Siemaszko) straipsnyje „Jaćwieskie cmentarzysko ciałopalne w Krukówku, pow. suwalski. Okoliczności odkrycia i opis znalezisk“ („Jotvingių pilkapynas su degintiniais kapais Krukuveke, Suvalkų apskrityje. Atradimo aplinkybės ir radinių aprašymas“). Leidinį leidžia Suvalkų apygardos muziejus su Varšuvos universiteto Archeologijos institutu.
Prieš pradėdami lankyti parodą televizoriaus ekrane galime pasižiūrėti inscenizaciją apie jotvingių laidojimo apeigas. Pateiktos taip pat ir trumpos žinios apie parodą.
Parodoje yra 10 vitrinų, kuriose išdėlioti jau žinovų konservuoti įvairūs radiniai:
- diržo apkaustai, sagtys;
- žiedai, vėriniai, apyrankės;
- segės;
- verpstuko smagračiai, ylos, adatos;
- galąstuvai, skiltuvai, peiliai;
- arklių kamanų dirželių skirstytuvai, žąslai, pentinai, balno kilpos;
- duriamų ir svaidomų iečių antgaliai;
- kardai;
- keramikos šukės;
- pakabukai, kryželiai, varpeliai, karoliukai.

Lyginant dabartinę su praeitų metų paroda, pasakytina, kad šioje yra mažiau tekstų ir nuotraukų. Gavęs Suvalkų apygardos muziejaus sutikimą, skaitytojams norėčiau perpasakoti visas parodoje pateiktas žinias.
(Bus daugiau)
Sūduvos ir senovės buvusiose prūsų žemėse dabar esančiose Lenkijoje baltišku -lietuvišku palikimu nesirūpina -išskyrus pavienius lietuvių visuomeninius praeities mylėtojus -atsakingos Lietuvos valstybinės įstaigos,valdžios pareigūnai.Verta pasimokyti iš kaimyninės Lenkijos,kuri skiria didžiulį dėmesi viskam kas nors truputį susiję su lenkiška kultūra,istoriniu lenkybės palikimu,-pvz. pietryčių Lietuvoje veikusių AK žuvusiųjų karių / iš dalies veikusių prieš lietuviškumo apraiškas šiame krašte/ palaikų paieška,o atradus jų deramu palaidojimu bei J.Pilsudskio nuolatiniu garbinimu ir jam skirtų atminties ženklų įtvirtinimu dabartinėje Vilnijoje …Šiuometinėje Lietuvos viešoje erdvėje bevei visiškai nevykdoma ,deja,sklaida apie minėto baltiško krašto esančio už LR ribų kultūrinę -istorinę praeitį,archeologinius radinius.Tad, ačiū Punsko-Seinų-Suvalkų krašto nūdienos vietiniams inteligentams,kaip pvz.K.Leončikas,J.Vaznelis ,S.Birgelis,E.Petruškevičius … bei jiems talkinant pavieniems istoriniu paveldu besidominantiems Lietuvos visuomeninkams ,kurie gana išmintingai ir atsidavę rūpinasi minėto krašto baltiška-lietuviška istorine atmintimi .
Sveikinu su šaunia iniciatyva prikelti istoriją. Gal kartais turite žinių apie Leončikų kilmę? Labai norėčiau gauti informacijos.
Laima Zlioba (buv. Leončikaitė, Mykolo)
(Facebook, Messenger, lzlioba@gmail.com)