Liepos naktimis šiaurinėje padangėje galima išvysti slaptingą, į šiaurės pašvaistę panašų švytėjimą. Tai paslaptingieji sidabriškieji debesys. Šie ypatingi debesys matomi vasaros naktimis šiaurinėje dangaus pusėje, kai Saulė iš po horizonto apšviečia aukštai mezosferoje, apie 80 km aukštyje pasklidusias labai mažas daleles. Švyti jie melsvai balta sidabriško atspalvio šviesa ir primena plunksninius debesis.
Nors iki šiol jų kilmė lieka neaiški, tačiau linkstama manyti, kad jie yra sudaryti iš smulkių ledo kristalų, nors neatmestina nuomonė, kad tai švyti atmosferoje susikaupusios kosminės arba vulkaninės dulkės.
Žvaigždėto dangaus apžvalgininkas, etnokosmologas Jonas Vaiškūnas tinklapio Facebook paskyroje primena, kad šiuo metu sidabriškųjų debesų srityje galima susirasti pakankamai ryškią kometą C/2020 F3 (NEOWISE).
„Liepos 3 d. praskriejusi pro Saulę 43 milijonų kilometrų nuotoliu ji dabar palaipsniui tolsta nuo Saulės. Esant palankiems orams liepos naktimis šią kometą Vežėjo žvaigždyne galima įžiūrėti net plika akimi kaip +2 ryškio padūmavusį šviesulį. Pasitelkus žiūronus ar nedidelį teleskopą galima pasigrožėti ir dvejomis įspūdingomis kometos uodegomis, viena jų sudaryta iš dujų, kita – iš dulkių“, – teigia J. Vaiškūnas.
Pasak jo, liepos 11 d. C/2020 F3 kometa atsidurs vienoje linijoje, jungiančioje ryškiausią Vežėjo žvaigždę Kapelą su kairiau ir žemiau nuo jos spindinčia kita šio žvaigždyno žvaigžde – Menkalinanu.
„+1,9 ryškio žvaigždė Menkalinanas bus vidurio taškas tarp kometos ir ryškiosios Kapelos. Kitomis liepos dienomis kometa palaipsniui slinks aukščiau, o jos šviesis tolstant nuo Saulės silpnės. Na o dabar C/2020 F3 galima rasti ir keliose mano šios nakties sidabriškųjų debesų nuotraukose darytose Kulionyse. Įsižiūrėkite“, – sako etnokosmologas.
Kometa C / 2020 F3 (NEOWISE) buvo atrasta šiemet kovo 27 d. NASA kosminiu teleskopu WISE, skirtu ieškoti mūsų planetai galimai pavojingų asteroidų. Arčiausiai Žemės kometa atsidurs liepos 23 d., praskriedama už 103 milijonų kilometrų nuo jos. Žiūrėkite šio įvykio tiesioginę transliaciją (liepos 23 d. 22:00 val.):
Facebook paskyroje primena, kad šiuo metu sidabriškųjų debesų srityje galima susirasti … ryškią kometą C/2020 F3 (NEOWISE).
Kas atspės, ar kas žino, kokio ryškumo ši kometa – GANA ryški, ar ITIN ryški? O gal tiesiog ryški, ir tiek?
Atspėjęs lai įrašo tinkamą žodį vietoje tritaškio …, arba jį ištrina.
Skaitykime straipsnius, vyrukai, nors ir norisi tik nuotraukas žiūrėti. Taigi, parašyta: „Esant palankiems orams liepos naktimis šią kometą Vežėjo žvaigždyne galima įžiūrėti net plika akimi kaip +2 ryškio padūmavusį šviesulį.“
kuris gali nupinti tokį lasą, kuriuo galima būtų kometą pasigauti, prie Žemės pritraukti, ant jos užšokti ir tolyn nurūkti – ten, kur niekas nesiūlo komercinės rašliavos abėcėle vadinti, kur motinos kalba į pasuolę nestumiama, kur verslo klausimais neliepia svetima kalba kalbėti, o libertualai svetimos ir motinos kalbų mišiniu viešai nekalba; kur pagarbos reiškimo vietos smėliu neužverčiamos, o pagarbos ženklai nenaikinami, veiksmai įvairiomis suktybėmis netrukdomi…
Neįtikėtino grožio ir paslaptingumo sidabriniai debesys ir dar kometa švyti. Nuostabus vasaros nakties dangus. Ačiū Jonui už puikias nuotraukas.