Mirė Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, profesorius Romas Pakalnis (nuotraukos, video) (6)

Romas Pakalnis patriotinėse Kovo 11-osios eitynėse 2018 Vilniuje | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Romas Pakalnis patriotinėse Kovo 11-osios eitynėse 2018 Vilniuje | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Rugsėjo 20 d., eidamas 80-uosius metus, mirė žinomas aplinkosaugininkas, miškininkas, iškilus visuomenės veikėjas, sąjūdininkas profesorius Romas Pakalnis. Romas Pakalnis visą gyvenimą skyrė krašto gamtos ir kultūros paveldo išsaugojimui.

R. Pakalnis gimė 1941 m. sausio 4 d. Utenos apskrities Kirklių kaime. 1958 m. baigė Vilniaus miškų technikumą, 1963 m. Lietuvos žemės ūkio akademijos Miškų ūkio fakultetą. 1963 m. Radviliškio miškų ūkio Šeduvos girininkijos miško technikas, 1964 m. Radvilonių girininkas. Jam vadovaujant pastatyta Radvilonių girininkija, prie Radvilonių pasodinta 12 ha eglių kultūrų. 1965 m. atliko privalomąją karo tarnybą SSRS kariuomenėje. 1966 m. Jonavos miškų ūkio miško ruošos punkto viršininkas. 1966–1969 m. studijavo LSSR MA Botanikos instituto aspirantūroje, 1971 m. biologijos mokslų kandidatas.  1970–1974 m. Botanikos instituto jaunesnysis mokslinis bendradarbis. 1974–1981 m. Botanikos instituto Kraštovaizdžio ekologijos laboratorijos vyresn. mokslinis bendradarbis, nuo 1981 m. laboratorijos vadovas. 1984–1989 m. dar ir Botanikos instituto direktoriaus pavaduotojas mokslo reikalams, 1989–2002 m. direktorius. Dirbdamas Botanikos institute kartu su prof. Kaziu Ėringiu buvo naujos Kraštovaizdžio ekologijos srities pradininkas. Nuo 2001 m. VPU profesorius.

Nuo 1989 m. Vilniaus gamtos apsaugos draugijos pirmininkas, Lietuvos Sąjūdžio iniciatyvinės grupės ir I Sąjūdžio seimo narys. 1992–1997 m. Lietuvos švietimo tarybos pirmininkas. Nuo 1993 m. Lietuvos botanikų draugijos prezidentas. Nuo 1995 m. Valstybinių mokslo institutų direktorių konferencijos vicepirmininkas, 1997–1999 m. šios konferencijos pirmininkas. Nuo 1997 m. Eugenijos Šimkūnaitės labdaros ir paramos fondo prezidentas. 1998 m. vienas iš Gamtosaugos politikos klubo steigėjų ir jo pirmininkas. 2000–2008 m. Lietuvos radijo ir televizijos tarybos narys ir pirmininkas.

R. Pakalnis 1981–1985 m. buvo tarptautinės programos „Žmogus ir biosfera“ Lietuvos nacionalinio komiteto sekretorius. Nuo 1985 m. to komiteto pirmininko pavaduotojas. 1984 m. su bendradarbiais parengė Lietuvos kompleksinę gamtos apsaugos schemą. 1992 m. parengtos gamtosaugos koncepcijos, 1993 m. parengtos Lietuvos švietimo koncepcijos bendraautoris. 1998 m. kartu su bendraautoriais parengė LR Biologinės įvairovės išnaudojimo strategiją ir veiksmų planą, Lietuvos ekologinio švietimo koncepciją, Valstybinę aplinkos monitoringo programą, suredagavo Lietuvos profesinio rengimo Baltąją knygą, 1999 m. Ignalinos AE regiono specializuoto monitoringo programą, Lietuvos biologinės įvairovės šalies studijos programą, 2000 m. Lietuvos valstybinių parkų išvystymo projektą. 1996 m. Botanikos institutas pradėjo leisti mokslinį periodinį žurnalą „Botanica Lithuanica“, kurio kasmet išleidžiama 4 numeriai, jo vyr. redaktorius. Paskelbė per 170 straipsnių. Parašė ir išleido keletą knygų iš ekologijos, gamtos apsaugos, kraštotyros.

2012–2018 m. R. Pakalnis buvo Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos pirmininku, 2017–2020 m. visuomeninio judėjimo „Talka kalbai ir tautai“ Tarybos narys.

Prezidentas pareiškė užuojautą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė nuoširdžią užuojautą dėl profesoriaus, miškininko, aplinkosaugininko ir paveldosaugininko, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nario Romo Pakalnio mirties.

Pasak Prezidento, Lietuva neteko ryškios asmenybės, kuri visu savo gyvenimu paliudijo ištikimybę šalies gamtos, jos kultūrinio ir nekilnojamojo paveldo apsaugai, žmogaus, kuris įkūnijo esminius lietuviškojo identiteto bruožus.

Dar sovietmečiu R. Pakalnis aktyviai ėmėsi žygių už žalią Lietuvą, dalyvavo ekologiniame judėjime, be kita ko, kovodamas prieš Kremliaus planus eksploatuoti naftos telkinį prie Kuršių nerijos. Vienas ekopolitikos pionierių Lietuvoje R. Pakalnis dalyvavo „Žemynos“ klubo steigime ir veikloje, o ši iniciatyva ilgainiui tapo viena iš Sąjūdžio ištakų. 1988 metų birželio 3 dieną jis buvo išrinktas į Sąjūdžio iniciatyvinę grupę.

Prezidento teigimu, R. Pakalnio veikla nepriklausomoje Lietuvoje yra pilietiškumo principingai reiškiant savo poziciją pavyzdys. Jis pasižymėjo kaip vienas autoritetingiausių Lietuvos paveldosaugininkų, buvo Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos pirmininkas, taip pat prisidėjo prie Lietuvos švietimo koncepcijos kūrimo ir įgyvendinimo.

Netekties valandą Prezidentas palinkėjo stiprybės profesoriaus R. Pakalnio šeimai, artimiesiems, bendražygiams ir visiems, kuriems teko pažinoti šią neeilinę asmenybę.

Seimo Pirmininkas reiškia užuojautą

Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis Seimo ir savo vardu pareiškė nuoširdžią užuojautą botaniko ir visuomenininko profesoriaus Romo Pakalnio artimiesiems.

„Profesorius Romas Pakalnis išliks ryžtingumo ir atkaklumo pavyzdžiu, kuris kovoje už Lietuvos laisvę neatsiejamą matė ir kovą už mūsų šalies gamtą. Šią misiją jis įprasmino kasdien gerindamas Lietuvos aplinkosaugą bei švietimą. Dėl to jo darbai neabejotinai įkvėps ateities kartas. Reiškiu nuoširdžią užuojautą profesoriaus artimiesiems, kolegoms ir bičiuliams“, – teigė Seimo vadovas.

Ministras Pirmininkas pareiškė užuojautą

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis reiškia užuojautą dėl Lietuvos miškininko ekologo, aplinkosaugininko, pedagogo, visuomenės veikėjo Romo Pakalnio mirties.

„Netekome išskirtinio žmogaus visą gyvenimą skyrusio krašto gamtos ir kultūros paveldo išsaugojimui. Profesorius R. Pakalnis iki paskutiniųjų gyvenimo dienų rūpinosi ekologinėmis ir kultūros paveldo problemomis, aktyviai dalyvavo visuomeniniame gyvenime. Reiškiu nuoširdžią užuojautą velionio artimiesiems, kolegoms ir visiems pažinojusiems šią išskirtinę asmenybę“, – sakoma Ministro pirmininko užuojautoje.

Seimo Kultūros komitetas pareiškė užuojautą

Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis komiteto ir savo vardu pareiškė užuojautą R. Pakalnio šeimai, artimiesiems, kolegoms ir visiems, pažinojusiems šią išskirtinę asmenybę.

Velionis bus pašarvotas rugsėjo 20 d., sekmadienį, 16 val Vilniaus Laidojimo rūmuose, (Olandų g.) 6-toje salėje. Laidojamas bus rugsėjo 21 d., pirmadienį, 15 val. Viršuliškių kapinėse šeimos kape.

***

2013 m. birželio 3 d. Seime minint Lietuvos Sąjūdžio dvidešimtpenkmetį Lietuvos Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos pirmininkas Romas Pakalnis pasakė vieną geriausių kalbų, kurios teiginiai nekartą buvo palydėti minėjimo dalyvių plojimais.

R. Pakalnio kalba 2019 m. spalio 23 d. Vilniuje, atidengiant atminimo lentą Romualdui Ozolui:

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , .

6 komentarai

 1. Smūgis:

  stiprus ir labai skaudus.
  Netekome vieno iš tvirčiausių ir oriausių šių laikų Tautos stuburo slankstelių, laikančiųjų valstybės stulpų.
  Netektis Artimiesiems, netektis Velionio pasekėjams, netektis Lietuvai.
  Šie metai mums negailestingi.

 2. Gediminas Martišius:

  Netekome vieno iš įžymiausių Lietuvos gamtos ir paveldosaugos saugotojų. Tokių žmonių pavyzdys – sektinas visiems, kurie tiki gamtosaugos idėjomis. Šviesos, tikėjimo Lietuvos ateitimi žmogus. Stiprybės šeimai ir visiems, jį pažinojusiems. Amžiną atilsį…

 3. Pažadame, kol dar esame Lietuvoje, savo protėvių žemėje, puoselėsime ir stiprinsime Tautos medžio šaknis taip kaip savo darbais mus mokiai.

  Tegul Dausų šviesa apglėbia ir sušildo Tavo sielą.

 4. Lietuvis ir tuo didžiuojuosi!:

  Užuojauta šeimai ir artimiesiams, bei visiems lietuviams! Tai didžiulė netektis Lietuvai! Jis buvo pavyzdys mums visiems, kaip mylėti ir puoselėti savo tėvynę!

 5. ... vėl turi tapti Valstybe:

  In memoriam. Romas Pakalnis: Vykdytojų visuomenė vėl turi tapti Valstybe
  – tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/in-memoriam.-romas-pakalnis-vykdytoju-visuomene-vel-turi-tapti-valstybe

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: