Seimo nariai reikalauja atšauti nevalstybinės kalbos vartojimą praplečiantį sprendimą (12)

Respublika.lt, I. Sideravičiaus nuotr.

Respublika.lt, I. Sideravičiaus nuotr.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Audronius Ažubalis, Vytautas Juozapaitis ir Edmundas Pupinis, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai Eugenijus Jovaiša, Aušra Papirtienė ir Stasys Tumėnas kreipėsi į Lietuvos Respublikos kultūros ministrą Mindaugą Kvietkauską, Lietuvos Respublikos l. e. ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas Žygimantą Vaičiūną, švietimo, mokslo ir sporto ministrą Algirdą Monkevičių, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininką Audrį Antanaitį reikalaudami atšaukti Konstitucijai prieštaraujantį Vyriausybės sprendimą „Dėl Lietuvos viešųjų ir administracinių paslaugų pritaikymo grįžtantiems arba atvykstantiems į Lietuvą asmenims bei asmenims, kalbantiems tik užsienio kalba“.

Jų teigimu, pateikti siūlymai prieštarauja Valstybinės kalbos įstatymo nuostatoms.

„Toks Vyriausybės Sprendimas sudarytų prielaidas įteisinti valstybės institucijose daugiakalbystę, o tai prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos I skirsnio „Lietuvos valstybė“ 14 straipsniui, nustatančiam, kad Lietuvos Respublikos valstybinė kalba – lietuvių kalba. Jau ne pirmą kartą bandoma judinti šiuos valstybinės kalbos pamatus, prisidengiant tariamais argumentais, šiuo atveju, dėl talentų pritraukimo“, – teigia parlamentaras A. Ažubalis.

Šiuo bendru kreipimusi Seimo nariai atkreipia dėmesį, kad praplėtus nevalstybinės kalbos vartojimo viešųjų užrašų ir gyventojų aptarnavimo viešojo administravimo institucijose ribas, būtų neteisėtai siaurinami Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos įstatymo ir Viešojo administravimo įstatymo teisės normomis nustatyti imperatyvūs reikalavimai dėl privalomo valstybinės kalbos vartojimo. Kadangi toks Sprendimas prieštarauja Konstitucijai, pagrindiniam valstybės įstatymui, turinčiam aukščiausią teisinę galią, Seimo nariai reikalauja jį atšaukti.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , .

12 komentarų

 1. AAA:

  Ačiū Dievui, kad dar yra tokių seimo narių, turinčių tautinės savigarbos.

 2. Žemyna:

  Sprendimai vienas po kito virsta ant galvos tartum iš krioklio. Tartum specialiai taip sugrūsti į krūvą, kad nespėtume ne tik sureaguoti, bet net ir pastebėti! Pasakykite man, jog tai – ne veikimas PRIEŠ valstybės suverenitetą!

 3. O ar sprendimas transliuoti Lietuvoje 5 Lenkijos valstybės TV programas lenkų kalba už biudžeto lėšas nėra Konstitucijos nuostatos, kad valstybinė yra lietuvių kalba, kad Lietuvos valstybė suvereni, pažeidimai! Tai, kaip buvo skelbta, Skvernelio nuspręsta jau prieš gerą pusmetį, tačiau Seime dėl šio pažeidimo vis dar tylu…

  • Žemyna:

   Tai galima būtų nebent šalies transliuotojos sąskaita ir kontroliuojant turinį, kad nebūtų naudojama hibridiniam karui prieš mūsų valstybę, bei 5 kolonos ideologiniam šėrimui.
   Jokių kitų atvejų būti negali. Juolab negalimas pasidavimas buv. okupantės šantažui, nes toks pasidavimas yra nepaklusimas Tarptautinės Teisės įstatymams buv. okupacijų palikimo klausimu. Jei nenori savo tarptautinių santykių kultūra prilygti Kremliui, jei laiko save civilizuota, nei dėl materialaus, nei dėl nematerialaus okupacijos palikimo kaimynė mums reikšti pretenzijų NETURI TEISĖS.
   Manyčiau, jog jei kas kreiptųsi į Europos teismą ar Tribunolą dėl vienuolyno padovanojimo buv. okupantei, kiltų didžiulis atgarsis. Po jo nei PL, nei LT negalėtų niekur kreiptis dėl buv. okupanto veiksmų bei pretenzijų, kadangi pačios yra pažeidėjos, klibinančiomis šio principo pamatus.
   Įdomu tai, kad premjeras su savo gvardija narsus tik prie eilinius žmones – apdaužyti juos (Garliava), išspardyti tarpukojį, atimti ir sutrypti valstybės vėliavą (ir Škirpos al. tai pakartota!). O štai kaimynei tik antakius suraukus, tuoj pat klusniai, lyg dresuojamas, vykdo komandas?
   Lenkų žvalgyba labai neblogai dirba. Ar ji ką nors TOKIO žino apie tuos, kas priesaiką savo Konstitucijai pamynęs, puola „civilizuotai” kaimynei tarnauti, jos užgaidas vykdyti?

 4. Štai "nacionalinis" Ėlėrtė rodo pavyzdį:

  Straipsnio antraštė Ėlėrtėo tinklapyje:
  EBIT gyvai. „Changing Landscape of HR Today and a Fresh Look Into Post-Pandemic HR“: pokalbis su Tom Haak

  • Žemyna:

   : (
   Ar jie dar laiko kalbos redaktorių, ar „tokiems niekams” pinigų nešvaisto?

   • Kiemsargis'as:

    Prašom: Kalbos redaktorė Rita Repečkienė. Bet ji yra KALBOS redaktorė.T.y redaguoja tai ,ką diktoriai SAKO. KAIP tai parašyta tinklapyje ,titruose ar programoje jos ,matyt, nedomina.
    Kažkada , radijo klausytojas paklausė Ėlėrtėo ,kodėl jie nerašo asmenvardžių lietuviškai (TrAmpas) , bet rašo “originalo’ forma (TrUmpas). Atsakymas buvo maždaug toks : Kadangi lietuvių kalba leidžia asmenvardžius rašyti dviem būdais – sulietuvintus ir originalius , tai Ėlėrtė pasirinko antrą variantą.

    • Žemyna:

     Jau nekalbant apie Valstybinės kalbos įstatymą ir taisyklingą, aukštos kultūros kalbą, kurią skleisti buvo ir yra viena iš pagrindinių LRT misijų!
     KAM jie rašo? – Anglams, anglakalbiams, t.y., SVETIMIEMS, kažkur gyvenantiems, ir nebent atsitiktinai čia užsukusiems? Ar SAVIEMS, kad ir kokio išsilavinimo jie būtų?
     To kažkada TV pokalbyje su D. Žeimyte paklausė ir D. Britanijos Prekybos rūmų atstovas Lietuvoje – KAM jūsų iškabos – mums ar vietos gyventojams? Kiek mūsų čia per dieną praeina? Kodėl ignoruojate tūkstančius savų praeivių bei pirkėjų? Ir kodėl aš, atvykęs į Lietuvą, nejaučiu gatvėse LT dvasios, nejaučiu skirtumo – tartum per EN miestą eičiau? Turistui tai neįdomu – jis atvyko egzotikos ieškodamas, ko niekur kitur nėra, o rado, ką ir pinigų neleisdamas savo mieste sočiai turi! Atrodo, komercinių interesų turintis asmuo, o štai taip nosimi į tiesą mus pabadė.

  • Juozas:

   manau, kad ta 5-oji kolona, kuri oficialiai vadinasi LTR – mums per brangiai kainuoja. Kiša į eterį visokius niekus, smulkmenas, o rimtų problemų nemato. Su premjeru irgi negerai, ir jau seniai. Su Vilniaus meru dar blogiau

 5. Išties:

  Nevalstybinės kalbos vartojimo viešajame ir administracininiame gyvenime praplėtimas lietuvių kalbos sąskaita yra šios liberalmarksistinės Vyriausybės vadovaujamos S.Skvernelio politinės veiklos pasekmė.Tad,kas nutiko dabartinei Seimo daugumai,ypač Žaliesiems valstiečiams,kad į Premjero kėdę pasodino politiką turintį silpną lietuvišką savigarbos pojūtį,o dauguma ministrų ir aukštų Vykdomosios valdžios pareigūnų yra nūdienos globalizmo-kosmopolitizmo idėjų išpažintojai? Žalieji valstiečiai atverkite plačiau savo akis.

 6. Gabrielė:

  Seimistai, išsaugokit savus talentus Lietuvoje ir nereiks užsienietiškojo talento. Visi mūsų talentai išvykę svetur kalba vietos kalba ir net nebando tų kalbų papildyti lietuvių kalba. Beje, kokių talentų mums trūksta – trinkelių klojėjų?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: