A. Antanaitis apie tai kas gali ir turi užtikrinti lietuvių kalbos ateitį? (video) (34)

Audrys Antanaitis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Audrys Antanaitis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Koks visuomenės vaidmuo kalbos puoselėjimo baruose? Koks Lietuvoje lietuvių kalbos santykis su anglų kalba? Kas lemia ir skatina lietuvių kalbos nuvertinimą? Kas gali ir turi užtikrinti lietuvių kalbos ateitį? Kokius darbus turi skubiai atlikti valstybės institucijos?

Apie tai ir kitus dalykus, po 2-ųjų jungtinių Lietuvių kalbos draugijos skaitymų, skirtų Lietuvos kultūros kongreso 30-mečiui, „Lietuvių kalba – tautos išlikimo laidas“, Alkas.lt vyr. redaktorius Jonas Vaiškūnas kalbina Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininką Audrį Antanaitį.

srtrf-logo

Kategorijos: Alko radijas, Kalba, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .

34 komentarai

 1. SKUBIAUSIAS DARBAS – PRANEŠTI PASAULIUI, KAD – SENIAUSIOS ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBOS DĖKA, YRA ATRASTI – TREČIASIS IR KETVIRTASIS ŽEMĖS AŠIES FIZINIAI JUDĖJIMAI, KURIE PUIKIAI PAAIŠKINA – KAS? ir KODĖL? ŽEMĖJE VYKO? KAS? ir KODĖL VYKSTA?, KAS? ir KODĖL? ŽEMĖJE VYKS ŠIAME ir KITUOSE TŪKSTANTMEČIUOSE!!!

 2. Kitimas → KISMAS:

  Kitimas → KISMAS
  Ar ne geriau?

  Empatija → trūksta tik daiktavardžio iš įsijausti, išjausti, įsigilinti, išgyventi, įsigyventi …
  Na, suremiam protus, panaudojame visus žinomus būdus kaip viena kalbos dalis iš kitos išvedama, ir randame trumpą skambų daiktavardį, kurį vietoje empatijos naudosime.
  Iki rytojaus pavyks?

  • Tvankstas:

   Empatija iš em-/ in, į ir ‘patos’ gr. liga, pagarsiui būtų ‘inliga’.
   Turime mieguistas, liguistas, tai gal su ‘labas’ bandyti kurti ir skambėtų daikt. ‘labuista’, būdv. ‘labuistus’, gal ‘labuistas’, tada daikt. gal ‘labaista’ ar ‘labaisma’, ar ‘labaisa’, ar ‘labaita’ (lab- + aita), ar ‘labaistra’ (lab- + aistra).
   Tiktų ir esamas ‘pajauta’, būdv. ‘pajautus’.

  • Tvankstas:

   Aš pats jau eilė metų naudoju ‘kismas’, man žodis savo garsais labai tiksliai nusako vyksmą, virsmą. Tyliai, ramiai. Gal skonio, gal pajautos klausimas.

 3. Žemyna:

  Šis pokalbis teikia vilties. Tik įdomu, kaip rengiasi keisti kalbos įstatymą? Kad nebūtų taip, kad užmigdė mūsų budrumą, o įstatymo projekte tokia rupūžė slypi, kad ir į galvą tokia negalėtų ateiti…

 4. Neįsileiskime į LIETUVIŲ KALBĄ jokių naujadarų!!! Visada prisiminkime, kad prieš beveik 100 metų, ANTANUI POŠKAI, genialusis MAHATMA GANDIS, buvo sakęs; “LIETUVIŲ KALBA SENESNĖ UŽ SANSKRITĄ!!!
  Nepamirkime ir tai, kad dar ANKŠČIAU – prieš 200 metų, genialusis filosofas I.KANTAS buvo sakęs: ” LIETUVIŲ KALBĄ BŪTINA IŠSAUGOTI ATEINANČIOMS KARTOMS, NES JI TURI RAKTĄ, KURIS PASAULIUI LEIS PAŽINTI ne TIKTAI PRAEITĮ BET IR ATEITĮ”!

  • Ėjau pro šalį:

   Romualdai, mūsų kalba ištisus šimtmečius merdėjo ir nesivystė, tačiau tam buvo pateisinama priežastis – mes buvome pavergti. O jūs ir būdamas laisvas norite toliau marinti kalbą ir neįsileisti į ją jokių naujadarų. Kalba turi būti gyva ir vystytis, nereikia iš jos daryti paminklo. nes stovintis vanduo genda.
   Dar norėčiau pridurti, kad kelias į tiesą nėra grįstas senomis ir nuvalkiotomis klišėmis, o ilgu ir kruopščiu tiriamuoju darbu renkant įrodymus. Gandis švelniai tariant yra labiausiai pervertintas Indijos istorinis veikėjas, iki genialumo jam kaip iki mėnulio, o jo posakis apie lietuvių kalbą buvo arba paprasčiausia mandagybė, arba tiesiog tada taip buvo manoma. Dabar visiems gerai žinoma, kad tas posakis neatitinka tikrovės. Lietuvių kalba yra tik mažiausiai pakitusi. Iš esmės nėra jokio būdo nustatyti kuri IE kalba yra senesnės kilmės, nes nėra jokių rašytinių šaltinių. Apskritai kalbotyra yra netiklsus mokslas ir jos labai apytikrės išvados gali siekti geriausiu atveju 8000 – 9000 tūkstančių metų senovę. Genetikai sako, kad pirmiausiai reikia atsižvelgti į jų atradimus ir tik po to prie jų derinti archeologines ir kalbotyros žinias , bet jokiu būdu ne atvirkščiai.
   Apie trojas, saliamonus ir mahabharatas ir šumerus net neverta kalbėti, nes tai gryniausi niekuo neparemti paistalai.

   Mylėkime ir puoselėkime kalbą, bet nedarykime iš savęs juokdarių skleisdami pramanus.

   • Žemyna:

    Norėjau parašyti, jog PRITARIU minčiai, kad kalba turi keistis.
    Paskui šovė mintis, jog mano pritarimo tam nereikia – tai yra kalbų PRIGIMTYJE, kalbų raida buvo numatyta Kūrėjo Plane! Tai ar ne juokinga, kaD atsiranda už Kūrėją protingesnių, žadančių Jį pamokyti, kaip kalbos kuriamos? 🙂
    Visgi… Klausimas tas, ką kiekvienas sudeda į šį teiginį, kaip jis tą kismą, naujinimą supranta:
    ar, jo supratimu,
    tai turi vykti natūraliai, IŠ SAVĘS, iš SAVO ŠAKNŲ – kaip kad gamtoje IŠ SAVĘS vis atsinaujina organizmo ląstelės (taip taip, kalba tai irgi organizmas su savo ląstelėmis!),
    ar turi galvoje jau išbandytą „seną gerą” hibridinių kalbų kūrimo praktiką?
    Dalis mūsų jaunosios kartos suvokia kalbos naujinimą gana primityviai – perkėlei į savo kalbą svetimą kalbos logiką (= mąstymą!), sakinio sandarą, gramatiką, žodyną – ir tu jau „pažangus”, ir tavo kalba „moderni” 🙂
    Deja, jie klysta – tai ne modernu, o tik SENŲ „KLIŠIŲ” kartojimas (dabar mėgstamas argumentas?). To padarinys žmonijos mastu – PRARASTOS, SUNAIKINTOS pasaulio kalbos, kurias dabar žmonija ir UNESCO aprauda, kaip neįkainojamą praradimą pasaulio mokslui.
    Pavojingiausia tai, kad anksčiau kalba būdavo nužudoma arba hibridinama grobikų, pasisavinusių tavo šalį. Dabar, didžiai mūsų gėdai, su sadomazochistiniu pasimėgavimu patys ją (ar ne save?) prievartaujame, nors yra NATŪRALIAI EIGAI neprieštaraujantis kalbos kelias į ateitį be „lavonų”. Jis slypi didžiajame LKŽ – jame slypi išgelbėti žodžiai iš senojo žodžių lobyno (kiek suspėta), ir… jei MENININKO, KŪRĖJO akimis į juos žiūrėsime – kaip dailininkas žiūri į aplinką, spalvas, formas, ar kaip kompozitorius įsiklauso į jį supančios gamtos garsus, – mes PRAREGĖSIME – pamatysime, jog ten tiek sukaupta „paruoštukių” naujiems, ne tik šio IT amžiaus, bet ir tolesnės ateities lietuvių žodynams (kai ir IT taps „senos klišės”)! Tik skirk tam laiko, pažadink savyje KŪRĖJĄ, ir pamatysi, kaip tai pagauna – labiau už bet kokius pasaulio feisbukus!
    Vis ieškai savęs? Naršyk giliau – gal tavyje ne tik Jablonskis, bet ir visi kiti mūsų darbščiausieji, kūrybingiausieji kalbininkai savo valandos laukia! Jie liko tautos atmintyje ne tuo, kad naikino kalbą – jie liko žymūs tuo, kad labai EMPATIŠKAI (dabar taip privaloma sakyti?) į to meto VALSTIEČIŲ, (nepatiriančių tiek svetimų kalbų įtakos) kalbą įsiklausė, įsijautė, jos širdies gelmes pasiekė! Žinoma, jie galėjo ir tada „modernius, poniškus” žodžius surašyti, tik… kokia būtų tokio žodyno vertė 🙂
    Gamta – nepaprastai taupi, joje nieko perteklinio, viskas universalu, viskas „daugkartinio vartojimo”, ir kiekviena žmonijos karta vis naujų būdų randa, kaip jos turtais naudotis! Jeigu Kūrėjas savo Plane (dar paveikslu vadinamame) numatė kalbas, tarp jų ir baltų prokalbę, vadinasi, kitaip nebuvo galima. Ne šiaip buvo pasakyta – jums duota viskas, ko REIKIA. Jeigu reikia, vadinasi, PRIVALOME SAUGOTI ir BRANGINTI. ATEIČIAI išsaugoti, kad ir mūsų proanūkiai turėtų ką NEIŠSIGIMUSĮ, SVEIKĄ saviems perduoti.

   • Bartas:

    Kas Tavę ,”ėjau pro šalį”, nuskriaudė? Gal kokie “buržuaziniai nacionalistai”? O gal algą sumažino? Visur ir visada , daugumoje, pagieža, piktumas Lietuvių Kalbai, papročiams, praeičiai. Tamsta nejauti? O aš jaučiu.
    O gal ir gerai , kad taip darai. Tada alko bendruomenė įjungia pavojaus mygtuką ir pradeda “rezistenciją” . Šitas žodis geras, pažangus?

 5. 1956 metais, (sovietmečių) Maskvos kalbininkai – akademikai IVANOVAS ir TOPOROVAS, buvo pareiškę: “RUSŲ KALBA YRA GIMUSI LIETUVIŲ KALBOS POKYČIŲ IŠDAVOJEI”
  O TAI REIŠKIA, KAD LIETUVIŲ KALBA PAGIMDĖ RUSŲ KALBĄ!!!

 6. MUS PROTĖVIŲ DVASIA GYVA!
  1956 m tremtyje ALTAJŲ kalnuose, teko atidenginėti, anot Leningrado archeologijos prof. Sergėjaus Ivanovičiaus Rudenko. skitų kurganą. Tačiau jau daug vėliau, kai susipažinau su prof. Marijos Gimbutienės padarytais atradimais, padariau IŠVADĄ, KAD ALTAJŲ KRAŠTE BUVĘ KURGANAI, – TAI MŪSŲ – LIETUVIŲ -RIKIŲ KURGANAI!! Ir, kad jų AMŽIUS- 8 000 metų!
  Tačiau LIETUVIŲ KALBA DAR SENESNĖ!
  Tai liudija, LIETUVIŲ KALBOS DĖKA ATRASTAS ŠUMERŲ KARALIŲ SĄRAŠAS, kuriam jau 450 000 METŲ!!!

 7. Žemyna:

  „Lietuvių kalba – antrarūšė valstiečių kalba?” Aira Leonidovna
  – 15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/lietuviu-kalba-antraruse-valstieciu-kalba-56-1292860?copied
  Dar neskaičiau teksto, bet Gūgle radau ją visokiuose portaluose. Kažin, ar bent kiek subrendo?
  Suprato, jog talentingas ir profesionalus vertėjas tai tiltas tarp dviejų kultūrų? Kad nuo jo erudicijos, gilių kitos šalies ir jos kultūros istorijos žinių, mokėjimo subtiliai perteikti tai, ką randa originale kitos kultūros skaitytojams, labai daug kas priklauso?
  Plg. „Lietuvių kalbos redaktoriai – fucking nacionalizmo įkaitai”
  – satenai.lt/2016/02/13/lietuviu-kalbos-redaktoriai-fucking-nacionalizmo-ikaitai/
  – versopolis.com/author/227/aira-leonidovna
  ir dar daug kitų prisigūglinsite, jei įdomu suprasti TOKĮ mąstymą…

  Ir AČIŪ DIEVUI, kad lietuvių kalbos apsaugą baltų kaimiečiams patikėjo.
  Lyg vabalai ant mėšlo krūvos dėl padėties aukštuomenėje, dėl tuštybės besivaržantiems miestiečiams nėra kada nurimti, susimąstyti, priversti save įsiglinti, kas per fenomenas yra kalba. Juolab tokia sena kalba. Visai kas kita skandalėlį aplink save sukelti – pigiai ir be didelio vargo atsidursi dėmesio centre, „žvaidžge” tapsi…

 8. SALIAMONAS?!?!?! KAS JIS BUVO? Tai galima pažinti tiktai pasitelkus LIETUVIŲ KALBĄ!!!
  SALIAMONAS simbolizavo SAULĖS ir MĖNULIO LAIKMETĮ – NUO 10-jo iki 5-jo a.pr.m.e.!!!
  Nuo 5-jo a.pr.m.e. iki ERŲ SANDŪROS, dabartiniame Šiauriniame Žemės pusrutulyje viešpatavo VIENAS MĖNULIS!!
  Nuo 5-jo a.pr.m.e. iki Erų sandūros, dabartiniame Šiauriniame Žemės pusrutulyje “viešpatavo” NUOŠLIAUŽOS NUO KALNŲ, DABAR turinčios ALEKSANDRO MAKEDONIEČIO VARDĄ!!!
  GARBĖ LIETUVIŲ KALBAI!!!

 9. 1179 m.pr.m.e. SPROGO TERO (ATLANTO – SANTARINI) UGNIKALNIS VIDURŽEMIO JŪROJE!
  Visuose šaltiniuose bei kultūrose, šis ugnikalnis paliko labai ženklų pėdsaką! Santarini ugnikalnio sprogimas kelis kartus buvo galingesnis nei KRAKATAU ugnikalnis 1883 metais.
  Mūsų laikais šis ugnikalnis dar yra menamas kaip – TROJOS KARAS!!!
  Indų kultūroje šis sprogimas pagimdė didžiausią pasaulyje EPĄ MAHABHARATĄ – dievas BHARATAS!

 10. Štai kas įvyko 1179 m. pr.m.e. mokslininko VOITECHO ZAMOROVSKIO (“HETITŲ IMPĖRINĖS PASLAPTIS”) manymu: “Sunku rasti kitą palyginimą: kaip perkūnas iš giedro dangaus trenkia į šimtametį ąžuolą ir sudegina jį iki pat šaknų, lygiai taip, ūmai ir visiems laikams buvo sunaikinta Hetitų imperiją. Iš vakarų, tarytum didelė banga, siūbtelėjo laukinės gentys, kurias vadiname “jūrų tautomis”, (o etninės jų sudėties nežinome), persirito per Bosforą ir pasklido iš dalies į Rytus, o iš dalies, į pietus. Pietuose ji atsimušė į užtvanką, kurią pastatė Rmzis III, ir susigėrė į Sirijos, Finikijos bei Palestinos smėlynus. Užtat rytuose toji banga, baisinga jėga NUŠLAVĖ HETITŲ IMPERIJĄ, o su ją – ir jos draugus, ir priešus.” (psl.299), Ir t.t. ir t.t.

 11. Po 1179 pr.m.e. Tero-Atlanto ugnikalnio susisprogdinimo, VIDURŽEMIO jūros baseine ŽEMĖ NERIMO net 30 metų! Šį faktą yra užfiksavęs KRIVIŲ KRIVAITIS VANDENORIUS, kuris apie tai yra palikęs FANTASTINĮ EPĄ “ODISĖJĄ” kuris ir simbolizuoja šį ŽEMĖS DREBĖJIMĄ!

 12. PAVYZDYS taip ir lietuviams:

  Dabar, LRT TV+ (7-se Kauno dienose) kalba Marija ?Oniščik.
  ALKE, PASIKVIESKITE JĄ, PAKALBINKITE.

 13. Žemyna:

  Pataisau – turėjo būti „taip pat ir lietuviams”. Skubėjau, bet nespėjau – jau baigėsi.
  TOS MOTERS ŽODYNAS – koks žodžio jausmas, kokius ji parenka savo kalbai! Kalba laisvai, ne iš popieriuko, vadinasi, tas žodynas yra JOJE. Gramatikos, kirčiavimo mums iš jos reikia mokytis. Neįveikė tik tarties, tačiau įsiklausai į čiurlenantį jos minčių upelį, ir tai jau nebesvarbu…
  O jos pilietiškumas, orumas!

  O dabar dar viena mintis – o mūsų etnologai gali būti pakviesti į NACIONALINĖS TV „Įdomias pamokas” (a la popamokinė veikla vaikams) – visokių prikvietė, tarp jų lyg ir religinių, o baltų Tikėjimo istorijos nė kvapo? Iškastruotos istorijos moko? Tai kuo nuo sovietinių istorijos pamokų skiriasi?
  ALKAI, Razauskai ir kiti – imkite taraną ir laužkite vartus! Kad bent per karantiną vaikai gautų nuo jų slepiamų žinių!
  (Kad būtų „pažangiau” – sakykime atgyvenusių stereotipų vartus.)

 14. 1365 m.pr.m.e. (Gilyn į praeities gelmes!). DANGAUS DIEVAS – DZEUSAS (DZIEVAS)! Jo žmona HERA – GERA! Ši dievų pora nuolat “budėjo”, kad “nenustotu veikęs” Atlanto – Tero – Santarinį – ugnikalnis! Tai buvo HEROJŲ (Gerųjų) ERA: Jų žinioje:1. Žemės drebėjimą simbolizavęs Jasonas; 2.Tero – Atlanto ugnikalnio pelenus simbolizavęs Heraklis;3. Cunamį simbolizavęs TĘSĖJASI Beja, kaž – kuriam dievui paliepus, HERAKLIS nuo Juodosios jūros “pasuko atgal”!
  Kelių metrų pelenų sluoksnų, ir mūsų laikais, šią tragediją mena Viduržemio jūros dugne! .
  O štai JASONAS su TĘSĖJŲ, “sąžiningai” apskriejo Juodosios jūros pakrantę ir grižo atgalios!
  Mat, “strategams” DZEUSUI ir HERAI, reikėjo ruoštis LEMTINGAM TERO – ATLANTO UGNIKALNIO SPROGIMUI, kuris įvyko 1179. metais.
  Beja, VARDAI – DIEVAS- DZEUSAS, HERA (GERA), TĘSĖJAS – sausumoje tęsė SENELIO Jūrų dievo Poseidono darbus!! Visi jie liudija – LIETUVIŲ KALBOS ARCHAIŠKUMĄ!!!

 15. Klausykite - DABAR GARŠVA:

  laidoje MŪSŲ MIESTELIAI
  LRT PLIUS

  • Klausykite - DABAR GARŠVA:

   O, Kalvelių darželio vedėja buvo išmesta iš darbo už tai, kad… priėmė LIETUVIŲ kalba parašytą prašymą priimti į darželį!
   Tamoševskio gubernijoje nukentėsi, jei kalbi, rašai, skaitai lietuviškai?
   Nemėžyje kažkokia istorija, Garšva kreipiasi į Vaikų teises, kad vaiko interesai pažeidžiami, o „Vaikų teisės”…
   TYLI! Šią tarnybą tik siauros srities vaikų „teisės” domina?
   Savivaldybė trukdo lietuviams užsiimti bet kokia tautiška veikla! Tačiau kartu su PL ambasada veda vaikus prie paminklų pagerbti tuos, kas tuose kaimuose vykdė lietuvių genocidą!

   Šiandien „Istorijos detektyvuose” nuskambėjo puiki, V. T. taikytina frazė: Tu palaikai tai, kas Tarptautinės teisės požiūriu yra karo nusikaltimas! (Nesvarbu, ar tai Georgijaus juostelė ir dalyvavimas Gegužės 9 minėjimuose, ar tai tarpukario Vilniaus krašto okupacija su visais to padariniais!

  • Žemyna:

   Pasirodo, tai kartojama 2017 m. laida apie Paberžę, iš kur partija su samožondu išvijo Lietuvą. Nebuvau jos mačiusi.
   Pasiklausykite dar kartelį, jei net ir matėte – labai sveika, labai daug faktų pateikiama
   – .lrt.lt/mediateka/irasas/1013673284/musu-miesteliai-paberze
   Protu nesuvokiama: močiutė globojo anūką, o samožondo vaikų teisių „gynėjai” konfiskavo vaiką už tai, kad močiutė nesutiko leisti į lenkų mokyklą! Vilniaus „vaikų gynėja” į tai ne-re-a-ga-vo!
   Kurioje dar valstybėje tai praeitų tyliai?
   Tai būtų PASAULINIO LYGIO SKANDALAS ne tik dėl pažeistų ŽT ir vaikų teisių, bet ir dėl to, kad VISOS valstybės PRIVALO visus vaikus mokyti VALSTYBINĖSE mokyklose VALSTYBINE KALBA, kad ir kokios tautybės jis būtų, taip pat ir tuo atveju, jei tai iš tiesų būtų TM vaikas! Tai BRUTALI NEGINKLUOTA OKUPACIJA naudojantis savivaldybės adrministracijos įrankiais, Karo nusikaltimų tąsa „taikos” sąlygomis!

 16. DABAR MES GYVENAME DIEVO “SAULIAUS” ( SAULĖS DIEVO) LAIKMETYJE, KURIS, pradedant nuo NAUJOSIOS EROS, TRUKS 6000 METŲ! Tai yra pilnas SAULĖS DIEVO RAIDOS RATAS! Kitos kultūros mini kitus SAULĖS DIEVUS. Tačiau RAIDOS RATAI NEKINTA!

 17. LIETUVIŲ – INDŲ kalbos bei kultūros ŠAKNYS – XVI a.pr.m.e. A – simbolizuoja dieviškąjį pradą!.
  Indų – Vajus – LIETUVIŲ – Vėjas; INDŲ – Surja–LIETUVIŲ- Saulė; Indų – Agnis – Lietuvių – ugnis: Ir t.t.
  INDŲ – Lietuvių mitologijoje APIE STEBUKLINGĄ ŽUVELĘ, PASAULIUI PRANEŠAMA: ;kad išminčius MANUS, prausdamasis buvo pagavęs ŽUVELĘ, kuri ėmusi maldauti – palikti ją gyvą, – už tai jį Manų išgelbės. Nuo ko tu mane išgelbėsi? – NUO TVANO!
  Pasirodo, kad mūsų PROTĖVIAI PAŽINOJO TAI, KAD ŽEMĖJE, PERIODIŠKAI KAS 48 000 metų, ĮVYKSTA GLOBALINIAI TVANAI, KURIŲ METŲ, VANDENS LYGIS PAKYLA 80 metrais aukščiau nei yra MŪSŲ LAIKAIS!!!
  Tad PASAULIUI GRĘSIĄ NE TIKTAI virusai, bet ir PASAULINIS TVANAS!!!

 18. TAI KAS ŠIAME TŪKSTANTMETYJE VYKS ŽEMĖJE!!!
  1). Šiauriniame Žemės pusrutulyje, kas METAI, 0.08 laipsniais, šils KLIMATAS! Pietiniame – šals!
  2). Nuo 2500-jų metų, Šiauriniame Žemės pusrutulyje bus tiktai VASARA ir DIENA, Pietiniame – NAKTIS ir ŽIEMA!!!
  3) Nuo 2500-jų metų, Šiauriniuose kalnų šlaituose PRASIDĖS INTENSYVŪS GAISRAI ir NUOŠLIAUŽOS NUO ŠIAURINIŲ KALNŲ ŠLAITŲ?
  4).Tūkstantmečio pabaigoje VYKS ŽEMĖS AŠIGALIŲ KAITA!!!

 19. 5). NUO SEKANČIO TŪKSTANTMEČIO ANTARKTIES KONTINENTAS, DRAUGE SU LEDYNAIS, PRADĖS GRĘŽTIS Į SAULĘ! INTENSYVIAI TIRPS JO LEDYNAI! TAI TRUKS 10 000 METŲ ! PER TĄ LAIKO TARPĄ VANDENS LYGIS ŽEMĖJE PAKILS PER 80 metrų virš dabartinio lygio!!!

 20. KAS GALI UŽTIKRINTI LIETUVIŲ KALBOS ATEITĮ?! O GI KAS? JEI NE MES PATYS??!!
  JEIGU NE MŪSŲ VAIKAI?! JEIGU NE MŪSŲ vadinamasis ELITAS?! KUR JIS? NEMATAU!!!
  Jau 20 metų kaip, SENIAUSIOS ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBOS DĖKA, ATRADAU TREČIĄJĮ IR KETVIRTĄJĮ ŽEMĖS AŠIES FIZINIUS JUDĖJIMUS!!!! TYLU ir RAMU?,,,
  APIE TAI PRANEŠTA LIETUVOS UNIVERSITETAMS, SEIMŪNAMS, PREZIDENTAMS, MOKSLŲ AKADEMIJAI, MOKSLŲ TARYBAI!!! KAIP Į SIENĄ!
  ĮMINIAU ŠUMERŲ KARALIŲ SĄRAŠĄ, KURIAM JAU PER 450 000 !!!
  PARAŠIAU IR ŠIA TEMA IŠLEIDAU KNYGAS?! : “Per Praeitį į ateitį”, “Perkūnas” “Praregėjimas”, “Pažadinta praeitis”, “Praeitis ir ateitis”, “Tvanai dievai civilizacijos”.KAIP Į SIENĄ!!!!!
  Gerbiamas ANTANAITI! KAS? JEI NE TAMSTA, ŠIAM, ABUOJUMUI SULAUŽYSI STUBURĄ!?

  • Žemyna:

   Deja, visų akys godžiai į ateitį, į asmeninius tikslus nukreiptos – į karjerą, įtaką, turtus. Nepagalvoja apie tai, kad būtent seniausioje kalboje ir visame senajame kultūros pavelde daug užuominų ir veiklos gairių gali rasti. Bet visko reikia „čia ir dabar” – o pavelde tiek lėto, kruopštaus krapštymosi… Ne, fui…
   Dabar gal visišką nesąmonę parašysiu, gal iš tiesų to negali būti, gal tai tik sutapimas (kaip kažkokiame sename filme, berods, apie Mendelejevo laikus ir žemės sukimąsi, popas sakė: „Takogo bytj ne možet, potomu čto takogo ne byvajet nikogda”).
   Buvo toks sutapimas laike – kažkoks mokslo žurnalas paskelbė apie (baltų?) DNR tyrimus. Ir maždaug tuo pat laiku kažkas kažką apie mūsų tautinius drabužius rašė, tekstą iliustravo ir kelių pastarųjų amžių, ir senais archeologų (lyg ir Klaipėdos krašte) rastų drabužių raštais. Žiūriu, ir negaliu patikėti – tik ką skaityto straipsnio apie DNR iliustracijų ir audinių raštai vietomis LABAI PANAŠŪS! Tartum kopijos.
   Galvoju, reikia atkreipti Klaipėdos un-to dėmesį, gal jie, etnologai su DNR tyrėjais krūvon suėję, sugretintų tuos raštus ir tame ką nors reikšmingą rastų? Nežinau, į kieno rankas tas raštas pateko, gal išmetė į šiukšliadėžę.
   Tačiau – o ar mūsų protėvių audinių raštai negalėjo būti tautai ŽYNIŲ padiktuoti ir taip užšifruotas DNR raktas iš kartos į kartą perduodamas? Gal per toli kažkur toli į priekį žvelgiam, o aplink save neapsižiūrim ir nematome, ką čia pat turime, ir kas gali labai praversti apie ateitį mąstant?
   Nors, žinoma, gal tik aš įžvelgiau panašumo, o kitų akims nieko panašaus ten nėra? Bet tada tiesiog negalėjau rasti sau vietos – toks akivaizdus buvo tas panašumas…
   Apie tautinius rūbus štai ką galvoju: mados seniai egzistuoja, ir mes, moterys, mėgome ir mėgsime šios srities savo išradingumą demonstruoti. Tačiau kažkodėl tautinių rūbų laikomės, ir dalis jų elementų – raštų, spalvų, dar šio bei ten pereina iš amžiaus į amžių nekeičiami! Ir kažkodėl jaučiame su tuo tokį ryšį, kad mums jų būtent tokių, netobulintų, nemodernintų REIKIA! KEISTA, ar ne, ypač turint galvoje mus, moteris – juk taip knieti vis ką nors KITOKIO, „ko dar pasaulis nematė”, išausti, pasisiūti, apmegzti, suraukti ir t.t., ir pasipuikuoti? O kai tautiniais puošiamės – toks stabilumas! Na, šiais laikais mokslininkai aiškina, kaip svarbu tai išsaugoti. O tūkstančius metų iki jų? Lieka tik žyniai…

 21. Gerbiama Žemyna, manau, kad dėl BALTŲ – DNR, Tamstai neprošal susisiekti su Kauniečių (TAUTOS VARTAI steigėju) Virginijumi Kašinsku – TautosakosVartai@gmail.com
  Pagarbiai Romualdas Zubinas.

 22. Netektis:

  Mirė JAV lietuvių poetė ir žurnalistė Eglė Juodvalkė
  – lrytas.lt/kultura/meno-pulsas/2020/03/29/news/mire-jav-lietuviu-poete-ir-zurnaliste-egle-juodvalke-14261621/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: