D. Razauskas apie globalizacijos iššūkius lietuvių kalbai (video) (253)

Dainius Razauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Dainius Razauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Kas laukia lietuvių kalbos XXI globalizacijos amžiuje? Iki šiol gyva viena iš seniausių kalbų išsaugojusi artimiausią indoeuropiečių prokalbei skambesį, turinį ir dvasią šiandien išgyvena išbandymą globaliuoju pasauliu. Ar išliks, ar išgyvens, ar nugalės šiuolaikinio pasaulio iššūkius? Ką apie tai sako mūsų daugiaamžė istorija, kur link einame, kur nueisime, ką turime daryti, kaip turime gyventi ir elgtis, kad mūsų gimtoji lietuvių kalba gyvuotų ir klestėtų, kad nenunyktų, kad augtų ir skleistųsi išreikšdama giliausius ir šviesiausius mūsų sielos  jausmus, mūsų proto supratimus?

Apie tai ir kitus dalykus Alkas.lt vyr. redaktorius Jonas Vaiškūnas kalbina mitologą, religijotyrininką, lietuvių kalbos dvasios puoselėtoją dr. Dainių Razauską.

srtrf-logo

Kategorijos: Alko radijas, Kalba, Kultūra, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

253 komentarai

 1. LIETUVIŲ KALBA YRA SENIAUSIA GYVA KALBA PASAULYJE!!! Jos dėka yra įminta per 500 seniausiųjų (šumerų, indų, majų, hetitų, graikų, japonų, kiniečių bei kitų) kultūrų šaltinių! Juose rasta informacija, leido atrasti dar nežinomus TREČIĄJĮ ir KETVIRTĄJĮ ŽEMĖS AŠIES FIZINIUS JUDĖJIMUS, kurie, savo ruožtu, leido pažinti ne tiktai PRAEITĮ bet ir ATEITĮ!
  Ne bereikalo baltų filosofas I.Kantas, prieš 200 metų, pasaulį įspėjo:” Lietuvių kalbą būtina išsaugoti ateinančioms kartoms, todėl, kad ji turi “RAKTĄ”, kuris leis, įminti PRAEITĮ, DABARTĮ IR ATEITĮ!! Tad I.Kantas buvo ne tiktai filosofas, bet ir MŪSŲ LAIKŲ PROMETĖJAS!!! GARBĖ Jam!!!

  • Žemyna:

   Kad jaunimas žinotų, jog kalbos vertė slypi jos senume ir grynume, kad kalba ne madingi skudurai, kuriuos kasdien vis keiti, o vakarykščius į sąvartyną meti.
   Ar ne mokykla turėtų sudėti to supratimą į galveles? Ir tai ne tik lituanisto, bet ir kitų dalykų mokytojų pareiga!

 2. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

  Klestinti JK turi anglų kalbos mokymo priemonę internete
  kad ir va tokią
  ht tps://elt.oup.com/student/headway/?cc=de&selLanguage=de
  Neišjungtų komunistų 30 metų varomos svetur Tautos vaikai lietuvių kalbos mokymosi internete panašios galimybės neturi. Tai – katastrofa.

 3. Žemyna:

  Didžiulį pavojų kelia LRT kalba – kiek kalbą naikinančių virusų būtent jis paleido! (Žinoma, ir kiti transliuotojai privalėtų jaustis už savo kalbą atsakingi.)
  Kol puskalbe tarpusavyje koks nors būrelis bei jo „autoritetas” šneka, tol ji ir liks tame būrelyje, tačiau kai į savo žodyną tuos „terminus” LRT įtraukia, tai su jais visa Lietuva supažindinama! O kas iš jaunimo nenori „kietas” pasirodyti? Kartoja net springdami iš pasitenkinimo, nes tai iš „žvaigždžių” girdėjo, nes kalba „kaip žvaigždė”.
  Tik kodėl LRT užsikrėtė tuo primityvumu? Kur dingo jų orumas? O išsilavinimas, apsiskaitymas, solidumas?
  Žuvis nuo galvos genda. Kas LRT žuvies galva, kas skyrių vedėjai? Ar visi jie gali vadovauti tokios išskirtinės svarbos valstybinei įstaigai, ar visiems jiems vieta LRT, ar gali būti prie mikrofono prileidžiami? O kas nuolatiniai balsai ekrane? Kas juos mokė elementariausių kalbos technikos dalykų, būtinų profesionaliai viešai kalbantiems? Ne tik tarsenos, balso valdymo, bet ir bendros kalbėsenos, kurios pagrindas ne tik technika, sveikas balsas, bet ir neeilinis apsiskaitymas, teksto suvokimas, sakinio intonacija, tinkamų akcentų sudėjimas. Jie turėtų jausti atsakomybę už tikslų minties perteikimą. Gal vadai jiems neskiria laiko, būtino pasirengti, perprasti skaitysimą tekstą ar laidos temą? Na, o kai painiojamos žodžių, sąvokų (pasak juos – „terminų”) reikšmės…
  Teko anais laikais bendrauti su ponia, kuriai atrodė, jog „aušta klasė” – mūvėti Gariūnų džinsus ir vartoti būtent užsieninius žodžius. Kad „prasčioke” niekas nepalaikytų. Atrodo, jog LRT irgi būtent tai baisiausia – kad svetimų žodžių jų kalba nestokotų.
  Viskas kartojasi?

  • jurgis:

   Kažkada TVR (tokia komiteto santrauka buvo) kalbą kontroliavo Irena Smetonienė. Vedi laidą ar kalbi per TV , tai ryte gauni lapelį su padarytomis kalbos klaidomis. Tris lapelius gavai, ir Smetonienė kreipiasi į vyr. redaktorius, kad tau honorarą sumažintų. Va taip. O dabar – visos divos šniaukščia per nosį, sumala garsus, pilna “davai”, “okei”, “nu” ir pan. Ką norėti – kaip pati Monika kalba…

 4. valdas:

  buvo įdomu paklausyt.stipru.

 5. Žemyna:

  Ar atsiranda mokytojų, kurie pasinaudoja štai TOKIŲ mąstytojų mintimis? Juk turėtų jausti PAREIGĄ pateikti jas savo mokiniams, išmokyti atskirti tuščiavidurius išsišokėlius nuo mąstytojų, kurių mintys dar ir tolimoje ateityje bus reikalingos, įdomios, iš kurių bus mokomasi.
  AČIŪ ir D. Razauskui, ir Alkui!
  Pasidėkite į Aukso fondą.

 6. Kitas praeivis:

  Turiu keturis vaikus , visi kalba su manimi Lietuviškai , bet nei vienas nesimokina jos gramatikos . Ir net nematau prasmės , kad jiems reikės jos ateityje. Seneliai išmirs , tai kokia praktinė nauda ? Ką galima perskaityti Lietuvių kalba naudingo ? Škėmos ” Baltąją drobulę ” , Vienuolio ” Paskenduolę ” , Maceinos raštus ? Prifantazuotą istoriją ? Blevyzgas ” Delfyje ” ir ” Lietuvos ryte ” ? Kokias mokslo žinias gali gauti vaikas Lietuvių kalba ? Šiuo metu kur gyvename , galima lankyti kursus vaikams : kroatų , lenkų , rumunų , čekų , vengrų . Ir rusų , italų , ispanų , prancūzų, anglų, kiniečių , turkų , persų , arabų. Per 30 metų , emigravo virš milijono. Nėra jokių kursų normalių Lietuvių kalbos internete vaikams. Užtat prašmatniai sutvarkytas už nemažus pinigus Lietuvių kalbos institutas, Antakalnio gatvės pradžioje Vilniuje su “nukvakusiomis ” senėmis. Užtat važinėja lektoriai pramušę finansavimą bendravimui su užsienio bendruomenėmis iš LR URM su visokiomis išgalvotos istorijos temomis , kaip pvz ” Lietuvos karinio laivyno flagmanas ” Antanas Smetona “. Išnyko Prūsų ir Kuršių kalbos , pasaulis neapsivertė ir žmonija nenustojo vystytis. Kaip nedaeina jums , kad pasaulis 2020 metais globalus ir kalbos konkuruoja dėl išlikimo . Sankt Peterburge 5 milijonai gyventojų , o Lietuvių kalbos kursus lanko 10-15 žmonių.

  • Joana:

   Praeivi, esi pasigailėjimo vertas, todėl net nematau prasmės su tamsta diskutuoti.

   • Kęstutis:

    Pirma mintis paskaičius tokį pasisakymą – iškoneveikti ir pasiųsti “praeivį” eiti toli, toli, tolyn… bet ne šiaip sau žmogus susirado Alką, reiškią savo nuomonę, mėgina pasiginčyti… Jis pateikė savo nuomonę kuria pats aiškiai abejoja, mėgina pasitikrinti – ar aš teisus? Jei jau jam viskas būtų taip, kaip jis pats čia pasisako, jis nieko nerašinėtų, tai jam būtų jau nebeįdomu… Man pvz. krikščionybė žlugęs reikalas, todėl man net neįdomu apie ką savo terpėje jie ten kalbasi, neinu į kokius “bernardinai.lt” ar dar kur ir nemokau žmonių kaip jiems gyventi, ar kaip kitaip brukti savo nuomonę. Beje Dainius nepaminėjo krikščionybės kuri paskutinius 200 metų itin stipriai prisidėjo tiesiogiai ir netiesiogiai prie kalbos skurdinimo ir nutautėjimo. Taip kaip ir 200 metų kryžiaus žygių prieš Lietuvą sutrukdė Lietuvai tapti, o tiksliau išlikti didele tauta, mažų mažiausiai 15 – 20 mln…

    • Kitas praeivis:

     Kęstučiui

     Ačiū už nuomonę.
     O kokia alternatyva krikščionybei viduramžiais Europoje ? Galima idealizuoti “pagonybę” , bet istorija susiklostė taip ir dabartis būtent tokios praeities rezultatas . Tik , man neįminta mįslė , kaip ” barbariškas ” kraštas , be resursų , sukūrė valstybę iki Juodosios jūros ?
     O kaip lietuviai virdavo alų 12-14 amžiuje, jei didelės talpos metalinių indų neturėjo ? O kas vykdė tuos Kryžiaus žygius ? Riteriai ? Bet Vokiečių ordinas geriausiais metais teturėjo max. 500 Riterių narių. O Ordino valdos buvo ne tik Prūsijos teritorijoje. Iš esmės mūsų protėviai kariavo su prūsais ir kuršiais , valdomais tuometinio elito – Vokiečių ordino riterių.
     O kur buvo galima nuplaukti Nemunu iš Baltijos jūros ? Iki Baltarusijos pelkių ? O kur toliau ? Kur galima nuplaukti Dauguva ? Kodėl įkurta Ryga ? Kas tie lietuvininkai Mažojoje Lietuvoje ? Iš kur jie ? Aišku mane su šūdais sumaišys. Bet mano nuomone , tai kryžiaus žygių belaisvių palikuonys arba ekonominiai pabėgėliai iš LDK.. Nes iš esmės , Lietuvos teritorijoje , apart žmogiškų resursų , nelabai ko yra. Va , per 30 metų , virš milijono pasauliui davėme. Tame tarpe ir aš.
     “Alke” tik taip , naudos mažai , nes žmonės pikti , be jumoro jausmo . Na jai , daugiau dėmesio būtų Europos istorijai, tai ir Lietuvos istorija būtų aiškesnė. Suprantu, kiekvienai valstybei reikia ideologijos paremtos istorija. Bet kaip istorija su logiką susipyksta, tai belieka elgtis taip.

     • Kęstutis:

      Istorijos nepakeisi, bet bent jau dabar nekartokim tų nesąmonių, nelankykim “božnicų”, kiek gi galima leisti iš savęs tyčiotis … O klausimų tiek daug… Šiaip tai vertėtų pasiskaityti Česlovą Gedgaudą ir Statkutę de Rosalijos, ir be išankstinės nuomonės. Istorija taip suklastota, kad galai aiškiai nesueina. 6 – 9 amžiaus Lietuvos karių palaidojimai su ginkluote nerodo jokio atsilikimo nuo tuometinės Europos šalių, o ką mes rasime istorijos vadovėliuose – Lietuva laukinių kraštas, tarp eilučių. Tai jei sugebėjo tada lietuviai turėti geležinę ginkluotę neatsiliekančią nuo tuometinės Europos, vadinasi ir su puodais trūkumo nebuvo. Vienas iš istorijos klastotės pvz. 1144 metais Lenkija jau karalystė, o Lietuva dar tik “genčių bendruomenė” ir būtent tais metais lietuviai jodami per tuometinės Lenkijos karalystės sostinę pamato Krokuvos katedros gražius vartus, juos išsikabina ir išsiveža nežinoma kryptimi. Dar po šiai dienai tai pasakoja Krokuvos gidai. Na tada kaip galėjo kažkokie atsilikėliai, puslaukiniai Lenkijos Karalystės sostinėje, vidury baltos dienos elgtis kaip savo kieme??? Klausimų nekylą?
      Tais laikais upiniai laivai buvo pervelkami iš upės į upę patogiausiose vietose iš čia ir pavadinimai – Vilkmergė ( nuo žodžio velka,vilko), Vilklaukiai, Brestas (brasta), Bulgarijos kaip upių kelių valstybės pavadinimas Valka’rija, Volgos pavadinimas irgi kilęs iš Valkos. O tos germanams siaubą kelenčios “mitinės” būtybės – valkirijos, tai tie patys kariai upeiviai, keliaujantys upėmis ir netikėtai užpuolantys sutemus, valkos’rikiai, valkorikiai , valkirijos… Dabartinės Riugeno salos apylinkėse gyveno, anot dabartinių istorikų – slavų gentys, bet jų senosios šventyklos vieta vadinosi Rambynas, taip ir liko po šiai dienai miestas pavadinimu Rambyn… Tai jau tada paminėsiu ir Šventynę kurios kilmė tikrai ne iš lenkų kalbos. Slavų kalbos kilusios iš pakraštinių baltų kalbų – skaitykite akademiką Toporovą, jei kylą klausimų, po jo jau galima bus užsiimti ir saviveikla… Šviečia, šviesa, švęsti, šventas, svet, swienty… tik taip, o ne atvirkščiai. Bet bus tiksliau ir naudingiau skaityti Gedgaudą ir Statkutę… Viduramžių Lietuva kariavo su tuometinę EU, atkuriama Šv. Romos imperija ir kryžiaus žygiai būdavo jungtiniai. Net išskirtiniu popiežiaus įsaku buvo paleidžiami nusikaltėliai iš kalėjimu, jiems atleidžiami nusikaltimai ir nuodėmės, jei tik jie sutikdavo dalyvauti kryžiaus žygiuose prieš Lietuvą. Tada niekam nekildavo klausimų, jog tikrai ne visi ir ne su pergale gali tekti grįžti namo… Ir tada keli klausimai – Senasis Kijevo vardas – Kaunogardas… Turkijos kalnuose kurių senasis pavadinimas Tauro, miestas pavadinimu – Kaunas, dabar pervadintas. Tai tik sutapimas? Kažkada skaičiau tokį rusą Lipovką, gan kuoktelėjęs, bet jo manymu upės Obė pavadinimas kilęs iš žodžio obelis, taip kaip ir upės Lenos nuo žodžio linai. Tada dar 1988 tai keistai skambėjo, bet 2010 metais genetikai išskaičiavo, jog obelų kilmės vieta Obės upės žiotis ir vietovė piečiau iki Alma Atos (raudonas obuolys – kazachiškai) sutapimas? Tada jau Baikalo ežero apylinkės. Į Angaros upe įtekanti upė vadinasi Įtaka. Vietovių pavadinimai – Karda, Burta, miestas Pelėduj…

      • Kitas praeivis:

       Ačiū už sugaištą laiką.
       Jeigu pateiktumėte, konkrečiai kokie kapai ir kur rasti i? Kokia šiuolaikiniai moksliniai metodai ( taikomi po 2010 metų ) panaudoti nustatant kokia ginkluotės metalo struktūra ir kilmės vieta , tai gal būtų galima tęsti diskusiją.
       Bet dabar tik jūsų įsitikinimai ir nuomonė , paremti mokslininkų darbais , kurie dirbo prieš 50-70 metų , kaip archeologijos įrankiai tebuvo kastuvas ir šepetėlis .
       Kada buvo sukultūrinti linai ir kokiame regione ?
       Su Kryžiaus žygiais ir fantazijomis apie kažkokius nusikaltėlius , tai privertėte nusišypsoti.
       Gal galite duoti muziejaus adresą , kur galėčiau pasižiūrėti jūsų minimų ” upinių laivų ” liekanas ar rekonstrukcijas ? Gal galite pateikti nuorodą, apie obels kilmę ? Gal galite pateikti šaltinį , kad Lietuviai jojo kažkur dabartinėje pietinėje Lenkijoje ir pagrobė vartus Krokuvoje ?

       • Kęstutis:

        Apie karių ginkluotės archeologinius tyrinėjimus skelbė prof. Eugenijus Jovaiša gal kokiais 2012 metais, o apie visą kitą galite pasiskaityti siūlomų autorių knyguose. Apie Krokuvos vartų vagystę paskutinį kartą girdėjau pasakojant Bumblauską per “Nacionalinę ekspediciją”, o pirmą kartą, mano nuostabai, išgirdau iš lenkų gidės… Laivų liekanų jau nebesitikėkite surasti mūsų klimatinėmis sąlygomis, nors girdėjau iš sovietmečio laikų istorijos studento pasakojimą apie ekspediciją Kaliningrade ir atkastą laivų kapinyną, bet čia jau tikėjimo, netikėjimo ar pasitikėjimo klausimas, aš ten tuo metu tikrai nebuvau… Jei jau yra toks išankstinis nusiteikimas, kad man svarbu kaip nors apgauti pašnekovą, kad kaip nors įrodyti savo, tai man visiškai tas pats, man nuo to niekas nepasikeis… Klausiate – atsakau… galite ir google maps atsiversti pasitikrinimui. Jei tai jums nuoširdžiai įdomu – domėkitės, jei yra noras tik pasimenkinti ir kitus pamenkinti, tai tada ar kam dar būsite įdomus?…

       • Kęstutis:

        Apie obels kilmės vietą skaičiau technologijos.lt apie 2011 metus… Jokių nuorodų nesudarinėju, nieko nekonspektuoju, ką tuo metu atsimenu, tą ir pateikiu…

        • Kitas praeivis:

         Atsiprašau , bet nematau perspektyvos tęsti diskusiją su oponentu kuris remiasi tokiais šaltiniais : kažkokių studentų pasakojimais , technologijos.lt ,Bumblauskas pramoginės istorinės laidos, kažkokių gidžių pasakojimai kažkur ir kažmam. Profesorius Eugenijus Jovaiša nėra siauras ginklų specialistas , vien paskaičius jo bibliografiją .
         Sėkmės toliau įsivaizduoti ir romantizuoti tai , ko nebuvo.

         • Kęstutis:

          O tai kur jūsų svaresni šaltiniai ir nuorodos?…Bet va tokie “pasirodymai” sau svetimoje pamąstymų erdvėje būdas pačiam sau pasiteisinti – “kodėl aš jau ne Lietuvoje, nes ten liko visiška mužikų gauja…” (tarp eilučių…) Man tai visiškai dzin dzi lin kaip aš atrodau jūsų akyse, nelabai svarbu ir kaip jums atrodo Lietuva iš kažkur, man svarbu tai, kad dar būdamas studentas net neįsivaizdavau, jog taip gerai gyvensiu Lietuvoje. Užtat aš labai dėkingas savo tėvams ir protėviams, ir visur, ir visada būsiu Lietuvos ir jos žmonių gynėjas… Priimkite tai kaip mano asmeninę nuomonę, be jokių papildomų nuorodų ir šaltinių…

       • Tvankstas:

        Pilna ‘upinių laivų’ liekanų.
        Įstra vardu : Ystres prie Marseille (Marsala), Istrija pusiasalis Sovėnijoje / Hrvatijoje, Eisterio / Dunojaus žiotyse Rumunijos miestas Istra, Istra upė, tekanti per Maskvą, Aukštaitijoje Įstra upelė,…
        Instra vardu pakankamai, nesunku iš Manfred Niemeyer ‘Deutsches Ortsnamenbuch’ susirasti bent Vokietijos plotuose.
        Pereiga vardu ‘upinių laivų’ vėlgi pilna : Perejaslavl, Praga priešais Varžuvą, čekų sostinė Praha, Emajogi upės žiotyse įtekant į Peipus ežerą kaimelis Praag,…
        Tai tik mažas žiupsnytis.

     • Kodėl sukūrė valstybę iki Juodosios jūros? Tik todėl, kad buvo palankios sąlygos: Kijevo rusios susiskaldymas ir žlugimas, Aukso ordos dominavimas rusų žemėse, Lenkijos susiskaldymas. Nebūtų buvę šitų trijų komponentų ir Lietuva apie savo imperinį unorą būtų tik svajojusi, nes….. buvo per silpna.

      • Kitas praeivis:

       Taip , jūs teisus. Bet kokiu atveju priežasčių ir aplinkybių yra daugiau , nei jūs išvardinote.

      • Tvankstas:

       Sukūrė lietuviai todėl didelę valstybę, kad 375 m. susivienijusi Gardarikė su sostu Gardyne (Gardinas) išsilaikė be vargų iki 966 m. Miškonės krikšto.
       Prisiminimai apie valstybę, kurioje pagrindinė gyvenimo taisyklė ‘kaip radome, taip paliksime’ tenkino tiek arijus lietuvius, tiek stačiatikiais ar katalikais tapusius lietuvius ir save pavadinusiais slavais.
       Kažkodėl Lietuva žemėlapiuose (pagal Varžuvą, Berlyną, Mazgavą,…) visada vaizduojama 15 amžiuje be Moldovos ir Valachijos, nors Mediči užsakymu pieštas žemėlapis yra su šiomis žemėmis kaip LIETUVA.
       Juoką kelia, kai T. Baranauskas, laikantis save didžiausiu tų laikų istoriku Lietuvoje, kalba prie Lietuvos žemėlapio be Moldovos iki Valachijos.

      • Tvankstas:

       Teisybės dėlei – ne Berlynas, bet Varulynas (varulli).

     • Tvankstas:

      Gerb. Kęstuti, po šiuo senu straipsniu esu parašęs keletą pasisakymų, kaip prof. A. Butkus ir dr. S. Lanza begėdiškai klastoja, kad tik suniekinti, apšmeižti, sutrypti, bėga, skundžia moksliniame žurnale.
      J. de Rosales. Antrasis atsakymas A.Butkui ir S.M.Lanzai (79)
      Juratė Statkutė de Rosales, www alkas lt 2012 05 02 17:36
      Manau, kad po šiuo D. Razausko straipsniu yra tinkamas būdas priminti apie savą mokslo žandarmeriją ir jos juodąsias ‘mokslines’ rašliavas.

     • Tvankstas:

      Dėl Europos istorijos aiškumo ir Lietuvos atsilikimo.
      Balnas yra sukurtas lietuviakalbių, ‘sėdula’ vardu išplitęs Europoje, iki tol romėnai jojo atsimušdami pautus.
      Kaip ir pentinai, lietuviškai vadinami ‘esperon’, ‘spur’ iš v. spirti kilęs spyronis.
      Kaip ir metalas yra lietuviakalbių išradimas, išduoda v. ‘mesti’, > mėtalas, su Ė ir šiandien taria dauguma europiečių, kaip ir vokiečiai.
      Lietuviai atnešė Europai trieilį kostiumą – kaustumą (toreodorai yra išsaugoję iki siūlelio papuošimus nuo 410 m., kai lietuviakalbiai įžengė į Romą su maršu ‘Magorius eina’).
      Paraseinyje (Paris) atsivežtus savo siūtus drabužius lietuviakalbiai pardavinėjo būdikėse, šiandien prancūzams išlikę kaip ’boutique’, man teko matyti netoli Aachen dešrelių ‘Budikke’.
      Jei ne lietuviai, tai Europoje tebebūtų romėnų togų mados, labai panašios į JAE madas.
      Negali išradėjai, sukūrėjai lietuviakalbiai, pavadinę savo žodžiu ir kartu būti atsilikę, nenaudoti savo daikto.

   • Kitas praeivis:

    Jūs mane labai nuvylėte , savo kategorišku boikotu. Aš dabar daužau į sieną savo tuščią “makaulę” ir nebegyvensiu dėl neįvykusios diskusijos su jumis.Turbūt ateityje saulė nepatekės , neateis saulėta vasara ir auksinis ruduo. Arba jūs susijusi su Lietuvių kalbos institutu ? Bet kokiu atveju ačiū už nuomonę. Sveikatos jums ir gero pavasario.

  • Žemyna:

   „Kaip nedaeina jums , kad pasaulis 2020 metais globalus ir kalbos konkuruoja dėl išlikimo.”
   Būtent, konkuruoja! KITOS kon-ku-ruo-ja, užuot šniurkščiojusios.
   O lietuvių k. – t.y., mes, jos teisėti paveldėtojai – dėl IŠLIKIMO bent šiek tiek pastangų dedam?
   Ar, hibridienos veikiami, elgiamės, kaip tas kinas chunveibinų laikais, kurs, kažkam į duris pasibeldus, nusileisdavo kelnes, duris atrakindavo ir atkišdavo pliką sėdynę? Mat, ligi šiol visi ateidavusieji jį mušdavo, tai jis jiems darbą palengvindavo – pats mušimui savo minkštąją parengdavo ir „ant padėklo paduodavo”…
   Kubilius net siūlosi įvesti antrą – valstybinę verslo kalbą… Tai yra, nors dar nemuša, tik į svečius atvyksta, anglakalbius svečius pasitinka plika sėdyne? O ar nėra tikras, kad PATS SUKELS JŲ NORĄ? Na, kol kas DB prekybos rūmų vadas LRyto TV laidoje stebėjosi, kodėl sostinės(!) gatvės „aprengtos” angliškais užrašais 🙁
   Ar tikrai nesuprantate, jog dabartinės kalbos apie būtinumą pereiti prie „pažangesnės” kalbos – tęsinys to paties karo prieš viską, kas tautiška, prasidėjęs dar 1991, kai staiga pradėta aiškinti per žiniąsklaidą, kad LT tautosaka „žmogėdriška”, kad negalima vaikams lietuviškų pasakų ir apskritai lietuviškų knygelių skaityti (va ir rezultatas!); kad LK niekada neegzistavo, kad ji dirbtinė, „ruso” Jablonskio lietuviams „pagaminta” ir t.t., ir pan.

   Na, o dėl literatūros lietuvių k. – ir nuo mūsų priklauso, ką moki rasti skaitomame tekste, kokias išvadas darai. Juk net žemiausios kokybės užsieniniame TV seriale (kokiais net LRT internetu nemokamai maitina) gali prisirankioti labai naudingos informacijos. Net ir mano nežiūrimuose „snukmušio” serialuose (jei pajėgi žiūrėti), galima rasti, ką VERTA žinoti, į ką atkreipti dėmesį.
   Tačiau apskritai pritariu tamstai ta prasme, kad mūsų Kultūros ir Švietimo bei mokslo ministrai MIZERĮ padarė, kad valstybės lėšomis būtų finansuojama LK internete ir popieriuje, kad į LK būtų išversta kuo daugiau vertingiausių pasaulio kūrinių, kad VISI įmanomi žodynai, enciklopedijos, informacinė medžiaga į/iš LK būtų prieinami internete kiekvienam NEMOKAMAI!
   Nemokama turėtų būti visa žmogų ugdanti, lavinanti, akiratį plečianti medžiaga. Juk ligi šiol tenka „per aplinkui” versti žodį, mintį, tekstą, jei nori tikslesnį, kokybiškesnį variantą išgauti. T.y., išsiverti į tas kalbas, kurias neblogai moki, o tada iš jų į LK. Kodėl? – Todėl, kad RU, EN, PL, DE nuo pirmųjų dienų viską, ką turėjo, susidėjo į tinklą ir užėmė tą nišą. O juk galima buvo dar tada pasitelkti ir savanorius kalbininkus į talką, kad visi tą medų į avilį suneštų. Reikėjo tik juos aprūpinti kompiuteriais ir nemokamu i-ryšiu bei už dalį elektros (nes jų pensijos viso to nepaneštų). Net nereiktų jiems to internetu daryti – tik kompiuteryje parengti duomenyną, ir perduoti kitai grandžiai. Tai savotiškas darbas „konvejeriu” (arba „estafete”) kai kiekvienas savo žingsnį žengia ir perduoda kitam.

   • Žemyna:

    Mūsų pačių pastangų (pradedant nuo „galvos”) pavyzdys –
    Google vertimas: Lex retro non agit – a) nugaros įstatymas nesaugo; b) įstatymas neveikia paskos.
    Gal kas nors galėtų pasavanoriauti – perkelti į Google vertyklę sparnuotų lotyniškų frazių vertimą?

   • Kitas praeivis:

    Atsipalaiduokite , visai atitrūkote.
    Jūs pradedate rašyti ne į temą. Su jūsų logika , reikia vyžas ir sermėgą nešioti, o tuštintis prie bažnyčios tvoros. Juk gražu.

  • Tvankstas:

   Už tai lietuvių ir nama kalbų nemažai bendrų žodžių išliko per beveik 70 tūkstančių metų po išsiskyrimo.
   Pvz. ‘degti’ ir ‘da’, šita pirminė šaknis ‘daga’ eina per visas pasaulio kalbas : dag, Tag, day, … kaip diena, …

   • Kitas praeivis:

    Gal galite pateikti konkretų šaltinį apie 70000 metų.
    O dabar šauksmas iš palatos be durų rankenų.
    P.s saugokitės ir dažnai rankas plaukite.

    • Kęstutis:

     Tai jau buvo pateiktą ir ne vieną kartą kaip santraukos iš ruošiamos knygos. Neprivaloma prieš kiekvieną išsišokėlį teisintis… Be to Alko erdvėje nepriimtina atvirai ir be pagrindo tyčiotis… Iš “didelio” rašto išėjo iš krašto… Ar ne taip “aukštesniosios” kultūros ir išsimokslinimo pakopos žmogau???

    • Tvankstas:

     Padorioje draugijoje NIEKAS NIEKADA klausimų neužduoda, pasikalba, pasidalija mintimis. Tik dvasios ir proto ubagas švaistosi isteriškais schizofreniniais užgauliojimais, lyg tai padarytų jį maloniu pašnekovu, lyg jam pašnekovas būtų skolingas. Niekas taip gerai nepastato į savo vietą, kaip pats, prarandant bet kokį dėmesį iš pašnekovų.
     Čia į Alką susirenka žmonės pasidalinti kas ką turi mintyse, bet ne paversti pašnekovo skolininku.

    • Tvankstas:

     Jau 35 mėnuo kaip rašau pasisakymus įvairiomis temomis Alke. Gal pirmųjų 12-14 mėnesių turi susirinkęs, sudaro apie 50 A4 formato lapų, tai maždaug 120 knygos puslapių be nuotraukų ir kitų pavaizdavimų. Tai per beveik 3 metus susidarys gal 300-320 knygos puslapių.
     Vien dėl nama-lietuvių kalbos ryšių esu davęs apie 50 pavyzdžių, vis po vieną ar kelis kaskart.
     Galima pradėti mano pasisakymus skaityti nuo A. Patacko ‘Blago blogis dėsnis’ dar 2011 m. spalio mėnesį, po to nuo 2017 m. gegužės.
     Tai, ką rašęs puikiai atsimenu, bet nereiškia, kad turiu kartoti ir kartoti kažkokio pavėlavusio skeryčiotojo įgeidžiams tenkinti, dar mane psichiškai nesveiku išvadinančiu – o šioje srityje turiu tokią pažintinę praktiką, kad dar psichiatrija turi paaugti, kad pasiektų mano mažąjį pirštelį pačiulpėti, ką jau kalbėti apie ‘Kitas praeivis’.

     • Kitas praeivis:

      Pirmiausia ! Jei užduodi klausimą ” ar tu durnas ? ” , tai skirtumas yra nuo teiginio ” tu durnas ” . Kaip jūs suprantate mano komentarą , tai jūsų problema. Stiklinė jums gali būti puspilnė, o man pustuštė. Bet tūris bus atitinkamas vienetas , nepriklausomai nuo mūsų nuomonių.
      Antra !
      Aš neabejoju jūsų praktika ir džiaugiuosi už jus , kaip žmogus kažkuom domisi. Bet , bet kokioje diskusijoje , pamatas – argumentai ir faktai kuriuos galima būtų pasitikrinti ir paieškoti kontroargumentų arba neradus jų sutikti su jumis. Aš suabejojau jūsų nuomone ir paklausiau . Bet vietoje atsakymo tik kažkoks “paaugliškas ” verkšlenimas ir įsižeidimas. Čia tik mano nuomonė ,bet dėl jos įsižeisti tikrai neverta. Na mes esame skirtingų nuomonių , jūs turite savo nuomonę , aš savo.
      Trečia ,
      Jeigu , aš jus įžeidžiau ir suerzinau, tai norėčiau jūsų atsiprašyti .
      Ketvirta,
      Mano nuomone , žodis “šventa” , tai lenkiškos kilmės žodis ” Święta ” atėjęs į Lietuvių kalbą 13-14 am su katalikybe. Jei pirmieji rašytiniai lietuviški tekstai tik nuo 16 am , tai gal tokio žodžio ” šventas ” net nebuvo arba jo prasmė visai kitokia. Arba sutapimas. Ar pvz yra Lietuviškos kilmės hidronimų į rytus, kurių šaknis būtų ” švent” ?
      Čia mano nuomonė, paremta mano logiką. Jeigu turite noro ir laiko galite prieštarauti ar nutylėti .
      Penkta !
      Dėl Lietuvių kalbos ir istorijos , aš turiu sau daug klausimų.
      Atsakymai kiekvieną dieną kinta remiantis logika. Tikiuosi suprantate mane. Gero pavasario jums.

      • Tvankstas:

       Kartosiu gal 50-ąjį kartą – nebuvo iki 860 m. JOKIOS SLAVŲ KALBOS.
       Tai įrodė ir Hrvatijos akad. Radoslav Katicic, Maskovos prof. S. Bernštein, rusų kalbininkas V.Toporov, lietuvė S.J. Laučiūtė, išleisdama dar 1982 m.Leningrade knygą, labai gerai tai atsispindi V. Dalio didžiajame žodyne, kur lietuviški žodžiai pamalonina lietuvio akis, ausis ir širdį. Tas pat su kiekvienos slavų kalbos žodynu, esu davęs šimtą kitą pavyzdžių.
       Hrvatų – serbų kalbų žodyno žodžiai būtų verti susigrąžinti lietuviams : figa – ‘smokva’, gal geriau sakyti ‘smukva’, abrikosas – ‘kaisija’, tai mūsų ‘skaistijas’, kuris iš anatolų liko ir turkams.
       Apie 860 m. Metodijus, padedant Kirilui, kūrė naujakalbę lyg esperanto, pavadinę slavų kalba, panaudojo krikštui Bulgarijoje ir Moravijoje 863 m.
       Dirbtinė kalba buvo kuriama panaudojant Balkanuose lietuviakalbių naudotus lietuviškus žodžius, pridedant daugybę graikiškų, kažkiek hebrajiškų. Atsirado bėda su ing-, nga- krypčiai nurodyti, taip pat vietai, buvo panaudotas hebrajiškas ‘ve’ ir taip atsirado ‘v’ su visais galimais balsiais pagal lietuviakalbės tarmės ypatumus.
       Šv. Jeronimas apie 400-420 m. buvo sukūręs rašmenis dalmatų kalbai (lietuviakalbei), kurie vėliau atkartoti kaip kirilica.
       R. Katicic duoda begalę lietuviškų vietovardžių Hrvatijoje ir Bosnoje : Skardona (Scardona), Narenta, Raguza (Ragusa < Raguža),…
       Neturėjo liaudynų kalba garsų Š, Č, Ž, DŽ, DZ, IE,…, tam Šv. Jeronimas rūpinosi savąja dalmatų kalba graikų raidyno pagrindu.
       Lenkų kalba atsirado su Moravijos krikštu 863 m. Krokuvos apylinkėse, vėliau su 966 m. krikštu ir Didūnoje (Wielkopolska) su sostu Žygniašnėje (Schignesne, dab. Gniezno) prasiplėtė, bet lietuviškų vietovardžių gausa išliko, išliko ir begalės žodžių : kieszen, garnek, pieniadz, Sejm, chorunzy, flaki, milosc,… Tai esu rašęs ir vardijęs daugybę kartų.
       Su lietuvišku 'šventas' ar 'šventa' gavo prigimtį : fiesta, Zwentibold, Swiatopolk, sfantos, sfyntu, Schwentine, swiaty, sviatoj, Svante, Swante,…
       'Mano nuomone' argumentuojant tereiškia, kad esu pasaulio bamba ir nuo manęs prasideda žmonės, proto Pradžia ir Pabaiga esu AŠ.
       Kai bus argumentuota kelių ar keliolikos kalbų, priklausančių skirtingoms kalbų šeimoms, pavyzdžių gausa, tada nesunkiai leis atpažinti pradinį žodį.

      • Tvankstas:

       Kaip apdalinusi lietuvių kalba savo žodžiais joms skoliniais kitas kalbas, šį kartą parodysiu lenkišku ‘milosc’/ meilė žodžiu.
       Veiksmažodis ‘milosc’ yra tik lietuvių kalboje : ‘mylėti’.
       Pabandykite surasti lenkų kalboje veiksmažodį žodžiui ‘milosc’ ?
       Pirminis ‘mylastis’ atitinka lietuviškų žodžių ‘bjaurastis’, ‘tūžmastis’, …, susidarymo dėsningumą.

      • Nematyčiau kiek rimtesnio pagrindo žodį “šventa, šventas” laikyti lenkiškos kilmės žodžiu. Juolab, kad mokslo pripažinta, jog slavų kalbos radosi iš baltų kalbų pakraštinių dialektų. Tad nesileidžiant plačiau į lankas, noriu trumpai tik atkreipti dėmesį į tai, kad šaknis ‘švent-‘ yra giminiuotina su žodžio ‘vanduo’ šaknimi ‘vand-‘, žodžio ‚vanta‘ šaknimi ‚vant-‚ liet. Dievo vardo ‚Andėjus‘ šaknimi ‘And-‘, o taip pat su dabar liet. kalbos priešdėliais laikomų ‘ant, anta’ bei vandenvardžiais Ančia, Antė ir pan. kitais. Taigi žodis ‚šventas‘ yra atkeliavęs iš gilios baltų pasaulėžiūrinės senovės. Garsas ‚d‘ gali būti suduslėjęs į ‚t‘ dėl duslaus pridėtinio ‚š‘, bet anglų water – ‚vanduo‘ su ‚t‘ galėtų rodyti, kad tas duslumas eina dar nuo indoeuropiečių laikų.
       Tai, kad vanduo yra susijęs su religinėmis pašventinimo apeigomis visiems gerai žinoma.

       • Ėjau pro šalį:

        Įvedus į gūglo paiešką “šventas kilmė” dažniausiai duodamas atsakymas, kad žodis kilęs iš indoeuropiečių prokalbės šaknies “kwen” kuri reiškia tą patį.
        Štai keletas pavyzdžių:

        h t t p : // starling.rinet.ru/cgi-bin/etymology.cgi?single=1&basename=%2Fdata%2Fie%2Fpokorny&text_number=1071

        h t t ps:// en.wiktionary.org/wiki/Reconstruction:Proto-Slavic/sv%C4%99t%D1%8A

        h t t ps :// academiaprisca.org/indoeuropean/indo-european_etymology.htm

        Lietuviškame etimologyne yra nemažai straipsnių:

        h t t p s : //etimologija.baltnexus.lt/?w=%C5%A1ventas

        Žymus kalbininkas V. Ivanovas “šventas” reikšmę aiškino kaip “turintis antgamtinių galių” ir siejo irgi su avestiškuoju “spenta” ir rusiškuoju “sviatoj”

        Žodžiu, yra įvairių žodžio “šventas” aiškinimų tačiau visiškai aišku, kad jis negali būti kildinamas iš slavų kalbų.

        • Tvankstas:

         Avestos ‘spenta’ yra atskala nuo ‘šventas’, kaip ir slavų ‘sviat-‘.

        • Tvankstas:

         Dėl indoeuropiečių žodžių šaknų – esu daugybę kartų nagrinėjęsis, esu apstulbintas – jokio nuoseklumo, jokio dėsningumo, jokio moksliškumo.
         Šiuo atveju dėl šaknies ‘kwen-‘ – tai gal pradinė šaknis GšaVaMaDa, kur visi pradiniai garsai turi tikslines reikšmes : Gša – išsisklaidymą visomis kryptimis, Va – judėjimą, eismą, Ma – prigimtį, Da – duota Dievo, kur nutrupėjimas vyko dviem atvejais : GaVaNa(D) > kven- ir ŠaVaNaDa > švent-. Bet tada kven- yra niekinė, kabinetinė, negyva, antraeilė po švent-, o štai švent- yra su daugybe palikuonių : fiesta, šventas, sfantos, sfyntu, sviatoj, sant-, saint-, svan-, …

         • Ėjau pro šalį:

          Matyt pasaulio kalbotyrininkai turi kiek kitokį moksliškumo supratimą nei jūs. Todėl siūlyčiau jums išspausdinti mokslinį straipsnį paneigiantį tą “niekinį ir kabinetinį” “kwen” jei siekiate įrodyti kad jie klysta.

          • Tvankstas:

           Bus, tikrai bus, nebūtinai dėl ‘kwen-‘, nes tai tik maža smulkmena, yra daug svarbesnių bendraapimančių dalykų, po kurių gal kažkurioje eilėje yra ‘kwen-‘.
           Dėsningumai atsekami suradus kalbos garsų Pradžią ir tada jie nesunkiai atsekami. Daugybė vėliau atsiradusių garsų yra dėl genetinių kismų (mutacijų), pvz. La garsas atsirado iš Ra dėl Down sindromo. Ir t.t. žmonėse. Senosios genetikos žmonės neturi Down sindromo, neturi ir La.

     • Tvankstas:

      Prof. A. Butkus ir T. Baranauskas krykštauja iš Vilkabamba (Vilcabamba) Peru savo užstalės ‘bajerių’ lygiu antrą bokalą nugėrus.
      Pradinė šaknis VaRaGša paliko lietuviams ‘vilkas’ (nevardinsiu kitų kalbų nuotrumpas), švedų / norvegų ‘färg’, madjarų ‘farkas’ (tarti farkaš), o štai tolimajame Vara krašte (> Vari > Peru) kečua (inkų) kalba ‘villca’ reiškia ‘šventas’, taip susivartė žodžio reikšmė iš tos pačios šaknies. Negana to, dar antras žodis ‘pampa’ reiškia vietovę, o v. tik ‘pampti’, kaip ir Argentinos stepei Pampa. Prie Schwerin Vokietijoje (kronikose ‘Zwerinus’ arba Žvėrynus) yra Pampow miestelis, vėlgi v. ‘pampti’.
      Šventasis inkų miestas, Argentinos stepė ir miestelis prie Žvėrynaus su ta pačia v. ‘pampti’ šaknimi.
      A, tiesa, dar turime Pumpėnus prie Pasvalio.

      • Tvankstas:

       Žemažemių (nyderlandų) kalba moliūgas vadinamas lietuviškai ‘pampoen’ (tarti pampūn), vėl v. ‘pampti’.
       Kodėl mums netiktų naudoti pampūnas ?

       • Kitas praeivis:

        Skaičiau , skaičiau tuos “copy paste ” tekstus ir nusprendžiau nebegaišti laiko .
        Nes Lietuvybės gynėjai tokie silpni. O su silpnais oponentais jokio įdomumo.
        Nepaskęskite savo pykčio sultyse. Sėkmės

        • Tvankstas:

         Nesuprantu, Pone, Jūsų – gyvenate sau Ingolstadt, Deutschland, tikrai nebadaujate, tai kas Jus traukia čia į Alką erzintis ir save erzinti, trumpinti sau gyvenimą per nervus ?

         • Kitas praeivis:

          Taip , gyvenu Ingolstadt mieste Bavarijoje šiuo metu ir esu laimingas . 100 km spinduliu yra apie 200 mūrinių pilių ir jų griuvėsių 8-16 amžiaus , kurių tik trečdalį teaplankaiu. Na ir Romos imperijos šiaurinė siena 30 km nuo manęs . Su kelių , infrastrukturos , įtvirtinimų liekanomis. Dabar +19 C , kieme laksto voverės , sėdžiu su bokalu alaus terasoje ir žiūrinėju nuotraukas padarytas savaitgalį viduramžių šaltų ginklų iš Bavarijos armijos muziejaus kolekcijos. Konkrečiai alebardas ir ietis. Nagrinėju jų tipus , raidą , panaudojimo galimybes ir taktiką. Karantinas :):):)
          Pasižiūrėti IP adreso daug sugebėjimo nereikia.

          Alke , kartais pasitikrinu , ar nedarau klaidos vaikų nemokindamas Lietuvių kalbos gramatikos ir Lietuvos istorijos .

          Galėtumėte pritemti Donau ir Ingolstadt pavadinimus prie kilmės iš Lietuvių kalbos . Na , Donau ar Dunojus – didžiausia Europos upė , neskaitant Volgos.
          Kodėl Vokietija ? Todėl , kad
          Saksonijos savanoriai apgynė nepriklausomybę , o Vokiečių okupacinė valdžia išmokino higienos mano protėvius . Gal ir teisinga , kad viena pagrindinių gatvių Vilniuje – Vokiečių. P.s dalis Vokiečių – tai tiesioginiai Prūsų palikuonys . O aš , kaip “barbaras ” iš Lietuvos ,
          elgiuosi kaip tie barbarai kurie užplūdo Romos imperiją dėl geresnių gyvenimo sąlygų , civilizacijos pasiekimų ir ekonominės gerovės.
          Tai kaip dėl Donau ? Ar gausis kažkas panašaus kaip Bulgarijos Varna ?

          • Tvankstas:

           Natürlich und selbstverständlich.
           Vandenojus sutrumpėjo į Dunojus, Donau, Duna, Dunaj, štai koks Wien nutrumpėjimo kelias : < Vindobona cabotage (tarti kabotaž)), tai pilnos visų pasaulio žemynų pakrantės VaRa, v. vara-ti > varyti šaknų vietovardžių : tai ir Peru, ir Foros, ir Varanger, ir Varna, ir Berenice, ir Bern, ir …
           Pasižiūrėkite į Scharnitz perėją tarp Vokietijos ir Austrijos – ar neteisingai lietuviakalbiškai pavadintas ŽARNYTIS ?

          • Dėl “Donau ir Ingolstadt” pavadinimų Vokietijoje pritempimo kaip kilusių iš lietuvių kalbos, tai galima įžvelgti Donau/Jonau/Jonava ryšį ir Donau giminiuoti su Dainava, šaltinių – Denove, taip pat liet. pavarde Dainauskas ir pan. Semantiškai žiūrint Donau/Jonau/Jonava pavadinimai sietini su liet.veiksm. ‘joti’. Tokia semantika galėjo atsirasti iš to, kad upės ar jos pakratės dalis buvo naudojama kaip kelias kariuomenių žygiuose pereiti per miškingas ar pelkėtas vietoves. Taigi šiuo atveju senovėje slypinčio ryšio su lietuviais ir jų kalba yra.
           ‘Ingolstadt’ pavadinime įžvelgtina priešdėlis ‘In-‘ ir kamienas ‘golst-‘. Kamienas giminiuotinas su Galsto ežero prie Veisiejų pavadinimu. Jo daryba lietuviška: šalnis ‘gal-‘ + priesga ‘-st-/-(i)st-‘, gal jo daryba galėtų būti laikoma ir pusiau vokiška, tačiau žodis ‘galas’ ir priešdėlis ‘in’ neginčijamai lietuviški.

         • Tvankstas:

          Labai dėkui už prajuokinimą. Vokiečiai 200 metų nešė Lietuvai kultūrą kardais – nesiprausti, nes krikščionis nusiprausia krikštydamasis ir to užtenka visam gyvenimui, nueikite į kurį muziejų, kuriame yra utėlių paniežtintojai, panašūs į virbalus – kai lietuviai arijai maudėsi, tai vokiečiai krikščionys utėlėmis ir blusomis aptekę kasėsi be paliovos.

          • Kitas praeivis:

           Lotyniškoje raštijoje ši „liga“ buvo įvardijama ir kaip „plica polonica“ (kitas pavadinimas – „lues sarmatica“), taigi tapatinta ir su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste. XVIII amžiaus antroje pusėje kaltūnas buvo ženkli visuomenės sveikatos problema, kaltūnus turėjo keli procentai gyventojų. Apie tai kiek perdėtai rašė saksų laikų papročių žinovas Jęndrzejus Kitowiczius (1728–1804). Pasak jo, kaltūnai buvo gausiai paplitę Lenkijoje ir Lietuvoje, ypač Mazovijoje, kur net 2/3 valstiečių turėję kaltūnus. Kaltūnai tarp valstiečių buvo paplitę visoje to meto Vidurio ir Rytų Europoje. Abiejų Tautų Respublikoje kelis metus gyvenęs šveicaras gydytojas Philippas Rodolphas Vicatas 1775 m. paskelbė kūrinį „Mémoire sur la plique polonoise“, kuriame teigė, kad kaltūnas buvo labiau paplitęs Lietuvoje nei Lenkijoje. Tuo tarpu Vakarų Europoje tokių atvejų (vok. Weichselzopf) pasitaikydavo rečiau. Tai dar kartą patvirtina, kad kaltūnus lėmė žemas žmonių pragyvenimo ir asmeninės higienos lygis.

           Paskutinis kaltūno atvejis Lietuvoje užfiksuotas 20 amžiaus 6 dešimkmetyje.

          • Kitas praeivis:

           Vandenojus ? Pirmą kartą tokį žodį girdžiu.Nu gal. Bet kodėl giminės nesutampa?
           Lietuvių kalboje vyriška Vandenojus -Dunojus , o Vokiečiu moteriška ?
           Kaip paaiškintumėte tokį esminį skirtumą kaip hidronimų specialistas ?

          • Tvankstas:

           Nesuprantu, kodėl tai rašote, kai lietuviai iki katalikybės viso europinio purvo ir skurdo neturėjo ? Siekiate įrodyti, kad katalikybė atnešė nelaimes Lietuvai, naikino lietuvius kūniškai ?

          • Žemyna:

           O, užmiršau – plaktukėliai buvo utėlėms, blakėms daužyti. Tad „utinėjimas” buvo savotiškas būdas vieno kitam dėmesį rodyti (pan. kaip katės ar šunys). Tačiau, pasak kai kurių medikų, utėlėtos damos niekada nepatyrė aukšto kraujospūdžio 🙂

          • Kitas praeivis:

           Praeitis, tai dabarties pasekmė. Jei nebūtų Kryžiuočių, nebūtų dabartinės Lietuvos ir mūsų diskusijos . Jeigu nebūtų įvykių būtent tokių praeityje , jūs 2020m , neegzistuotumėte.
           Nes jūsų atsiradimas , tai tam tikrų įvykių pasekmių visuma.
           Man praeitis įdomi tikra. Be romantizacijos , išsigalvojimų ir fantazijos.
           Na vaikčiojo viduramžiais visi utelėti ir smirdantis. ypač žmogus , kurio karinė amunicija svėrė 20-25 kg Ir kažkam perpjauti pilvą , pririšti žarną ir varyti aplink medį buvo visai normali ir visiems priimtina pramoga.
           Man vaikystėje nukirsti vištą , papjauti kiaulę , nuskandinti nereikalingus kačiukus buvo normali būtinybė. Dabar smerkimas ir žiaurumas. Tad smerkti ar vertinti istorinius įvykius per šiuolaikinę vertybių skalę tikrai ne pats geriausias sprendimas. Gal ideologijai , skirtai didžiajai masei ir tinkama , bet racionaliai ir logiškai galvojant tai….
           Lietuvių , kaip ir daugumos Europos kalbų , kilusi iš Indoeuropiečių.Tad nieko nuostabaus , kad yra sutapimų ir panašaus skambėjimo , jei bendra pirminė kalba. Bet kodėl jūs norite įrodyti , kad tai būtent Lietuvių – man tai mįslė
           Jūs neatsakėte dėl upių pavadinimų giminių. Kodėl Vokiškai Donau -moteriškos giminės ?

          • Tvankstas:

           Seniai atsakyta, kodėl Donau yra moteriška.

        • Žemyna:

         Tamsta teisus! – VISA Europa, dar pr. a. pradžioje gyveno itin nehigieniškai. Neįsivaizduoju, kaip didmiesčių priemiesčiuose gyvenantys neuždusdavo. Taip pat ir mūsų okupantai vokiečiai, ir mados diktatoriai prancūzai šį reikalą tvarkė. Net ir didžiųjų jų miestų pakraščiuose bei priemiesčiuose (pan., kaip ir Vilniaus Paneriuose, Žirmūnuose, Verkiuose ar kt.) pamazgos ir naktipuodžių turinys tekėjo negrįstų gatvių pakraščiuose buvusiais nuotakais. Aukštai virš žmonių galvų tarp namų skersai gatvių buvo ištemptos virvės, o ant jų kadaravo skalbiniai. Iš po damų pudrų sluoksnių (o anksčiau ir iš po abiejų perukų) skverbėsi stiprus natūralus kūno kvapas, sumišęs su saldžiais kvapiojo vandens kvapais.
         Dar ir po antrojo karo miesto gatvėse (grįstose ir ne) pūpsojo arklių palikti „kaštonai”, tačiau tie, kas skelbia, jog jie dvokė, yra begėdiški pokario arklių šmeižikai – arkliukų dovanos tikrai ne tokios! Be to, „kaštonai” buvo nemokama dovana namų šeimininkėms, nes tais kaštonais patręšti daržai (ar ir kambarinės gėlės) puikiai atrodė, gausiai derėjo! Todėl jos skubėdavo jų susirinkti. Žvėryne gyvenusi karaimų šeima jais agurkus tręšdavo, o vėliau tie agurkai keliaudavo lagaminuose į… Leningradą. Sako, ten tiek už juos mokėdavo, kad visas sąnaudas ir vargą su kaupu atlygindavo. Nežinau, ar tie senukai turėjo iš ko gyventi – gal agurkai buvo jų vienintelis pragyvenimo šaltinis tais laikais?
         Bet aš nučiuožiau – nuo žaviosios Europos didmiesčių higienos iki Vilniaus pakraščių, kurie mažai kuo skyrėsi, nes ponaičiai ir damos viską iš Paryžiaus ne tik iki čia atsiveždavo, bet dar ir iki pat buv. Peterburgo.
         Beje, įtariu, kad Vilniuje net ir prieš karą į gatvių nutekamuosius griovius nieko nebepildavo. DE priemiesčių gyventojai gal neturėjo kuo susimokėti už asenizatoriaus paslaugas, o mes, kadangi mums būdinga lenktyniauti ir net persistengti, gali būti, kad kažkiek juos lenkdavome.
         Stop. Gana girtis. Baigiu.

         • Žemyna:

          O gal tikrai, kaip Tvankstas sako – ne iš noro su kuo nors lenktyniauti, o dar iš seno, genuose, kiek pajėgė, senųjų papročių laikėsi, todėl ne visas madas iš DE ir FR persikėlė, todėl švariau miestuose tvarkėsi, negu Vakarai..

          • Bartas:

           Praeitą rudenį teko aplankyti Kroatijos Dubrovniko m. Tai mūsų vadovė parodė, kaip miestiečio šūdukas(iš kelinto aukšto ) kristadavo praeiviams ant galvos, jei nespėdavo pasitraukti.(renesansas)

          • Tvankstas:

           Pirmiausia šis miestas vadinosi Raguža (pažiūrėkite miesti planą – kaip tiksliai nusakyta), liaudynai nepajėgė Ž nei ištarti, nei užrašyti, tai užrašė Ragusa (tarti Raguza), tada ten gyveno lietuviakalbių dalmatų tarme kalėję žmonės.

  • Tvankstas:

   Išnyko lietuvių kalbos prūsų ir kuršių tarmės.
   Kaip bebūtų sunku, iš 50 žymiausių 20 amžiaus filosofų net 3 yra iš Lietuvos. Tokia Vokietija turėtų duoti bent 80, tiesa, yra vokiečių keletas, nereikia Vokietijos ž… skaičiuoti – tai atskira eilutė.

 7. Iš Lenkijos:

  Kovo 11-osios Lietuvoje sparčiai vyksta lietuvių kalbos iškultūrinimas,deja.Beveik visose gyvenimo srityse,ypač moksle,žiniasklaidoje,švietime,muzikos erdvėje, skatinama anglomanija.Skaudu tai,kad visa tai vykdoma ypatingai per valstybines įstaigas,institucijas,politinius sprendimus.Pvz.: ,,Visuomeninio” transliuotojo” LRT muzikinės laidos kaip ,,Dvi kartos”, ,,Du balsai”, ,,Dainuok su manim”,,Eurovizinės dainos atranka”, iš dalies ir ,,Dainų dainelė” bei kitos pasižymi anglosasiškos vokalinės muzika sklaida lietuviškos muzikinės kūrybos ir sklaidos sąskaita.Dabar vaikai ir jaunimas dažniausiai žavisi angliškumu,dainoms žodžius dažniausiai rašo anglų kalba.Tad,lietuvių žavėsys svetimybėms vyksta pilnu pajėgumu.Nūdienos Lietuvos politinis elitas,intelektualai /bet ne inteligentai/,kultūros veikėjai,žurnalistai daugeliu atveju neturi tautinės mąstysenos ir savasties jausenos ,pasižymi silpna istorine atmintimi.Vis dėlto yra ,,kritinė masė” patriotiškai mąstančių ir veikiančių tautiečių,-tad ačiū Jiems už pastangas leisti lietuvių kalbai gyventi ir ją įkulturinti.

  • Negaliu pernešti įsigalinčio gerklinio balso formavimo, lietuviškai kalbant. Tai visai kitokios – ne lietuviškos – svetimos (lenkiškos, angliškos) dvasios įsigalėjimo lietuvių kalboje vyksmas. Tai baisus praradimas lietuviškumo mūsų kalbėjimo ir dainavimo balse…

  • Vyko „Lietuvių kalbos dienos 2020”:

   Ar daug girdėjome apie jas per LRT?
   Per visus anonsus įkyriai reklamuoja visokias savo iniciatyvas, skirtas Lietuvai be sienų, globaliai Lietuvai ir pan. džiaugsmui apie po visą planetą pakrikusią, gimtus namus palikusią tautą.
   Jei sumanymui „Lietuvos ambasadorius” dar galima pritarti (jei veiklos turinys klystkeliais nepasuks), tai niekaip neįmanoma pritarti, kad net tą (LK dienų) mėnesį LRT buvo užsisiuvusi burną žinių apie LK skleidimo tema, nerado reikalo skelbti žinių apie mūsų paveldėtą pasaulinio lygio turtą.

 8. “Reikia gyventi kalba”, – būtent gyventi. Tas reiškia, kad lietuvė mama su savo vaiku nuo pat jo gimimo nepriklausomai nuo to kokia yra kalbinė aplinka turi gyventi lietuvių kalba, t.y. jokiomis aplinkybėmis neprakalbti į jį ne lietuvių kalba. Tai yra geležinis principas kalbai išlikti. Kitas kalbas vaikas gyvendamas galėsęs su laiku išmokti ne iš mamos. To paties principo – gyventi lietuvių kalba laikymasis yra būtinas ir tėvo su vaiku atveju. Tai sąlygotų kalbos išlikimą pasaulio globalizavimosi eigoje.
  Gyvenkime lyg paukščiais prabylančiais kiekvienas savo balsu…

 9. Romas:

  Vilties teikianti ( paukščių ) paralele. Tik nebūkim papūgos, anos net loti išmoksta…
  Įsiminė Dainiaus mintis apie lietuvaičių polinkį, atsilaisvinus nuo vieno vergvaldžio, šlietis prie kito. Ši (psichologinio infantilizmo) savybė verta gilesnių apmąstymų. Nes per ją ir daugiau problemų randasi.
  Vertikalė žmones atskira į valdovus ir pavaldinius, į didelius ir mažus. Horizontalė priešingai – visus pastato į vieną gretą. Tai panašu į susisiekiančių indų sistemą. Vertikaliai stovintys indai, indeliai gali būti įvairiausių formų ir talpos. Bet tas, apatinis, visus jungiantis – horizontalusis, yra lyg dvasinis lygmuo…

  Kas jam prioritetą teikia, su juo tapatinasi, tas prieš nieką nesilanksto ir nesipučia. Tos vertikalios formos – tik regimybė…

  • Žemyna:

   Beje, ir iš šio kampo derėtų vertinti „tuteišių” klausimą.
   Tai, ką jiems teko tarpukariu, karo ir pokario metais patirti, neduok, Die, niekam. Kai iš baimės, savisaugos instinkto genami, brolis brolį išduodavo, kad tik nebūtų išžudyti, kad tik neprarastų namų ir duonos kąsnio. Iš čia ir šiandieninė orientacija į tą, kas stipresnis, kieno viršus turėtų būti, jei tokios skerdynės vėl pasikartotų.

 10. “ILIADA ir ODISĖJA”! Tai himnas LIETUVIŲ KALBAI! Mat, šiuos epus 11-me a.pr.m.e. yra parašęs LIETUVIŲ žynys KRIVIŲ KRIVAITIS VANDENORIUS! Šiuose epuose yra sudėta informacija apie tai, – kas VIDURŽEMIO ir JUODOJOJE JŪROJE vyko nuo II- jo iki I-jo t.pr.m.e.!
  PAŽINKIME SENIAUSIĄJĄ ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBĄ ir grąžinkime jai deramą pagarbą!!!
  BE LIETUVIŲ KALBOS PASAULIS AKLAS!
  Paimkime, kad ir KETURIS ŽEMĖS AŠIES FIZINIUS JUDĖJIMUS?!!

  • Žemyna:

   Gera skaityti tokią žinią. Net jei joje būtų kokia nors klaidelė, kažkoks netikslumas.
   Tačiau mes net ir akivaizdžiausia tiesa apie LK ir LT patikėsime, tik kai… koks nors DB tyrimo centras tai atkapstys ir mums praneš…
   Savoje parapijoje, kaip žinia, mes nieko neturime, ką nors išmanančių neturime, ir mūsų pačių netgi NĖRA.
   Už tai tarp mūsų yra, kas tiki, jog iki Jablonskio nei LK, nei LT apskritai Žemėje nebuvo, dabar trumpam ir nereikšmingai šmėkštelėjome, ir vėl Į nebūtį pranyksime … Va tep 🙁

   • mvasionis:

    Indoeuropiečių kalbomis, t.y. mums artimomis tarmėmis, kalba daugiau nei pusė Žemės gyventojų. Lietuvių (aisčių, baltų) kalba netoli nutolusi nuo IDE prokalbės, tad lyginamosios kalbotyros dėka galima nustatyti, kas, kada per pastaruosius bent 6000 metų atsiskyrė nuo “kamieno” ir virto savarankiškomis kalbomis. Taigi mes, lietuviai, esame tautų istorijos archyvas., kurį būtina išsaugoti ir gyvą skleisti tautoms. Savo ruožtu mokėdami lietuvių kalbą lengvai įsisaviname ir savo “tarmes”. Niekas kitas tokio pranašumo neturi, todėl jau vien todėl reikia gyventi kaip lietuvis, būti gyvoji tautų dvasinė sėkla.

    • Tvankstas:

     Sanskritakalbiai atsiskyrė prieš 12 tūkst. metų.

    • Žemyna:

     Bet pažiūrėkime, kokia mūsų reakcija kad ir į tai, kas buvo pranešta technologijos.lt ir dar vos keliose vietose apie DB atliktus tyrimus, lyginimus, apie nustatytą faktą, kad mūsų kalba yra motina apie 440 esamų ir jau išnykusių kalbų.
     – it.lrytas.lt/laboratorija/tyrejai-atkure-visu-europos-kalbu-motina-skamba-lietuviskai.htm?p=PAGENR
     – lrytas.lt/it/laboratorija/2016/07/21/news/tyrejai-atkure-visu-europos-kalbu-motina-skamba-lietuviskai-1234013/
     – technologijos.lt/n/zmoniu_pasaulis/S-56056/straipsnis/Mokslininkai-atkure-visu-Europos-kalbu-motina–nustebsite-kaip-lietuviskai-ji-skamba-Video
     – technologijos.lt/n/zmoniu_pasaulis/S-56056/video?tid=373&ystart=1230760800&ystop=1262296740&rikiavimas=2&tik_rubrikos=0
     – mokslolietuva.lt/2016/11/britu-mokslininkai-pabande-atkurti-europos-kalbu-pramote-ir-isgirdo-lietuviskus-zodzius/”
     Išsk. LRytą, tai tik siauro rato skaitomą arba „kontroversiškai vertinamą” spaudą turėjo dominti? O juk, jei už šio straipsnio skelbimą priklausė autoriniai, tai ar ne valdžios pareiga atsiskaityti, kad KIEKVIENAS savo portale ar laikraštyje galėtų tai paviešinti, kad negalėtum išsisukti, bent šios antraštės nepamatęs.
     Ar girdėjome bent vieną politiką (pvz., mūsų tautiškuosius part. patriarchus 2K? O SS) apie tai užsimenant?
     O (aukšt.) mokyklose buvo tai kalama į galvas VISŲ tautybių moksleiviams, VISŲ specialybių studentams?
     Ar rajonų ir miestų Švietimo skyrių vadai buvo ta tema sukvietę mokyklų vadovus, mokytojus? Gal kurioje nors mokykloje atsirado tai skelbiantys plakatai? Juk ši žinia turėjo būti visomis progomis visais varpais skambinama tada, 2016. O ar skambės 2020 renginiuose? Kažin, ar Algis Greitai rastų būdą savo publikai tai pranešti? O kaip mūsų „į pažangą” nusmukusią VU lituanistų dalis?

     • Tvankstas:

      Gerb. Žemyna, Varšuva neleis, nei ‘aciklausti’ nereikia, ir taip lenkų vienuoliai moko dieviškos lenkų kalbos, tai negi jų pastangas pajuokai išstatys LRV, LRS ir LRP ?

     • Tvankstas:

      Algis greitai geriau liaupsins anglų kalbą su 1 mln. žodžių, kai niekam nereikalinga lietuvių kalba turi bent 220 mln. žodžių. Geriau pabūti Sabonio šlepetės padu prieš to paties pado lygio britus.

     • Bet tai nieko naujo, kalbininkai, regis vok. Šmitas ir kiti, baltistų konferencijose dar giliu sovietmečiu skelbė, kad lietuvių kalba yra indoeuropiečių kalbų davėja. Tada sovietų pavergtai ir užguitai tautai buvo didelė paspirtis laikytis… Dabar skrajoti į tolimą praeitį vargu ar yra tas kelias, kai galima laisvai tirti savo kalbą ir istoriją, galima patikimai, moksliškai įdirbti istoriškai ir politiškai artimesnius savo plotus. Taigi gal laikytumiamės arčiau namų…

      • Žemyna:

       Ž. saugo savo Torą nuo svetimų rankų ir akių, ir ne kiekvienam pabažnam pavyko ją skaityti. Ana, kaip jaudinosi, kol ji buvo Mažvydo b-kos rankose, kol neatsiėmė atgal!
       Pasaulio mokslui LK, ir būtent SENOJI, o ne Smetonos siūlomi „kedai” (atseit, „vyžų” vietoje) yra nė kiek ne mažesnės vertės, negu ž. Tora (ar gal ir didesnė, jei DB leidžia pinigus šiems tyrimams?)

 11. SENASIS TESTAMENTAS!!! 3. O žaltys buvo gudresnis už visus žemės gyvulius, kuriuos Viešpats Dievas buvo padaręs. Jis tarė moteriškei: “Kodėl Dievas judviem įsakė, kad nevalgytumėt iš visų Rojaus medžių?” Moteriškė jam atsakė:” Mudu valgome iš Rojuje esančių medžių, tik vaisiaus medžio, kuris yra Rojaus Viduryje, Dievas mums įsakė nevalgyti – kad nenumirtume.” O Žaltys tarė moteriškei: ” Visai judu nenumirsite: nes Dievas žino, kad tą dieną, kurioje judu iš jo valgysite, atsidarys jūsų akys, ir busite kaip dievai! Ir žinosite, kas yra gera ir kas pikta”!
  ( Pasirodo, kad ir anais tolimais laikais vyko kova tarp Žynių! O taip pat ir kova už turimos informacijos išsaugojimas! ). (Pr. 3,7 – 4,5). Toliau ST rašoma, kad Dievas Adomą ir Jievą išvijo ir Rojaus – (O išvaręs Adomą pastatė pastatė ties Linksmybės Rojumi cherubinus, kad sergėtų kelią prie gyvybės medžio! ).Štai kokia buvo informacijos vertė!
  Pasirodo, kad už Adomo ir Jievos nugarų išsiveržė ARARATO Ugnikalnis.! O Jieva simbolizavo iš Ararto ugnikalnio šono tekančią LAVĄ!!!
  O VISAS SENASIS TESTAMENTAS – tai gamtoje vykusių geofizinių procesų SĄVADAS!!!

  • Tvankstas:

   Pagal biblinį aprašymą, tai Rojus atitinka Okavango deltos tikrovę.

  • Tvankstas:

   Iš pagarbos Jums, noriu truputį atvėsinti Jūsų begalinį pasitikėjimą Senuoju Testamentu, kuris šiandienos mokslo atradimų dėka nemažai atvejų atsiskleidžia kaip ž… liaudies pasakos.
   Vienas didžiausių melų yra judėjų vergovė Aigupte – to niekada ten nebuvo, nežinojo Aiguptas nei vergų, nei vergų darbo. Nerasta jokio papiruso su aprašu apie vergus. JOKIO.
   Tarp kitko, pasirodo piramides betonavo – malė žvyrą, skaldą, akmenis, skirtingų akmenų rūšių miltus permaišydavo su vandeniu ir mišinį krėtė į klojinius, o šviežią, nuėmus klojinius, tepė actu ir suminkštėjusį akmenį raižė – darė iškiliuosius piešinius akmenyje, ar tiesiog nugludindavo. Tokį darbą galėjo atlikti tik samdomi laisvieji meistrai.
   Peisai buvo Aigupto žynių požymis, judėjai, pradėję auginti ir nešioti, atlikdavo pasityčiojimą iš Aigupto tikybos.
   Daugybė pasakojimų yra paimti iš kitų tautų, nuo savęs pagražinant.
   Dar yra suplakta ir įvykiai po Tobos išsiveržimo prieš 70 tūkst. metų, ir įvykiai po 7 kometos galvučių smūgių į Žemę prieš 9,5 tūkst. metų su kilusiu Tvanu, pasaulio sutvėrimas yra tapatus Žemės atsigavimui po šio smūgio.
   Viena – tikrai daug yra liaudies pasakų, sukuriant judeo-centristinį pasaulį, nors iki Abrahamo nuo Tobos laikų praėjo geri 65-68 tūkst. metų. Pažvelkime į judėjų kalendorių – labai jau atsilieka nuo arijų, prasidedantį 5508 metų prieš klaidingai skelbiamą Kristaus gimimą.
   Lietuviai ir buvo arijai, ir to kalendoriaus kūrėjai, o metų pradžia sutampa su Vagavario (Bosforo) pralaužimu, pakilus vandens lygiui Juodojoje jūroje beveik 130 metrų, nuo šiaurinės pakrantės turėję eiti link Baltijos jūros. Ne šiaip yra skirtumas ir genetinis tarp žemaičių ir aukštaičių.

 12. Tvankstas:

  Mane pamalonino ir sukrėtė D. Razausko pasakojimas, tai turi būti išklausoma kiekvienoje mokykloje per lietuvių kalbos pamoką.
  Mane pamalonino, kad baigęs VU matematiko diplomu, labai logiškai aiškina, ištaręs A tęsia link B ir taip tolyn / gilyn.
  Labai gražiai pajungė V. Toporovo darbų mintis, kaip pas jį apsigynęs disertaciją, atidavęs duoklę genialiam kalbotyrininkui.
  Gaila vieno, kad tęsiant loginį ryšį, reikėjo ir Č. Gedgaudą paminėti.
  Gaila kito, kad nepaminėjo lietuvių kalbos išplitimo prieš krikštą ir Šventynės upės pakrantėse Kylio mieste Vokietijoje (vok. Schwentine), o juk tai 5-6 amžiuje išplaukusių kurti gyvenimą Britanijoje lietuviakalbių anglių / angulių (kampinių) tėvynė, kartu tai darė su lietuviakalbiais šėkšnomis / saksais. Prieš 1000 AD metus užvirė kova tarp lietuviakalbių Perkūno tikėtojų ir katalikybės skleidėjų klasta, kardu, ugnimi ir prievarta klupdant ant kelių.
  Taip vyko Šventynės pakrantėse, Miškonėje, Kiaunugardo Rasoje, jau prieš šimtmetį atsimetusioje Žėra Mitros (Nitra) sosto valstybėje Moravijoje valdant Šventavaldžiui. Ypač žiaurios kovos užvirė Albio riba, kol 1168 m. krito Perkūna (Arkona) ir 1226 m. skelbiamas Prūsijos gelbėjimas katalikybe.
  Visas šitas vietoves, sritis nuterioję užkariautojai lietuviakalbius taip ir ligi šiandien po 1150-1000 metų nepajėgė ištrinti lietuvybės vietovardžiuose, žmonių varduose, pavardėse, skirtingų kalbų žodžiuose – išliko tarmiški žodžiai gausiai vokiečių, čekų, slovakų, madjarų, lenkų, rusų, ir visų kitų slavų kalbose.
  Taurėjos ir Tolensės mūšių laikais prieš 3200 metų kone visa Europa kalbėjo lietuvių tarmėmis, nuo Gibraltaro iki Uralo.
  Tebevyksta lietuvių išsižadėjimas savęs vardan anglų kalbos, netgi vyksta Lietuvos biudžeto lėšomis Vilnijos ir Vilniaus lenkinimas atsikviečiant vienuolius iš Lenkijos – tai jau atliko 1347 m. Čekijos karalius ir 1390 m. karalienė Jadvyga, tik taip galėdami nulietuvinti savo pavaldinius savo karalystėse, vis dar kalbančius lietuviškai, ir tai atliko pakviestieji Hrvatijos vienuoliai glagolitai.
  Dabar tai atlieka Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Seimas ir Prezidentė, -as su Lenkijos vienuoliais.

 13. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

  Apie lietuvių kalbą
  Kai milijonas (pusė visų Lietuvos !!!) darbininkų išvaryta svetur, neišjungtų komunistų partinių gaujų (Tautos žudikai) Lietuvos naikintojai mulkinančiai pavadina mus pasaulio lietuviais, kad gesinti Tautos burbėjimą (bruzdėjimą, sukilimą). Taip gražiai mes pavadinti esam “nuraminti”, “pamaloninti” ir “patenkinti”, nors tikrovėje juk svetur gyvenančius lietuvius lietuviais pavadinti yra gėda, kai jie lietuvių kalbą naudoja tik virtuvėse, kai jų vaikai lanko tik svetimšalių kalbų mokyklas. L gaila, kad mes praskystam ir susileidžiam tokiam Tautos žudikų gražbyliavimui. Galima būtų suabejoti tuom kaip pavadinti politikai, bet juk neįgalūs tvarkytis ūkyje politikai l lengvai bent jau padarytų sąlygas išvykusiųjų vaikams mokytis lietuvių kalbos visagalio interneto dėka, o kai to nėra, galima drąsiai teigti, kad 30 metų, seime politikai užsiiminėjo Tautos (lietuvybės, Lietuvos) t_y_č_i_n_i_u naikinimu.
  Katastrofa.

 14. Tuteišiai yra Lietuvos istorinis kultūrinis paveldas ir kaip toks privalo būti valstybės saugomas ir tyrinėjamas. Tiems tikslams gali būti naudojamos netgi ES lėšos. Tačiau Lietuvos valdžia nieko to nedaro. Taip nuo Stalino laikų iki šiol iš tuteišų mokyklose “gaminami” lenkai. Per tuos 30 Nepriklauomų metų Lietuvos valdžia šios stalinistinės politikos palikimo taip ir neatsikratė.
  O pradžiai tereikia labai paprasto Vyriausybės sprendimo, nustatančio, kad žodžiai “tuteišas” ir “poprostuo” yra oficialūs lietuvių kalboje vartotini jais save vadinančių žmonių ir jų kalbos pavadinimai. Taip rastųsi galimybė oficialiam šių žodžių vartojimui ir jis tikėtina labai sparčiai rastųsi. Be to, tokiu atveju šie žmonės lygiai galėtų sakyti: “aš esu tuteišas”, kaip dabar yra sakoma: “aš žemaitis, aukštaitis ar pan.”.

  • Tvankstas:

   Tuteišiai ? Tai nutautėję, surusinti, sulenkinti, subaltarusinti lietuviai.
   Pora gyvenimiškų pavyzdžių.
   Į Suvalkiją iš Dieveniškių nutekėjusi lietuvė, prieš pensiją palaidojo tėviškėje mamytę, tėvelis mirė anksčiau, grįžusi rauda, išsipasakoja : užaugau tarp 10 brolių ir seserų, visą laiką ir tėveliai, ir visi vaikai namuose kalbėjome tik lietuviškai, o broliai ir seserys laidotuvių metu kaip vienas pareiškė : arba kalbi ‘po prostu’, arba tu mums ne sesuo, su mumis chamiškai nekalbėsi. Rauda, nes nemokėjo ‘po prostu’, beveik per 40 metų tarp suvalkiečių ir visiškai užmiršo ir tuos pradmenis.
   Į giminę atitekėjo mergaitė iš Šalčininkų, gražia lietuviška mergautine pavarde, lietuviška galūne -aitė, gražiai kalba lietuviškai, bet su šaižiais slaviškais Š, Č, Ž. Šnektelėjome lenkiškai, ji susigūžė – moka tik ‘po prostu’. Įsišnekėjome. Jos močiutė, gimusi apie 1940 metus kalba tik ‘po prostu’, bet jos močiutė (g. apie 1890m.) su ja (g. 1940 m.) kalbėjo tik lietuviškai.
   Akademikas Z.Zinkevičius tūkstantį kartų teisus apie ‘tuteišius’ ir jų ‘po prostu’ kalbą – tai suslavinti lietuviai – jėga, klasta, per katalikybę.

   • Kęstutis:

    Na kaip tik taip. Kadangi mano motina iš šių kraštų, tai jos tėvas jau kalbėjo “po prostu”, o ji pati buvo baigusi lenkų mokyklą, kai jos senelis dar kalbėjo Lietuviškai. O ką jau kalbėti apie vietinius vietovardžius ir pavardžių kilmę…

   • Žemyna:

    O, būtent, ačiū! – Užmiršau savo ilgame išvedžiojime parašyti apie tai, kad tie, kas pirma buvo subaltarusinti, vėliau sulenkinti, patyrė dvigubą tyčinį tapatybės stuburo trupinimą!
    Mano viena giminės pusė iš kraštų, patyrusių visą nutautinimo siaubą, įvairius jo būdus..

   • Bet tą lietuvių suslavinimo vyksmą atskleistų, pagilintų jo supratimą, būtent, žodžių ‘tūteišas’ ir ‘poprostuo’ istorijos, etmologijos, kurių Z.Zinkevičius nesiėmė. Pasakyti tik tai, kad jie yra suslavinti lietuviai neatskleidus kalbotyriškai paties vyksmo istorijos, reiškia nieko nepasakyti – šliaužti poltiškai paviršiumi… Juolab, kai yra akivaizdu, kad slav.’tūt’ < baltų 'taut-', kuri gimininga su liet. 'sud-/čiūd-/gud-/šič-'.

  • Žemyna:

   PRITARIU, būtinas rimtas tyrimas, bet gerokai platesnis, o išvados gal net galėtų pasitarnauti papildant Tarptautinės teisės įstatymus karo ir okupacijų padarinių klausimu bei Karo tribunolui, sprendžiant karo nusikaltimų bylas. Kol to nėra, buvusios okupuotos šalys visgi tik teoriškai deokupuojamos, o iš tiesų ir toliau terorizuojamos pagiežos negalinčio sutramdyti bei savo tikslų nenorinčio atsisakyti buv. okupanto,
   Tyrimas turėtų būti visapusis, svarbu gal net ir genetikų (dėl palikuonių iš masinių mišrių tėvysčių ir susimaišančių skirtingų papročių įtakos palikuoniams), bet visų pirma psichologų išvados apie tai, KAIP natūralią tautos /genties bei atskirų jos narių psichologinę ir moralinę raidą pakeičia patirtas karo smurtas, šeimos ir aplinkinių bendruomenės narių žūtys, išdavystės, kolaboravimas su užpuoliku; kaip visa ta patirtis pakeičia (tiksliau – sujaukia ar visai pražudo) ne tik nukentėjusios kartos, bet ir jos palikuonių mąstyseną, moralę, psichologinę orientaciją, pasirinkimus, santykius su bendruomene.
   Priverstinis nutautinimas bei tikybos pakeitimas vertintinas kaip dar vienas KARO NUSIKALTIMŲ ŽMONIŠKUMUI padarinių, baisesnis už materialiųjų genties / tautos turtų sunaikinimą ar užgrobimą! Psichologiškai palaužta, moraliai sužalota gentis smurtu priversta atsisakyti visko, ką Tautos Atmintis per amžius sukaupė – tai, kas buvo moralu ir šventa, staiga tapo nusikalstamu, už tai galima net mirties bausmės sulaukti. Žmogus netenka turėto, jam būtino orientyro, pradeda elgtis nebūdingai sau, o galiausiai gali ir niekšybėmis save gelbėti. Kuo netikriau savo viduje jis jaučiasi, tuo agresyvesnis gali būti nuo jo kolaboravimo ar išdavysčių nukentėjusių atžvilgiu, tuo aršiau gins savo „tiesą”, nes tiki taip būsiąs saugesnis, „aukščiau” kitų.
   Kalbant apie genetikų tyrimus – karinių konfliktų laikais gimsta daug prievartos vaikų. Vėliau geruoju ar piktuoju kuriamos mišrios santuokos. Medicinos, psichiatrijos ir psichologijos mokslai turi medžiagos apie tai, kaip skirtingai tomis pačiomis ligomis serga skirtingos tautos, kaip skiriasi atsparumu joms. Taip pat skiriasi ir temperamentas, psichinis stabilumas, sergamumas psichikos ligomis, iš jo išplaukiantys bendruomenių tarpusavio santykiai bei santykiai su išore. Kokie karo nuopelnai, jei žemėje, kur gyveno draugiška ir taiki tauta, po užgrobimo visiškai pasikeičia šiose vietovėse vyravę tarpusavio santykiai, papročiai, žmonių būdas?
   Nežinau, ar pavyko suprantamai išdėstyti, ką norėjau.
   Neturiu iliuzijų, kad LT politikai ryžtųsi leisti mokslininkams imtis panašios temos (gal atsirastų šviesių, apie globalizmą nekliedinčių turtuolių?). Turiu tik tokią iliuziją, kad, kai moksleiviai bus mokomi didžiuotis ne užgrobtų svetimų žemių plotais bei tuo tikslu pralietu kaimynų krauju, o kultūriniais, mokslo, moralumo pasiekimais; kai per valstybių šventes nebus garbinamas kaimynų žemes užgrobęs karvedys, politikai nesieks įeiti į istoriją su tokiais „nuopelnais”, nesinaudos karo kaip priemonės nuslėpti savo nemokėjimą valdyti valstybę…

 15. Seniausios Žemėje LIETUVIŲ kalbos dėka sužinome kad:
  – SALIAMONAS – Simbolizuoja – nuo 1000 iki 500 metų pr.m.e. SAULĖS- MĖNULIO laikmetį!
  – MOZĖ – ( avių piemuo) – simbolizuoja – nuošliaužas nuo kalnų!
  – ABELIS – (avių piemuo) – simbolizuoja – nuošliaužas;
  – KAINAS -( žemdirbys ) – simbolizuoja mikro-tvaną;
  – Aleksandras Makedonietis – simbolizuoja kalnų nuošliaužas:
  Taip, SENIAUSIOS ŽEMĖJE LIETUVŲ KALBOS DĖKA buvo mintas “ŠUMERŲ KARALIŲ SĄRAŠAS” kuriam jau per 450 000 metų!

  • Tvankstas:

   Gerbiamasai, ar Jums yra tekę skaityti hebrajiškai, kaip paminėti vardai tariami ? Gal teko perskaityti Šolomon ?

  • Tvankstas:

   Atsivertus hebrajišką Penkiaknygę, tenka perskaityti ir tikrąjį Sara, Sarah vardą : Šarije (pirmesnis) arba Sarije. Tai labai didelis skirtumas nuo Sara ar Sarah.
   Taip ir su Moše, Abel (prasmiškai Ab-El), Ka’in (Ka’yn tarti su žiotu / hiatu), Aleks-Andros.
   Visiškai keičia prasmingumą nuo Jūsų išvardintųjų.
   Tas 450.000 metų sąrašas yra neįmanomas nei kūniškai, nei dvasiškai. Esu apie tai rašęs.

 16. Romas:

  Vyčio raiteliui vien kardo neužtenka. Svarbus ir skydo vaidmuo.
  Dar svarbesnis gynybinis „skydo“ vaidmuo, kalbant apie kalbos išsaugojimą. Vien kardo (savos kalbos) nepakanka. Reikia kažkuo gintis ir nuo kitų „kardų“…

  Tuo labiau būnant maža tauta didesnių apsuptyje, kurios tik ir taikosi… O globalėjančio pasaulio sąlygomis ši grėsmė dar padidėja.

  Kokia sena ir vertinga be būtų lietuvių kalba, atversti į ją slavus, anglosaksus, kitus, įtikinti, kad jie kažkada irgi kalbėjo lietuviškai, būtų naivu, nerimta. Bet propaguoti (tarptautiniams santykiams) neutralią (esperanto) kalbą – visiškai realu. Ji puikiausiai tinka „skydo“ rolei. Ji apsaugotų nuo surusinimo, sulenkinimo, suanglinimo ar kitokio nutautinimo.
  Šios versijos galimybę padidina Lietuvos esperantininkų įdirbis. Jie žinomi visame pasaulyje. Šansus padidina ir būtinybė ES-gą suvienyti. Anksčiau ar vėliau federacijos planai žlugs. Va tada…, reikia tam ruoštis…

 17. Mahatma Gandis Antanui Poškai buvo sakęs – LIETUVIŲ KALBA SENESNĖ UŽ SANSKRITĄ!
  I Kantas, dar prieš 200 metų, buvo pareiškęs – LIETUVIŲ KALBĄ BŪTINA IŠSAUGOTI ATEINANČIOMS KARTOMS, NES JI TURI RAKTĄ KURIS LEIS PAŽINTI PRAEITĮ IR ATEITĮ!
  TAD ATĖJO LAIKAS LIETUVIŲ KALBAI REIKALAUTI NEMATERIALAUS PAVELDO STATUSO!!
  TAI REIKALINGA NE TIEK LIETUVAI, KIEK PASAULIUI, KURIS BE SENIAUSIOS ŽEMĖJE
  LIETUVIŲ KALBOS, BUVO, YRA ir , ŠIOJE ŽEMĖJE, VISIEMS LAIKAMS, LIKS AKLAS!!!!!!!

 18. Romas:

  Pirmiausia reikia sustabdyti pasaulinę konkurencijos ir konfrontacijos matricą, pakeisti ją į bendradarbiavimo… O tam tinkamiausia priemonė neutrali – tarptautinė kalba, kurią naudojant visos tautos bus paritetiniuose santykiuose.

  Tik įsigalėjus bendradarbiavimo epochai, ateis laikas įvertinti lietuvių kalbos unikalumui.

  • Kęstutis:

   Tikra tiesa, kad žmonijos išlikimo pagrindas bendradarbiavimas, o ne konkurencija. Bet dėl kalbos nesutiksiu – kam mums dirbtinė, supaprastinta, prasta kalba sukurta judomasono? Prasta kalba, prastas ir mąstymas. Tam kam Lietuvių kalba per sudėtinga turėtų prisipažinti – esu kvailys ir tai bus jo didžiausias gyvenimo atradimas…

   • Romas:

    Ne mums, vietoje lietuvių kalbos. O visoms tautoms, kad jos susikalbėtų tarpusavyje lygiateisiais pagrindais. Tik neutralios kalbos pagrindu įmanomas bendradarbiavimas vietoje konkurencijos. Esperanto nesikėsina į nacionalinių kalbų pozicijas.
    Nei viena nacionalinė kalba šiai rolei netinka, nes skatina konkurenciją, imperines ambicijas.

  • Tvankstas:

   Na kiek dar tų dirbtinių kalbų ? Neužtenka Metodijaus sukurtos slavų kalbos ? Kokias kultūrines šaknis nukirto ši dirbtinė kalba didžiuliuose plotuose šimtams milijonų žmonių – kas už tai atsakys ? Kokius dvasinius lobius prarado šie milijonai ? Kas įvertins ?
   Gerb. Romai, Jūs dar kartą norite priversti kalbėti kažkokia puskalbe, kurios žodynas nususintas iki dvasios ubagų lygio ?

   • Romas:

    O kaip kitaip sustabdyti totalų anglų kalbos dominavimą visose gyvenimo srityse? Kaip apsisaugoti nuo suanglinimo? Kaip įtikinti rusus ar lenkus atsisakyti imperinių ambicijų? Gal turi geresnę idėją?

    • Kęstutis:

     Gal jūs mėginkite siūlyti šiai dienai įmanomus sprendimus. Na kas jums nei iš šio, nei iš to pradės mokytis niekieno kalbos?

     • Romas:

      Tam, kad išlikti. Ten, kur įsigali viena nacionalinė kalba, kitoms vietos nebelieka. Ne tik kalboms, bet ir tautoms. Kiek tautų, tautelių su savo kalbomis ir visu kultūriniu paveldu pranyko Sibire, Amerikoje, o visame pasaulyje?

      Man dar jaunystėje “dūrė” ši surusinimo problema. Ir kai grįžęs iš tarybinės armijos, tarp mamos knygų radau esperanto kalbos vadovėlį, iškart “nutvieskė” – štai kur sprendimas!
      Šalia savo gimtosios, mokėdamas ją (tik vieną), gali susikalbėti visame pasaulyje. Antra, dėl savo neutralumo ji transformuoja esamą ar galimą priešiškumą į lygiateisius ir draugiškus santykius tarp skirtingų tautų.
      Juk tuo tikslu ji ir buvo sugalvota. Iki jos (istorijos bėgyje) buvo virš 500 bandymų, kalbos pagalba pakeisti tą nelemtą konkurencijos, konfliktų ir karų matricą į bendradarbiavimo…
      Iš tų visų bandymų esperanto tėra labiausiai pavykęs.

      Taip, kad tai nėra….”nei iš šio, nei iš to”.

      Išlikti senosios matricos sąlygomis, o pagal Dainių “žvanginant ginklais”, mes neturime šansų…

      • Kęstutis:

       Aš ne apie tai, kad jūsų mintis visiškai bergždžia, bet apie šios minties įgyvendinimą – neįsivaizduoju kaip esamomis sąlygomis tai galima būtų įgyvendinti??? Kol nepasikeis grobuoniška ekonomika, niekas nesikeis, o jei pasikeistų, tai nebūtinai vien tik esperanto būtų tarptautinio bendravimo sprendimo būdas…

       • Romas:

        Dideli darbai per vieną dieną nepadaromi. Juk čia kalba eina ne tik apie mažų tautų, jų kalbų ir kultūrinio paveldo išsaugojimą. Čia kalba eina apie žmonijos, visos civilizacijos išsaugojimą.

        Trečiasis pasaulinis, būtų ir paskutinis… Šis suvokimas “pagimdė” ir vieningos Europos idėją. Federacijos idėja žlugs, nes tai mechaninė , prievartinė priemonė Vienybei pasiekti.
        Neutrali kalba – kas kita. Tai kultūrinė, dvasinė priemonė, nesikėsinanti į fizines formas – tautas ir valstybes, jas išsauganti.

 19. Romas:

  pataisymas: lietuvių kalbos unikalumą.

 20. Anglų kompiuterininkas jau PASAULIUI yra paskelbęs, kad LIETUVIŲ KALBA YRA SENIAUSIA PASAULYJE!!! Tai patvirtina ir mano atrasti TREČIASIS IR KETVIRTASIS ŽEMĖS AŠIES FIZINIAI JUDĖJIMAI!!! ALKUI “ŽALIA GATVĖ”!

 21. TVANKSTI! Esmė ir tikslas, ne imperinėse ambicijose, bet SENIAUSIOS ŽEMĖJE INFORMACIJOS IŠSAUGOJIMAS ATEINANČIOMS KARTOMS!!!!

 22. Žemyna:

  Per LRT transliuos „pamokas” vaikams viso karantino metu.
  Šiandien „mokytojas” Bareikis jiems sako maždaug tokį sakinį: Vaikai, PAČIATINKIT man į Feisbuką, o aš jums… Ir t.t. Paklausęs Smetonos, su vaikais kalba „pažangia” – „ne vyžų, o kedų lygio*” LK..
  (Apie pamokos turinį – cheminių medžiagų bandymus namuose, jau net nekalbu. Įdomu, šie mokytojai atsakys už tai, jei kuris vaikas visgi susigundys ką nors pabandyti, jei tam vaikui ,kas nutiks ar namus susprogdins?)

 23. Kęstutis:

  Pagarba Dainiui mūsų Išminčiui kaip visada, bet vis tik leisiu sau įsiterpti ir papildyti pasisakymą. … Jei neįtrauksime krikščionybės įtakos Lietuvių kalbos ir valstybės nykimui – vaizdas bus ne pilnas. Tikslių įrodymu neturiu, o jų ir neįmanoma gauti, bet netiesioginiai įrodymai rodo Lenkijos ir dabartinio Vatikano suokalbį prieš Lietuvą. Nereikią būti dideliu žinovu, kad nesuprastum kieno sąskaita iškilo Lenkija. Kodėl? Tada kai plėtėsi krikščionybės įtaka Europoje Lietuvai ta pati krikščionybė pasirodė labai jau – “ne kas” lyginant su savuoju Tikėjimu ir tą suprato tuometiniai katalikų vadovai. Jie suprato, kad vienintelė išeitis įsitvirtinti šiame pakraštyje – Lenkija, o jau Lenkijai ta pati krikščionybė su įtariu – slaptaisiais protokolais kuriuose Lenkijai buvo pažadėta Lietuva ar bent jau didžioji jos dalis, pasirodė “pats tas”. Nuo tada kryžiaus žygių pagalba prasidėjo Lietuvos alinimas. Jei ne kryžiaus žygiai būtume skaitlingesnė tauta nei lenkai. Prisiminkime Vytauto karūnavimo istoriją, kuo aiškiausias Popiežiaus ir lenkų suokalbis prieš Lietuvą. Priminsiu ir apie tai, jog Jogaila labai rūpinosi kaip vietinius išmokyti “teisingos kalbos” iki pat Varžuvos, nes tie vietiniai vis dar kalbėjo Lietuviška tarme. Labai jau nelipo krikščionybė Lietuvoje, jei anot Bumblausko pirmoji parapija Lietuvoje įkurta vos prieš 200 metų, o lietuviai krikščionybę vis vadino “polska viara”… Priminsiu ir tai, jog Carinės okupacijos metais Lietuvoje pamaldos lenkų kalba nebuvo draudžiamos, o lietuvių kalba draudžiamos. Priminsiu ir tai, kažkelintą kartą, kad Vatikanui Vilniaus kraštas iki pat 1993 metų buvo Lenkijos parapija. Ir dabar Vilnijos krašte bažnyčia elgiasi kaip Lenkijos parapijoje. Įdomu kodėl Lietuvos katalikus tenkina visi Lietuvos užgrobimai? Kodėl nei vienas katalikas ar Lietuvos bažnyčios hierarchas besilankančių popiežių nepaklausė – kodėl jūs įteisinote Vilniaus krašto okupaciją? Vatikanas nepripažino Lietuvos sovietų okupacijos, bet Vilniaus kraštą paliko Lenkijos žinioje. Gal neapsižiūrėjimas? Na nebūkime naivūs ir šia nesąmone tikėdami… Prisimenu kaip pirmą kartą išgirdau kalbos teršalą – edukaciją iš bažnyčios atstovo radijo laidoje net supykau – tai negi trūkstą lietuviškų žodžių? Bet kur tau, tuoj prasidėjo patiklių avelių bliovimas – edukacija, edukacija po to jau – komunikacija… ejakuliacijaaaa… žiauru… jau ir esperanto ne už kalnų… Tai čia išorinė krikščionybės kenkėjiška pusė, yra dar ir paslėptoji pusė – pasąmonės programavimas. Na kaip tikintis krikščionis suderina savyje pagarbą protėviams pagonims kuriuos biblija moko, jog “reikia žudyti, tik ne visus iš karto…”. Vaikystėje kai išsiaiškinau, kas tokie kryžiuočiai ir ką jie čia veikė tėvo iš karto paklausiau – o kodėl jūs einate į tą bažnyčią? O kodėl mes turime būti krikščionys? Tėvas tik nerišliai atsakė, jog dabar mes pakrikštyti… Tą proga jis man rado tada dar draudžiamą Smetoninę bibliją vaikams – paskaityk šventą raštą, labai vertinga knyga… Labai jau baisi ir niūri man vaikui pasirodė ta biblija. Į ką aš tada atkreipiau dėmesį kaip vaikas – o ką tai turi bendro su Lietuva, viskas ten svetima… Būtent taip ir yra krikščionybėje – viskas mums svetima. Belieka garbinti svetimos tautos, svetimas šventas vietas kurios labai jau toli nuo Lietuvos arba atmesti krikščionybę kaip svetimkūnį, ką gali padaryti tik stiprus ir mąstantis žmogus. Aišku galima menkinti save, kitus, ką ir daro “dori krikščionys”, menkinti savo protėvius ir elgtis taip kaip visi, kad ir apsimestinai, abejojant, jaučiantis kaip išprievartautam. Prie išsibėgiojimo stipriai prisidėjo krikščioniškas pasąmonės programavimas – viskas kas švenčiausia, o reikėtų suprasti ir geriausia kažkur ten, bet ne Lietuvoje. Kaip nesisuk, o žmogus ieško ir siekią geriausio… belieka tada išvažiuoti ir save raminti – na kaip gerai aš čia pasielgiau, pabėgau ir palikau tą kvailių gaują…

 24. Kalbėdamas apie LIETUVOS ir pasaulio kultūrų INFORMACIJOS IŠSAUGOJIMĄ, turiu omenyje IKI
  LIETUVOS KRIKŠČIONIŠKĄJĮ LAIKMETĮ! Mat LIETUVOS krikščioniškuoju laikmečiu nesidomiu!
  O štai apie tai – KAS? ir kodėl? vyko? Vyksta? ir Žemėje VYKS ATEITYJE? galime kalbėti net 100 metų TIKSLUMU!!! GARBĖ SENIAUSIAI ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBAI!!!

 25. Gerbiamas KĘSTUTI, Tamsta sakai – SIŪLYTI SPRENDIMUS!? Alkui nekarta siūliau – SENIAUSIOS ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBOS GARBEI, PAVIEŠINTI PASAULIUI – TREČIĄJĮ IR KETVIRTĄJĮ ŽEMĖS AŠIES FIZINIUS JUDĖJIMUS?! – surengti pokalbį!? Kaip į SIENĄ!? O gi ALKO vadai atrodo – LIETUVOS PATRIOTAI?!
  Arba – PRANEŠTI PASAULIUI – JOG LIETUVIŲ KALBOS DĖKA YRA ĮMINTAS – “ŠUMERŲ KARALIŲ SĄRAŠAS” kuriam jau per 450 000 metų!!!

  • Kęstutis:

   Su visa pagarba jums, teko šiek tiek su jūsų pateiktais dėsniais susipažinti, tai atvirai sakant – neįtikinote, bet aš tai tik mėgėjas šioje srityje, o Vaiškūnas jau ekspertas su išsilavinimu, manau jam sukėlėte dar daugiau abejonių…

   • Tvankstas:

    Gerb. Kęstuti, dėl R. Zubino – gali būti, kad jis yra genijus su savo dėsniais, esu apie tai rašęs, atsitiktinai ir nejučia randu moksliškų įrodymų jo skelbiamiems dėsniams, kaip Džanibekovo efektas, ašigalių vartymasis užrašytas ugnikalnių lavoje į pietus arba į šiaurę orientuotomis medžiagų dalelėmis, dar daugiau visokių įrodymų.
    Gali būti, kad R. Zubinas bus visuotinai pripažintas kaip N.Kopernikas po 300 metų. Gal po 100 metų.
    Daugybę dalykų, kuriuos skelbia R. Zubinas ir neliečia dėsnius, bet archeologiją, istoriją, kalbotyrą, nepralenda pro objektyvumo sietą, palikime tai R. Zubino tikėjimo esamybei tais skelbiamais dalykais.
    Ar J. Vaiškūnas gali būti ekspertu fizikos naujovių srityje ?
    Tada mano klausimas J. Vaiškūnui : vanduo dega ar nedega ?
    Visa pasaulio mokslo žandarmerija (akademikai, profesoriai, docentai ir j.m.b.) atsakys su pašaipa akyse, lūpose ir visa savo esybe : NEDEGA.
    Tada mano klausimas JIEMS : kodėl chemijos sandėliai niekada negesinami vandeniu ?
    Atsakau iš karto : todėl, kad pasiekus liepsnoms 1500laipsnių Celsijaus, vandens pylimas duoda benzino pylimo į laužą efektą, temperatūrą akimirksniu pakeliant iki 2500 laipsnių ir visos perdangos konstrukcijos akimirksniu perdega ir krenta žemyn.
    Variklis su kuru vandeniu buvo patentuotas 1932 m. (lyg tai Garrets pavardė, Dallas mieste).
    Leningrado blokados metu 1941-1944 m. RA sunkvežimiai per kelias valandas buvo perdaryti važiuoti kuru vandeniu. Kodėl SSSR po karo nevystė automobilių pramonės su kuru vandeniu ?
    2008 m. japonų Genepac įmonė paleido bandomąjį automobiliuką varomą vandeniu, 1 l /80 km, išvystant 80 km /h greitį. Ar dar gyvi kūrėjai šiandien ?
    Yra didelis skirtumas tarp tikrųjų mokslo pasiekimų ir ‘teisingų mokslo pasiekimų’, štai dėl šių ir einama dieną naktį mokslo žandarmerijos sargyba.
    Priimkime su R. Zubiną su visa pagarba genijui : pripažinkime jo darbų protingąjį grūdą, protingąsias mintis apie lietuvių kalbą ir tyliai atmeskime jo norą pripažinti mums jam perpasakojant kitų skelbiamas fantazijas.

    • Kęstutis:

     Aš irgi esu skaitęs apie žemės ašies pokrypius, bet ten minimi svyravimai iki 12 laipsnių, kas visai tikėtina ir suprantama. Na o kai žemė pradeda suktis į kitą pusę, tada jau sugriūva visi žinomi fizikos dėsniai… Dėl vandens kuro variklių kažkiek domėjausi, bet sunku patikėti, jog dabar kokie nors kiniečiai ar Š.korėjiečiai labai paisytų kažkieno nuomonės, jei tik tai būtų galima nesunkiai įgyvendinti. Galų gale karinėje pramonėje tai jau būtų naudojama. Matyt yra sunkioji šio reikalo pusė, o teoriškai taip – įmanomas variklis su vandens kuru…

     • Tvankstas:

      Įsiskaitykite, pirmas automobilis varomas kuru vandeniu važiavo 1932 m., nuo 1941m. vėlyvo rudens Leningrado blokadoje važiavo VISI sunkvežimiai – ar GAZ, ar ZiS, ar Studebaker, 2008 m. japonų Genepac išleido bandomąjį automobiliuką.
      Tai TIKROVĖ, be jokių TEORIŠKAI.
      Tiek Kinija, tiek P. Korėja yra po Pasaulio Architekto padu nuo abiejų valstybių ‘nepriklausomybės’ dienos.
      Kad Žemė vartėsi, keitėsi magnetinis polius yra įrodyta tiriant ugnikalnių lavą, kuri veržėsi milijonus metų, kaupė sluoksnį po sluoksnio ir visi jie vis su skirtinga poliarizacija.
      Kad vyktų Džanibekovo efektas Žemei, jos branduolys turi būti netaisyklingos formos ir kitų sluoksnių masė turi būti bent milijoną kartų mažesnė už branduolio.
      Žemės augimas ir plėtimasis vyksta dėl branduolio veiklos, Žemė auga ir žemynai atitrūksta vienas nuo kito, Š. Amerika jau lipa ant Eurazijos, todėl ir vyko lūžis ties Beringija, atsirado Beringo sąsiauris.
      Žmonija turi būti dėkinga kosmonautui Džanibekovui už jo žaidimus su sparnuotomis veržlėmis orbitinėje stotyje.

 26. Įdomu, kiek ekspertas Vaiškūnas yra ĮMINĘS SENIAUSIŲJŲ KULTŪRŲ ŠALTINIŲ ir kokius?!

 27. Ką reiškė būti pagoniu tarkim viduramžių Europoj? Ogi reiškė tai, kad esi izoliuotas. Visos valstybės Europoje į pagonišką šalį žiūrėdavo, kaip į priešę. Pagoniška Lietuva netgi taiką galėdavo sudaryt su kita valstybe (ypač ordinu) tik derėdamasi dėl krikšto. O, kai Lietuva apsikrikštijo iš tos izoliacijos išėjo ir pateko į kur kas geresnę ir perspektyvesnę situaciją. Jei išdrįsim tai pripažint bus tik geriau.

  • Kęstutis:

   “O, kai Lietuva apsikrikštijo iš tos izoliacijos išėjo ir pateko į kur kas geresnę ir perspektyvesnę situaciją” – ir tada nyko, nyko ir sunyko… nesakau, jog likus Lietuvai prie savo, padėtis būtų buvus iš esmės geresnė, neturime galimybių tai patikrinti, bet kad krikščionybė neturėjo jokių ketinimų saugoti ir puoselėti Lietuvos kultūrinio paveldo, tai seniai jau nebekelią jokių abejonių…

  • Žemyna:

   Ar tai ne smurtas? Beje, ne tik priešgyniaujantis, bet nusikalstantis Dekalogui! Kaip buvo liepta Dievo žodį nešti? Nešti, o ne brukti! Neįtikėjusių lavonai negalėjo ir neturėjo tarnauti argumentu. Toks Dievo žodžio „nešimas” buvo MIRTINA NUODĖMĖ, po kuria slypėjo tikrasis „nešėjų” tikslas, neturintis nieko bendro su Tikėjimu (nebent su teatralizuotais ritualais šia tema)!

  • Tvankstas:

   Kas gražu, tai gražiai pasakyta.
   Lietuvai krikščionybė atnešė tai, kad lietuviai paskutinieji Europoje nustojo praustis ir tapo europiečiais sutriais, kaip visi tais laikais.
   Lietuvių chirurgai iki 1387 m. atlikdavo tokias galvos kaukolės trepanacijas, kad jas apie 1980 m. pasiekė pasaulio medicina.
   Lietuvis vyras 1380 m. buvo 175 cm, o nuo katalikiško dvasios peno 1480 m. jau pasiekdavo net 165 cm.

   • Kęstutis:

    Lietuvos žmonių ūgio kitimas labai geras pvz. kai iki krikščioniškos Lietuvos vidutinį ūgį Lietuvos vyrai susigrąžino tik apie 80-uosius… Prisiminiau kai dar vaikas apie tai skaičiau žurnale “Mokslas ir gyvenimas”…

    • Tvankstas:

     Man tas straipsnis tiesiog išstūmė žemę iš po kojų, man svaigo galva nuo negalėjimo suvokti ir susivokti, turbūt iki šiandien joks kitas straipsnis nėra taip sukrėtęs, įsriegė amžiną nerimą ir dvejones sakomoms ar rašomoms tiesoms apie gyvenimo,-ų įvykius, mokslo darbams.

     • Kęstutis:

      Atsiminiau ir dar vieną panašų atvejį. Technologijos.lt daug spausdina verstinių vakarietiškų straipsnių ir vienas iš jų buvo apie Amerikos žemyno archeologinius atradimus. Nebeatsimenu tiksliai ar tai šiaurės, pietų ar centrinė Amerika, bet buvo atkasti keturių vidutinio amžiaus žmonių palaikai, palaidojimų amžius berods iki 20 tūkstančių metų ar netoli to, kuklus laidojimo būdas, be jokių įkapių ar drabužių rodo jų ne aukštą statusą visuomenėje, o kas labiausiai suglumino mokslininkus tai, jog sprendžiant iš palaikų žmonės gyveno labai nesunkų, patogų gyvenimą. Jokių išvaržų, sanarių didelių apkrovų ar kitokių sunkaus gyvenimo požymių. Kaip ir peršasi išvada, jog ir prieš 20 tūkstančių metų žmonės gyveno jau patogų, civilizuotą gyvenimą?…

     • Tvankstas:

      Užkabinote nuostabią temą : įvairių veiklos šakų žodžiai.
      Ką bepaimtume : metalurgiją, laivybą, karybą, ekonomiką, mediciną, administravimą, transportą,…, – terminai vien iš lietuviškų žodžių.
      Metalum iš mėtalas, v. mesti,…
      Segel, žagiel,…, /burė iš žagelis, v. žaginti,…
      Spazma iš spausma, v. spausti, gangraina/ gangrena iš ganga(einanti)+ raina, haima gr. / kraujas iš žaizma (žaizda), …
      Money iš mainiai, v. mainyti, taip pat moneta iš maineta, Werte iš vertė, v. versti, pinigas, lenk. pieniadz, madj. penz, vok. Pfenning iš v. penėti,…
      Truck iš traukas, v. traukti, taip pat tractor iš trauktorius, cabby iš kabys, cabine iš kabyna, v. kabinti,…
      Hiena iš žvaina ir Schweine iš žvaina, v. žviegti,…
      Kalambos gr./ varpas iš skalambas, v. skalambinti,…
      Kolombos gr./ keliautojas iš skalambas, v. skalambinti – eidavo keliautojas ir jį šunys apskalambindavo,…
      Globus iš glaubus, glaubas, v. glaubti,…
      Lobby iš globys, v. globti,…
      Reputatio iš (da)re-pautaičia, kaip ir putana – pautaina / kekšė, daug-atsikekšavimas ta reputacija,…

     • Tvankstas:

      Patogų gyvenimą rodo Altemira olos piešiniai, o jau Lascaux oloje tikra Siksto koplyčia, daugybė skulpturėlių darytų prieš 35-15 tūkstančių metų rodo nuostabų žiaumarą (humorą), meistro šypseną veide darant – pasirodo, galima būti laimingu ir be MB SLK ar iPod, interneto, gyventi ir užsidirbti be įtampos, savęs nusižeminimo ir kitų pažeminimo. Gyveno žmonės laimingi ir, svarbiausia, turtingai.

 28. Lietuvių protėviai VIII-V a.pr.m.e., dėl klimato atšalimo, keldamiesi į Vakarus, (nuo žodžio keltis!) pasauliui pagimdė KELTŲ kultūrą!.
  Keldamiesi dar toliau į Vakarus ir daėję iki svieto Galo ( iki Atlanto), pagimdė – GALŲ kultūrą!
  Viena protėvių atšaka, pasidavusi į Pirėnų pusiasalį, pagimdė ISPANŲ kultūrą!
  Persikėlę per sąsiaurį ir ten radę anglį, – pagimdė ANGLŲ kultūrą!
  Genialusis filosofas Imanuelis Kantas, prieš 200 metų, pasauliui buvo pareiškęs :”Lietuvių kalbą reikia išsaugoti ateinančioms kartoms, kadangi ji turi RAKTĄ, kuris PASAULIUI leis pažinti – PRAEITĮ ir ATEITĮ”!
  Prieš beveik 100 metų Genialusis Mahatma Gandis Antanui Poškai buvo pareiškęs: “LIETUVIŲ KALBA yra SENESNĖ UŽ SANSKRITĄ”!
  O štai rusų kalbininkai – akademikai Ivanovas ir Toporovas, dar 1956 metais, Pasauliui buvo pareiškę: “Rusų kalba gimė LIETUVIŲ KALBOS POKYČIO IŠDAVOJE!”!!!
  TAD NETENKA ABEJOTI, KAD LIETUVIŲ KALBA YRA DAUGELIO INDOEUROPIEČIŲ KALBŲ MOTINA!!!
  LIETUVIŲ KALBAI BŪTINA REIKALAUTI NEMATERIALAUS PAVELDO STATUSĄ!!!

  • Tvankstas:

   Sutinku su daugeliu paminėtų dalykų.
   Graikai užrašė vns. ‘keltos’, dgs. ‘keltoi’, nesunku suprasti iš v. ‘keltis’, ‘kelti’.
   Įvardinkime ‘Galus’ kaip jie save vadino ir dabar prancūzų kalboje neiškraipytai užrašoma : Gaules.
   Lietuviai turi pavardę Gaulia. Atsitiktinumas ?
   Gaulių kraštas jų pačių buvo vadinamas Gaulės, pirminis GaVaLa, reiškiantį sritį (jungtinis iš dviejų pirminių GaVa+VaL(<R)a).
   Prieš Romos užkariavimą, Ispanijoje gyveno baskai (labai pakitusia kalba nuo lietuvių kalbos per beveik 15-20 tūkst. metų, pvz. 'buztan' < pūstaina / uodega, 'etxe' (tarti eče) < eičia / namas,…, Garbiñe (tarti Garbinje) < Garbynė < garbė, …) ir lietuviakalbiai keltai, po to sekė 600 metų romėnų įtakos ir nuo 410 m. pradėjo įsitvirtinti lietuviakalbiai vytigudai, alanai, svebai, kol 707 m. įsiveržė musulmonai.
   Dėl ANGLŲ – jie gyveno Šventynės pakrantėse, save vadino pagal žodį 'angula'/ kampas, o tai buvo bendras žodis ir liaudynams. Žvelgiant į žemėlapį matome Šlesvigo – Holšteino kraštą sudarantį sausumos kampą su Baltijos jūra, o 5 amžiuje kartu su šėkšnomis / saksais pakilo gyventi Britanijoje.
   Visa kita kas parašyta – galiu tik linktelti pritariamai galva.

 29. Tvanksti, atsiprašau, tačiau regiu, kad kalbame skirtingomis kalbomis, kurios aš nesuprantu?!

 30. Tvankstas:

  Kitas praeivis ——-
  Natürlich und selbstverständlich.
  Vandenojus sutrumpėjo į Dunojus, Donau, Duna, Dunaj, štai koks Wien nutrumpėjimo kelias : < Vindobona iš VandaVanda, kur antroji Vanda virto į 'bona' / statinė.
  Romėnų laikų žemėlapiai ir juose parašyti vietovardžiai labai aiškiai nurodo, kad vandens pagausėjimo metu telkšojo užsemtos pelkės ežerais, šiandien didelis ežeras Austrijoje (Austarrike iš Auštra Rikė) vadinosi tada Pelsos (Pelšos lietuviškai).
  Zwentendorf atominė elektrinė Austrijoje pastatyta buvusiame Švententarpe (šventė + tarpas, virtęs į Dorf, dorp, torp, tarp, torf, toft germanų kalbose), dar yra Ruginefeld Ruginė+ feld/laukas), austrai išlaikė kone lietuvišką švelnų EI rašydami ei, kai vokiečiai taria griežtai AI.
  Austarrike yra bagavarių iš pradinių vagavarių kolonizuotas kalba ir katalikybe kraštas.
  Dėl Ingolstadt – dėl pirmo žodžio negaliu atsakyti, reikia žiūrėti į kronikų užrašus, o štai Stadt/ miestas yra skolinys iš lietuvių kalbos, nes v. statyti yra tik lietuvių kalboje, vok. v. bauen, o v. stehen/ stovėti neturi antrojo skiemens T. Garsusis uostas Stettin yra visiškai lietuviškai Statynas.
  Šiandieninis rusų Don yra toks pat Vandenojus savo vardine kilme.
  Patinka man ta Varna Bulgarijoje, dėčiau ant žaizdos.
  Pradinė šaknis VaRa yra išlikusi mums v. varyti iš pradinio vara-ti.
  Varna vietovardis nurodo buvus uostą pakrantės laivybai, kas išliko gražiame prancūzų kalbos žodyje 'cabotage' / tarti kabotaž, kuris atsirado iš kabot-eiga, kur v. kabo-ti +(g)ei-ti.
  Vietovardžių visuose žemynuose pilna, kaip ir pavardžių, pilnos visų pasaulio žemynų pakrantės VaRa, ir žemynų vidus prie upių ar upės : Varna, Berenice, Foros, Varanger, Bering, Franken, Vara, Vari, Peru, Bern, Varus, Varta, Var, Porto, Portugal, …
  Pasižiūrėkite į Scharnitz perėją tarp Vokietijos ir Austrijos – ar neteisingai lietuviakalbiškai pavadintas ŽARNYTIS ?
  Kuo labiau į kalnus, tuo daugiau lietuviškumo vietovardžiuose išlikę.
  Daugybė nuostabių vardų vokiečiams iš lietuviškų šaknų : Ludwig iš Liaudavykas, Alke, manau nereikia paaiškinti, Diederich iš Didiarikis, Heinrich iš Gainrikis, Niklas iš Niklotis, Tews, Dews, Theobald iš Dievavaldas, Waldemar iš Valdemar(i)us, Knut iš Kaunutas, Swante iš Šventas, …
  Visi upeliai Vokietijoje vadinami Bach, iš to paties žodžio yra kilęs Vachš Tadžikijos ir Afganistano pasieniuose, dalis upelių vadinami Lech, nyderlandams leek. O v. lėk-ti tik lietuvių kalboje, kaip ir Bach ar Vachš v. bėg(š)ti iš pirmesnio vėgš-ti.
  Vokietijos Mainz ir Baltarusijos Minsk yra iš to paties Mainiškis,-as, Vokietijos Main ir mūsų Naujamainas, atsiprašau, Nemunas. Pagalvokite, kodėl prireikė Naujamaino ?
  Vareinas tapo Rhein, Raseinė tapo Seine, todėl Paraseinis šiandien Paris.
  Suprantu, lietuviu būti ir dar gerovės Vokietijoje, Bayern, Ingolstadt, su tokia lietuvių tautos dvasinio palikimo kupra ir našta – teisingai darote, kam Jūsų vaikams lietuvių kalba ?

  • Kęstutis:

   Kadangi užkabinot ir laivybą tai lietuviškumai dar liko ir pas anglakalbius, inkaras – karoti – anchor. Horizontalus būrę laikantis rėmas boom – buomas… Ir kylis apvertus laivą iš’kylanti dalis tikėtina lietuviškos kilmės. Panašu, kad lietuviai jau labai seniai geri jūrininkai ir to mokė savo kaimynus…

   • Be abejonės – taip, lietuviai yra apskritai buvę vandenų šeimininkai. Ir tai matyt, labiausiai su jais buvo susiję dzūkai. Žinoma, čia gili senovė.

    • Kęstutis:

     Įtariu trakai – dzūkai, upių keliai iš Baltijos iki Juodosios tiesiogiai siejasi?

     • Tvankstas:

      Yra Ivan Duridanov ir kitų bulgarų kalbininkų sudaryti trakų kalbos žodynai, aiškinamieji žodynai, moksliniai darbai ( trakologija) apie trakų kalbą.
      Man labiausiai patikęs trakų žodis ‘brinkainis’ – storas. Koks gilus giliausias lietuviškumas šiame žodyje.

     • Trakų pavadinimas kaip ir lietuvių yra susijęs su vandens savybėmis, ypatumais, ypač su jo galimumu lašėti, drabnėti, atitrūkinėti lašais, trupintis, dalintis ir t.t. ir pan… Taigi trakų kaip ir lietuvių totemas yra buvęs vanduo, jo gebėjimas atsidalinti į atskiras dalis (balas, ežerus, upes, lašus – lietų). Per tai lietuviai buvo tapę vandenų savininkai (istoriškai žvejybos laikotarpis), vėliau, kai plėtojosi prekyba, jie tapo vandens kelių savininkais. Taigi valdė ir Juodosios – Baltijos kelią, prekybos gintaru kelią ir t.t. ir pan. Tokius turtus valdydami buvo turtingi, per tai išlepo ir prarado turėtas galias. 12- amžiuje ėmė atsigauti, bet laikai jau buvo ne tie – vendenų reikšmė pasaulio gyvavime sumažėjo, vis labiau ekonomikoje įsigalėjo žemdirbystė…

   • Tvankstas:

    Iš lietuviško inkaras (v. in-kar-ti), ankaras (v. an(t)kar-ti) taip pat kilusi ir šiandieninė Turkijos sostinė Ankara (seniau Ankura, galimas ir v. an(t)-kur-ti).

  • Ar toks galvojimas neabsoliutizuoja sąmonės srities dalykuose (kalbotyroje) pozityvistinio principo, pagal kurį suprantama, kad daiktavardžių, kitų žodžių atsiradimas yra vykęs grynai iš daikto fiziškumo požymių, tarsi žmogus kada nors galėjęs egzistuoti tik kaip koks prietaisas be pasaulio supratimą, ideologiją kuriančios sąmonės. Giminingumui tarp žodžių vesti vien jų fonetinių sutapimų nepakanka dėl galimybės atsitiktinių sutapimų (žodžių daug, o garsų mažai), todėl jam įrodyti yra būtinas ir jų susisiejimas pagal prasmes.

   • Tvankstas:

    1. Kiekvienas daiktavardis yra užgimęs iš VEIKSMAŽODŽIO, tai kalbotyros aiškuma (aksioma).
    2. Pirmiausia žodžiai sukurti dvasiniu pagrindu, po to reikšmių kisme įgiję kūniškąją reikšmę.
    Pvz. : vadati- veizėti- vesti, visti, veisti – pesti, pisti – fizikė / fizika (mokslas apie kūnus).
    Amžiais žodžiai buvo sudaromi dvasiniu pagrindu, po to, gal po 100, 1.000 ar 10.000 metų virsdavo kūninės reikšmės žodžiu.
    Daugiausia tam įtakos turėjo naujatikystė.

    • Toks grynas veiksmažodžio pirmiškumas vargu ar kuriuo nors laikotarpiu galėjęs būti. Juk yra dar būdvardžiai, skaivardžiai, kitos kalbos dalys.

     • Tvankstas:

      Iki Jūsų, kaip ir iki manęs, kalbotyros mokslininkai šimtus metų dirbo ir darė išvadas, viena iš jų : besąlygiškai pirmas veiksmažodis.

      • Tai nereiškia, kad jų išvados turėtų būti absoliutinamos – dogma…

      • Tvankstas:

       Nagrinėjant kalbas, tas dėsningumas – pirmiausia veiksmažodis pats savaime išlenda, atliekant nama kalbos tyrimus (seniausios genetikos žmonių kalba) neišvegiama išvada – pirmiausia veiksmažodis.
       Teko panagrinėti 300 kalbų iš visų žemynų, bent pagrindines iš kalbų šeimų ir visur tas pats – pirmiausia veiksmažodis.
       Tai ne dogma, tai neišvengiama aiškuma (aksioma).

       • Vargu ar kalbinė struktūra tokios sąmonės kokią dabar turime ar pažįstame iš istorinių laikų galėjo formuotis tik pagal vieną – veiksmo požymį. Gal logiškiau būtų manyti, kad kalba galėjo rastis lyg koks krūmas – su daikto, veiksmo, būdo, skaičiaus, kitų požymių išraiškom, t.y. aplinkos objektai vardus gavo pagal požymį, kuris žmogui susivokimo procese buvo atitinkamai įspūdingesnis, labiau jį dėl ko nors išskiriantis iš kitų ar panašinantis su jais. Tad gal ne visoms sritims aksioma kaip tokia priemonė tinka…

 31. Tvankstas:

  Kitas praeivis ———–
  Pasakykite nors vieną vokiečių kalbos žodį, kuris nebūtų iš lietuvių kalbos, nors ir atėjęs per graikų, liaudynų, prancūzų, anglų, italų, turkų, slavų ar arabų kalbas ?

  • Tvankstas:

   Ką gi, teks pačiam supažindinti su vokiškais žodžiais, atėjusiais iš turkų kalbos, kurie nusavinti iš lietuvių kalbos anatolų tarmės, buvusius jau iki turkų atėjimo.
   ‘Kebap’, v. kep-ti, kepavas.
   ‘Döner, duonorius, kilęs nuo v. ‘duo-ti, kaip ir mūsų duona.
   ‘Zeytun’ , alyvuogė arba žiedūnė.
   ‘Meyva’, vaisius arba maiva, v. maivy-ti, -tis.
   ‘Kaisija’, abrikosas arba ‘skaistijas’.
   ‘Sogun’, svogūnas iš v. suvago-ti (susukti į vygę).
   Su vykstančia sparčia Vokietijos islamizacija, galėsiu, jei Tamsta ‘Kitas praeivis’ pageidaus, supažindinti su arabiškų žodžių – skolinių iš lietuvių kalbos reikšmėmis, kad Jūsų vaikai galėtų teisingai integruotis į ateities Vokietiją su multikultūriniu praturtinimu.

 32. Tvankstas:

  Kitas praeivis – “Galėtumėte pritemti Donau ir Ingolstadt pavadinimus prie kilmės iš Lietuvių kalbos .”
  Apie Vandenojų / Dunojų rašiau.
  Užkabino mane nuostabiai ‘pritemti’.
  Pasidomėjau Ingolstadt, pasirodo 841 m. užrašytas Ingoldesstat, tai sužinojau iš Manfred Niemeyer “Deutsches Ortsnamenbuch”.
  Ingoldės statas – puiku. Tada dar to vokiškumo mažai buvo, nukandinėjo galūnes lyg kai kuriose dabartinėse šiaurės Lietuvos tarmėse, tai puikus pavyzdys Č. Gedgaudo mokymui.
  Esu nustebęs, kaip M. Niemeyer pritempinėja Vokietijos vietovardžius prie lietuvių kalbos, ištisai naudodamas lietuviškus žodžius.
  FANTASTIKA.
  Paimsiu pavyzdį su Illingen – variante III. rašo Liedeldingen kilęs iš Leudowaldingas, taip, taip, LEUDOWALDINGAS, kažin kurios čia kalbos galūnė -as ?
  Toliau susimaišo : Leudowald ( tai vėlesnis galimas pavadinimas) reiškia germanų (!!!) kalba ‘leudi’ – Volk / liaudis, tauta, ‘walda’ – Macht / valdžia, valda.
  Liaudavaldas, Liaudavalda, Liaudavaldingas – kokios kalbos tai vietovardžiai ?
  Tai lietuviakalbių tautos vietovardžiai.
  Nusipirkite vietoj maisto, kainuoja 85 eurus, skaitykite per karantiną ir vaikams duokite skaityti – žvelgti į lietuvišką Vokietijos praeitį, lyg per laiko rakto skylutę žvalgytis.
  Patinka man mano kvailintojai, įkaso gerai, naujų minčių, akiračių atveria – Freude durch Kraft.

  • Tvankstas:

   Įdomiausia iš sąžiningo M. Niemeyer darbo yra tai, kad pavyzdžiais įrodo, kad tikrovėje nebuvo GERMANŲ kalbos, o tebuvo lietuvių kalbos germanų tarmė.
   Jam pačiam neužtenka dvasios, proto ir drąsos įvardinti lietuvių kalbos germanų tarmę.
   NIEKADA NEBUVO JOKIOS GERMANŲ KALBOS – BUVO TIK LIETUVIŲ KALBOS GERMANŲ TARMĖS.

   • Žemyna:

    VU germanistų skaitykloje buvo kažkokios Šventraščio dalys, plonos rudos knygelės būtent senąja gotų kalba. Kai kurie sakiniai taip lietuviškai skamba – kad skirtumo tiek, kiek, pvz., tarp bendrinės kalbos ir dzūkų tarmės. Mintys apie tai graužia man dūšią taip, tartum neįvykdytas pažadas.

   • Tvankstas:

    Gerb. Žemyna, tikriausiai Jūs turite omeny Vulfilos ‘Codex Argenteus’, taip vadinama gotų ( gothorum, Gothen, goths) kalba.
    Man pirmą kartą perskaičius pašiurpo oda, pasijutau nesvarumo būklėje – kas, kaip, kodėl ?
    Lietuvių kalbos gotų, tiksliau gudų, tarmė labai gražiai sudėta į Gothenwörterbuch, yra internete.
    Noriu atkreipti dėmesį į sekančius kalbinius nepajudinamumus :
    1. Dievas germanų tarmėse yra Gott, god, gud,…, tai tiesioginis sutapimas su GUDAS, reiškiantis, kad kaimynai rytuose buvo Dievo nešėjais jiems.
    2. ‘Geras’ reikšmė germanų tarmėse : good, gut, goed, …, išskyrus skandinavus – jiems ‘bra’. Tai rodo, kad germanams ‘gudas’ buvo gero ir gerumo neginčijamas ženklas.

 33. Tvankstas:

  Viešpatie, Viešpatie, kada Lietuvos kalbininkai, istorikai ir piliečiai suvoks Lietuvos, lietuvių tautos ir lietuvių kalbos buvimą visoje Europoje nuo Gibraltaro iki Uralo, nuo Varangerio pusiasalio iki Aigupto ir dar Aigupte ?
  Kada suvoks Vokietijos, Rusijos, Lenkijos, D. Britanijos, Prancūzijos, Ispanijos,…, kalbininkai, istorikai ir piliečiai savo istorinę kilmę iš lietuvių tautos ir kalbos ?

  • Žemyna:

   Kol vienas kitas pasišventęs lietuvis aiškins, tol kovinė brigada neigs, žemins, menkins, kaip tik galės. Ypač artimiausios LV ir LT kaimynės. O štai kai užsienio tyrėjai apie tai masiškai prabils…

 34. Tvankstas:

  Kitas praeivis————-
  Vandenojus virto Dunojus, Vandanava virto Danava, toliau Donau, anglai todėl vadina Danube.
  Pradžioje buvo Vandanavajas (Vanda +naujas šiandienine lietuvių kalba), vėliau Vandanaujas, dar Vandanojus ir Dunojus / Dunaj / Duna – tokia seka.
  Kitose tarmėse – Vandanavaja, vėliau Vandanava, dar Danava ir iš šio Donau / Danube.

  • Kęstutis:

   Aš tai visada jūsų pasisakymus godžiai perskaitau, ne viskas iš karto suprantama, bet bendras vaizdas aiškėja. O “kitas praeivis” paryškindamas savo vidinės nuostatos gilesnius bruožus parodė, jog jam čia svarbiausia ne sužinoti, bet pasipuikuoti taip, kad jajam kol kas jūsų ir mūsų pasisakymai, ir nuorodos nieko “nepadzės”.

  • Tvankstas:

   Spėjate, kad ‘Kitas praeivis’ yra dzūkiškos kilmės ?
   Aš irgi taip manau.
   Kai prieš keliolika metų nusipirkau V. Kudirkos raštų 6-tomį (Mauderodės spaustuvė), aiktelėjau – mudviejų su Vincu gyvenimiška patirtis su dzūkais padarė tas pačias išvadas.
   Minties esmė – susitikęs dzūkas nepažįstamą žmogų pirmiausia iškolios, o supratęs, ką padarė, glaustysis kaip šunytis apie kojas.

   • Tvankstas:

    … jei turės iš to naudos kaip iš pono gauna mužikas.

    • Kęstutis:

     Dėl tarmės tai nieko nepasakysiu, tai mėgiamas posakis nelietuviakalbių lietuvių, bet jyjis labiau primena tokius lietuvius kurie atvažiavę prie ežero iš karto garsiai paleidžią muziką, tuoj ratu pradeda suktis buteliai, o šalia besiilsintieji pradeda ieškotis nuošalesnės vietelės. Čia jau aišku ne mano reikalas, gal kaip tik jis labai mandagus, kultūringas, empatiškas, kaip dabar madinga sakyti, žmogus ;)…Kadangi sodyba, o dabar ir namai netoli ežero tai po emigracijos bangos paežerės labai susitvarkė – mažiau triukšmo, sudaužytų butelių, šiūkšlių…

 35. Atėjo laikas į “dienos šviesą ištraukti” Lietuvių tautos visų laikų didžiausią išdaviką, LIETUVOS VANDUOLIJOS (Vyslos žemupio) RIKĮ, DAUGONĮ, kuris 1050 metais, su Romos popiežiaus ČEKŲ KARALIAUS titulu bei karūna, gavo ir MIEŠKO vardą.!
  Taip nuo GINTARO VANDENS KELIO, kuris jungė BALTIJOS ir JUODĄJĄ JŪRAS, atskilo, ne tiktai VYSLOS ŽEMUPIS, bet ir mūsų GENTAINIAI VYKINGAI, kurie nebegalėję iš už JŪRŲ grįžti į LIETUVĄ! Beja, MIEŠKO ir mūsų laikais dar puikuojasi ant Lenkų 10 žlotų banknoto!!!!!
  (Ką jie tuo metu turėjo bendro su lenkais?, – nežinau, nes lenkų vardo tada dar nebuvo?!).
  O štai VYKINGAI, nebegaudami paramos iš LIETUVOS KRIVIŲ KRIVAIČIŲ, kurių užduotis jie vykdydavo UŽJŪRYJE, (ROMOS UŽNUGARYJE), buvo pasmerkti mirti nuo kraujomaišos!
  Mat, visa VAKARŲ EUROPĄ jau seniai buvo “pakrikštyta”! Todėl salose gyvenę VYKINGAI
  VAKARŲ EUROPAI buvo svetimi!
  DABAR gi , SKANDINAVAI VYKINGUS SĄVINASI! O kur jie buvo prieš 1000 metų?!
  VYKINGAI GIMĖ KARTU SU BALTIJOS JŪROS ATŠILIMU!!! NUO ŽODŽIO – VYKTI?!

 36. Tvankstas:

  Gražią mintį pametėjo man gerb. R. Zubinas.
  Miscone vadinama sritis, Miškonė, valdovo vardas buvo Miška, gal Miškas, dėl tarminių iškraipymų tapo Mieszko (Mieško).
  Žygniašnė (Schignesne) šiandien Gniezno, tas kraštas vadinamas Wielkopolska (Didžialenkė), kronikose ten gyvenę žmonės įvardinti ‘diduni’ (didūnai), kas parodo išlikusę lenkišką kalkę Wielko-.
  Man labai malonu pasivažinėti aplink Žygniašnę, prasukti kelias valandas pasimėgauti buvusiu lietuviškumu prieš 966 m. krikštą : Pakszyn, Gulczewo, Neryngowo, Mielžyn, Giewartow, Klodawa, Gultowy, Turostowo, P. y. z. d ry (labai maloniai nuteikia nuoroda greitkelyje), žinoma, upė Warta, Bierzglin, Skrzetuszewo, Gudowo, Milawa, Powidz, Gozdawa, Gozdanin, Olsza,…
  Nuo katalikiško krikšto 966 m. iki 2020 m. dar nesunaikinti lietuviškumo pagrindai vietovardžiuose.

 37. Kitas praeivis:

  Kol žiūrėjau į voveres ir alų gėriau :
  Patapau dzūku
  Sovietai prieš 80 metų su vandeniu važinėjo
  Atsirado naujas kraštas – Beringija
  Lietuviai buvo puikūs jūrininkai ir laivyboje kylį išrado.
  Važinėju prie Lietuviškų ežerų
  Gudai dievais patapo
  Dirbtinė slavų kalba atsirado 9 amžiuje
  Paskutinė chirurginė galvos intervencija 1371 metais Lietuvoje padaryta.

  Bijau net pagalvoti, kas atsitiks kol alus ir karantinas baigsis , o voverės atsivers vaikus.

  • Kęstutis:

   Tiek pildami alaus į save ir smegenis paskandinsit, labai geranoriškai siūlau prasiblaivyt ir paskaityti labai nedidelės apimties nuorodą, kurios jums taip trūko… ht tps://on.lt/vilkiai

  • Tvankstas:

   Puiku, pagaliau po klajonių sugrįžta prie įprastos Bierkratze, o knygai kam švaistyti pinigus, kai bent 4 x Bierkratze gero bavariško alaus nusipirkti galima.

   • Kitas praeivis:

    Tai gal turite minčių kodėl toks skirtumas : Alus, Bier, Пиво ?
    Kas pirmieji pradėjo virti šį maisto produktą ?

    • Kęstutis:

     Kiek atsimenu seniausią alaus paminėjimą, tai pas šumerus tai vadinosi alulu…

    • Kęstutis:

     Beje pas anglus šviesu alus vadinasi – ale

    • Alus nuo lietuvių vardą gavo pagal tai, kad jo geriant rasdavosi žmonių geidžiamas bendravimas alasas – balius. Tai patvirtintų dar ir tas kalbinis faktas, kad liet.alų dar poetiškai šnekučiu vadina.

     Alus vok. Bier vardą veikiausiai gavo pagal spalvą – liet. bėras – Bėris yra atitinkamą žirgo spalvą reiškiantis žodis, tačiau labai galimas daiktas, kad čia ‘B’ gali būti tarminis vietoje ‘G’, tuomet pavadinimo kilmė būtų iš liet. gerti, gira.

     Rusų ‘Пиво’ panašu, kad yra iš ‘pitj’ – gerti. Tad ‘Пиво’ verstinas į ‘gėralas’ būtų. Taigi vokiečių ir rusų alaus pavadinimas radosi iš v. ‘gerti’, tačiau vokiečių tas veiksmažodis yra lietuviškas, taip pat lietuviškas yra ir būdv. jo pavadinimas – iš bėras.

     Tokia alaus pavadinimų kilmė rodytų, kad istorijoje pirmiau už vokiečius ir rusus jį gaminęsi yra lietuviai.

     • Kęstutis:

      Pasižiūrėjau kaip pas kaimynus alus, latviškai – alus, estiškai – olu, suomiškai – olut, švediškai, daniškai, norvegiškai – ol. Piečiau jau berr, net ir iki Turkijos,Tailando ar Indijos vyrauja bear, beri, biri ir t.t. Nežinau tų kalbų, gali būti, kad beer pietiečiams atneštas skolinys iš vakarų Europos.

      • Bartas:

       Pripampęs alaus , o jergau , skaitau ; sula . Apverčiau skardinę – vėl alus. Matyt per daug.
       Įdomu ar kitose kalbose panašumų rasčiau?

       • Kęstutis:

        Teisingas pastebėjimas, panašu, jog prarūgusi sula virsdavo gira, o dar palaikius ir alumi. Atsiminiau seniai skaitytą “100 giros receptų” knygą, tai pradžioje buvo paminėta, kad gėrimas su pridėtinėmis mielėmis ne gira ir jis atsirado palyginus neseniai. Visi senieji gėrimai buvo gaminami rauginant be mielių…

     • Kitas praeivis:

      Kęstučiui ir Saulės Vilnai
      O dabar galite patvirtinti savo prielaidą archeologiniais radiniais , kad Lietuvoje alus pradėtas virti ankščiau nei Vakarų Europoje ? Alui gaminti reikalinga didelio tūrio talpa , atspari kaitinimui. Kaip virdavo Lietuviai alų prieš 1000 metų ir kokiose talpose ? Iš medžio tošies ? Medinėse bačkose , moliniuose induose ? Lietuvos teritorijoje gausiausia piliakalnių Europoje. Tai gal galite pateikti archeologinių radinių sąrašą , kurie patvirtintų jūsų teiginius.

      • Kęstutis:

       Čia jau reikėtų domėtis tiesiogiai šia tema, alus ne mano susidomėjimo sritis, bet netiesiogiai be archeologinių radinių (nežinau ar jų nėra), jei lietuviai jau turėjo geležinę ginkluotę nuo kokio IVa., turėjo geležinius šalmus, žinojo damasko plieno technologiją – kala’vijas, tai ar daug technologiškai lieka nuo šalmo iki puodo??? Be to iškyla ir sekantis klausimas – midus. Ir čia alkoholio išgavimui reikalingas katilas? Vis tik kalavijo gamyba yra nepalyginamai sudėtingesnė nei puodo, o be to ir degtuose moliniuose puoduose galima puikiausiai virti, nežinau kur čia alaus gamybos sunkumai ir ką jie parodo? Iš kitos pusės, bet kuris akademinis istorikas jums pateiks prieš 1000 prieš 2000 metų baltų apgyvendintą teritoriją keleriopai didesnę, nei dabartinę. Nuo Riugeno salos iki dabartinės Estijos – baltų gyvenamos žemės oficialiai. Na jei kur, muziejuje tose apylinkėse, rasite kokį metalinį puodą iš to laikotarpio, tai tikriausiai jau žinosite kam priskirt ;)…

       • Kitas praeivis:

        Sunku kaip vienoje vietoje ratai ir batai.
        Klausimas buvo ar Lietuviai pirmieji pradėjo virti alų ?
        Gerai , IV amžius Europoje. : romėnų pirtys ( SPA centrai ) su centralizuotu šildymu 500 lankytojų ,
        poliamušės, kurių pagalba per kelias dienas buvo statomi tiltai per Dunojų ar Reiną , keliasdešimt tūkstančių kariškių romėnų legionams perkelti su visa amunicija ,apie 100000 km kelių tinklas su tiltais ir kita infrastruktūra Romos imperijos teritorijoje ir tt . Visa tai galite pamatyti Romos šiaurinės sienos maršrute Vokietijoje. Lygiagrečiai Keltai , Gotai ir kitos tautos su jų archeologiniais radiniais .
        Jūs kalbate apie kažkokius ginklus IV amžiaus . Kas per ginklai ? Kur rasti ? Kur eksponuojami ? Kur aprašyti ? Kam priklausė ? Iš kur žinote , kad būtent Lietuviui gyvenusiam IV amžiuje ? Koks jo socialinis statusas ? Dabartinės technologijos leidžia nustatyti kur išgauta geležies rūda , iš kurios pagaminti metalo gaminiai. Ar tokie tyrimai atlikti su jūsų minimais radiniais ? O gal jūs tikite , kad gerą kardą kelių metalo komponentų padaryti buvo galima iš pelkių rūdos ?
        Parinkinėti panašaus skambėjimo žodžius iš gimininga kalbų , turėjusių vieną bendrą daug investicijų ir proto nereikia. Atsiverti žodynėlį ir linksniuoji ir skiemenuoji ir panašumų ieškai . Ką daro čia keletas pašnekovų. Bet kalbos plito ir nyko dėl civilizacijų technologinių pasiekimų karyboje ir žemės ūkyje.
        O šiuolaikinėje archeologijoje , reikia ne tik kastuvo ir šepetėlio , kaip 19 amžiuje. Vistik 2020 metai , mokslas toli pažengęs , o Lietuvos archeologai neturi galimybių .
        Ateityje , jei neturite konkretaus argumento , tą ” viena boba sakė ” pasilikite sau prašau. Nes nerimtai atrodo.
        Lietuviai taip tauta susiformavo 19 am antroje 20 am pirmoje pusėje. Geležies amžiuje ir ankstyvos viduramžiuose lietuvių gentys gyveno dabartinės Aukštaitijos ir Vakarų Baltarusijoje. Taip , bendro yra , bet tai visiškai skirtingi dariniai Lietuvių tauta susiformavusi kaime ir paskutiniai Europos pagonys barbarai , kurių elitas ( kariai ) iškilo , susidarius palankioms istorinės aplinkybėms,
        sukūrė savo laiku didžiausią valstybę Europoje. O didžioji dalis elito nusėdo dabartinės Rusijos teritorijoje ir esmės prisidėjo prie Rusijos valstybės sukūrimo. Sofija , vienintelė Vytauto Didžiojo dukrą netekėjusi į Rusiją , davė palikuonis Rusijos carus, kurie vėliau LDK ištrynė iš pasaulio žemėlapio.
        Man keista , kaip būnant Graikijos salose , vietiniai gerdami rakę ar vyną , kildina save iš Senovės Graikų. Arba tie arabai Egipte įsivaizduoja pasaulio bambomis. Nors tie ir tie neturi nieko bendro su praeitimi.

        P.s su Sula Alus tai geras. Prajuokino Bartas

        • Kęstutis:

         Tai vis tik nuorodos neskaitėt, hidronimai seniausi kalbos paminklai…Gerai, kad paminėti Keltai, Gotai, Piktai (kuriuos dabartiniai anglai apibūdina kaip labai piktus ir agresyvius), Rugijai (baltai) kurių net vokiečiai nedrįso pasisavinti, pavadini slavais, nors tais laikais net slavų nebuvo. O tą galingą Romas imperija kas nukariavo? Visi Gotai…Skaitykite Jūratę Statkutę de Rosales. Dabar tie jums “palankūs” laikai, kai teko 200 metų atsilaikyti prieš tuometine EU, o kryžiaus žygiai būdavo jungtiniai, vienam ordinui buvo “be šansų” užpulti LDK, nesugriovė valstybės. Kažkaip nesueina galai? Dabar priekaištai, kad žodžiai pritempinėjami iš žodinėlio, tai dar vienas būdas pasmenkinti, menkinkitės į sveikatą. Pasiskaitymui Oksfordo ir Kembridžo mokslininkų mėginimai rekonstruoti senąją indoeuropiečių prokalbę – ht tp://www.technologijos.lt/n/zmoniu_pasaulis/S-56056/straipsnis/Mokslininkai-atkure-visu-Europos-kalbu-motina–nustebsite-kaip-lietuviskai-ji-skamba-Video
         ht tp://www.technologijos.lt/n/mokslas/geografija/S-69815/straipsnis/Lietuviu-kalba-pateko-i-isskirtini-TOP-7-sarasa-tik-nedaugelis-pasaulio-kalbu-gali-jai-prilygti. Lietuvių kalba daugiausiai garsų turinti kalba – ht tp://www.technologijos.lt/n/mokslas/geografija/S-74824/straipsnis/Dar-vienas-tyrimas-parode-kokia-ypatinga-lietuviu-kalba-uzeme-pacia-pirma-vieta
         Čia apsisprendimui – ar verta vaikus mokyti lietuvių kalbos.

         • Kitas praeivis:

          Mielas drauge Kęstuti ,

          Technologijos.lt , tai internetinės projektas , kurio tikslas lankomumas ir reklama. Tai tikrai nėra žinių šaltinis man , kuriame studentai rašo tekstus ar verčia už kelis eurus. Prašau , nestatykite savęs į kv… vietą ir nesigirkite viešai tokiais žinių šaltiniais.
          Va , ir išlenda lietuvių kalbos trūkumas. Neina rasti istorijos žinių Lietuvių kalbą, apart bulvarinių rašliavų.
          Jeigu jums atrodo menkinimas , tai čia jūsų nuomonė. Suprantu , kad jums sunku priimti mano nuomonę , bet mano logika yra skirtinga nei jūsų ir dalies Alkį lankytojų. Ir čia nėra blogio , nes diskusijos nebūtų.

          Vokiečių ordinas – tai geriausiais laikais maksimum 500 narių.
          Taip , atvažiuodavo svečių iš visos Europos pakapoti mano protėvių galvų ir gauti inguldenciją . Visai smagi pramoga . Na ir arčiau kokiam čekui ar vokiečių , nei į kokią Ispaniją ar Palestiną trenktis.
          Kažkas galą gaudavo Lietuvos miškuose ir pelkėse. Bet čia profesionalaus kario likimas.
          Aš nesuprantu kokia čia tą garbė ir nauda iš tų hidronimų ? Na judėjo kažkokios tautos, liko jie . Bet atėjo kitos tautos , su pranašesnėmis technologijomis . Ir kas ?

          Ne , Lt kalbos nemokinsiu. Namuose kalbame tik Lietuviškai. Buitinio lygio užteks .
          Vienam be vokiečių , anglų , rusų dar lotynų dasidėjo. Daugiau perspektyvų Ispanų ar Kinų.
          Čia mano logiką.

          • Kęstutis:

           Keista logika, švelniai tariant – iš kitų reikalauti pačių svariausių įrodymų, pačiam pateikinėjant tik savo pasamprotavimus. Man asmeniškai tai visiškai tinka, dar įdomiau pasekti kokiu algoritmu žmogus mąsto… Tai ar patikrinot tuos Oksfordo ir Kembridžo universitetų mėginimus atkurti senąją prokalbę? Googlas labai greitai parodys ar tai tikra ar ne. Tai juk ne iš lempos parašytą. Toks užsispyrimas viską neigti, visus menkinti, tas visažiniškumas kvepią … Pasitikrinkite pats sau ar dar liko Lietuvoje bent vienas žmogus ar reiškinys kuris dar turi šiokią tokią vertę jūsų akyse…

         • Tvankstas:

          “Vienam be vokiečių , anglų , rusų dar lotynų dasidėjo. Daugiau perspektyvų Ispanų ar Kinų.
          Čia mano logiką.”
          Kiek klaidų, ką jau ten vaikus mokyti lietuvių kalbos gramatikos …
          Po obelim kriaušių nebūna.

        • Alaus gamyba, jį verdant, yra vėlesnių laikų technologija. Dabartinė lietuvių praktika rodo, kad neblogesnį alų galima pasigaminti iš sulos pridedant į jį apynių, atitinkamų kitų natūralių priedų. Taigi didelių metalinių puodų buvimas/ nebuvimas negali būti laikomas ką nors svaraus rodančiu alaus atsiradimo istorijoje.

         Tie romėnų Šiaurinės sienos įtvirtinimai visų pirma byloja ne ką kita, o tai, kad romėnai atvirame mūšyje nebuvo pajėgūs kautis su Šiaurės kaimynais, tarp kurių buvo lietuvių (nuo Tacito laikų germanais vardijamų aisčiais) gentys. Lietuvių plačiąja prasme dalyvavimą kovose su romėnais byloja 2-4 m.e.amžių archeologiniai duomenys. Tuo laikotarpiu Lietuvos teritorijoje ėmė rastis raitelių kapai, kurių įkapės rodo dalyvavimą kovose su romėnais (Jovaišos ir kitų Lietuvos archeologų duomenys). Apskritai Lietuvoje, sprendžiant pagal mūsų eros pradžios šimtmečių archeologojos duomenis, tas laikotarpis laikomas lietuvių metalo apdirbimo aukso amžiumi…
         Taigi gal būtų ne prošal daugiau paekskursuoti ir Lietuvoje, kad turisto lygio išmanymo prisirinkus.

         Beje, LDK teisine prasme nebuvo atskira lygaus suverenumo kitoms – valstybė. Lietuvos teritorijos suverenu po Krėvos unijos tapo Lenkijos karalystė – LDK teisiškai buvo tik šio suvereno (karalystės) valdoma kunigaikštystė – provincija…

         • Kitas praeivis:

          Prašau dar kartą pateikite tuos giinklų radinius , kur rasti ir aprašyti. Kokie karo istorijos – archeologai specialistai tai darė. Kokia geležies rūdos kilmė ?
          Pagrindiniuose visuose Lietuvos muziejuose , kas liečia diskutuojamus laikus , esu aplankęs.
          Nesu susidūręs tik su radiniais saugomais saugyklose. Tikrai turiu ką palyginti.
          Kokie įrodymai, kad Lietuvos kilmės raiteliai , rasti kapuose , būtent dalyvavo kovose su Romos imperiją? Monetos ir papuošalai iš Romos ? Jūs rimtai skaitote , kad tai įrodymas ?
          Taip , sutinku ” brogą ” be virimo galima padaryti iš bet kokio saldaus skysčio. Bet tai ne alus.
          Nežinau kodėl jūs galvojate blogai apie Romos imperijos pajėgumus , bet šiuo metu gyvenate pagal jų sudėliota sistemą ir rašote čia ne temomis ar hieroglifais , o lotyniška abėcėle.

          • Detalesnius archeologinius duomenis, susijusius su metalų apdirbimu ir raitelių kapų įkapėmis, galėtumėte rasti, kaip jau minėjau, Jovaišos, kitų Lietuvos archeologų tyrimų publikacijose.
           “Brogos” – tai jau naujesnių laikų išradimai, tai rodytų ir nelietuviškas žodis.
           Romos imperija buvo tokia – kokia tada galėjo būti. Beje, tą Romos laikų lietuvių atviro mūšio pranašumą Lietuva dar buvo išlaikiusi ir kovų su kryžiuočiais metais.

          • Tvankstas:

           ‘Broga’ iš v. ‘paraugti’, neturi slavų kalbos ‘bragiti’, štai ir atsiskleidžia brogos kilmės paslaptis.

          • Tai gal žodis ‘broga’ būtų labiau giminiuotinas su liet. v. rūgti, d. raugas. Turime ir Dievą Ragutį. Ta giminystė įžvelgtina ir ‘pyragas’ pavadinime.
           Taigi su ta ‘brogos’ pavadinimo kilme ne taip jau paprasta yra…

          • Tvankstas:

           Kodėl žodyje ‘broga’ vagiate garsą B savo įrodymui ? Cirko triuku įrodinėjate ? Apie ‘pyragas’ žodžio kilmę labai išsamų aprašymą davė Č. Gedgaudas 1972 m. Suraskite laiko, pasiskaitykite, vietoj rašinėjimo savo išmintį iš patirties ‘nuo sofos’. Dabar susidaro įspūdis, kad pasaulyje viskas prasidėjo nuo Jūsų ‘mano nuomone’ kaip visa nulemiančiu argumentu.

          • Kadangi rašiau kaip pačiam, tai pamaniau, kad bus aišku, jog ‘b’ žodyje broga, kaip ir žodyje pyragas – ‘py’ ar išrūgos – ‘iš’, prarūgti – ‘pra’ ir t.t., laikau priešdėliu tik aptrupėjusiu. Gal tik pridursiu dar, kad v. paragauti šaknis rag- giminiuočiau su regėti, rega šaknimi reg-.
           Kas dėl “mielaširdystės“ – pasiuntimo pasiskaityti” Č.Gedgaudą, tai ačiū – apseisiu…

          • Tvankstas:

           Jei būtumėte skaitęs Č. Gedgaudo knygą, tai nerašinėtumete čia ‘nuo savęs’. Č. Gedgaudas laikėsi matematiniu tikslumu nustatytų kalbotyros taisyklių žodžių atsiradimui, griežtai laikėsi, nes buvo patentavęs kompiuterių srities išradimus, buvo poliglotas. Na, nebent norite pasvaigti ‘nuo sofos’, tai tikrai neskaitykite, nes perskaitęs prarasite galimybę fantazuoti, kai ‘broga’ veiksmažodis nutrupa į ‘raugti’.

          • Veikiausiai, kad čia gavosi taip, jog tą ‘veiksmažodę brogą’ istorijos pradžioje pačiam ‘beragaujant’, ji ėmė ir gardi bei daiktavardė tapo… Tokia ir šias dienas atkeliavusi yra.

          • Tvankstas:

           ‘Brogą’ beragaujant ? Iš vis ar pačiam kada teko matyti brogos statinę prieš varant samanę ?
           Smarvė nepakeliama, išvarytą šeria kiaulėms ar karvėms.
           Kolūkiuose būdavo gausiai atvežama broga iš spirito daryklų – smarvė pusei kilometro.
           Tokias kvailystes apie brogos beragavimą tik ‘nuo sofos’ pažinęs pasaulį gali rašyti arba visiškas kandis.

          • Na jau visiškai -: ‘ratai batai’…

          • Tvankstas:

           Beveik tris metus tenka skaityti Saulės Vilna nosies krapštymus ‘ant sofos’, jokios proto pažangos.

          • Na nesigraužtum, ką dabar darysi. Sako – ir grudri višta uodegą sušlampa…

        • Kęstutis:

         Geras priminimas apie tai, kad pilis statosi tie kuriems reikią gintis, taip ir ordinas buvo priverstas statytis pilis. Čingis Chanas pilių nestatė, jis jas griovė ir buvo didžiausios žmonijos istorijoje valstybės valdovas. Ir dar mano supratimu protolietuvių aukso amžius buvo Trakijos karalystė, dar iki jos Troja, kurios ilgus amžius nesugebėjo nukariauti nei graikai, nei Sparta, nei Roma, nei pats Aleksandras Makedonietis. Jei jau kam kyla abejonių dėl šių teiginių, tegu pasižiūri senovės žemėlapius, kurioje vietoje išlikdavo šių valstybių šiaurinės sienos.

         • Kitas praeivis:

          Atsiverskite mokyklinį žemėlapį Antikos laikų ir pasižiūrėkite kokios buvo Romos Imperijos ribos , Aleksandro Makedonijos užkariavimai ir tt.

          Dabartinės mažosios Azijos gyventojai visi tamsių rudų akių ir tamsių plaukų.Paaiškinte kodėl kas antras lietuvis mėlynakis. O Lietuvaitės simbolis – mėlynakė geltonkasė?

          • Kęstutis:

           Atsiverskite mokyklinį žemėlapį ir pasitikrinkite kurioje vietoje buvo Aleksandro Makedoniečio imperijos šiaurinė siena, o tai buvo Trakijos pietinė siena, o kur rytinė siena? Net Indijoje. Tai va Persiją, Indiją sugebėjo nukariauti, bet Trakijos ne, o kodėl nei vienas istorijos vadovėlis nieko apie tai nerašo, kad tuo metu buvo lygiavertė kaimyninė karalystė??? Klausimų nekyla??? Graikai ir jų kaimynai patamsėjo po osmanų užkariavimų. Net ir tie patys kartvelai (gruzinai) iki to buvo šviesiaplaukiai…

          • Tvankstas:

           Mažojoje Azijoje šiandien apie 10-15 nuošimčių yra mėlynakiai ar žaliaakiai. Yra ir turkių sesių geltonkasių. Lietuvių mėlynakių bus apie 80-85 nuošimčius.

         • Tvankstas:

          Jei ne didžiulis lietuviakalbių užnugaris Aleksandrui Makedoniečiui, nuo Trakijos iki Baltijos jūros, tarnavusių jam, jo kariuomenės vadai lietuviškais vardais, tai AM su Graikijos paiderastais po savo vėliava tikrai nebūtų pajėgęs kautis, pirmas mūšis gal būtų laimėtas, bet tai būtų Puro pergalė. Trakija buvo kliūtis ir Romai, ir Konstantinopoliui, tam 680 m. buvo pasikviesti volgariai (bulgarai) su vadu Bogoris nuo dab. Kazanės – Samaros, kaip skydas nuo suromėnintų buv. dakų (tada jau moldavų, tarpmiškio dakų ir valachų)/ auštragudų.

     • Tvankstas:

      1. ‘Alus’ turi v. ‘alėti’ / tekėti.
      2. ‘Bier’ turi v. vok. ‘brauen’ iš ‘paraugti’, germanų tarmėse matome ‘pie-‘ ar ‘py-‘ buvus, tai ‘pieraugti’ ar pyraugti’ išvirto į gaminį ‘Bier’.
      3. ‘Pivo’, v. pirminis ‘VaVa-ti’, lietuvių tarmėse slavų kalboms ‘pi-ti’ reiškiantis ‘gerti’, išlikęs pilnas šiandien ispanams ‘beber’ – gerti.
      Dab. slavų kalbose sakoma ‘vari-ti pivo’ – virti alų.
      Labai dėkingas Kęstučiui ir Saulės Vilnai, paminėjusiems daug alaus reikšmę nusakančių žodžių eilėje kalbų.

 38. Kitas praeivi! Kalbėdamas apie LIETUVIŲ KALBĄ surimtieki! LIETUVIŲ protėviai, GALVOS KAUKOLĖS TREPONACIJĄ, DARĖ JAU prieš mūsų ERĄ!!! SKAITYKI ŠALTINIUS ir PAŽINSI!!!

 39. Kitas praeivis:

  To Kęstutis
  Ačiū už komentarą.
  Na blondinės turkės , kaukazietės ar graikės dar neteko matyti . Na gal , visko neįmanoma pamatyti per trumpą gyvenimą , kuris kiekvieną minutę gali nutrūkti.. . Turiu minčių pasibastyti po Kaukazą , kur nesu buvęs , gal pamatysiu šviesius plaukus.
  Klausimai gerbiamam Kęstučiui.
  O kaip dėl žydrų akių?
  Koks ryšys tarp Mažosios Azijos ir Lietuvos ?

 40. Tvankstas:

  Man teko sutikti žydraakį kviečių spalvos plaukais persą iš Teherano, kitas persas žydrų akių tamsokais plaukais, man teko sutikti keletą turkų žydromis akimis (visi iš Juodosios jūros pakrantės), vienas netgi pilkšvas šviesiaplaukis (pavardė Boztürk – pilkasis turkas), būdamas Miklagarde / Istanbul stabtelėjau prie universiteto vartų – kas aštuntas dešimtas studentas, -ė buvo žydrų ar žalių akių, man teko sutikti žydraakių graikų, italų, ispanų, portugalų, o vienas šviesiaplaukis žydraakis portugalas ypač nustebino, išsikalbėjome – iš Mirandes apylinkių, jie kalba netgi kalba, kurią sunkiai supranta portugalai, labai daug šviesiaplaukių ir ypač žydraakių jo gimtinės apylinkėse.
  Po Tvano prieš 9,5 tūkst. metų (7 kometos galvutės atsimušė į Žemę) per tris atomines žiemas Kaukazo kalnyne žmonės mutavo į šviesiaodžius šviesiaplaukius žydraakius (H.Eiberg, 2008 m.). Iš ten atėjo ir mūsų protėviai į Lietuvą.

 41. Kitas praeivis:

  Taip taip , septynios kometos galvutės ir tvanas 7500m iki Kristaus. Juk ir Nojus apie Ararato kalną plaukiojo. Vis galvodavau , kokio velnio mane Kazachstane čečėnu vadindavo ir panašumų rasdavo.
  Na taip , Kaukazas .

  Palieku šią garbingų Lietuvos išminčių grupę . Ko man reikėjo, aš gavau. Visiems ačiū už nuomonės ir diskusijas. Saugokite save ir aplinkinius , gero karantino visiems.

 42. A U T O R I U I - S O S !:

  Anonsai tarp LRT TV laidų. Tarp jų laidos „Įdomios pamokos” (ar pan.) vaikams karantino metui. Visokių autorių ir veikėjų prikvietė, tarp jų ir religinių, o baltų Tikėjimo istorijos nė kvapo? Net ir atostogų metu nevalia apie ją sužinoti? Iškastruotos istorijos moko? Tai kuo nuo sovietinių istorijos pamokų skiriasi?
  Taigi, ar mūsų etnologai gali būti pakviesti į NACIONALINĖS TV „Įdomias pamokas” bent jau kaip popamokinė veikla vaikams
  Gerbiamieji AUTORIAU, ALKAI, ir kiti – imkite taraną ir laužkite vartus! Kad bent per karantiną vaikai gautų nuo jų slepiamų (ar gal net draudžiamų?) žinių!
  Pradžiai, kol paruoštumėte kažką, galėtų ten įsidėti nuorodas į „Alko” turinį vaikams bei tautodaile besidomintiems?

 43. Tvankstas:

  Kitas praeivis — “Nežinau kodėl jūs galvojate blogai apie Romos imperijos pajėgumus , bet šiuo metu gyvenate pagal jų sudėliota sistemą ir rašote čia ne temomis ar hieroglifais , o lotyniška abėcėle.”
  Jei ne krikščionybė, tai lietuviai galėtų šiandien rašyti RUNOMIS.
  Upeningių raidynas raidėms turi gražius lietuviškus vardus, pirmoji raidė A vadinama ‘alef’, aiškina lietuviams – jaučio GALVA. Visos be išimties turi tik lietuviškus vardus.
  Graikų raidynas A vadina ‘alfa’, taip pat aiškina : jaučio GALVA. Suprastinti vardai iš upeningių raidžių vardų.
  Liaudynai A vadina jau tik ‘a’.
  Liaudynų raidyno persidarymas iš graikų yra labai įdomus – tauraraseiniai (etruskai, save vadino rasenna) buvo Taurėjos karalių šeimos pabėgėliai iš Taurėjos po žlugimo 1196 m. pr. Kristų, sukūrė savo aukštą kultūrą, kuri susiliejo su prasčiokų romėnų ir išlaikė aukštą vyraujantį lygį romėnų kultūroje, tauraraseinis Maikėnas (Maecenas, nuo 5 amž. pab. tariamas Mecėnas) buvo šios kultūros vadovas – valdovas.
  Taruraraseiniai padarė C raidę (tariamą K) iš graikų G, pavertę 45 laipsnių kampu. Kodėl ? Todėl, kad tų žodžių Taurėjos laikų garsas G virto į K Italijoje.
  476 m. auštragudai užėmė Romą, dėl jų dzūkavimo C pradėta tarti C (tik prieš a, u,o dar tariama K, o prieš ae (ai), oe (oe) tariama C ir balsis Ė).
  Lietuviškų vardų raidės liaudynų raidyne – tai gal liaudynai istorijos eigoje pasisavino lietuvišką raidyną, kai lietuviakalbiai gyveno prieš Taurėjos karą nuo Gibraltaro iki Uralo ?
  Runos visos be išimties turi tik lietuviškus vardus.

  • Kęstutis:

   Tikiuosi, kad vis tik pavyko pasėti abejonės sėklą kito praeivio išankstinio “žinojimo” dirvoje. Abejojimas – naujų atradimų pagrindas…

   • Tvankstas:

    Įdomūs reiškiniai vyksta tarp ‘teisingų mokslininkų’, kurie atmeta Č. Gedgaudo atradimus kaip niekinius, tevertus pasityčiojimo.
    A. Bumblauskas su savo tūkstantmečio istorija sukelia ir juoką, ir pasigailėjimą jo protu.
    Net du kartus deda prūsų vėliavą, pirmą kartą be užrašo, antrą kartą su užrašu ir savo ‘istoriniu naratyvu’ abiem atvejais. Užmynė ant smegenų rievės pasąmonėje Č.Gedgaudas neįtikėtinai …
    A. Patackas, kurio patriotiškumas pavyzdinis, neigdamas Č. Gedgaudo darbus, staiga ‘nusifyrina’ ‘Blago blogis dėsnis’ ir skelbia 2011 m. straipsnį Alke, pokalbyje ir prof. A. Butkus dalyvauja …
    Prof. A. Butkus ir dr. S. Lanza graužia J. Statkutę-Rosales, išsikeldami save lotynų kalbos specialistais, ir savo įrodymams suklastoti neskiria rytų nuo vakarų kaip profai – vertėjai. Mokslinykų smaukymasis vardan melo išlaikymo.
    T.Baranauskas tiek prispjaudęs į Č. Gedgaudo darbų šulinį, tik laiko klausimas, kada ims gerti savo įdirbį … Galėtų bent tikrą LDK žemėlapį iš Mediči rinkinio pasikabinti – LDK su Moldova ir Valachija.
    Labai patiko Nac. ekspedicijoje A. Bumblauskas, dar ir Barbara Stankevič, prie Dniepro žemupio, supratęs, -usi giliai Vytauto Didžiojo kultą Ukrainoje ir paliktus darbus, kurių nepavyks ir trims kartoms VU istorikų užtrinti ir užteplioti savo smarve.
    Kiek juoko sukeldavo prof. Gudavičiui su Bumblausku : ‘lietuviai girdė žirgus Juodojoje jūroje’, lietuvių pasakos, gyrimasis, mitas, ehehe-ohoho-ahaha, ne mokslinčiai, gėrė žemaitukai Juodojoje jūroje, tai Muahahahahaha iš judviejų profesūros.
    Juoksis tas, kas juoksis paskutinis.
    Muahahahahaha.

    • Žemyna:

     Taip, jiedu – Gudavičius su savo mokiniu – sukėlė tada sumaištį galvoje. Mano iš tarpukario atėjusių mokytojų žodžiais negalėjau netikėti. Tada nešovė į galvą mintis, jog tokioje ilgoje kelionėje žirgai buvo tiek svarbių medžiagų praradę, kad sūrus jūros vanduo (tada dar „nepagerintas” techniniais „papildais”) jiems buvo tikras išsigelbėjimas, grąžinęs prarastas medžiagas. ..

    • Tvankstas:

     Turėjau asmeninę patirtį – per varžybas ar treniruotes tekdavo nubėgti 10-20 km, tai 1 l mineralinio ‘Vytautas’ (tada 2 stikliniai buteliai) padėdavo geriausiai jėgas atstatyti.
     Matydavau prie fermų arklius druską laižant, graužiant po sunkių darbų.
     Man buvo suprantama, kad arkliai gėrė Juodojoje jūroje.
     Staiga per TV ( ‘Būtovės slėpiniai’ ) Gudavičiaus ir Bumblausko šaipymasis vaipymasis : lietuvių pasaka, lietuvių mitas – man užvirė kraujas, negaliu juk savo patirtimi įrodyti, labai dėkingas sumanytojams nujoti žemaitukais ir patvirtinti gyvenimišką tiesą – arkliai gėrė jūros vandenį, ir atsigėrė, ir išprakaituotas druskas atstatė kartu.
     Profesoriai, suknisti lietuviško nekentėjai …
     Gyvenimas sustato viską į savo vietas.

    • Moldova nuo 1387 metų Lenkijos vasalas….

     • Tvankstas:

      Moldova buvo Lietuvos vasalas, tai aiškiai pasako nesuklastotas Mediči žemėlapis, labai aiškiai nubrėžtos Lenkijos valstybėlės ribos, siena su Lietuva.
      Jums, Evaldai, reikia sunaikinti Mediči žemėlapį, kad pagrįsti savo teiginį.

      • 1387 metais Moldovos valdovas Petras Lvove davė ištikimybės priesaiką Jogailai ir Jadvygai. Tai kas ką ponuli klastoja?

      • Tvankstas:

       Žiūrėkime į tų laikų tikrovę.
       Lietuva turėjo 15 amž. Vareistenio (Dnipro) žemupyje daugybę galingų tvirtovių, turėjo ir dab. Kamenec Podolske galingą tvirtovę, dengusią šiaurinę Moldovos dalį Bukoviną.
       Lenkija praktiškai neturėjo kaip prieiti per Lietuvos tvirtoves prie Moldovos, be to, tik Lietuva galėjo apsaugoti nuo plėšikų klajoklių iš rytų.
       Buvo ir tikėjimo klausimas, kai Moldovos valdovas matė puikų Lietuvos tvarkymąsi su stačiatikybe Kiaunugardo Rasoje, nedarant jokių apribojimų Miklagardo (Konstantinopolio) papročiams. Taip pat matė tiek katalikiškos Lenkijos prievartinį katalikinimą Gaulytėje (Galicijoje), tiek Madjarijos madjarinimą katalikybe, išstumiant iš lygumos į kalnus dakus, juos vejant į Moldovą ir Valachiją.
       Lenkija buvo žiauri stačiatikybei.
       Mediči, būdami vieni didžiausių tų laikų bankininkai, prekybininkai, turėjo žinoti labai tiksliai sienas, tuo pačiu ir Lietuvos – Lenkijos (matomi visi vingiai vingeliai), kad jų įtakos pirkliai nepatirtų nuostolių dėl muitų, mokesčių. Jiems suklastoti žemėlapiai buvo žiauriai nenaudingi.
       Dabar laikas prisiminti kunigaikštį Jurgį Giedraitį : ‘ labiausiai suklastota istorija Europoje yra Lenkijos istorija. Tai pavogta Lietuvos istorija.’
       Mediči žemėlapis atskleidžia Lietuvos istorijos vagystę, kurią laimina ‘istorikai’ bumblauskai ir petrauskai.

       • Ėjau pro šalį:

        Gal malonėtumėte tikslią to žemėlapio nuorodą?

       • Tvankstas:

        h tt p:
        //100lietuvoszemelapiu.lt/2018/12/30/zemelapis-livonia-et-littvania/
        Sūnus, lankydamas Florencijos muziejus ir galerijas, aptiko, pasiklausinėjo vietoje, kiek galėjo, pasidarė kelias nuotraukas, paskui radau internete, lietuviškoje žemėlapių svetainėje pagal Google paiešką ‘littvania’.

       • Žmogeli, kai Moldovos valdovas pamatė jog Jadvyga po savo motinos mirties Vengrijoje ( Moldova tuo metu buvo Vengrijos vasalas) užėmė Haličą ir po to kai Valakijos valdovas Mirza Senasis pareiškė pretenzijas į Moldovą jis neatlaikė spaudimo ir perėjo į Lenkijos pusę. 1396 metais Vengrijos karalius Zigmantas atsisakė savo pretenzijų į Moldovą ir Haličą ir pripažino jas Lenkijai. Tai kieno istorija yra suklastota? Kartais ne Lietuvos?

 44. “TROJOS KARAS”?! Kas tai buvo? BĖJA! TAI NIEKO BENDRO SU KARŲ NEBUVO ?! TIKRĄJĄ TIESĄ GALIMA SUŽINOTI TIKRI PASITELKUS LIETUVIŲ KALBĄ! Tam būtina įminti mūsų protėvio KRIVIŲ KRIVAIČIAUS VANDENORIAUS EPUS “ILIADĄ” ir “ODISĖJĄ”!
  Epas “ILIADA” mus informuoja, kad 5-me t. pr. m.e. ATLANTO – TERO – SANTARINĮ ugnikalnis, Viduržemio jūroje, buvo sprogęs net trys kartus! Sprogūs KETVIRTĄJĮ KARTĄ, ATLANTO – SANTARINĮ, UGNIKALNIO VIETOJE LIKO TIKTAI PENKIOS SANRARINĮ SALELĖS!
  Epas “ODISĖJA” mus informuoja – KOKIO GALINGUMO tai buvo SPROGIMAS!
  Epas “ODISĖJA” (Odisėjas gi simbolizuoja Žemės drebėjimą!)
  Tiktai vakar man “pranešė”, kad vadinamieji PASAULIO stebuklai MAŽOJOJE AZIJOJE, buvo sunaikinti BŪTENT ŠIO, vis dar “vadinamojo”, “TROJOS KARO”- ATLANTIDOS” – METU!!!
  ŠLOVĖ SENIAUSIAI ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBAI!!!

 45. VYTAUTAS! JUODOJI JŪRA! LIETUVA? Tačiau pradėkime nuo – “SIMONAS DAUKANTAS” – LATVIŲ “KRIKŠTAS”!? (Psl. 54). 1195 m. Vokiečių riteris “Bertoldas (žuvo 1198.m.) pargrįžęs su pulkais į Ukeskolį, krikštijo tenai, norinčius švęstu vandenių, o nenorinčius- su kalavijų galvas rentė”!
  Ar ne taip pat, nuo Juodosios jūros, atsigabenęs totorius, Vytautas “krikštijo” LIETUVIŲS?!
  .

 46. Rimgaudas:

  Ir gerb. D. Razauską išklausiau, ir pasisakymus, kurie aptarinėja bazinę mūsų kalbos reikšmę kitų kalbų (kartu ir tautų) susidarymui. Kaip išlikti mūsų kalbai – štai klausimas toksai buvo nagrinėjamas. Labai patiko D. Razausko mintis, kurioje mūsų kalbą jis prilygino raketos skrydžiui: pirma atsiskiria nuo jos pirma variklių pakopa, paskui antra, trečia,.. bet galvutė išlieka. Tokį procesą augančiu medžiu su iš kamieno besiskiriančiom šakom yra pavaizdavę mūsų kalba kalbėję žmones šiaurinėje Afrikoje (prasi-guglinti ir atsispausdinti II. XVIII. ISTORIJA PAREINANT Į LIETUVĄ). Ten, beje, parodyta ir medžio viršūnės nuspėjama ateitis, kuri glūdi valstybės ir kalbos vienovės išsaugojime. Kitaip sakant, jeigu išsaugosime valstybę, tai išsaugosime ir kalbą. Arba atvirkščiai – jeigu išsaugosime kalbą, tai išsaugosime ir valstybę. Kadangi dešimtis tūkstančių metų mums tai pavyko, tai pavyks ir dabar. Dainius Razauskas pasakė teisingai – būkime lietuviais ir to pakaks. Lietuvių kalba yra bendrinė, esanti raketos smaigalyje, todėl reikia ugdyti tarmes, kad būtų medžiaga atsiskirti nuo raketos atidirbusiems varikliams. Tai – energinis dalykas. Turėsime, tad, energijos tarmėms ugdyti, ar žlugdysime jas bendrinės kalbos valstybės mechanizme globalizavimu? Rašysime griežtai pradinių klasių moksleiviams “dvejetus” už tai, kad gramatikoje įvelia tarmiškų klaidų, ar ne? Mąstyti reikia. Mesime iš darbo žurnalistus už tarmines “klaidas” jų pokalbiuose, ar ne? Mąstyti reikia ir su saiku viską daryti – štai, kur esmė. Žargonui, žinoma, čia vietos neturi būti. Dėkoju.

 47. Kraunam lagaminus!:

  Tik ką radau mums saugų lizdelį:
  „Atrasta „Žemės sesuo“ ir ji yra gyvybinėje žvaigždės zonoje”
  – lrytas.lt/it/visata/2020/04/18/news/atrasta-zemes-sesuo-ir-ji-yra-gyvybineje-zvaigzdes-zonoje-14515856/

  Įsivaizduojate – ji visa bus tik mūsų!

 48. Kas? finansavo vadinamojo istoriko Bumblausko kelionę po LIETUVĄ? Koks buvo šių išvykų tikslas? Kad jos neturėjo nieko bendro su LIETUVOS PRAEITIMI (istoriją), liudija kad ir tas faktas, kad, ilgą laiką “maldamiesi” po LENKIJĄ, jie taip ir nerado laiko aplankyti (Nuo 5 -jo iki 11 – jo tūkstantmečio) buvusios LIETUVOS GARDARIKĖS (GARDŲ RIKIJOS) sostinės GARDINO!?

  • Žemyna:

   Vakar per LRT buvo kažkokia laida (mačiau tik akimirką), kur pons B. teisė Smetoną, kad paliko Lietuvą Kremliaus valiai.
   Ar ne įžūlu kuo nors kaltinti tuos, kas tais klastingais, įv. grėsmių kupinais laikais savo ir artimųjų likimo, sveikatos ir gyvybės kaina kovojo ir gynėsi nuo mūsų amžinų kaimynių to meto kėslų, spąstų, grėsusių Tautinės valstybės išlikimui? „Išmintingai” nuo minkštasuolio į mikrofoną postringauti apie tai, kaip TADA TO METO KARTA turėjusi pasielgti?
   Patys pirmi puola teisti tą kartą (už „bailumą”!) karjeristai, „šiuolaikiškai mąstančių” prasisiekėlių „elitas”, kam nei karo, nei pokario ragauti neteko, nors patys taikos ir net Nepriklausomybės metais per tris dešimtmečius taip ir nedrįso pradėti skelbti tiesą apie LT kaimynes, katrie jų diktuojamą „Lietuvos istoriją” klusniai kartoja…

 49. Va, čia tai bent -:

  ar šitą matėt?
  – cws.delfi.lt/a/80×80/1456996.jpg?t=4257912723
  (padidinkite)

 50. Rimgaudas:

  mvasioniui: apie Č. Gedgaudo įrašą dėl užslėpto “lia” nežinojau. Tai, kad mūsų Kuršių Nerija ausiai rezonansinį “lia” dažnį (galas laisvas) skleidžia, esu parašęs, nes, sugalvojęs, tai nustačiau skaičiavimais – toli per vandenis ir oru šis infra-infragarsas per Baltijos jūrą ir Nemuną eina ir negirdimai visi juo esame persmelkti. Nuvykę kitur, pakliūname į kitų dažnių bangų apsiaustį, todėl su laiku imame jaustis blogai – priešingai tiems, kurie ten kitur yra gimę. Pabuvę, stengiamės grįžti atgal, pabūti prie jūros, o ypač kur nors Kuršių Nerijoje, Klaipėdoje, Palangoje, Ventėje ar Nemuno upės su intakais baseino aplinkoje, nes tai – mūsų bazinis kūno dažnis. Jis mus saugo, nes atvykėliai, užkrauti kitu, nerezonuojančiu ‘lia” garsui dažniu, pas mus jaučiasi negerai, dažniau serga ir, prie progos, stengiasi grįžti atgal. Patikrinau ir aprašiau Cheopso piramidės dažnį. Ji, pasirodo, irgi yra infra “lia”, tačiau šalia stovinčios dvi piramidės turi kitus, disonansinus Cheopsui, dažnius. Kartu norėčiau priminti, kad “lia” dažnį, išvertę jį į ultra – ultragarsą, gautume kraujo spalvą. Seniausiais laikais Cheopso piramidės paviršius (prie pagrindo atkasta) buvo padengtas raudona spalva dažytomis bazalto plokštėmis. Jos, laikui einant, išbluko, po to buvo nuplėštos ir iš jų pastatyti balti pastatai, įskaitant didingus rūmus Kaire. Iš kur atsiranda “lia” dažns? Tai – vėjas, staugdamas atitinkamomis briaunomis, lietaus šnaresys, perkūno trenksmas, mašinos, dainos, muzika, gyvulių maurojimas, vabzdžių zyzimas, paukščių čiulbėjimas, jeigu savo “dainavimo” diapazone jie užkliudo tęstinius “lia” garsus, bebūnant bet kurioje oktavoje. Pagal užgautą kamertono “lia” choristai pradeda savo dainavimo repeticijas bet kuriose pasaulio arenose..

  • Žemyna:

   Maždaug prieš 45 m. akivaizdžiai, praktiškai patyriau, jog kalba ir gamta yra tarpusavyje susiderinę. Kai susitikdavome, bendraudavome su kaukaziečiais mieste, niekas neatkreipė mano dėmesio į mūsų kalbų skambesio skirtumus. Aplink triukšmas – mašinos, muzika, garsiai kalbančių minios keliamas „turgus”…
   Tačiau kai sykį Druskininkų gamtos fone išgirdau jų būrelį tarpusavyje garsiai šnekant, net sukrėtė jų kalbos garsų „pjovimasis” su vietos fonu. Jie atrodė tartum netaktas mūsų šilkinės augmenijos bei gamtos garsų fone…
   Tada supratau, kaip gamtoje viskas tarpusavyje suderinta. Jog ar mes, ar kiti, atsidūrę svetimoje šalyje, NEDERAME prie tos vietos sustyguoto skambesio. Gerkliniai Kaukazo kalbų garsai pritaikyti galynėtis su kalnų upių keliamu triukšmu, su kalnais, į kuriuos garsas atsimuša, bei su kitais gamtos trukdžiais susikalbėti, vienam kitą girdėti. Kalnuose jų kalba darniai įsilieja į tos aplinkos natūralų garsų foną lygiai taip pat, kaip mūsų kalba į mūsų gamtos, o prancūzų k. – į jų natūralų gamtos foną.
   Štai todėl kiekviena tauta turi savo „lia”…

 51. Prancūzų prezidentas Makronas pasigyrę jog,- yra GALAS! Tačiau jis ir dabar dar nežino, kad GALAI buvo LIETUVIŲ PROTĖVIAI, kurie 7- 8 – me a.pr.m.e., dėl, RYTŲ EUROPOJE KLIMATO ATŠALIMO, masiškai patraukė į dabartinius vakarus ir , eidami link Saulės ( o tuo metu
  Saulė tekėjo Atlanto pusėje!), pradžioje pagimdė KELTUS ( nuo liet.- KELTUS!), o vėliau ir GALUS! ( nuo liet. – daėjo iki svieto GALO!!).
  Dar eidami toliau – protėviai pagimdė – ISPANUS ir ANGLUS ( nuo liet.- anglis).
  Beja, apie Lietuvių ir Ispanų GIMINYSTĖS ryšius skaitykite Jūratės Statkutės de Rosalės knygoje ” SENASIS AISČIŲ GIMINĖS METRAŠTIS”.

 52. Be abjonės lietuvų kalboje yra vandens – apskritai (jis lietuvių totemas), taigi ir lietaus skambesys, o jame yra “lia – lija” dažnio garsas. Vanduo ledo būsenoje skleidžia “čia, čiaž” garsą, jis išliko veiksmažodyje “čiuožti, pačiūžos, žiogas”, kiti giminingi žodžiai.
  Cheopso piramidės pavadinimo sandaroje galima įžvelgti “čia + upė (upėsa)” sandus, kurių pirmasis išreiškia, kaip jau minėta, ledo, o antrasis, kaip akivaizdu, – vandens (upės – tekančio vandens) skambesį. Tokiu atveju, sprendžiant iš pavadinimo ir piramidės formos, galima manyti, kad Cheopso piramidė buvo pastatyta pralietuvių konkrečiai vandens esančio ledo būsenoje garbei – buvusių ledynų garbei…

 53. Indams draugams padedant, studentas POŠKA priėjo prie tirštai žmonių apgulto MAHATMOS
  GANDŽIO ir trumpai su juo pasikalbėjo: “ŽINAU LIETUVĄ! JOJE GYVENA MUMS GIMININGI ARIJAI! JŲ KALBA SENESNĖ už SANSKRITĄ! LIETUVIAI IŠ LABAI SENŲ LAIKŲ TURI DAUG PASAKŲ, DAINŲ. PERDUOKIT LIETUVAI MANO DIDŽIAUSIUS LINKĖJIMUS!”

 54. “Galiausiai garsusis senovės Amerikos kultūros žinovas daktaras Andersenas iškėlė klausimą, kuris daug metų jaudino kai kuriuos archeologus. Provokuojantis klausimas skambėjo taip: “Ar daiktas, kuris toks panašus į lėktuvą, iš tikrųjų nėra lėktuvas?
  Daktaras Andersenas pats negalėjo į tai atsakyti ir mislingąjį žaisliuką davė ištirti mokslininkams aviakonstruktoriams. Technikai PERŲ – INDĖNŲ “žaisliuką” išbandė aerodinaminiame vamzdyje. Rezultatas buvo stulbinantis: AUKSINIS LĖKTUVĖLIS, tikriau sakant, sklandytuvas, skraidė puikiai! Jo pavyzdžiu pastatytas sklandytuvas būtų skridęs dar greičiau. Be to, tokį skraidomąjį aparatą valdyti būtų nesudėtinga. Taip pirmą kartą PERŲ kultūros istorijoje atsirado žodis “sklandytuvas”.”Miloslovas Stinglas”, “Žvaigždžių garbintojai” psl.71″.
  O kur Pietinėje Amerikoje, MAJŲ Palenkės valdovo antkapinė plokštė, kurioje į KOSMOSĄ PASIRENGĘS SKRISTI KOSMONAUTO GRAVIURA – IŠ TOLIMIAUSIOS PRAEITIES?!
  Juk visa tai liudija, kad prieš mus buvusi CIVILIZACIJA, kurios ATSTOVAIS buvo ir LIETUVIŲ PROTĖVIAI, jau statė ne tiktai PIRAMIDES bei PASAULIO STEBUKLUS, bet ir mokėjo gaminti ir valdyti KOSMINIUS APARATUS.
  Tačiau gaila, kad, kaip mūsų protėviai, taip ir mūsų laikų PASAULIO GALINGIEJI, nežinojo ir nežino, kad ŽEMĖJE viskas KARTOJASI! Toks pats likimas laukia ir MŪSŲ CIVILIZACIJĄ!!!

 55. NUO 2500-jų METŲ, iki tūkstantmečio pabaigos, ŠIAURINIAME ŽEMĖS PUSRUTULYJE BUS TIKTAI VIENAS METŲ LAIKAS – VASARA ir DIENA, PIETINIAME – TIKTAI NAKTIS ir ŽIEMA!

 56. TŪKSTANTMEČIO PABAIGOJE ĮVYKS ŽEMĖS AŠIGALIŲ KAITA – ŠIAURINIS ŽEMĖS PUSRUTULIS TAPS PIETINIU- PIETINIS – ŠIAURINIU!!!

  • O jei anksčiau ?:

   Mokslininkai nerimauja dėl karščių bangos Sibire ir ankstyvo Grenlandijos ledynų tirpsmo
   – 15min.lt/mokslasit/straipsnis/laboratorija/mokslininkai-nerimauja-del-karsciu-bangos-sibire-ir-ankstyvo-grenlandijos-ledynu-tirpsmo-650-1322426?copied

 57. DABAR LRT TV !!!:

  SAVUKYNAS, „Istorijos detektyvai” apie tai, kaip karas demoralizavo dorus lietuvius, kaip pavertė juos plėšikais (ir ž… )
  Būtinai išklausykite jei ne dabar, tai įrašo. Tik LRT su įrašais papr. stipriai vėluoja…

 58. NUO 2500- jų metų, ŠIAURINIAME ŽEMĖS PUSRUTULYJE BUS TIKTAI VIENAS METŲ LAIKAS – VASARA ir DIENA! PIETINIAME – NAKTIS IR ŽIEMA!!! NUO 2500-jų. iki 3500- jų metų ŽEMĖJE VYKS AŠIGALIŲ KAITA – ŠIAURINIS TAPS PIETINIU, PIETINIS – ŠIAURINIU!!! AMEN!
  Kas dėl karo – ir LIETUVIŲ “demoralizavimo”, tai gerbiamam Savukynui patarių susipažinti su GERBIAMŲ S. DAUKANTO ir Č. GEDGAUDO darbais ir išvadomis!!!! LRT yra tik LRT!

  • Žemyna:

   Mįslingi paminklai su instrukcijomis, kaip atstatyti pasaulį po apokalipsės
   – lrytas.lt/it/neitiketini-faktai/2020/05/24/news/mislingi-paminklai-su-instrukcijomis-kaip-atstatyti-pasauli-po-apokalipses-14961263/

 59. Gerbiama Žemyna, todėl Žemėje ir būna apokalipsės, kad jį atgimtų! Tačiau mūsų civilizacijai tai negresia, kadangi LIETUVIŲ KALBOS DĖKA JAU YRA ATRASTI ŽEMĖS AŠIES JUDĖJIMAI ir PASAULIS PRIVALĖTŲ ŽINOTI – kas? kada? ir kodėl? ĮVYKS?!?!

 60. KOKIU BŪDU ŽEMĖ ATGIMSTA? Kas Žemėje vyksta, ir kas įvyksta “apokalipsės” metu!
  Kas yra “vadinamoji” “apokalipsė”? Tai laikmetis, kai VANDENS LYGIS ŽEMĖJE PASIEKIA AUKŠČIAUSIĄ LYGĮ! KADA TAI BŪNA? Kai ANTARKTIDOS LEDYNAI ATSIGRĘŽIĄ Į SAULĘ!
  KAS PRANEŠ APOKALIPSĖS ARTĖJIMĄ? ir kada ji ĮVYKS?
  APOKALIPSĖ ĮVYKS TADA kai VANDENS LYGIS ŽEMĖJE SIEKS GIZOS SFINKSO SMAKRĄ!!! Tai įvyks po 12 000 metų!

 61. Centrinėje Amerikoje Jukatano PUSIASALYJE, PALENKĖS VALDOVO ANTKAPINĖJE PLOKŠTĖJE, mokslininkai aptiko ORNAMENTĄ, VAIZDUOJANTĮ į KOSMOSĄ PASIRENGUSI SKRISTI KOSMONAUTĄ!
  INKŲ KAPAVIETĖJE yra aptiktas LĖKTUVAS, kurio AERODINAMINĖS CHARAKTERISTIKOS viršijo net mūsų laikų geriausių lėktuvų aerodinamines savybes!
  Indijoje iki mūsų laikų yra išlikusi ČANDRAGUPTOS GELEŽINĖ KOLONA, kurios metalo savybių, negali pakartoti net mūsų laikų mokslininkai!!! Ir t.t, ir t.t.
  Ar visa tai neliudija, kad prieš mus ŽEMĖJE GYVAVO CIVILIZACIJA, kuri LENKĖ NET MŪSŲ LAIKŲ HOMO SAPIENS ESAMĄ CIVILIZACIJĄ!
  O TAI REIŠKIA, KAD ŽEMĖJE VYKSTANTYS GEOFIZINIAI PROCĖSAI , be žmonių valios, KARTOJASI PERIODIŠKAI!
  IR TAI VYKSTA 96 000 metų PERIODIŠKUMU!!!!!!!
  GARBĖ SENIAUSIAI ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBAI, KURIOS DĖKA VISA TAI YRA ATRASTA!!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: