„Aktualioji istorija“: Ką mums sako ir kaip prarandami vietovardžiai? (video) (15)

Filomena Kavoliutė ir Tomas Baranauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Filomena Kavoliutė ir Tomas Baranauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Šiemet Seimas yra paskelbęs (be kitų sukakčių ir istorinių minėjimų) ir Vietovardžių metus. Vietovardžiai taip pat, be kita ko, yra istorijos šaltinis. Ta proga mes kalbamės su geografe, Vilniaus universiteto Geomokslų instituto darbuotoja dr. Filomena Kavoliute. Ji nemažai tyrinėjo vietovardžius, naujausia jos knyga – „Žemė prašo nepamiršti vardų. Mūsų mirusių kaimų knyga“ – apie jau išnykusius, panaikintus vietovardžius (kaimovardžius).

Ką iš tikrųjų galima pasakyti apie vietovardį – ką jis sako? Štai K. Būga vietovardžius yra pavadinęs „žemės kalba“. Ką ta žemė mums kalba vietovardžiais?

Ji kalba apie viską – ir apie žemę, ir apie žmones, kurie toj žemėj gyveno. Iš tiesų tai yra lobynas. Kai nors truputį bandai pasižiūrėti, matai, iš ko sudaryta ta žemė. Vardai parodo kraštovaizdžio raidą – iš jų galima spręsti apie kultūrinio kraštovaizdžio raidą, geologines kraštovaizdžio savybes. Dalis vardų yra kilę nuo gyventojų – arba tiesiogiai pavardės, arba jų būdo savybės, arba istoriniai įvykiai. Tai – iš tiesų krašto istorija. Ir gamtovaizdis, ir kraštovaizdžio raida, ir žmonės.

Kategorijos: Aktualioji istorija, Alko radijas, Istorija, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: