S. Gentvilas pateikė įstatymo projektą, užtikrinantį didesnę partijų įvairovę Seime (10)

Simonas Gentvilas | twiter.com nuotr.

Simonas Gentvilas | twiter.com nuotr.

Rugpjūčio 1 d. Seimo narys Simonas Gentvilas įregistravo Seimo rinkimų įstatymo pakeitimus, kurių tikslas – sumažinti ribą, pagal kurią politinių partijų ir jungtinių kandidatų sąrašai galėtų gauti mandatus Seime.

„Šiuo metu mažesnių partijų, ypač jei jos negauna valstybės dotacijos, konkuravimo bei jų rinkėjų atstovavimo Seime galimybės yra ribotos. Politinių jėgų atstovavimą bei įvairovę Seime didintų nuošimčio nuo Seimo rinkimuose dalyvavusių rinkėjų mažinimas.

Jis reikalingas tam, kad daugiamandatėje apygardoje partijos kandidatų ar jungtinis kandidatų sąrašas galėtų gauti Seimo narių mandatų. Manau, kad tai skatintų politines jėgas labiau ieškoti kompromisų Seime ir kartu užtikrintų platesnį visuomenėje esančių nuomonių atspindėjimą“, – esamą situaciją argumentavo parlamentaras.

Šiuo metu partijos kandidatų sąrašas gali gauti Seimo narių mandatų tik tada, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 5 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų, o jungtinis kandidatų sąrašas mandatų dalybose dalyvauja tik tada, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 7 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų. S. Gentvilas siūlo sumažinti ribą, pagal kurią politinių partijų kandidatai patektų į Seimą jei partija rinkimuose perkoptų 4 proc. ribą, o jungtinių kandidatų sąrašas – pasiekęs 6 proc. ribą.

Šiuo metu galiojančiame įstatyme reglamentuota, kad pasibaigus politinės kampanijos laikotarpiui, Vyriausioji rinkimų komisija per 40 dienų grąžina rinkimų užstatą jį sumokėjusiai partijai arba asmeniui, jeigu kandidatų sąrašas ar kandidatas rinkimuose surinko ne mažiau kaip 3 proc. atitinkamoje rinkimų apygardoje rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų. S. Gentvilas siūlo sumažinti šią ribą, pataisomis įtvirtinant, kad jungtinių kandidatų sąrašui užtektų įveikti 2 proc. ribą ir jis galėtų atgauti rinkimų užstatą.

„Demokratinėje valstybėje svarbu užtikrinti kuo įvairesnių nuomonių atstovavimą, o šie pakeitimai būtent tai ir leistų padaryti“, – pridūrė seimo narys.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .

10 komentarų

 1. ŽEMAITIS:

  Šią ribą reiktų iš viso panaikinti. Visi žmones turi būti atstovaujami. Na, nebent nepakatų balsų vienam mandatui. Tačiau pagal dabartinę tvarką (proporcinėje renkama 70 Seimo narių) vienam mandatui pakatų maždaug 1,3 proc. balsų. Tad vieną ar porą savo atstovų galėtų turėti ir Tautininkų sąjunga, kitos mažesnės partijos. Iš tiesų, pripažinkim, tautinės idėjos Seime yra prastokai atstovaujamos. O neturėdamos atstovavimo jos marginalizuojasi.
  Tad aš už. Pamenu, anksčiau kažkas iš liberalų kalbėjo apie visišką šio barjero panaikinimą. Šaunuoliai, būtų puiku. Tačiau pradžiai bent procentu. Šaunuolis, Simonai!

  • dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

   Tamstos šaunuolis yra viso labo ANTIKONSTITUCININKAS ir Seime yra neteisėtai. Taip labai paprastai ir atsakingai pareiškiu. Kaip ir vis likusieji Seimo nariai antikonstitucininkai, nevykdo Europs teisės, nevykdo LR KT išaiškinimo, nevykdo Konstitucijos ir yra nesveiko proto šalininkas.
   Nors sakau, kad toje kvailoje nusikalstamoje rinkimų sistemoje tikrai tas procentines ribas reikia iš viso panaikinti ir kartu neleisti, kad sąrašiniai dar galėtų bolotiruotis ir vienmandatėse.
   Reikia suprasti, kad po nuostabaus NEPRIKLAUSOMYBĖS AKTO paskelbimo kgbist komunist šalininkai, SIGNATARAI su V.Landsbergio parašu 1992-07-09 PAĖMĖ REVANŠĄ prieš Lietuvos nepriklausomybę priimdami antikonstitucinį Seimo rinkimų įstatymą. Baisu, ar ne? Bet tai tiesa.

 2. Bebras:

  Jau dabar nesusitaria normaliai partijos dėl valdančiosios daugumos, tai įsivaizduokit kas dėsis jei tų partijų ten bus dar daugiau?

  Realiai liberalų reitingai ant ribos, tai Gentvilas siūlo sumažint kartelę, kad tikrai papultų į kitą seimą.

  • ŽEMAITIS:

   Liberalai praeis ir aukštesnį procentą. Tai ir taip aišku. Paprastai liberalai pasirodo visuomet geriau, nei rodo sociologinės apklausos (nes dauguma liberalų rėmėjų yra jaunimas, kurį apklausinėtojai ne visuomet “pagauna”).
   Čia aktualu kitoms, mežai įtakingoms partijoms.

 3. Gal pamąstykit apie sąžinę:

  O kada bus priduotas projektas užtikrinantis švarią sąžinę Seime. Pirk-parduok tas mūsų Seimas. Akį rėžia, koks turginis vaizdas… Ir kas baisiausia jie to nesupranta… žmonės renka į Seimą, o išrenka į turgų…

 4. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Citata: “„Demokratinėje valstybėje svarbu užtikrinti kuo įvairesnių nuomonių atstovavimą, o šie pakeitimai būtent tai ir leistų padaryti“, – pridūrė seimo narys.”
  *
  Tai galima padaryti, kai realizuosime konstitucinę lygią rinkimų teisė, kai bus realizuota “vienas rinkėjas – vienas balsas”. Kol kas Lietuvoje vykta antikonstituciniai rinkimai pagal NELYGIĄ rinkimų teisę. Valdžia pasidaro nelegitimi ir tokia jau yra visą laiką nuo Konstitucijos patvirtinimo 1992-10-25.
  Ponas S.Gentvilas galimai net nesugeba suvokti, kad SĄRAŠINIŲ Konstitucija nenumato. Pacituosiu, ką sako LR KT IŠAIŠKINIMAS dėl lygios rinkimų teisės:
  “2.3. Taigi pagal Venecijos komisijos patvirtintą gerąją rinkimų praktiką lygios rinkimų teisės principas, kuris yra vienas iš Europos rinkimų teisės paveldą sudarančių principų, reiškia, kad kiekvienas rinkėjas turi vieną balsą, visi rinkėjų balsai turi vienodą galią, sudarant rinkimų apygardas leistinas rinkėjų ar gyventojų skaičiaus nuokrypis nuo pasirinktos normos neturi būti didesnis kaip 10 proc. ir bet kuriuo atveju – 15 proc., nebent yra ypatingų aplinkybių.”
  Išvada: Ponas S.Gentvilas yra neraštingas teisiškai ir atstovauja antikonstitucininkus. Kitaip juos vadinu penktąja kolona arba hibridiniais stribais.

  • ŽEMAITIS:

   Patislinsiu, gerb daktare, lygii rinkimų teisei neabejotinai palankesnė proporcinė rinkimų sitema. Europoje tai seniai suprasta. Bet ne Lietuvoje. Mums priimtinesnės psotsovietinės, į rytus nuo mūsų būdingos politinės tradicijos…
   Vinintelė išimtis demokratijose – ligotai prie tradicijų prisirišusios britiškos tradicijos šalys (JAV, JK ir kt.), kurios vis dar nepripažysta proporcinės. Bet tai tik laiko klausimas – ir jų visuomenės keičiasi.
   Lietuva tolokai nuo britiškos tradicijos šalių, tad iš ko mes imame pavyzdį? Aišku, kad ne iš kaimyninių Latvijos, Estijos, Lenkijos, Švedijos, Suomijos ir t.t. – nes visose jose taikoma proporcinė sistema. Na, bet mums labiau patinka, baltarusiška, rusiška…
   Ir kaip bebūtų keista, ši sovietinė sistema labiausiai imponuoja lietuvos konservatoriams (Tėvynės sąjungai)… 🙂

   • Žemyna:

    Esamą rinkimų sistemą Lietuvai labai propagavo čia apsilankiusi populiari to meto Prancūzijos politologė. Ar jos populiarumas buvo kieno nors finansuojamas (kaip ir prancūzės „Lapienės” bei jos partijos)? Kiek pamenu, tada būsimoji Janutienė iš jos interviu ėmė.

   • dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

    Ponas Žemaiti, kaip galvojate, ar sąrašo priekyje ir gale esatis asmuo turi LYGIUS šansus patekti į Seimą? Toliau, ponas Žemaiti, kaip galvojate, ar LR Konstitucijos 55-tas straipsnis jau NEBEGALIOJA, kuriame imperatyviai nurodyta LYGI rinkimų teisė ir tiesioginis Seimo narių rinkimas, o ne partinių sąrašų. Tai kai rinkimai vyksta ne pagal Konstitucijos nuostatas, tai tokia valdžia tampa NELEGITIMIA.
    Ir dar, ponas Žemaiti, pasakykite man, ar yra kur nors pasaulyje toks IDIOTIZMAS, kitaip tariant silpnaprotystė, kai jau daugiamandatėje išrinktas Seimo narys, tarkim po dviejų savaičių, susikuprinęs, susirietęs, išsišiepęs ir praradęs sąžinę, padorumą, nors pagal įstatymą, skuba dar kartą į tuos pačius rinkimus į tą patį Seimą, kad dar kartą būtų IŠRINKTAS. Tai kam jam reikia būti du kartus išrinktu į tą patį Seimą? Atsakymas: tam, kad NEIŠRINKTAS patektų į Seimą ir t.t.
    Ir kaip tamsta Žemaiti šitą idiotizmą vadini PAŽANGA. Ar nesupranti LR KT išaiškinimo? Ar ant visko jau dėjote?
    Esmė tame, kad negalima lyginti su kitomis šalimis, privaloma yra elgtis pagal KONSTITUCIJĄ, kuri kitose šalyse gali būti KITOKIA.
    Vykdyk KONSTITUCIJĄ, čia jau niekieno nuomonės nereikia, nes taip nuspręsta. Kaip pakeisite Konstituciją, tai galėsite ir savo proporcinę sistemą įgyvendinti. O kol kas Jūsų, Žemaiti, nuomonė yra ne tik antikonstitucinė, tačiau kartu ir penktos kolonos (hibridinių stribų) nuomonė daryti viską, kad Lietuvoje negaliotų TEISĖ. Tai yra kerti per Lietuvos valstybės teisinius demokratinius pagrindus.
    Vienas rinkėjas – vienas balsas. TAŠKAS.

 5. Žemyna:

  Valstybės saugumo atžvilgiu labai dviprasmiškas siūlymas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: