Siūloma Vėlines įteisinti kaip šventės dieną (0)

Vėlinės Dvarciškėse | V. Daraškevičiaus nuotr.

Vėlinės Dvarciškėse | V. Daraškevičiaus nuotr.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė Darbo kodekso pakeitimo įstatymo projektui, kuriuo siūloma Lietuvoje įteisinti dar vieną nedarbo dieną – lapkričio 2-ąją.

Priėmus Darbo kodekso pataisą, įmonėse, įstaigose ir organizacijose būtų nedirbama ne tik kiekvienų metų lapkričio 1-ąją (Visų Šventųjų dieną), bet ir  lapkričio 2-ąją – Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) dieną. Taip būtų sudarytos sąlygos Lietuvos žmonėms puoselėti mūsų kultūrai išskirtines mirusiųjų pagerbimo tradicijas, suteikiant Vėlinėms išskirtinį statusą, kaip tai numatyta Lietuvos ratifikuotoje UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo konvencijoje.

Dėl šio įstatymo projekto dar turės apsispręsti Seimas.

Vėlinių ir kai kurių kitų tradicinių švenčių pripažinimo nedaro arba atmintinomis dienomis jau daugelį metų siekia Seimo ir Vyriausybės eksperto ir patarėjo funkcijas  etninės kultūros valstybinės globos ir politikos klausimais Etninės kultūros globos taryba (EKGT).

EKGT pirmininkė Dalia Urbanavičienė primena, kad EKGT jau nuo 2010 m. siekia, kad Vėlinėms (lapkričio 2 d.) būtų suteiktas švenčių dienos statusas. Seimo nariai, atsižvelgę į šį EKGT siūlymą, ne kartą buvo pateikę Seimui svarstyti šį klausimą, tačiau jis nuolat sulaukdavo pasipriešinimo iš Vyriausybės.

2010 m. EKGT siūlymui paskelbti laisvadieniais Vėlines (lapkričio 2) ir Kūčias palaikyti buvo paskelbta ir visuomeninė peticiją „Dėl vėlinių ir kūčių paskelbimo švenčių dienomis“ internete.  Šia peticija tuomet pasirašė 34 949 žmonės. Kūčios tuomet buvo pripažintos nedarbo diena, o Vėlinės – ne.

„Vėlinės lietuviams nuo seniausių laikų yra labai svarbi mirusiųjų pagerbimo diena, švenčiama lapkričio 2 d. /…/ Vėlinių negali pakeisti atneštinį pavadinimą įgavusi Visų šventųjų šventė, švenčiama lapkričio 1 d. Istorinių šaltinių duomenimis, mūsų protėviai švęsdavę Vėlines (arba joms analogišką mirusiųjų pagerbimo šventę Ilges) bent porą savaičių. Ir šiais laikais žmonės kapus lanko ne tik lapkričio 1-ąją, bet ir lapkričio 2-ąją, dažnas vyksta į atkampiausias Lietuvos vietas pagerbti savo artimųjų kapų ir susitikti su giminėmis“ – rašoma 2010 m. paskelbtoje peticijoje.  

Kai kuriose Europos šalyse (pvz. Belgijoje ir Liuksemburge) lapkričio 2 d. jau yra paskelbta laisvadieniu. 

EKGT ekspertų nuomone, Vėlinių paskelbimas nedarbo diena sudarytų palankesnes sąlygas Lietuvos žmonėms toliau puoselėti mūsų kultūrai išskirtines mirusiųjų pagerbimo tradicijas ir užtikrinti Lietuvos įsipareigojimą įgyvendinti Nematerialaus kultūros paveldo konvenciją.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Šventės, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: