Seimo nariai ragina Vilniaus merą atstatyti sudaužytą J. Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentą (16)

Vandalizmo aktas - sudaužoma atminimo lenta J.Noreikai-Vėtrai | feisbuko nuotr.

Vandalizmo aktas – sudaužoma atminimo lenta J.Noreikai-Vėtrai | feisbuko nuotr.

Balandžio 8 d. Seimo nariai Laurynas Kasčiūnas, Audronius Ažubalis ir Arūnas Gumuliauskas kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybės merą Remigijų Šimašių, ragindami jį atstatyti 2019 m. balandžio 8 d. sudaužytą Jonui Noreikai-Generolai Vėtrai pagerbti skirtą memorialinę lentą ant Vrublevskių bibliotekos sienos Vilniuje.

„Atsižvelgiant į viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją, kad Vilniaus miesto savivaldybė lentos atkurti neplanuoja, esame sunerimę, kad tokia pozicija gali pateisinti vandalizmo aktus ir paskatinti panašius veiksmus ateityje. Todėl raginame merą atstatyti sunaikintą memorialinę lentą ant Vrublevskių bibliotekos sienos arba tai savo jėgomis padarys visuomeninės organizacijos“, – teigia L. Kasčiūnas.

A. Ažubalis sako, kad lenta J. Noreikai privalės būti atstatyta. „Neatmestina, kad tokias barbariškas akcijas paskatino ir aukštų Lietuvos pareigūnų, tokių kaip Linas Linkevičius, Lietuvoje ir toli už jos ribų viešai reikštas nepasitenkinimas šia lenta. O kai valstybės institucijų (Teismų ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro) vertinimu pradeda abejoti Vyriausybės nariai – rezultatus matome.“

„Mero pasisakymas atskleidžia visiškai formalistinį ir nevalstybinį požiūrį. Atminimo lenta jam atrodo tik viešosios išlaidos, kaip koks šviesoforas ar autobusų stotelė. Tačiau paminklai ir atminimo lentos yra tautos pagarbos žmogaus aukai išraiška. Dabar tai nesuprantama. Priešingai, duodamas kelias tolesniam vandalizmui. Vilniaus mieste vidury dienos sudaužyta lenta ir savivaldybės vadovas sutinka, kad to pasekmės liktų visam laikui. Tai žalia šviesa visiems vandalams griauti viską, kas jiems nepatinka. Ar pradėsime savo nuožiūra lupti gatvių pavadinimų lenteles ir griauti paminklus, o meras leis tam vykti, ieškodamas kam permesti atsakomybę ir išlaidas? Neturėtume nusileisti iki tokio teisinio nihilizmo. Atminimo lenta privalo būti atstatyta vien iš pagarbos teisės viršenybei Lietuvoje“, – įsitikinęs prof. A. Gumuliauskas.

Nepaisant to, kad atminimo lentą daug kartų reikalauta pašalinti, o viešojoje erdvėje buvo kuriamos visuomenę priešinančios kontraversijos, šių metų kovo pabaigoje Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė JAV gyvenančio Lietuvos piliečio Granto A. Gochino skundą ir kaltinimus J. Noreikai kolaboravus su naciais, o remiantis Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro paskelbtomis išvadomis, J. Noreikos veikla nelaikytina kolaboravimu, nes nacių okupacijos metu būdamas Šiaulių apskrities viršininku jis taip pat aktyviai veikė antinaciniame pogrindyje.

Stanislovas Tomas su bendrininkais nusikaltimo vietoje | Feisbuko nuotr.

Stanislovas Tomas su bendrininkais nusikaltimo vietoje | Feisbuko nuotr.

Šis vandalizmo aktas labai papiktino visuomenę. Ir jau atsiranda įvairios iniciatyvos atminimo lentą atstatyti.

Savo feisbuko paskyroje kandidatas į Prezidento postą Arvydas Juozaitis taip įvertino šį įvykį: BARBARIZMAS. Generolo Vėtros – Jono Noreikos – garbės lentos sudaužymas prie Mokslų Akademijos bibliotekos – LIETUVOS TEISĖS paniekinimo ženklas. Itin bjaurus viešas aktas, skirtas užsienio garsui ir atgarsiui. Tokio viešo, besipuikuojančio savimi barbarizmo LIETUVA NENUSIPELNĖ. Šią akciją sumanę ir ją atlikę žmonės nusipelno vandalų vardo.

Tuo tarpu Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus reakcija išsakyta jo feisbuko paskyroje tokia:

Diskusija dėl generolo Vėtros veiklos vertinimo yra sudėtinga ir daugiaprasmiška, tačiau chuliganiškas elgesys yra pats blogiausias argumentas tokioje diskusijoje. Jei tai daro rinkimuose siekiantis dalyvauti asmuo, tai yra ypatingai žema.

Primenu, kad savivaldybė nebuvo šios atminimo lentos įrengimo iniciatorė, tad lentos atkūrimo svarstyti neplanuoja – tai turi daryti jos pastatymo iniaciatoriai.

Papildau: Visiems, kurie šiandien nori diskutuoti, ką daryti su generolo Vėtros lenta, turiu pasakyti, kad konstruktyviai diskutuoti galėjome vakar, ir toliau galėsime tęsti diskusijas, kai šiam vandalizmo aktui dėmesys atslūgs. Nešokime pagal šio gėdingo elgesio iniciatoriaus dūdelę, nes tik skatinsime tokį vandalizmą ateityje.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

16 komentarų

 1. jurgis:

  na va, mūsų karštieji patriotai dėl šio vandalizmo tyli… Neturite ką pasakyti?

  • Arvydas Damijonaitis:

   MASINIŲ ŽUDYNIŲ KANIŪKŲ KAIME 75 METINĖS. Šiais metais sukanka 75 metai (1944.01.29), kai Kremliaus teroristai žydai sudegino Kaniūkų kaimą, nukankino ir nužudė 36 gyventojus, daug sužeistų. Lietuvos KANIŪKŲ kaimo gyventojų žudikų (1944.01.29) „naikintojų“, kremlinės žydų gaujos pavardės yra žinomos. Skandalingas, gėdingas faktas – Lietuvos prezidentė suklydo, įteikė kremlinės žydų gaujos narei, lietuvšaudei Fania Jocheles – Brancovskajai (Izraelis) ordiną už lietuvių žudymą. Kremlinių žydų gaujos „МСТИТЕЛЬ“ narei.
   KREMLIAUS ŽYDAI KOMISARAI ir tautų genocidas . Yra be galo daug šaltinių, kuriuose nurodytos įvairaus laikotarpio kremlinių NKVD-KGB išgamų aukštų pareigūnų pavardės. Po 1917 metų, kai valdžią Rusijos imperijoje pačiu brutaliausiu būdu užgrobė žydai “revoliucionieriai”, valstybės likimas yra žydų rankose. Diktatorius paranojikas Stalinas buvo žydas..Neįtikėtina. Iki šiol, nuo 1917 m. , tebevyksta žiaurus Rusijos „pilietinis karas”, karas tarp pasikeitusių pasvardes sovietžmogių žydų ir rusų patriotų.. Nužudyta 200 tūkstančių stačiatikių dvasininkų, nugriautos cerkvės, bažnyčios. Pagal rašytojo Solženicino duomenis (Nobelio prem. laureatas), žydai Rusijoje nužudė apie 60 milijonų rusų. Kremliaus žydų komisarų karinės akcijos “Holodomor” metu, 1932-1933 metais, okupuotoje Ukrainoje buvo nužudyta (BADU NUMARINTA) 11 MILIJONŲ UKRAINIEČIŲ. Žydai keičia pavardes į rusiškas, savo gimtąsias žydiškas pavardes yra įslaptinę. Šiuolaikinėje Rusijoje apie 40 milijonų “rusų” turi iki 25 proc. žydiško kraujo. Pvz .Kremliaus juokdarys Žirinovskis. Po 1945 metų Lietuvoje kremliniai NKVD-KGB žydai fiziškai sunaikino apie milijoną lietuvių.
   Pagarbiai Arvydas Damijonaitis

 2. Dronas:

  O ką sakyti? Tegu susimoka už atstatymą, atsėdi už vandalizmą, sumoką baudą. Ar tu skrebuk nori, kad čia būtu krūva skatinimų susidorot, kad galėtum krykšt iš laimės ir visus vadint “fošyztais”? Neišdegs.

  • jurgis:

   taip, patylėkim, nekelkim erzelio, juk tai tautinės mažumos, jas reikia gerbti, o tai pasiskųs EŽTT. Nulenkim galvas: juk gal jie teisūs – gen. Vėtra iš tiesų buvo “kontraversiška” asmenybė… Taip nori Dronas ir kai kurie kiti. O kandidatai į prez. tyli, vengia tokių temų, nes jos pavojingos……Kur Juozaitis, kiti? Ne dėl savo parašų rinkimo, o dėl šio naglo vandalizmo reiktų surengti demonstraciją… “Tas prakeiktas lietuviškas nuolankumas”…

   • jurgis:

    P.S. V. Radžvilas šiandien Pro patria: “Žvelgdami į tą tuščią vietą ant sienos, kur kabojo Lietuvos didvyriui Jonui Noreikai pagerbti skirta atminimo lenta, supraskime, kad jeigu nesitelksime ir tylėsime, tokia pat tuščia vieta liks iš Lietuvos valstybės…”

   • Atrodo, jog NETYLIME::

    Vienas Delfio komentatorių siūlo tokios formos protestą: ant savo pastatų pakabinti atminimo lentos kopiją. Manyčiau, Gedimino pr. pastatų savininkai ar valdytojai pirmi galėtų to imtis?
    Čia tik mažytė dalis komentarų Delfyje – kad įsitikintumėte, jog ir Delfio komentaruose ORIŲ tautiečių esama. Iš pradžių tik tokie ir buvo, tačiau apie pietus buvo pasiųstas kolaborantų atsirašinėtojų desantas…

    – jau siūliau ir, atrodo, sulaukiau pritarimo. Kopijuojam atminimo lentą ir kabinam ant savo namų. Tik reikia meistrų, kurie tas kopijas padarytų.

    – čia rašo, kad nukabino ryte, o realiai tai patyliukais 4 val švintant, ir ši aplinkybė yra dar labiau šiurpinanti…
    – Emilija Ren – 27.07.2019 12:12:02 Manau, būtų teisinga ir išmintinga, jeigu Šaulių sąjungoje rastųsi garbingų žmonių, kurie įvertintų šį šaulio ir Vilniaus mero poelgį. Manyčiau, tokiam ne vieta Šaulių sąjungoje, mano nuomone, labai nepatikimas, atėjus valandai x nežinai, kam toks parsiduos…
    – Vis panašiau į tautinės nesantaikos skatinimą, viešo tarnautojo pareigybinių įgaliojimų viršijimą, Valstybės išdavimą, todėl tas veikėjas turi būti nušalintas (dar ir psichinės sveikatos patikrinimui) bei įvestas tiesioginis Vilniaus valdymas.
    – Mūsų protestų įsiutinta Vilniaus miesto sav. taryba, su ,,laisvės” partijos ,,šauliu” priešakyje, kaip ta gyvatė pradeda ryti pati save.
    – Marius Pribisauskas – 27.07.2019 13:04:39 remigijus meta kelia del takelio
    – Tiesos takas — 27.07.2019 12:34:01 Viešas tarnas R.Š. aiškiai viršijo savo įgaliojimus, nebereikia nei Istorijos instituto, nei kultūros ministerijos, nei paveldo tarnybų, nei Lietuvos Genocido centro, ir t.t. Reakcijos
    – Nijole Keziene – 27.07.2019 12:16:20 Tikriesiems vilnieciams geda del tokio mero !
    – Emilija Ren — 27.07.2019 12:12:02 Manau, būtų teisinga ir išmintinga, jeigu Šaulių sąjungoje rastųsi garbingų žmonių, kurie įvertintų šį šaulio ir Vilniaus mero poelgį. Manyčiau, tokiam ne vieta Šaulių sąjungoje, mano nuomone, labai nepatikimas, atėjus valandai x nežinai, kam toks parsiduos – Kasparas Genzbigelis
    Savo agresijos ir pykčio išpuoliais prieš Lietuvos Laisvę ir jos gynėjus Šimašius rodo ,kad jis tapo aktyvus kremliaus hibridinio karo, ,,žmogeliuku ,, prieš Lietuvą .Jis kartu su dar keliais žydų bendruomenės veikėjais niekina šmeižia nkvd ,kgb nukankintas aukas , kurios pačios apsiginti jau negali .Kai pasidomime šių ,,žmogeliukų ,,praeitimi matome ,kad jie patys ar jų artimieji uoliai tarnavo nkvd ,kgb mvd .kp okupacinio nusikalstamo rėžimo struktūrose ,kurios pasižymėjo ypač žiauriomis represijomis ir genocidu prieš Lietuvo ,Lenkijos Ukrainos ,Latvijos piliečius. KODĖL ŠIE ŽIAURŪS NUSIKALTIMAI ŽMONIŠKUMUI IKI ŠIOL YRA NEPASMERKTI IR NENUTEISTI ? AR NUSIKALTĖLIAI GALI IŠVENGTI ATSAKOMYBĖS DANGSTYDAMI JUOS SAVO TAUTYBE ???
    – Kestutis Pigaga – 27.07.2019 11:29:32 Kažkaip viskas vyksta kompleksiškai – kremliniai į jėgos ministerijas, simboliai į šiukšlyną. Sekantis žingsnis “žali žmogeliukai”?
    – Mindi55 – 27.07.2019 11:28:09 Šimašius – Lietuvos gėda. O gal išdavikas?
    – Bonifacijaus atostogos – 27.07.2019 11:38:03 Butent, ta kriptimi ir esame varomi….akivaizdus provokacijos planas. Tikiuosi žmonės supranta, kieno ausys už šio šlykštaus kiršinimo kyšo –
    – Emilija Ren — 27.07.2019 11:26:02 Pageidaujame įstatymo, kad būtų galima nuimti tokius šūdžius nuo aukšto sosto! Žmonės, atminkime, kas bando klastoti mūsų istoriją ir dar niekingai “Laisvės” partija pasivadinti…
    – Arunas Kulionis — 27.07.2019 11:13:07 Žinokit, kad tai inicijavo LAISVĖS PARTIJA. Mes atsiminsim, ką padarė šitie apgailėtini š.ūdžiai
    – Audronis Benkunskis — 27.07.2019 11:14:20 Geda valdzai isdavusiai Lietuvos nepriklausomybes gynejus. Kai mes ginsime savo Tautos atstovus kovojusius uz Lietuva visur ir visada ir visomis imanomomis priemonemis, tada Lietuva klestes
    – Kestutis Pigaga — 27.07.2019 11:00:21 Sarkazmas. O dabar visus kviečiame į Baltijos Kelio 30 paminėjimą – pastovėsit, pamojuosit vėliavėlėm ir vėl škac atgal į savo virtuves, paverkšlent vienas kitam ant peties. Kaip prie ruso… Apropos. Kuo toliau, tuo akivaizdesnė “Išrinkto asmens atšaukimo įstatymo” BŪTINYBĖ. Čia jeigu norit, kad viskas užsibaigtų taikiu, juridiniu keliu… Nes yra ir kitų… Pavyzdžių pilna visose aplinkinėse DEMOKRATINĖSE, PILIETINĖSE valstybėse…
    – tiesos takas — 27.07.2019 10:55:38 Valstiečių partijai turinčiai daugumą Seime būtina priimti pataisą leidžiančią atšaukti merą, kai jis praranda savo šeimininkų-rinkėjų pasitikėjimą. Kitas pirmalaikių rinkimų Vilniaus meras tada bus iš LVŽS.
    – vardas pavarde — 27.07.2019 10:53:13 Pritariu, bet vadovaujantis tuo paciu principu Vilniuje turi but nugriautos visos baznycios, nes nera kruvinesnes religijos, o si nese savo tikejima per lavonus, ir sito pateisint negalima!!!!!!! Kurk buldozerius Simasiau, kovok uz teisybe iki galo!!!
    – lankospievos697 — 27.07.2019 10:49:13 Įdomiai skamba “daug diskusijų sukėlusio”… Diskusijų gal buvo ir nemažai, bet atsirado du išsigimėliai – Tomas ir Šimašius, kurie tas diskusijas vienašališkai nutraukė: vienas atmata su kūju, antra šiukšlė, deja, spjovė Lietuvos žmonėms į veidus gavęs vienokią ar kitokią priedangą savo veiksmams iš Vilniaus miesto rinkėjų…
    – Kastytis Stalioraitis — 27.07.2019 10:44:10 Vilnius jau Vladimiro Putino rankose. Kazys Škirpa, dabar Generolas Vėtra. Siūlau prezidentui Gitanui Nausėdai saugumo sumetimais perkelti sostinę į Kauną ir apsigyventi jame kartu su profesoriumi Vytautu Landsbergiu.
    – Aras Pr. — 27.07.2019 10:13:09 Dėl paminklo partizanams tai jau būkit ramūs. Partizaninės kovos nors ir žiaurios, buvo vienas garbingiausių momentų mūsų istorijoje. Prancūzijoje, Lenkijoje, kitose šalyse paminklai jiems statomi pagrindinėse miestų aikštėse. Turime įamžinti tuos žmones, nes tuoj nei vieno neliks gyvo.
    – P. Morkūnas — 27.07.2019 09:37:40 Lietuvos didvyriai trinami iš atminties…manau, kad greit ant pastatų atsiras lentos apie Sniečkaus, Songailos, A.Brazausko, J. Marcinkevičiaus jau ,,tada” darytus gerus darnus Lietuvai? Bet iš mano ir mano vaikų atminties neištrinsite Didvyrių vardu.
    – ai — 27.07.2019 13:46:10 jau siūliau ir, atrodo, sulaukiau pritarimo. Kopijuojam atminimo lentą ir kabinam ant savo namų. Tik reikia meistrų, kurie tas kopijas padarytų.

 3. Martynas:

  Nesuprantu, kokios dar diskusijos – lenta turi buti atstatyta ir netrukus. Koks ten dar paisymas – kas, ka pagalvos ir koks ten “sokimas pagal kieno tai dudele”? Lietuvos teisesauga, politikai turetu rimtai ziureti i si ispuoli, o ta vandalizmo akta atlike nusikalteliai, turi atsakyti pries istatyma. Bet kurioje TEISINEJE valstybeje, tvarkomasi pagal ten galiojancius juridinius istatymus.

 4. ir vėl:

  Šitiek neįtikėčiausių “sutapimų”! Kol visi baiminasi prieš žydus nukreiptų išpuolių keršijant, aš siūlau susimąstyti kiek tuomečiai stanislavai-tomai prisidėjo iššaukiant Holokaustą. Pastarojo meto įvykiai pasaulyje vėl verčia šiurpti, kad kažkas panašaus gali pasikartoti. Ir joks Izraelis nieko negalės padaryti, kad ir kokios nuostabios nuomonės apie save būtų. Galima bus daug paskui kalbėti, kad dauguma žydų nebuvo niekšais, kad saujelė žydų tautybės vertelgų dangstėsi savo tautybe ir pan. Bet bus tiesiog per vėlu. Padorūs žydai šiuo metu neturėtų apsiriboti vangiais pliurpalais smerkiant ir atsiribojant, reikalingi adekvatūs veiksmai. Ir jau senokai.

  • Lietuva lietuviams:

   Čia ir yra apgalvoti jų veiksmai. Dabar vėl viskas gali pasikartoti taip: Lietuva norėjo padaryt antrą holokaustą, o St. Tomas yra pasaulio teisuolis. Ir Linkevičius turės atsiprašyt dėl lietuvių antisemitizmo, nors sakė kaip reikia teisingai elgtis iš karto…

   • Tvankstas:

    Reikia gerbti žmogų – St.Tomas, bernautinis Cechovskij. Kaip sakė sionistas – teroristas Žabotynskis : ‘antisemitizmą gali gerai kurstyti tik ž….’, ką matome St. Tomas / Cechovskij asmenyje.

 5. Iš tiesų:

  Kovo 11-osios Lietuva neturi istorinės atminties ir valstybės istorijos politikos,tad ,,kūjininko” barbariški veiksmai yra valstybinio požiūro stoka į savo istorinius reiškinius .Pastebėkime,kad dėl barbariško sudaužymo atminimo lentos J.Noreikiai aukščiausi ir įtakingiausi valstybės vadovai ir politikai – Prezidentė ,Seimo pirmininkas, valdančiosios Žaliųjų partijos ir kartu Seimo Kultūros komiteto vadovas bei Kultūros ministras – apsigaubė visiška tyla,o Vyriausybės vadovas pateikė politiškai ir morališkai menkavertį požiūrį. Vilniaus meras Šimašius vien kalba apie nevienareikšmį visuomenės vertinimą dėl J.Noreikos veiklos,- juk minėta veikla tautos ir piliečių bei teisėsaugos jau yra visapusiškai ir teisiškai įvertinta.Yra nedidelė dalis visuomenės, dažniausiai radikaliai nusistatę liberalmarksistai ir kai kurie žydų kilmės asmenys, amžinai priešingai nusistatę,deja, prieš daugelį Lietuvos kovotojus už Tėvynės laisvę.Tad,būkim teisingi ir sąžiningi- J.Noreika nusipelnė Lietuvos didžiavyro vardo.Taškas.

 6. LosAngeles:

  ragina??? o tai cia dar kazkoks klausimas gali kilti? nors zinant simasiaus ir co poziuri i tam tikrus dalykus, gal ir gali… bet tai jau gedele, sarmata neregeta.
  lenta turi buti atstatyta. apie ka cia dar kalbeti

 7. Statytinis:

  Lengva jums raginti, o man mano ponai kitką liepia.

 8. Arvydas Damijonaitis:

  NKVD-KGB išgamos žiauriai kankino ir nužudė Joną Noreiką, antinacinio pasipriešinimo dalyvį. NKVD-KGB (50 proc.žydai),Kremliaus komisarai (80 proc.žydai) „sunaikino“ Lietuvoje apie milijoną lietuvių.
  Евреи из НКВД – КГБ зверски пытали и убили Ионаса НОРЕЙКУ..Он был участник антинацисткого сопротивления. НКВД-КГБ (50 проц.евреи),кремлевские комисары (80 проц.евреи) в окупированной Литве убили миллион литовцев.
  Pagarbiai Arvydas Damijonaitis.

 9. Žemyna:

  Pasiilgstu savo mokyklos mokytojų.
  Vienas iš jų itin skaudžiai bet teisingai bausdavo piktybiškus chuliganus, iš kantrybės vedusius provokatorius, silpnesnį skriausdavusius. Jei jis ką neleistinai, bjauriai besielgiantį pamatydavo, tokį pacuką, paėmęs už ausies, nuvesdavo į vietą, kur tas „pripaškudijo” ir liepdavo sutvarkyti. Nedviprasmiškai, ir be jokių „tolerancijų” niekingiems poelgiams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: