Seimo nariai ragina Vilniaus merą atstatyti sudaužytą J. Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentą (13)

Vandalizmo aktas - sudaužoma atminimo lenta J.Noreikai-Vėtrai | feisbuko nuotr.

Vandalizmo aktas – sudaužoma atminimo lenta J.Noreikai-Vėtrai | feisbuko nuotr.

Balandžio 8 d. Seimo nariai Laurynas Kasčiūnas, Audronius Ažubalis ir Arūnas Gumuliauskas kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybės merą Remigijų Šimašių, ragindami jį atstatyti 2019 m. balandžio 8 d. sudaužytą Jonui Noreikai-Generolai Vėtrai pagerbti skirtą memorialinę lentą ant Vrublevskių bibliotekos sienos Vilniuje.

„Atsižvelgiant į viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją, kad Vilniaus miesto savivaldybė lentos atkurti neplanuoja, esame sunerimę, kad tokia pozicija gali pateisinti vandalizmo aktus ir paskatinti panašius veiksmus ateityje. Todėl raginame merą atstatyti sunaikintą memorialinę lentą ant Vrublevskių bibliotekos sienos arba tai savo jėgomis padarys visuomeninės organizacijos“, – teigia L. Kasčiūnas.

A. Ažubalis sako, kad lenta J. Noreikai privalės būti atstatyta. „Neatmestina, kad tokias barbariškas akcijas paskatino ir aukštų Lietuvos pareigūnų, tokių kaip Linas Linkevičius, Lietuvoje ir toli už jos ribų viešai reikštas nepasitenkinimas šia lenta. O kai valstybės institucijų (Teismų ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro) vertinimu pradeda abejoti Vyriausybės nariai – rezultatus matome.“

„Mero pasisakymas atskleidžia visiškai formalistinį ir nevalstybinį požiūrį. Atminimo lenta jam atrodo tik viešosios išlaidos, kaip koks šviesoforas ar autobusų stotelė. Tačiau paminklai ir atminimo lentos yra tautos pagarbos žmogaus aukai išraiška. Dabar tai nesuprantama. Priešingai, duodamas kelias tolesniam vandalizmui. Vilniaus mieste vidury dienos sudaužyta lenta ir savivaldybės vadovas sutinka, kad to pasekmės liktų visam laikui. Tai žalia šviesa visiems vandalams griauti viską, kas jiems nepatinka. Ar pradėsime savo nuožiūra lupti gatvių pavadinimų lenteles ir griauti paminklus, o meras leis tam vykti, ieškodamas kam permesti atsakomybę ir išlaidas? Neturėtume nusileisti iki tokio teisinio nihilizmo. Atminimo lenta privalo būti atstatyta vien iš pagarbos teisės viršenybei Lietuvoje“, – įsitikinęs prof. A. Gumuliauskas.

Nepaisant to, kad atminimo lentą daug kartų reikalauta pašalinti, o viešojoje erdvėje buvo kuriamos visuomenę priešinančios kontraversijos, šių metų kovo pabaigoje Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė JAV gyvenančio Lietuvos piliečio Granto A. Gochino skundą ir kaltinimus J. Noreikai kolaboravus su naciais, o remiantis Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro paskelbtomis išvadomis, J. Noreikos veikla nelaikytina kolaboravimu, nes nacių okupacijos metu būdamas Šiaulių apskrities viršininku jis taip pat aktyviai veikė antinaciniame pogrindyje.

Stanislovas Tomas su bendrininkais nusikaltimo vietoje | Feisbuko nuotr.

Stanislovas Tomas su bendrininkais nusikaltimo vietoje | Feisbuko nuotr.

Šis vandalizmo aktas labai papiktino visuomenę. Ir jau atsiranda įvairios iniciatyvos atminimo lentą atstatyti.

Savo feisbuko paskyroje kandidatas į Prezidento postą Arvydas Juozaitis taip įvertino šį įvykį: BARBARIZMAS. Generolo Vėtros – Jono Noreikos – garbės lentos sudaužymas prie Mokslų Akademijos bibliotekos – LIETUVOS TEISĖS paniekinimo ženklas. Itin bjaurus viešas aktas, skirtas užsienio garsui ir atgarsiui. Tokio viešo, besipuikuojančio savimi barbarizmo LIETUVA NENUSIPELNĖ. Šią akciją sumanę ir ją atlikę žmonės nusipelno vandalų vardo.

Tuo tarpu Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus reakcija išsakyta jo feisbuko paskyroje tokia:

Diskusija dėl generolo Vėtros veiklos vertinimo yra sudėtinga ir daugiaprasmiška, tačiau chuliganiškas elgesys yra pats blogiausias argumentas tokioje diskusijoje. Jei tai daro rinkimuose siekiantis dalyvauti asmuo, tai yra ypatingai žema.

Primenu, kad savivaldybė nebuvo šios atminimo lentos įrengimo iniciatorė, tad lentos atkūrimo svarstyti neplanuoja – tai turi daryti jos pastatymo iniaciatoriai.

Papildau: Visiems, kurie šiandien nori diskutuoti, ką daryti su generolo Vėtros lenta, turiu pasakyti, kad konstruktyviai diskutuoti galėjome vakar, ir toliau galėsime tęsti diskusijas, kai šiam vandalizmo aktui dėmesys atslūgs. Nešokime pagal šio gėdingo elgesio iniciatoriaus dūdelę, nes tik skatinsime tokį vandalizmą ateityje.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
alko-2-proc

13 komentarų

 1. jurgis:

  na va, mūsų karštieji patriotai dėl šio vandalizmo tyli… Neturite ką pasakyti?

 2. Dronas:

  O ką sakyti? Tegu susimoka už atstatymą, atsėdi už vandalizmą, sumoką baudą. Ar tu skrebuk nori, kad čia būtu krūva skatinimų susidorot, kad galėtum krykšt iš laimės ir visus vadint “fošyztais”? Neišdegs.

  • jurgis:

   taip, patylėkim, nekelkim erzelio, juk tai tautinės mažumos, jas reikia gerbti, o tai pasiskųs EŽTT. Nulenkim galvas: juk gal jie teisūs – gen. Vėtra iš tiesų buvo “kontraversiška” asmenybė… Taip nori Dronas ir kai kurie kiti. O kandidatai į prez. tyli, vengia tokių temų, nes jos pavojingos……Kur Juozaitis, kiti? Ne dėl savo parašų rinkimo, o dėl šio naglo vandalizmo reiktų surengti demonstraciją… “Tas prakeiktas lietuviškas nuolankumas”…

 3. Martynas:

  Nesuprantu, kokios dar diskusijos – lenta turi buti atstatyta ir netrukus. Koks ten dar paisymas – kas, ka pagalvos ir koks ten “sokimas pagal kieno tai dudele”? Lietuvos teisesauga, politikai turetu rimtai ziureti i si ispuoli, o ta vandalizmo akta atlike nusikalteliai, turi atsakyti pries istatyma. Bet kurioje TEISINEJE valstybeje, tvarkomasi pagal ten galiojancius juridinius istatymus.

 4. ir vėl:

  Šitiek neįtikėčiausių “sutapimų”! Kol visi baiminasi prieš žydus nukreiptų išpuolių keršijant, aš siūlau susimąstyti kiek tuomečiai stanislavai-tomai prisidėjo iššaukiant Holokaustą. Pastarojo meto įvykiai pasaulyje vėl verčia šiurpti, kad kažkas panašaus gali pasikartoti. Ir joks Izraelis nieko negalės padaryti, kad ir kokios nuostabios nuomonės apie save būtų. Galima bus daug paskui kalbėti, kad dauguma žydų nebuvo niekšais, kad saujelė žydų tautybės vertelgų dangstėsi savo tautybe ir pan. Bet bus tiesiog per vėlu. Padorūs žydai šiuo metu neturėtų apsiriboti vangiais pliurpalais smerkiant ir atsiribojant, reikalingi adekvatūs veiksmai. Ir jau senokai.

  • Lietuva lietuviams:

   Čia ir yra apgalvoti jų veiksmai. Dabar vėl viskas gali pasikartoti taip: Lietuva norėjo padaryt antrą holokaustą, o St. Tomas yra pasaulio teisuolis. Ir Linkevičius turės atsiprašyt dėl lietuvių antisemitizmo, nors sakė kaip reikia teisingai elgtis iš karto…

   • Tvankstas:

    Reikia gerbti žmogų – St.Tomas, bernautinis Cechovskij. Kaip sakė sionistas – teroristas Žabotynskis : ‘antisemitizmą gali gerai kurstyti tik ž….’, ką matome St. Tomas / Cechovskij asmenyje.

 5. Iš tiesų:

  Kovo 11-osios Lietuva neturi istorinės atminties ir valstybės istorijos politikos,tad ,,kūjininko” barbariški veiksmai yra valstybinio požiūro stoka į savo istorinius reiškinius .Pastebėkime,kad dėl barbariško sudaužymo atminimo lentos J.Noreikiai aukščiausi ir įtakingiausi valstybės vadovai ir politikai – Prezidentė ,Seimo pirmininkas, valdančiosios Žaliųjų partijos ir kartu Seimo Kultūros komiteto vadovas bei Kultūros ministras – apsigaubė visiška tyla,o Vyriausybės vadovas pateikė politiškai ir morališkai menkavertį požiūrį. Vilniaus meras Šimašius vien kalba apie nevienareikšmį visuomenės vertinimą dėl J.Noreikos veiklos,- juk minėta veikla tautos ir piliečių bei teisėsaugos jau yra visapusiškai ir teisiškai įvertinta.Yra nedidelė dalis visuomenės, dažniausiai radikaliai nusistatę liberalmarksistai ir kai kurie žydų kilmės asmenys, amžinai priešingai nusistatę,deja, prieš daugelį Lietuvos kovotojus už Tėvynės laisvę.Tad,būkim teisingi ir sąžiningi- J.Noreika nusipelnė Lietuvos didžiavyro vardo.Taškas.

 6. LosAngeles:

  ragina??? o tai cia dar kazkoks klausimas gali kilti? nors zinant simasiaus ir co poziuri i tam tikrus dalykus, gal ir gali… bet tai jau gedele, sarmata neregeta.
  lenta turi buti atstatyta. apie ka cia dar kalbeti

 7. Statytinis:

  Lengva jums raginti, o man mano ponai kitką liepia.

 8. Arvydas Damijonaitis:

  NKVD-KGB išgamos žiauriai kankino ir nužudė Joną Noreiką, antinacinio pasipriešinimo dalyvį. NKVD-KGB (50 proc.žydai),Kremliaus komisarai (80 proc.žydai) „sunaikino“ Lietuvoje apie milijoną lietuvių.
  Евреи из НКВД – КГБ зверски пытали и убили Ионаса НОРЕЙКУ..Он был участник антинацисткого сопротивления. НКВД-КГБ (50 проц.евреи),кремлевские комисары (80 проц.евреи) в окупированной Литве убили миллион литовцев.
  Pagarbiai Arvydas Damijonaitis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *