G. Navaitis. Kam naudinga mokesčių „reforma“? (15)

Gediminas Navaitis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Gediminas Navaitis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Labai senai, dar antikinės Graikijos filosofas Aristotelis teigė, kad turintieji per daug kenksmingi valstybei, nes rūpinasi tik savimi, o nieko neturintys neturi ir dorovinių stabdžių, nes stengiasi bet kokiu būdu išbristi iš skurdo. Valstybes atrama jis laikė „aukso vidurį“, o kalbant moderniais terminai – vidurinę klasę. Pastarosios nekenčia oligarchai, kuriems laisvas, nuo jų nepriklausantis žmogus yra kliūtis. Nepakenčia ir varguoliai, nes pavydėti oligarchui jie net svajonėse nedrįsta, o savarankiškam žmogui gali. Savo ruožtu oligarchai mėgstą skurdžius, nes gali jiems numesti skatiką ir susilaukti šlovinimo.

Nemėgstama vidurinė klasė yra stiprios nacionalinės valstybės atrama, nes skurstantieji atsisako savo teisių dėl nors kiek geresnio gyvenimo, o oligarchams valstybės nelabai reikia, nes teisingumą, švietimą, sveikatos apsaugą jie gali nusipirkti. Tik vidurinei klasei svarbi stipri, galinti apginti jos interesus valstybė, kuri visų pirma, turėtų priversti turtinguosius dalyvauti viešųjų reikmių apmokėjime.

Tenka pripažinti, oligarchijai gerai sekasi tvarkyti savo reikalus, išsisukti nuo mokesčių visuomenei. Ekonomistas Toma Piketi (Tomas Piketty) rašo, kad viena tūkstantoji žemės gyventojų dalis valdo 20% pasaulinio turto, o po trisdešimt metų ši grupė valdys 60% pasaulinio turto. Jis siūlo 1 proc. didesnius mokesčius turtui viršiančiam 1 milijoną eurų bei 10 proc. didesnius mokesčius turtui viršijančiam 1 milijardą eurų ir skaičiavimais pagrindžia įrodymus, kad toks perskirstymas išspręstų daugelį šiuolaikinės visuomenės problemų.

Lietuviai gyvena ne Mėnulyje, todėl nestebina, kad Lietuvoje vidurinioji klasė neskaitlinga ir neįtakinga. Tačiau šiandieną mokytojas, bibliotekininkė, smulkus ūkininkas savo mokesčiais išlaiko valstybę ir remia skurstančius. Nors Lietuva bendru vidaus produktu (vienam gyventojui) nežymiai lenkia Lenkija ar Latvija, atlyginimai Lietuvoje mažesni. Nors Lietuvoje BVP yra 75-80 proc. Europos Sąjungos vidurkio, tačiau atlyginimai tesudaro 42-45 proc. ES atlyginimų vidurkio.

Valdžiai akivaizdžiai neparankūs skaičiai, nes juos žinančius vis sunkiau įtikinėti – dirbkite daugiau ir kada nors gyvensit geriau. Juolab, kad įkyrus pilietis gali paklausti kuo skiriasi darbo vieta vokiškame ir lietuviškame „Lidle“ – kasos aparatas toks pat, prekes gal net brangesnės Lietuvoje, o atlyginimai mažesni bent aštuonis kartus.

Oligarchiją aptarnaujantiems politikams tenka ką nors sugalvoti, kad šiam piliečiui atsakyti. Ir jie tai išradingai padarė. Nuo sausio 1 dienos įsigaliojo mokesčių pakeitimai, skambiai pavadinti reforma, tarsi padidina algas trečdaliu ir tokiu būdu sumažina neatitikimą tarp BVP ir atlyginimų. Dabar jau bus keblu klausti kas pasiima trečdalis galimos algos. Kad ji ir toliau „dings“ valdžiai nesvarbu. Ji tiesiog perskirstė mokesčius – darbdavio mokesčius priskyrė darbuotojui ir pagerino statistiką. Be to paskelbė įspūdingą šūkį – milijardas milijonui.

Klausimėlis: „Kaip tas milijardas bus padalintas?“ Visi skaičiavimai labai painūs, bet juos suapvalinus tampa labai paprasti. Vargstantis už 500 eurų šiais metais gaus 5 proc. daugiau, o po trijų metų 10 proc. daugiau. Panašu, kad jis vargs kiek mažiau, bet vidurinei klasei vis vien nepriklausys.

Apibudinti vidurinę klasė pagal pajamas nėra lengva, nes priklausymą jai rodo ne tik pajamų vidurkis, bet ir išsilavinimas, gyvenimo būdas. Galima ją apibudinti pagal BNL (bendros nacionalinės laimės) indekso matavimus, kuria rodo, kad kai pasiekiamas išsivysčiusių šalių pajamų vidurkis, tolesnis pajamų augimas šio indekso esmingai nebekeičia. Toks požiūris leistų kalbėti apie žmones gaunančius 2000 eurų atlyginimą. Kai kam ši suma neatrodys vidurinės klasės pajamas atitinkančia suma, tačiau neturėtume pamiršti, kad gyvename ES, kur panašus atlyginimas ir apibudina vidurinės klasės pajamas. Po lietuviškos „reformos“ jos atstovų atlyginimai išaugs apie pusę procento.

Daug kas pasakys – taip ir reikia, visų pirma pasirūpinkim skurstančiais. Ir pamirš turtinguosius. O jie tikrai gali pasidžiaugti. Jei kas uždirba 10000 jo atlyginimas „reformos“ dėka padidės 8 – 9 procentais. Taip nutiks, nes „varguoliui“ ir vidurinės klasės atstovui atlyginimai labiausiai didės dėl neapmokestinamojo pajamų dydžio kitimo, o „turtingajam“ ir dėl mokesčių „Sodrai“ pokyčių.

Taigi gudragalvių (ar gandragalvių) politikų dėka oligarchija 3:0 laimi prieš Lietuvą. Pirma – sutvarkė statistiką ir galės girtis, kad atlyginimai Lietuvoje panašūs į atlyginimus ES. Antra – pamalonino skurstančius, bet neleido jiems pereiti į vidurinę klasę, kuriai kaip visada teks apmokėti valdžios išdaigas. Trečia – dar šiek tiek pradžiugino ir save.

Suprantama, apie laimės ekonomiką, stiprią valstybę, gausią vidurinę klasę ir panašius dalykus mokestinės „reformos“ kūrėjai nei neužsiminė.

Autorius yra Kazimiero Simonavičiau universiteto profesorius, socialinių mokslų daktaras

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .

15 komentarų

 1. Simonas:

  Pažvelgta į esmę. Turim gintis nuo įvairiausių bandymų mus išvalstybinti.

 2. Eugenijus:

  Labai vertinu Navaicio izvalgas. Padeda suvokti kas vyksta Lietuvoje ir ka reikia keist.

 3. Diedas:

  Labai aiskios ir visiems suvokiamos mintys.
  Profesorius tikrai drasus.
  Siais laikais “mokantys” gyvent pries oligarchus nesisiausia.
  Atvirksciai. Ekonomistu zurnalistu muzikantu politiku dauguma, kaip sudina virve tysiasi paskui oligarchu vezima.

 4. Prašalietis:

  Apie vidurinę klasę ir skurdžius “išsilaisvinusiose iš komunistinio jungo” rytų valstybėse ir Rusijoje iki Uralo. Praėjus “demokratijų paradų” visuotinei euforijai, JT ekspertai pateikė informaciją, kurioje pagal žmonių gyvenimo lygį matosi, kaip “užgyveno provakarietiškose demokratijose” šių šalių žmonės ir kaip “suklestėjo”taip vadinama vidurinioji klasė (gydytojai, mokslininkai,inžineriniai-techniniai darbuotojai, švietimo darbuotojai ir t.t.). Taip vadinamo socialistinio lagerio šalyse ir europinėje Rusijoje iki Uralo 1989- 1990 metais skurde gyvenančių žmonių buvo priskaičiuojama 14 milijonų, o po 7-10 metų šiose šalyse ir Rusijoje iki Uralo pagal šią JT ekspertų pateiktą analizę skurde gyvenančių žmonių skaičius buvo 160 milijonų. “Įjungus tautinę šiandieninę smikalką” nesunkiai galima sumąstyti,kad skurdžių nurodytose šalyse padaugėjo ne dėl to,kad tuo metu gyvenę 14 milijonų skurdžių “prigamino per 7-10 metų 146 milijonus vaikų”, kurie gyvenime nieko neišmoko dirbti, “tik išmoko iš tėvų” gyventi skurde, bet dėl to, kad ne kas kita, o buvusi gausi tų šalių vidurinioji klasė papildė skurdžius. Vidurinioji klasė buvo išnaikinta ir padaryta , pagal Navaitį, “tautinių”oligarchų, aš dar pridėčiau, ir “tautinio”politinio elito “mylimais” skurdžiais…

 5. -.-.-:

  visiškos nesąmonės. Nėra lengvesnio būdo, kaip apibūdinti vidurinę klasę pagal pajamas – tai būtent tas visuomenės sluoksnis, kurio pajamos ir svyruoja apie vidutinį šalyje pajamų dydį. Išsilavinimas ar gyvenimo būdas – tai tik charakteristikos, pagal kurias galima aprašyti visuomenės sluoksnius, bet nebūtinai jos bus tokios pačios Lietuvoje ir pavyzdžiui, Lenkijoje ar Vokietijoje. Šiandieninėje Lietuvoje viduriniajam sluoksniui priklauso ir nemažai darbininkiškų profesijų atstovų, ir ypatingo išsilavinimo nereikalaujantys smulkesnio lygio vadybininkai, o nemažai išsilavinusių žmonių lieka už jo ribų. Beje, kaip profesoriui, nusileisti iki “gandragalvinimo” – žemas lygis. Klejonės apie mistinius oligarchus irgi garbės neprideda, kaip ir reformos sumenkinimas iki “reformos” pavadinime.

  • Prašalietis:

   Kas yra vidutinė klasė, kokių profesijų žmonių procentaliai sudaro šią vidutinę klasę pasaulio analitikams yra žinoma jau daug dešimtmečių. Kai šiandieniai prie 28 metus”vakarietiškai sucivilizavę naujieji pasauliniai tautiniai intelektualai” dar buvo prieš tai kelis dešimtmečius tarybine liaudimi….

   • -.-.-:

    vientisos tarybinės liaudies nebuvo, o buvo “valstiečiai, darbininkai ir darbo inteligentija” :))) Nėra jokio procentinio standarto, kokių profesijų žmonės kokias klases turi sudaryti, nes įvairių šalių visuomenės yra skirtingai sudarytos, o tamstos paminėti “pasaulio analitikai” pasaulį mato per savo pačių šalių modelius arba vadovėliai, iš kurių jie mokėsi buvo parašyti turint omenyje konkrečią šalį, į kurią jie ir buvo nutaikyti (dažniausiai – JAV). Mūsų darbo rinka yra iškreipta, todėl viduriniosios klasės vaidmenį (ir, jei norite, politinį svorį, teikiamus prioritetus) vis didesne apimtimi tenka prisiimti mažiau išsilavinusių sluoksnių atstovams, o išsilavinę žmonės (aišku, ne visi, o tik tie, kurie dirba valstybės finansuojamame viešajame sektoriuje) vis daugiau yra nustumiami į mažiausiai įtakos turintį, vargingiausią sluoksnį. Iš čia ir problemos mūsų visuomenėje. Mitas, kad neturime viduriniosios klasės – bet kurioje modernioje visuomenėje vidurinioji klasė yra pati didžiausia, bet jos sudėtis – čia tai jau tokia košė, kuriai sutvarkyti reikia tikslingų valstybės veiksmų.

    • Prašalietis:

     Normalios šalies visuomenės vidurinė klasė yra sąlyginė socialinė sąvoką, kuri pagrindinai yra siejama su žmonių pragyvenimo lygiu. Pragyvenimo lygį nusako gaunamos pajamos ir turimas turtas. Taip pat gali būti atsižvelgiama į žmogaus turimą socialinį statusą visuomenėje. Taip pat niekas nesako, kad šis vidurinės klasės sąvoka yra matematiškai tiksli. Yra laikoma, kad vidurinės klasės socialinė vieta yra “žemiau” nei visuomenės dalies, kurią sudaro taip vadinamas politinis ir ekonominis elitas ir “aukščiau” nei vadinami ” sunkiau ar lengviau pragyvenantys darbininkai”. Pvz. Pagal Prancūzijos INSSE tyrimus 2015 metais Prancūzijoje priklausė vid. klasei, jei žmogus gavo daugiau kaip 2569 eurus į rankas, aukščiausiai klasei ar elitui buvo priskiriama tie, kurių pajamos į mėn. buvo 8850 eurų, poros su dviem vaikais iki 14 metų pajamos buvo 18590 eurų ir jie dar turėjo turto už 2,5 milijono eurų. Na o mūsų lansberginės-brazauskinės Lietuvos primityvaus oligarchinio kapitalizmo sąlygomis gyvuojanti”darbo rinka” ir visa kita”kas tik būna reikalinga” yra ne”iškreipta”,o valdžios ir juos aptarnaujančių valstybinių kontorų “mokslinių specų”yra iškraipoma arba”padaroma valstybine paslaptimi”tam, kad daugumas eilinių piliečių nežinotų kokia iš tiesų yra padėtis. Ne iš “tautinių”veikėjų žmonės sužinojo, kad po “nepriklausomybės”Lietuva pasidarė “pirmaujanti” pasaulyje pagal savižudybes, “pirmaujanti”Europoje pagal skurde gyvenančių žmonių skaičių,susirgimus tuberkulioze ir sifiliu, pagal išgeriamą alkoholio kiekį, emigraciją ir t.t.

  • Simonas:

   Anot tamstos 1oooooo ir 1o padalunus per puse gausi vidurine klase. Susivok kas yra gandragalviu vadas ir kam jo gauja dirba

   • -.-.-:

    anaiptol. Tai, ką pasakei, tai tik anot tamstos pačio. Daug ko dar nežinai apie vidurinės reikšmės paieškas (taigi, spėju, ne tam žemiausiajam sluoksniui, kur su išsilavinimu, priklausai – iš čia gal ir noras kitus pamokyti kyla?). Apie medianą, turbūt, girdėti neteko? Gerai tuomet, kad bent gamtą šiek tiek pažįsti – va, gandrą iš galvos sugebi atpažinti, tai vis šis tas. Naudingas sugebėjimas – kitas tai gal su geniu supainiotų.

  • LosAngeles:

   ‘..Klejonės apie mistinius oligarchus..’

   bugaga, cia ponuli rimtai ‘destot’????

   • Prašalietis:

    LosAgeles-ui, matomai kilusiam iš “šlovingos” Lietuvos kompartijos ar užsislapstinusių 75 metams KGB-istų gretų arba esant jaunajam, tipiniam”šiandieniam elitiniam tautiniam intelektualui”paruoštam gyvenimui minėtų vyresnės kartos”tautinių patriotų”, yra visai nesunku su savo įgytu”tautiniu išsilavinimu ir tautinės realybės suvokimu,įjungti patriotinį protą ir protingai pavaryti” – ‘..Klejonės apie mistinius oligarchus..’bugaga, cia ponuli rimtai ‘destot’????…. Su lansberginiame durnių laive kol kas plaukiančiu “intelektualiniu”keleiviu kaip LosAngeles( išvertus matomai tai būtų LosPetrapilis)”tautiniu intelektu” galėtų “susirungti mokslinėje diskusijoje ir intelektualiai padiskutuoti”, nebent taip pat gerai”žinantis tautinius mokslinius terminus kaip bugaga ir kitus panašius”, Afrikos Čiumba Jumba genties “tautinis intelektualas”.

   • Simonas:

    Mistiniai oligarchai apmokejo liberalus (valdziusia partija). Mistinis oligarchas nemokantis mokesciu finansuoja zalius valstiecius (aldancius). Opozicinis oligarchas is svietimo uzsidirba 700 000.

 6. Lietuvoje MMA – 2000 €:

  Tautos sėkminga išeitis iš skurdo

  Rererendumo būdu, Lietuvoje nustatyti:
  1) mažiausią mėnesio algą (MMA) – 2000 € ir įpareigoti Seimą bei vyriausybę tai įgyvendinti nuo 2021 sausio 1;
  2) mažiausią pensiją – 1119 € 45 centus nuo 2021 sausio 1.

  Įgyvendinimo tikimybė

  Galimybė l. lengvai surinkti 600 000 (ir daugiau) parašų, kad padaryti referendumą.
  Galimybė l. lengvai sukviesti į referendumą 2/3 (ir daugiau) balsavimo teisę turinčių piliečių.

  Panaudota išmintis

  Visuomenės kokybė yra tiesiogiai proporcinga pinigų kokybei.
  Tautos noras – Seimo bei vyriausybės pareiga įgyvendinti.
  ________
  Atsiliepkit
  kas norėtumėt imtis Tautą telkiančio tikslo įgyvendinimo.

 7. Tvankstas:

  Kažkokie vėjai.
  PVM yra vergo mokestis, kurį sumoka vartotojas galiausiai.
  147 tarpvalstybinės monopolijos, valdančios 70 nuošimčių pasaulio turto viešpatauja Briuselyje, ir visos šios monopolijos beveik nemoka mokesčių savo valstybėms, nekalbant apie PVM.
  21 nuošimčio PVM mokestis maisto gaminiams panaikinti – šokas ištiko Lietuvos Seimą, kad Lietuvos ubagai staiga praturtės ir nebebus apiplėšiami Lietuvos elito, nevažiuos į Lenkiją pirktis maisto, nerems Lenkijos savo pašalpomis ir uždarbiu, Lietuvos elito, klupčiojančio prieš Briuselio 147 vienetų jėgą, tiksliau G. Soros eurovyriausybę su europarlamentu, įskaitant ir klapčiuką P. Auštrevičių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: