VRM siūlo 10 Lietuvos apskričių paversti 4 ekonominiais regionais? (tiesioginė transliacija) (10)

VRM siūlo 10 Lietuvos apskričių paversti 4 regionais? | Alkas.lt koliažas

VRM siūlo 10 Lietuvos apskričių paversti 4 regionais? | Alkas.lt koliažas

Spalio 11 d., trečiadienį, 10 val. Vilniuje, Seimo Konferencijų salėje (Seimo III rūmai) Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas (VVSK) kartu su Vidaus reikalų ministerija (VRM) rengia konferenciją „Lietuvos regioninės plėtros kryptys. Baltosios knygos pristatymas“.

Šios konferncijos dalyvius ketinama supažindinti su vidaus reikalų ministro Eimučio Misiūno sudarytos tarpinstitucinės darbo grupės parengta vadinamosios Regioninės politikos baltaja knyga „Lietuvos regionai – pokyčių link“. Konferencjoje bus pristatyta darbo grupės sukurta regioninės politikos reformos logine schema, bei numatomi regioninės politikos pokyčiai ir veiksmais pagal keturias regioninės plėtros strategijos kryptis: atsakingos ir kompetentingos savivaldos stiprinimas; Lietuvos regionų įgalinimas; vietos, regionų ir valstybės darni plėtra; regionų įvaizdžio gerinimas ir veiksminga komunikacija, – teigiama konferencijos rengėjų pranešime spaudai.

Tikimasi, kad kiti įgalioti darbo grupės nariai, atstovaujantys valstybės ir vietos valdžios institucijoms, verslui ir visuomenei, pateiks savo nuomonę ir komentarus dėl Regioninės politikos baltosios knygos nuostatų, svarbių jų atstovaujamoms įstaigoms bei socialinėms grupėms. Konferencijos dalyviai turės galimybę pasakyti savo nuomonę dėl parengto dokumento, teikti siūlymus jo tobulinimui.

Lietuvos padalinimas į 4 regionus su savivaldybėmis nederintas

Pagal VRM sudarytos darbo grupės siūlomą regionų politikos planą vietoje dabartinių 10-ies apskričių Lietuva būtų suskirstyta į 4 regionus: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių. Kiekvienam iš 4 tokių regionų siūloma numatyti konkčią specializaciją. Šiaulių regionas prie kurio prijungtas ir Panevėžio kraštas turėtų užsiimti: maisto ir gėrimų, transporto įrangos ir elektronikos, metalo, plastiko bei popieriaus gamyba, tekstile, žemės ūkiu ir miškininkyste. Vilniaus regionas: plastiko ir popieriaus gamyba, elektros, šilumos, vandens tiekimo, transporto, logistikos, finansų ir verslo paslaugomis, programavimu, IT ir telekomunikacijomis, kūrybinėmis, kultūros ir pramogų veiklomis bei vaistų ir farmacijos pramonę ir miškininkyste. Kaunas: statyba, architektūra, inžinerija, metalo ir plastiko gamyba, chemijos pramone, maisto ir gėrimų gamybą, tekstilę, aprangą, turizmu ir maitinimu bei miškininkystę. Klaipėda: transportas, logistika, transporto įrangos gamyba, naftos gaminų gamyba, chemijos pramonė, statyba ir taip pat miškininkystė…

Šie siūlymai papiktino Lietuvos savivaldybes. Ypač tokia siūloma reforma nepatenkinti Panevėžiečiai. Panevėžio kraštas reformatorių tiesiog buvo išbrauktas iš regionų sąrašo ir prijungtas prie Šiaulių regiono. Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis tokį Lietuvos padalinimą į 4 regionus ir jiems deklaratyviai priskiriamas veiklas prilygino sovietinei planinei ekonomikai mat projektas buvo nederintas su savivaldybėmis ir pasiekė jas tik po to kai jau buvo surašytas…

Užmiršti Lietuvos etnografiniai regionai

Doc. dr. Dalia Urbanavičienė

Doc. dr. Dalia Urbanavičienė

Lietuvių etninės kultūros draugijos pirmininkė (LEKD), etnologė doc. dr. Dalia Urbanavičienė taip pat kritikuoja VRM darbo grupės siūlymus Lietuvą padalinti į 4 dirbtinai kuriamus ekonominius regionus.

„Kyla klausimas – ar regionas yra tik ekonominis darinys skirtas planinės ekonomikos tikslams įgyvendinti? Juk Europos sąjungos progresyvusis regionalizmas yra daugiau siejamas su istoriškai susiformavusiais kultūriniais regionais ir su žmonių regionine savim one kuri yra labai svarbi siekiant sustiprinti regionus ir pagyvinti jų plėtrą“, – sakė D. Urbanavičienė.

D. Urbanavičienė priminė, kad Lietuvių etninės kultūros draugija ir Seimo bei Vyriausybės pataraimoji institucija – Etninės kultūros globos taryba (EKGT) jau daugelį metų siūlo vykdant Lietuvos regionų reformą atsižvelgti į tradicinius istoriškai nusistovėjusius Lietuvos etnografinius regionus: Žemaitija, Suvalkiją, Aukštaitiją, Mažają Lietuvą, Dzūkiją.

Žiūrėkite konferencijos tiesioginę transliaciją:

Konferencijos programa:

10:00 Atidarymo žodis. VVSK pirmininkas, renginio moderatorius Povilas Urbšys.

10:05 Regioninės politikos baltosios knygos „Lietuvos regionai – pokyčių link“ rengimo eigos ir svarbiausių nuostatų pristatymas. Vidaus reikalų viceministras, darbo grupės pirmininkas Giedrius Surplys.

10:25 Valstybės ir vietos valdžios institucijų, verslo ir visuomenės atstovų, dalyvavusių rengiant ir svarstant Regioninės politikos baltąją knygą, pasisakymai.

Ministro Pirmininko patarėjas savivaldos, regioninės ir socialinės politikos ir sporto klausimais Elvinas Jankevičius.

Rietavo savivaldybės meras, Telšių apskrities regioninės plėtros tarybos pirmininkas Antanas Černeckis.

Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos viceprezidentas Vidmantas Japertas.

Lietuvos vietos bendruomenių sąjungos pirmininkė Reda Kneizevičienė.

11:15 Diskusija. Konferencijos dalyvių pasikeitimas nuomonėmis.

11:50 Diskusijos apibendrinimas.

12:00 Pabaiga.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: