Kas ką kala per Kalėdas? (audio) (17)

Jonas Vaiškūnas | Alkas.lt nuotr.

Jonas Vaiškūnas | Alkas.lt nuotr.

Ar Kalėda gali būti pati Saulė? Savo įžvalgas šiuo klausimu pateikia LRT Klasika laidos „Ryto rasa krito“ svečias – etnokosmologas Jonas Vaiškūnas.

„Kalendorinėse Kalėdų dainose apdainuojamas devyniaragis elnias, kurio raguose kalviai kala aukso vainiką. Aukso vainikas tarp dangiško elnio ragų – tai pati mitinio kalvio nukalta Saulė. Kalėdų vardas tiesiogiai susiejamas su kalvio nukalama Saule, kuri senosiose dainose kartais ir vadinama Kalėda“, – sako J. Vaiškūnas.

„Vargu ar galima tikėtis geresnio pašnekovo metų sandūros laikotarpiu – jis ne tik tyrinėja mūsų tautos pasaulėvaizdį per dangaus šviesulių, simbolinių, religinių ar gyvenimiškų jų reikšmių lauką, bet daro tai su ypatingu gebėjimu įžvelgti juose visais laikais, taigi ir mums šiandien svarbias, iškalbingas prasmes. Laidoje – ir apie Kalėdų senio, Kalėdos įvaizdžius, ir apie saulėgrįžą, ir apie virsmą mūsų viduje“, – laidą pristato jos vedėja etnologė Vida Šatkauskienė.

Daugiau puikių etnologės V. Šatkauskienės vedamų radijo laidų „Ryto rasa krito“ klausykite ČIA.

Kategorijos: Etninė kultūra, Garsai, Kultūra, Šventės, Vaizdai ir garsai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

17 komentarų

 1. neziniukas:

  “Kaledos” – Kasmetine Saules gimimo svente senajame Egipte.Egipto deive Isis ,tukstantmecius vaizduojama: ji zindo pasisodinusi sau ant keliu naujai gimusi saules dieva,kartais vaizduojama kaip naujagimi ivyniota i audini,kartais siek tiek ugtelejusi berniuka. Zinia kad zydai buvo Egipto vergoveje,todel jiems neturejo buti svetimi Egipto paprociai. Deive Isis ,o naujagimis ant keliu gal Isus ?

 2. Klodas:

  Kas ką kala – atgarsis nuo Mesopotamijos karaliaus Mes kalam duga vardo. Ir mes iš to ūbojo laiko.

 3. Kemblys:

  Klausiau klausiau Vaiškūno kalbą… kažkuo man priminė indėnų vado Sietlo kalbą.
  Paskutinės žarijos šiluma kalboje. Ačiū. Neužgeso dar…
  Įpūsime protėvių žarijas, užkursime žaizdro Ugnį!
  Nukalsime šiuolaikinę Pasaulėžiūrą!

  Parašykite kas norite prisidėti.

  • Perkūno Paukštis:

   Kas kaką kala.
   Mačiau, pilna božonyca spalvotai padažytų gipso liejinių. Tik įėjus, po dešine, kryžius su pri-kaltuoju. Jo gipsinės kojos aiškiai nubučiuotos.
   Tau patarčiau nebučiuoti.

 4. Kalėdos yra lietuviškas žodis nuo prasikalti, kilti, kilmė, kelmas. Viščiukas iš kiaušinio prasikalė, žolė prasikalė – išdygo, iškilo, išaugo. Taigi prasikalama kaip pro lukštą, taip ir pro ledą. Kai ima dygti ūsai, ragai,- sakome jie prasikalė. Taigi Kalėdos yra šios prasmės žodis. Ji reiškia rastis, išsiristi, iškilti ir pan. Kalėdos reiškia šio vyksmo pradžią pasaulio visybėje. Tai metų ciklo vyksmas. Jį pirmoji pradeda ir paskutinioji baigia – Saulė Močiutė. Taigi tas kalimas yra radimosi vykimo veiksmas. Pirmoji pro pasaulio “ledą” prasikala Saulė, taigi ji ir yra laikoma visa ko močiutė. Prasikalimas kartu yra ir mūčijimasis. Matome, kad žodis močiutė ir garsiškai, ir prasmiškai yra giminingas žodžiui mūčytis. Taigi Kalėdų, kaip pasaulio apskritai radimosi, gimimo ciklo pradžios prasmė yra dar ikikrikščioniška. Tad labiau tikėtina, kad Kalėdos yra ne pačios Saulės, o deivių, iš kurių vienos valioje yra ir Saulė, vardas.

  • Perkūno Paukštis:

   Prie Saulės “limpa” visi epai (epitetai) – tai Močiutė, Motinėlė, Mergelė, Sesutė, gal net ir Uošvienė…
   Svarbu, kad į Tai būtų “žiūrima” su meile ?

  • neziniukas:

   Manote kaledos yra lietuviskas zodis ?
   O ka jus i tai ?
   Lotyniskai kale=samokslas,pranesimas,susaukimas
   Lotyniskai dos=duokle
   “kale-dos”
   Samokslas kaip surinkti duokle ir pagoniu ?
   Krikscionys savo laiku ,si zodi savaip uzkodavo….
   Bulgarijoje po siai dienai si “duokles svente” vadinama koleda,kitur koliada,kolede…
   https://en.wikipedia.org/wiki/Koliada
   Tai ne lietuviskas zodis yra !

   • lyvis:

    Deja Kalėdos yra grynai lietuviškas žodis nuo žodžio kaladės. Manau žinai kas yra kaladė tai tas pats blukis. lyvis

   • Kalėdų pavadinimo, kaip duoklės, reikšmė yra antrinė. Tokia išvirtusia reikšme pavadinimas yra ne tik Bulgarijoje, bet ir Lietuvoje – “kalėdojimas”, tai parapijiečių lankymas, kurio metu kunigui yra dovanojami (aukojami) įvairūs mėsos gaminiai, javai ir pan. Iki krikščionybės aukojimu (pagelbėjimu) buva laikomas Kūčių valgymas. Beje, Bulgarijoje šis žodis gali būti trakų palikimas, o jie gana artimi lietuviams. Taigi, Kalėdų pavadinimo atvejai Bulgarijoje šio žodžio lietuviškumo ir minėtos jo pirminės pasaulėžiūrinės prasmės nepaneigia.

    • neziniukas:

     Gal dar ka nors apie lotynu kalba prie to paties ? 🙂 Ir gal detaliau apie tai ,kaip buvo renkama duokle Konstantinopolyje sedejusiam popieziui ,iskaitant ir mus ir bulgarus beje ? Po to kai papa “isnese sikna” is Konstantinopolio,duokle rinko is Romos ir tai iki siu dienu – “kale-dos”, per lengvatikiu kisenius…

 5. Paklausiau laidą.
  Koks skirtumas šio dvasių atstovo nuo krikščioniškųjų?
  Ogi jokio.
  Mokslininkai nustatė (L.Nakaitė, Žalvariniai senolių laiškai, V., 1991,), kad tik apie Va., atsiradus vadams ir jiems siekiant įtvirtinti savo valdžią, atsiranda ideologija – atsiranda “dvasininkai”, kurie yra kaip tik tam reikalui, kurie, gandindami liaudį, primąsto būtų nebūtų dalykų, kad tik liaudis jiems paklustų.
  Krikščionys buvo tik sekantys mergamėsiai.
  Štai kodėl krikščionys dar randa lietuviuose daugumą tokių, kuriems maloniau yra gerbti gamtą (ne sudievinti, kas buvo vėliau), žinant, kad nuo jos žmogus yra priklausomas, dėl ko ir turi prisitaikyti.
  Vienžo, visi dievų garbintojai, yra žulikai.

  • Perkūno Paukštis:

   Viešpats (o aš sakau, Viešpataujanti Gamta) visada duoda daugiau, nei tikėjaisi. Netiki ?
   Šiaip, peržvelgus religijas, tai iš pareigos daug dvasiškai lyg nepriveiksi, reikalinga stipri kažkokia motyvacija.
   Štai čia paviršutiniškai ir užkimbama ant tos motyvacijos – iš religijos būtinai GAUTI !
   Ir šitaip – kaip buvo pradžioje, taip ir per amžius !
   Įmetei jevrytėlį, gavai šviesią ateitį ir amžinybę. Na, pavyzdžiui smetoniniam Kaune galėjai nupirkti pašto ženkliuką, kuris taip ir vadinosi – “plyta prisikėlimo božonycai” (rods 25 ct). Nupirkai tą plytą – ir tu jau Vatikano korporacininkas !
   CHA

   • neziniukas:

    O varpus kaip – gaudavo dovanu ,ar per virpesius kaip dividendus pajausdavo ,kada tais varpais “paskalambindavo” ?
    Girdejau davatkas plepant,kad anie net gydomuju savybiu turi. Kada po jais stovi , isvirpina visas blogas mintis ir suteikia palaima,zmogus tampi daug geresnis ir dosnesnis…. 😉

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: