Trečiadienis, 3 birželio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Mokslas Astronomija ir kosmonautika

J. Vaiškūnas. Gegužės danguje – Jupiteris, Aušrinė bei… nelaukti reginiai

Jonas Vaiškūnas, www.alkas.lt
2025-05-12 14:00:00
262
PERŽIŪROS
2
Jonas Vaiškūnas | Alkas.lt nuotr.

Jonas Vaiškūnas | Alkas.lt nuotr.

Džiugins ryškiausios pavasario žvaigždės

Giedrais gegužės vakarais žvilgsnius trauks ryškiausios pavasario žvaigždės: šiaurės vakaruose – ryškiausia Vežėjo žvaigždyno žvaigždė Kapela, vakaruose – Dvyniai su ryškiaisiais Kastoru ir Poluksu. Žemiau, tarp Dvynių ir Vežėjo, gelsvai švyti ryškiausias vakaro šviesulys – Jupiteris. Kiek į pietus nuo Dvynių, neryškiame Vėžio žvaigždyne, įsitaisęs rausvasis Marsas, o po juo, palei pat vakarų horizontą – Mažojo šuns  ryškiausia žvaigždė – Prokionas.

Pietuose žvilgsnį traukia – įspūdingasis Liūto žvaigždynas su savo ryškiausia žvaigžde Regulu. Kiek kairiau ir žemiau nuo jo spindi Mergelės žvaigždynas su savo ryškiausia žvaigžde Spika.

Virš šiaurės rytų horizonto kopia vasariškieji Lyros ir Gulbės žvaigždynai su ryškiąja Vega ir Denebu, o pietryčiuose – Jaučiaganio žvaigždyne ryškiai švyti Arktūras.

Palei šiaurės horizontą ryškėja „W” raidės apybraižų pavidalo Kasiopėja ir Persėjas. Neįprastoje padėtyje, aukštai virš galvos sukasi Grįžulo ratai.

 

1 of 4
- +

1. 2025-05-15 d. 23 val., dangaus rytų pusė | Stellarium programa sukurta nuotr.

2. 2025-05-15 d. 23 val., dangaus pietų pusė | Stellarium programa sukurta nuotr.

3. 2025-05-15 d. 23 val., dangaus vakarų pusė | Stellarium programa sukurta nuotr.

4. 2025-05-15 d. 23 val., dangaus šiaurės pusė | Stellarium programa sukurta nuotr.

Šviesiausiai žibės: Vakarais – Jupiteris, rytais – Aušrinė

 Jupiteris ir toliau išlieka vienvaldžiu vakaro dangaus šeimininku: visą mėnesį vakarais ryškiai spindi Tauro žvaigždyne, iki gegužės vidurio leisis apie 24 val., mėnesio pabaigoje – 23 val.

Marsas vakarais rausvai spindi blausiame Vėžio žvaigždyne, o pačioje gegužės pabaigoje persislenka į Liūto žvaigždyną.

Venera-Aušrinė (Žuvų žvaigždyne) ir Saturnas (ant Žuvų-Vandenio ribos) teka rytui auštant, tačiau aukščiau pakilti nespėja ir dėl to trumpam  matyti galima tik Aušrinę, o Saturnas išblėsta šviesiame ryto danguje.

Nustebins nebent nelaukti reginiai, nes pranašautų – nebus

Balandžio mėnesį išreklamuota, esą, net plika akimi gegužės pradžioje būsianti matoma neseniai atrasta kometa C/2025 F2 (SWAN), deja laukiančiuosius nuvylė – laukto ryškumo nepasiekė. Gegužės 1 d. priartėjusi prie Saulės šiuo metu ji slenka Tauro žvaigždynu, kaip 9 ryškio blausus šviesulys ir yra atrandama tik per teleskopą ir jau ne Lietuvos, o pietinio dangaus pusrutulio padangėje.

Neaišku kaip bus ir jau nuo pernai metų pavasario žiniasklaidos reklamuojama tuoj tuoj sužibsiančia „nauja žvaigžde“ nedideliame gražiame Šiaurės vainiko (Coronae Borealis ) žvaigždyne slypinti žvaigždė T (T CrB), esą, nuo pernai metų pavasario iki rudens turėjo „blykstelėti“ nuo plika akimi nematomo +10 mg ryškio žvaigždės iki +2 mg ryškio (kuo mažesnis skaičius tuo didesnis ryškis, plika akimi matome nuo +6 mg). Deja pranašystė neišsipildė iki šiol. Tačiau pranašautojai rankų nenuleido ir šio įvykio datą perkėlė į šių metų pavasarį arba… rudenį.

Tad giedrais vakarais verta pastebėti gražų Šiaurės vainiko žvaigždžių lankelį. Atrasite jį žvelgdami Grįžulo ratų „ienos“ rodoma kryptimi tarp Jaučiaganio ir Heraklio žvaigždynų.

O už neišsipildančias astronomų ir žiniasklaidos pažadėtas dangiškąsias naujienas kantriausiems stebėtojams dangus gali atsidėkoti ir nelauktais reginiais: netikėtai ryškiais, įspūdingais meteorų žybsniais (iki gegužės 28 d. dar reikšis Eta Akvaridų meteorų srautas), spalvingomis pašvaistėmis ar žmogaus rankų sukurtos ryškios kosminės stoties tarpžvaigždiniu skrydžiu.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Liepos danguje Jupiteris keis Saturną
  2. Sausio danguje: ryškusis Jupiteris, išraiškingi Šienpjoviai ir neprognozuojamas Saulės elgesys
  3. Gruodžio danguje Jupiteris taps Kalėdų žvaigžde
  4. J. Vaiškūnas. Gruodžio danguje – ryškiausios žvaigždės ir planetos bei Geminidų žybsniai
  5. J. Vaiškūnas. Tarp rugsėjo žvaigždžių: ryškusis Jupiteris, priartėjęs Saturnas ir superpilnaties užtemimas
  6. Rugpjūčio danguje – žvaigždžių gausa, ryškus Jupiteris ir meteorų strėlės
  7. Rugsėjo danguje: žvaigždžių gausa, ryškus Jupiteris ir kometa (video)
  8. Gegužės danguje prasidės „baltosios“ naktys, patekės didžiausias Mėnulis (video)
  9. J. Vaiškūnas. Sausio danguje – ryškiausios žiemos žvaigždės ir planetos
  10. J. Vaiškūnas. Lapkričio danguje: ryškėjančios planetos, blėstanti kometa ir Leonidų žybsniai
  11. J. Vaiškūnas. Kovo danguje –  žiemos žvaigždžių palydos ir Mėnulio bei Saulės užtemimai
  12. J. Vaiškūnas. Rugpjūčio danguje – žvaigždžių gausa, įspūdingi šviesulių suartėjimai ir Perseidų meteorų žybsniai PAPILDYTA
  13. Gegužės danguje ir toliau vienvaldžiaus Saturnas
  14. Gegužės danguje – šimtmečio pilnatis! (video)
  15. J. Vaiškūnas. Vakaro danguje – įspūdinga kometa

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 2

  1. Rimgaudas says:
    1 metai ago

    Astrofizikas Jonas Vaiškūnas: “Jupiteris ir toliau išlieka vienvaldžiu vakaro dangaus šeimininku”. Plačiai apie šį dangaus šeimininką, susijusį su senovine laiko apskaita, yra aprašyta dokumentinės knygos “Istorija pareinant į Lietuvą” (Klaipėdos universiteto leidykla/2023, įsigyjama per Patogupirkti.lt) skyriaus “Jupiterio Griausmavaldžio šventykla Vilniuje” 21 – 28 puslapiuose. Ten kartu su pateiktais brėžiniais ir skaičiavimais yra parašyta, kad ant tų pačių pamatų, kur dabar stovi Arkikatedra, anksčiau stovėjo 12-ka laiptų turinti su aukuru Didžiųjų Lietuvos kunigaikščių deginimui viršuje šventykla. Iš išorės ji atrodė tokia pati, kaip kad atrodo dabar Cheopso Didžioji piramidė Egipte, tik be aukuro viršuje (Egipto faraonai buvo mumifikuojami). Vilniaus laiptuotos piramidės matmenys, pervedus juos iš aprašomų uolekčių į metrus, atitinkamai buvo h = 10 m. ir b x b = 22,5 x 22,5 m ribose (žr. p. 27). Statinį Vilniuje pastatė sūduviai dzūkai, kurie (žr. 28 p.) 7.275 m. pr. Kr. įkūrė Vilniaus miestą. Piramidė viduj turėjo kambarėlius, kurių vienas buvo skiriamas Lietuvos Didžiųjų kunigaikščių urnų po sudeginimo laikymui, o kitas buvo skiriamas astronomui, kuris pro kanalą, nukreiptą į Vakarus, stebėjo kas 12 – ka metų virš horizonto per lietingos charakteringos griausmais sezoną vasaroje vis naujai ir naujai pasirodantį Jupiterį. Apart to, šalia piramidės pamatų (dabar ten presbiterija) buvo įrengtas ratas (p. 22), kuriame vaidilutės žibinto pagalba vedė dienų, mėnesių ir metų apskaitą. Čia akmens pentagrama, į kurią įsipaišo Vilko pėda, yra pažymėta (žr. p. 22) pati Vilniaus miesto įkūrimo 7.275 m. pr. Kr. data. Dėkoju.

    Atsakyti
  2. O apie tai - tyli.... says:
    12 mėnesių ago

    Žmogos, kas pametėt? –
    Mėnulyje – 1 trilijono eurų vertės radinys (17) kas jį pasiims?
    – delfi.lt/mokslas/mokslas/menulyje-1-trilijono-euru-vertes-radinys-120116555
    – jaunt.lt/238/Mėnulio-paviršius-–-vertingų-metalų-lobynas-ateities-kosminėms-misijoms

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Elektrinis dviratis
Lietuvoje

Sostinėje – nauji sprendimai saugesnėms dviratininkų  ir pėsčiųjų kelionėms

2026 06 03
Žemės ūkis
Lietuvoje

Žemės ūkio naudmenų deklaravimas artėja į pabaigą

2026 06 03
Palanga
Gamta ir žmogus

Palangos J. Basanavičiaus gatvėje uždraustas dviračių ir paspirtukų eismas

2026 06 03
Kleboniškių muziejaus klojimas atvers duris naujam teatro veiklos laikui
Kultūra

Kleboniškių muziejaus klojimas atvers duris naujam teatro veiklos laikui

2026 06 03
Latvijoje vyks Baltijos šalių studentų dainų ir šokių šventė „Gaudeamus“
Kultūra

Daugiau kaip 1400 Lietuvos studentų vyks į „Gaudeamus“ Rygoje

2026 06 03
Vasaros pradžią pažymi šeštasis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“
Kultūra

Prasideda skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“

2026 06 03
Jaunimas laiko plakatą: Lietuvių kalba – Konstitucinė vertybė
Kalba

Žmogaus teisių gynėjai ragina stabdyti nelietuviškų diakritinių ženklų įteisinimą Lietuvos dokumentuose

2026 06 02
Viadukas
Lietuvoje

Kaune atidarytas naujas viadukas

2026 06 02
Specialiųjų tyrimų tarnyba
Lietuvoje

Atsisakius muitininkų rotacijos gali didėti korupcijos rizika

2026 06 02
Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija
Lietuvoje

Priimtos Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymo pataisos

2026 06 02
Alina Jalavonienė
Lietuvoje

Seime prisiekė vaiko teisių apsaugos kontrolierė 

2026 06 02
Nuovaža
Lietuvoje

Nuo šios mažiau kliūčių gyventojams patekti į savo sklypus

2026 06 02

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Mikas apie Kernavės išskirtinumas – leidinio „Mitinė Kernavė: legendos, padavimai, sakmės“ pristatyme
  • Rimgaudas apie Birželio 3 d., 19 val.: Sporto rūmų likimą turi spręsti Tauta!
  • P.Skutas apie Birželio 3 d., 19 val.: Sporto rūmų likimą turi spręsti Tauta!
  • Mikabalis apie K. K. Urba. Šaltibarščių kultūros laikai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Sostinėje – nauji sprendimai saugesnėms dviratininkų  ir pėsčiųjų kelionėms
  • Žemės ūkio naudmenų deklaravimas artėja į pabaigą
  • Palangos J. Basanavičiaus gatvėje uždraustas dviračių ir paspirtukų eismas
  • Birželio 3 d., 19 val.: Sporto rūmų likimą turi spręsti Tauta!

Kiti Straipsniai

Protestuotojai reikalauja Sporto rūmus atiduoti Sąjūdžio, o ne žydų kapinių įamžinimui

Birželio 3 d., 19 val.: Sporto rūmų likimą turi spręsti Tauta!

2026 06 03
Sporto rūmuose atsisveikinama su Sausio 13-osios didvyriais

J. Nedzveckas. Sporto rūmų likimas: tarp kapinių atminties ir  tautinio atgimimo

2026 06 03
Jaunimas laiko plakatą: Lietuvių kalba – Konstitucinė vertybė

Žmogaus teisių gynėjai ragina stabdyti nelietuviškų diakritinių ženklų įteisinimą Lietuvos dokumentuose

2026 06 02
Policijos švyturėliai, ginkluotas sikhas ir aukos atminimo žvakės Didžiosios Britanijos kontekste

V. Sinica. Baltųjų gyvybės svarbios?

2026 06 02
Žmonės priedangoje ir vyras ant stogo filmuojantis virš miesto skrendantį droną

A. Navys, M. Sėjūnas. Kai kvailystė plinta greičiau už pavojaus signalą

2026 06 02
Pasirašyta sutartis KM ir LGKŠA

Pasirašyta sutartis: dėmesys istorinei atminčiai, kultūriniam švietimui ir pilietiniam sąmoningumui

2026 06 02
LRT studija, šaltibarščių dubuo ir simbolinis perspėjimas apie kultūros nustūmimą į šalį

K. K. Urba. Šaltibarščių kultūros laikai

2026 06 01
Birželio sukilimas 1941 m. | Youtube.com nuotr.

Seime vyks tarptautinė konferencija, skirta 1941 m. Birželio sukilimo 85-osioms metinėms

2026 06 01
Studentai

Prasideda priėmimas į aukštąsias mokyklas

2026 06 01
Pasaulio esperantininkų kongresas vyks Kaune

Pasaulio esperantininkų kongresas vyks Kaune

2026 06 01

Skaitytojų nuomonės:

  • Mikas apie Kernavės išskirtinumas – leidinio „Mitinė Kernavė: legendos, padavimai, sakmės“ pristatyme
  • Rimgaudas apie Birželio 3 d., 19 val.: Sporto rūmų likimą turi spręsti Tauta!
  • P.Skutas apie Birželio 3 d., 19 val.: Sporto rūmų likimą turi spręsti Tauta!
  • Mikabalis apie K. K. Urba. Šaltibarščių kultūros laikai
  • Kažin apie K. K. Urba. Šaltibarščių kultūros laikai
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Priedanga

Priedangų atnaujinimui papildomi – 4 mln. eurų

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai