Šeštadienis, 4 balandžio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Nuomonių ratas Lietuvos kelias

J.Valatka. Ar atlaikys premjeras šilumos privatininkų spaudimą?

Jonas Valatka, www.alkas.lt
2014-02-15 09:17:20
16
PERŽIŪROS
0
Jonas Valatka | asmneinė nuotr.

Jonas Valatka | asmeninė nuotr.

Jonas Valatka
Jonas Valatka

Siekiant mažinti šilumos kainas premjero ir prezidentūros apsisprendimas šilumos ūkį Vilniuje ir Kaune atiduoti valstybės reguliavimo sferai sukėlė įnirtingą šiltnamio sąlygomis šilumos ūkyje veikiančių privačių finansinių grupuočių pasipriešinimą. Noriu priminti, kad dar nuo 2011 m. balandžio mėn. Lietuvos socialdemokratų sąjunga nuolatiniais savo pareiškimais bandė atkreipti visų valdžių dėmesį į skandalingą padėtį Vilniaus šilumos ūkyje. Ne ką geresnė padėtis buvo ir  Kaune. Todėl dabartinės valdžios veiksmai, jeigu jie bus nuosekliai vykdomi, šiek tiek teikia vilties, kad padėtis keisis vartotojų naudai.

Rinkos ekonomikoje monopolis yra blogybė vartotojams: nesant konkurencijos  vartotojai moka nerealias kainas už teikiamas prekes ar paslaugas. Bet kuris monopolininkas, siekdamas maksimalaus finansinio rezultato, pirmiausia eina lengviausiu keliu – bet kokiais būdais kelia kainas. Valstybinį monopolį reguliuoti žymiai lengviau negu privatų. Privatininkai randa daugybę būdų, kaip išvengti veiklos reguliavimo ir finansinės kontrolės. Deja, dar daugelyje sričių išvengti monopolinių paslaugų neįmanoma. Viena iš tokių sričių – centralizuotas šilumos tiekimas, kuris, esant  kuo didesniam vartotojų skaičiui, yra pats efektyviausias ir, šeimininkiškai tvarkantis,  mažiausiai aplinkai kenkiantis šildymo būdas.

Suprasdamos privataus monopolio šilumos ūkyje teikiamas finansines galimybes, veikdamos įvairiausiais būdais, atskiros finansinės grupuotės, dar nedrįsdamos šio ūkio privatizuoti, nuolaidžiaujant valdžiai, Lietuvoje įtvirtino ilgalaikės nuomos būdą. Vilniuje dabartinio mero ir jam prijaučiančių buvusių ir dabartinių tarybos narių sprendimais šilumos ūkis ilgam laikotarpiui išnuomotas bendrovei „Dalkia“, sukuriant naują bendrovę „Vilniaus energija“. Tokiu būdu Vilniuje įsitvirtino iš esmės nekontroliuojamas privatus monopolininkas.

Šilumos tiekimo kaina privalo būti maksimaliai maža, nes kainos dydis dabartiniu metu ypatingai paveikia daugumos gyventojų pragyvenimo lygį, vidaus vartojimą. Aukštos kainos riboja Lietuvos įmonių konkurencingumą, sudaro ženklią biudžetinių išlaidų dalį ligoninėms, mokykloms, vaikų socialinėms įstaigoms, bibliotekoms ir kt. Todėl šilumos tiekimas neturi būti vien pelno siekimo objektas. Esant dabartinei teisinei bazei neįmanoma užtikrinti reikiamos priežiūros ir būtinos kontrolės privataus kapitalo administracinei susijusių įmonių ūkinei ir finansinei veiklai. Kainų komisija neturi garantuotų  galimybių sužinoti tikrų šilumos tiekimo sąnaudų ir dėl kitų įvairių priežasčių negali nustatyti optimalių tiekimo kainų.  Nuoma – pats blogiausias turto valdymo būdas, nes nuomininkas nesuinteresuotas šeimininkiškai naudoti  nuomojamo turto, nesuinteresuotas jį laiku atstatyti. Galima būtų vardinti ir daugiau priežasčių, kodėl šilumos ūkio privatus valdymas žalingas vartotojams. Todėl, nors valstybinis valdymas taip pat nėra be trūkumų, bet siekiant daugiau apsaugoti vartotojų interesus,  siūlėme šio ūkio Vilniaus ūkio kontrolę atiduoti valstybiniam reguliavimui.

Deja, Vilniaus meru vėl tapus A.Zuokui, procesai vyksta atvirkščiai. Įžūliai siekiama kuo labiau suvelti Vilniaus šilumos ūkio balansinio turto klausimus,  kad egzistuojančią nuomos sutartį  nutraukti būtų kuo sunkiau. Sutarčiai vykdyti įkurtos bendrovės „Vilniaus energijos“, valdančios visą šilumos ūkio turtą, akcijos skubiai perduotos neaiškiai bendrovei.  Informacijos priemonėse vykdoma rėksminga reklaminė – propagandinė kampanija bandant pateisinti nerealias šilumos kainas.

Primenu, jog prieš rinkimus dabartinis Vilniaus meras besąlygiškai žadėjo sumažinti šilumos kainą sostinėje. Vis daugiau vilniečių supranta, kad tai buvo tik rinkimų triukas.

Dabartinės valdžios išreikšta pozicija, kad naujai sukurtose šilumos įmonėse galės dalyvauti ir privatus kapitalas ir turėti iki 49 proc. akcijų  kelia pavojų, kad ir naujose įmonėse bus prarasta valstybės kontrolė. Lietuvos sąlygomis, esant ypatingai dideliam korupcijos lygiui ir esant tokiam akcijų pasiskirstymui, privatininkai visada ras būdų pakreipti įmonės sprendimus savo, bet ne vartotojų naudai. Reiktų siekti, kad visos akcijos šiose naujose įmonėse priklausytų tik valstybei. Dar ir todėl, kad įmonių kapitalui bus naudojamos europinės lėšos. Tą suprato vengrai, gal bus suprasta ir pas mus.

Vis tik manau, kad jau bent žodžiais pajudėta į priekį, todėl linkiu premjerui šį kartą nekeisti nuomonės.

Autorius yra Lietuvos socialdemokratų sąjungos valdybos narys

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. J.Valatka. Skalūninės dujos: ar vėl lipame ant grėblio?
  2. J. Valatka. Svajoja gyventi kaip Švedijoje, bet viską daro, kad to nebūtų
  3. J.Valatka. Kodėl kyla kainos?
  4. Š. Navickis. Žvėries agonija
  5. V.Turčinavičius. Savivaldos rinkimų sistema pažeidžia piliečių konstitucines teises
  6. Č. Iškauskas. Lietuviškasis parlamentarizmas: vizijos ir realybė
  7. R. Ozolas. Pagiriamasis žodis Valdemarui Tomaševskiui
  8. K. Stoškus. Valstybės moralinė krizė
  9. Č. Iškauskas. Tas prakeiktas lietuviškas nuolankumas… (pirmadienio mintys)
  10. J. Jasaitis. Pilietiškumo nuvertinimo iššūkis (III)
  11. V. Sinica. Polonizacijos „mitas“
  12. Lietuvos socialdemokratų sąjunga paskelbė apie pasirengimą rinkimams
  13. Š.Navickis. Priešpriešos (II)
  14. Socdemai, tvarkiečiai ir darbiečiai į koalicija kviečiasi lenkus
  15. L.V.Medelis. Mykolas Riomeris Lietuvis (II)

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Dailiojo čiuožimo atstovai: Elison Ryd ir S. Ambrulevičius
Lietuvoje

Seimo Pirmininkas J. Olekas: Ačiū, kad garsinate Lietuvą

2026 04 03
Jotvingių pilkapynas Šveicarijoje (Lenkija) prie-Suvalkų
Baltų žemėse

S. Birgelis. Kuriamas Jotvingių archeologijos centras Šveicarijoje (Lenkija)

2026 04 03
Taryba įsiklausė į LRT darbuotojų reikalavimus: atsistatydinimas in corpore bus svarstomas 2026 m. sausio mėnesį
Lietuvoje

Audito komitetas: LRT nepagrįstai atsisako viešinti asmenis iš kurių įsigijo paslaugas

2026 04 03
LR Prezidentas Gitanas Nausėda
Lietuvoje

Prezidentas teikia Seimui didžiausių galimų degalų kainų nustatymo mechanizmo įstatymą

2026 04 03
Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė, Kill for Peace, 2020
Kultūra

S. Inčirauskaitės-Kriaunevičienės paroda „Nuošalė“ kviečia į Kurtuvėnų svirno galeriją

2026 04 03
25-oji Burbiškio dvaro Tulpių žydėjimo šventė
Gamta ir ekologija

Artėja 25-oji Burbiškio dvaro Tulpių žydėjimo šventė

2026 04 03
Knygos „Masonai kultūriniame Prūsijos Lietuvos ir Klaipėdos krašto gyvenime: XVIII a. – XX a. pirma pusė“ sutiktuvės
Istorija

Pilies muziejuje vyks knygos apie Prūsijos Lietuvos ir Klaipėdos krašto masonus sutiktuvės

2026 04 03
Faksimilė – mūsų istorinio paveldo rašytinis simbolis
Istorija

Lietuvoje atkurtas dokumentas, nuo kurio prasidėjo mūsų valstybės istorija

2026 04 03
Ugnis pievose – pavojus miškams
Gamta ir ekologija

Ugnis pievose – pavojus miškams: kodėl svarbi kiekvieno atsakomybė?

2026 04 03
Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių studija „Suvartukas“
Kultūra

„Aukso paukštės“ sugrįžta: įvertinti ryškiausi šalies meno kolektyvai

2026 04 03
Bepilotis | KAM nuotr.
Lietuvoje

Prezidentas susitiko su krašto apsaugos ministru

2026 04 02
Azartiniai lošimai kompiuteriu
Lietuvoje

Siūloma įvesti privalomą lošėjo kortelę

2026 04 02

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • +++ apie Rytų Lietuvos mokytojų sąjunga siūlo visose šalies mokyklose ugdyti tik valstybine kalba
  • +++ apie Audito komitetas: LRT nepagrįstai atsisako viešinti asmenis iš kurių įsigijo paslaugas
  • P.Skutas apie Rytų Lietuvos mokytojų sąjunga siūlo visose šalies mokyklose ugdyti tik valstybine kalba
  • Vadinasi apie Audito komitetas: LRT nepagrįstai atsisako viešinti asmenis iš kurių įsigijo paslaugas

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • V. Sinica. Vilnius imituos veiksmus dėl masinės migracijos
  • Seimo Pirmininkas J. Olekas: Ačiū, kad garsinate Lietuvą
  • S. Birgelis. Kuriamas Jotvingių archeologijos centras Šveicarijoje (Lenkija)
  • Audito komitetas: LRT nepagrįstai atsisako viešinti asmenis iš kurių įsigijo paslaugas

Kiti Straipsniai

Vytautas Sinica ir Valdas Benkunskas

V. Sinica. Vilnius imituos veiksmus dėl masinės migracijos

2026 04 03
Valdas Benkunskas

Vilnius stiprina užsieniečių lietuvių kalbos mokymąsi

2026 04 02
Traukinys

Mažinamos traukinių bilietų kainos

2026 03 31
Didžioji gatvė

Startuoja ilgai laukti gatvių tvarkymo darbai Vaišvydavoje

2026 03 31
Šildymas

Pavasariškai šiltos dienos: ką svarbu žinoti apie šildymą ir sezono pabaigą?

2026 03 30
Žvelgia vienas į kitą. Stanisławo Filiberto Fleury ir Sigito Parulskio fotografijų pokalbis

„Žiūrime vienas į kitą per šimto metų nuotolį“: S. Parulskis apie Vilnių S. F. Fleri ir savo fotografijose

2026 03 28
Krovininis mikroautobusas važiuoja gatve

Krovininio mikroautobuso nuoma Vilniuje: kiek kainuoja ir ką verta žinoti prieš užsakant

2026 03 27
Atliekos

Kaune perskaičiuoti atliekų tvarkymo įkainiai

2026 03 25
Apleistas pastatas

Kaune neprižiūrintiems nekilnojamojo turto didinamas mokestis

2026 03 24
Kongresų cenrto teritorija

Ilgai lauktam Vilniaus kongresų centrui – 28 pasiūlymai

2026 03 24

Skaitytojų nuomonės:

  • +++ apie Rytų Lietuvos mokytojų sąjunga siūlo visose šalies mokyklose ugdyti tik valstybine kalba
  • +++ apie Audito komitetas: LRT nepagrįstai atsisako viešinti asmenis iš kurių įsigijo paslaugas
  • P.Skutas apie Rytų Lietuvos mokytojų sąjunga siūlo visose šalies mokyklose ugdyti tik valstybine kalba
  • Vadinasi apie Audito komitetas: LRT nepagrįstai atsisako viešinti asmenis iš kurių įsigijo paslaugas
  • +++ apie J. Vaiškūnas. Kai viešas kiauliškumas pateikiamas kaip „principas“
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Ko nežinome apie Lietuvos miestų istoriją?

Kaip mokslininkai prognozuoja mūsų ateitį?

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai