Šeštadienis, 6 birželio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Konservuoti pomidorams užteks tik 10 minučių

www.alkas.lt
2025-08-15 15:23:00
47
PERŽIŪROS
0
Pomidorai

Pomidorai | pixabay.com, Couleur nuotr.

Rugpjūtis – tikras vasariškų gėrybių piko metas. Godžiai skanaujant sultingas sodo ir daržo dovanas, norisi jų skonių ir kvapų išsisaugoti kuo ilgiau. Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, pastebi, kad būtent rugpjūtį lietuviai įninka į konservavimą – stiklainių paklausa ryškiai išauga. Tiesa, pasistebi ir pokyčių.

„Šiuo metu esantis platus sodo ir daržo gėrybių pasirinkimas lietuvių neužliūliuoja – jie galvoja ir apie tai, ką valgys žiemą. Konservavimas, šaldymas, rauginimas ir daržovių, vaisių, uogų paruošimas žiemai – neatsiejama kiekvienos vasaros dalis. Nors ir čia šiemet juntama netipiškos lietuviškos vasaros įtaka: dėl permainingų orų nemažai derliaus vėlavo, tad ir konservuoti gyventojai pradėjo vėliau. Tačiau jis jau – pačiame įkarštyje: šviežio derliaus apstu, stiklainių kainos prasideda vos nuo keliasdešimt centų, tad vasaros skonių ir kvapų galima išsaugoti žiemai be didelių išlaidų ir vargo“, – sako G. Kitovė.

Konservavimas pastaraisiais metais išties grįžęs į madą, antrina „Iki“ kulinarijos šefė Jolita Tamoševičienė. Norime gyventi tvariau, ekologiškiau, todėl atsigręžiame į tai, ką darydavo ne viena giminės karta. 

„Dažnas prisimena, kaip tėvai ar seneliai visam procesui nuo stiklainių paruošimo ir daržovių pjaustymo iki pasterizavimo skirdavo kone visą dieną. Tačiau konservavimas neprivalo būti ilgas ir sudėtingas procesas – pasiruošti atsargų žiemai galima labai paprastai, tai nereikalauja nei daug laiko, nei jėgų, nei įmantrių produktų“, – įsitikinusi J. Tamoševičienė.

Be to, šiais laikais jau rečiau kas ruošia tiek atsargų, kad jomis nukrautų ištisas lentynas rūsyje. Dažniausiai į stiklainius gėrybių dedama tiek, kiek ketinama suvalgyti iki kito sezono. Žmonės mieliau išbando daugiau skirtingų receptų, o ne kaupia kuo didesnius kiekius.

Tai, G. Kitovės teigimu, atsispindi ir pardavimuose: „Jau kelerius metus stebime tendenciją rinktis mažesnius stiklainius, tinkamus kasdieniam greitam vartojimui, todėl orientuojamės į juos. Jie leidžia patogiai paruošti reikalingą kiekį atsargų – daugelis ieško 0,33, 0,5 ar 1 l talpos stiklainių, kurių pakanka pasirūpinti skania įvairove žiemai“.

Ko nepamiršti galvojant apie atsargas stiklainiuose

Kad tikrai pavyktų ir vėstant orams galėtumėte mėgautis namų gamybos konservais, pasak „Iki“ kulinarijos šefės, svarbu ne tik geras receptas, bet ir laikytis universalių taisyklių. 

Įvertinkite poreikius ir parinkite tinkamus stiklainius. Jeigu šeima – gausi, mėgsta konservuotas daržoves, galite iškart ruošti didesnius kiekius ir konservuoti didesniuose stiklainiuose. Tačiau atminkite, kad atidarytą stiklainį reikės laikyti šaldytuve, tad įvertinkite ir tai, ar jis neužims per daug vietos. Patogu konservuoti mažesniuose stiklainiuose, iš kurių gerybės suvalgysite greičiau. O jei ruošiate padažų ar uogienių – puikiai tiks ir nedidelės talpos, pusės litro ar 0,25 l stiklainiai, mat juos pradarius sunaudoti patartina kuo greičiau. 

Švariai išplaukite stiklainius. Konservavimas prasideda nuo stiklainių valymo, pabrėžia „Iki“ kulinarijos šefė. Tam puikiai tinka ne tik plovikliai, bet ir paprasčiausia soda arba actas. Tereikia stiklainius palaikyti sodos ir vandens tirpale arba acto ir vandens mišinyje, tuomet kruopščiai nuplauti po tekančiu vandeniu.

Nenaudokite senų dangtelių. Nors iš pirmo žvilgsnio jie gali atrodyti kaip nauji, tačiau ne viskas pastebima plika akimi. Dažnai jie po naudojimo būna šiek tiek deformuoti – o tai gali lemti, kad jūsų vargas nueis perniek. Sandariai neuždarius konservuojamų gėrybių, jos gali lengvai sugesti. 

Dezinfekuokite. Net ir nauji dangteliai jie toli gražu nėra sterilūs. Nuplaukite juos indaplovėje arba pakaitinkite karštame vandenyje tam, kad žūtų bakterijos. Tuomet dezinfekuokite juos spiritu ir gerai nudžiovinkite. 

Naudokite tinkamą druską. Ji yra viena pagrindinių marinavimo sudedamųjų dalių – padeda užkirsti kelią kenksmingoms bakterijoms sunaikinti maistą, paaiškina J. Tamoševičienė. Ruošdami marinuotas ir raugintas daržoves naudokite gryną natrio chloridą – tai yra, druską be jokių priemaišų. Dažnai valgomoji druska praturtinama jodu ar sušokimą gabaliukais mažinančiomis priemonėmis, todėl geriau rinkitės akmens ar paprastą druską, kurioje nieko nėra. 

Žinokite vietą ir laiką. Reikėtų ir karto pasiruošti lentyną ar vietą, kurioje bus galima išdėlioti paruoštus stiklainius tol, kol jie atvės. Labai naudinga ir kiekvieną jų pažymėti atvėsus – užrašyti, kada, kas ir galbūt su kokiais išskirtiniais prieskoniais buvo užkonservuota. Bus paprasčiau norimą stiklainį vėliau greitai susirasti.  

Svarstant, nuo ko pradėti savo konservavimo ekspediciją, pomidorai – labai gera pradžia. Jie labai universalūs, mėgstami daugelio, o paruošti šias dabar derliaus pike esančias daržoves visai lengva.  

„Receptų galite rasti begales, tačiau verta išbandyti ir kone paprasčiausią metodą, kuris išpopuliarėjęs internete. Tai yra greitas ir efektyvus variantas – nereikia pomidorų lupti ar išimti sėklų. Viskas pasidaro beveik savaime, tereikia supjaustyti pomidorus ir pasterizuoti. Nors jų tekstūra tikrai nebus tokia, kaip šviežių, tačiau skoniu ir kvapu jie beveik niekuo nesiskirs – gaminkite sriubas, dėkite į troškinius, padažus ir visur, kur tik sumanysite. Galite net juos sutrinti trintuvu ir gerti kaip pomidorų sultis“, – išbandyti itin lengvą receptą kviečia „Iki“ kulinarijos šefė.

Pomidorai žiemai su 10 minučių darbo 

Reikės: pomidorų, česnakų, alyvuogių aliejaus, druskos. 

Gaminame:

  1. Nuplaukite prinokusius, bet tvirtus pomidorus ir supjaustykite juos į keturias dalis, o didesnius – į aštuonias.
  2. Tankiai sudėkite juos į švarius, sterilius stiklainius. Dėliokite juos beveik kaip dėlionę – kruopščiai užpildant kiekvieną erdvę, stengiantis nepalikti tuščių vietų stiklainiuose. Pomidorai nusės per konservavimo procesą, ir net jei dabar atrodo, kad stiklainyje jų yra daug, jų kiekis sumažės.
  3. Į kiekvieną stiklainį įberkite šaukštelį druskos, įdėkite česnako skiltelių ir įpilkite alyvuogių aliejaus.
  4. Nuvalykite kiekvieno stiklainio viršų ir kraštus popieriniu rankšluosčių, kad nebūtų drėgmės, ir sandariai užsukite dangteliu.
  5. Dėkite į šaltą orkaitę užtikrindami, kad stiklainiai tarpusavyje nesiliestų. Nustatykite 130 °C temperatūrą ir kai orkaitė tiek įkais, kaitinkite 30 min. Pradarykite dureles, palikite 5 min. pravėsti, tuomet atsargiai išimkite, tvirtai užsukite dangtelius ir atvėsinkite apverstus.

Parengta pagal „Iki“ pranešimą

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Pigu ir greita: „tunokado“ sumuštinis per 10 minučių
  2. Keli nauji ir skanūs būdai valgyti daugiau ridikėlių
  3. Švieži pomidorai – ir ant skrebučio
  4. Pomidorų derliui – daug panaudojimo galimybių
  5. Jei vaikai vengia daržovių
  6. Šviežios gėrybės, kuriomis verta mėgautis balandį
  7. Pomidorai – salotoms ir kepsninėms
  8. Naujam bulvių derliui – nauji skoniai
  9. Pomidorų veislės lemia ne tik skonį
  10. Šviežios bulvės – su nauju priedu
  11. Moliūgai – sveikas pagrindas įvairiems patiekalams
  12. Svogūnai: paprasta daržovė su neįtikėtina jėga
  13. Su pirmaisiais lietuviškais pomidorais – 3 nauji patiekalai
  14. Daugelio mėgstamoms agurkų salotoms – nauji skoniai
  15. Keli netikėti ir skanūs vynuogių panaudojimo būdai

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Žaliojo vandenilio stotis
Lietuvoje

Klaipėdos uoste atidaryta pirmoji žaliojo vandenilio stotis

2026 06 05
Priedanga
Lietuvoje

Seimo komitetas domėjosi priedangomis švietimo įstaigose

2026 06 05
Brokuotas kelias
Lietuvoje

„Fegda“ brokuotą kelią į Rūdninkų poligoną savo lėšomis perklos iš naujo

2026 06 05
VRM nuotr.
Lietuvoje

Kovai su nusikaltimais valstybės biudžetui siūloma steigti naują instituciją

2026 06 05
Robertas Kaunas
Lietuvoje

Seimas spręs, ar siųsti daugiau karių į Hormuzo sąsiaurį

2026 06 05
Vandens dulksnos
Lietuvoje

Kauno viešosiose erdvėse – vandens dulksnos ir gertuvės

2026 06 05
Naikintuvai
Lietuvoje

Vyriausybė pritarė siūlymui atlyginti dėl teisėtų karinių veiksmų padarytą žalą

2026 06 05
Palangos vasaros skaitykla
Architektūra

Palangos vasaros skaitykla švenčia 60-metį ir jau laukia lankytojų

2026 06 05
Nepriklausomo Klaipėdos uosto vystymo istorija
Lietuvoje

35 metai kuriant Lietuvai: nepriklausomo Klaipėdos uosto vystymo istorija

2026 06 05
„Kultūros naktis“ Lietuvos nacionaliniame muziejuje
Istorija

„Kultūros nakties“ metu Lietuvos nacionaliniame muziejuje atsivers istorijos paslaptys

2026 06 05
Kelmės kultūros centro folkloro ansamblis „Judlė“
Etninė kultūra

Estijoje prasidėjo 38-oji folkloro šventė „Baltica“: Lietuvai atstovauja ansamblis „Judlė“

2026 06 05
Įsisiurbusi erkė
Gamta ir žmogus

Ar skiepas nuo erkinio encefalito tikrai apsaugo?

2026 06 05

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Visgi apie V. Rakutis. Asmenvardžių rašyba dokumentuose: kaip suderinti teisę į tapatybę ir valstybinės kalbos apsaugą?
  • Mikabalis apie M. Ceslik, S. Andržejevska. 2026-ųjų „Poezijos pavasario“ paukštė atskrido į Varšuvą
  • +++ apie V. Rakutis. Asmenvardžių rašyba dokumentuose: kaip suderinti teisę į tapatybę ir valstybinės kalbos apsaugą?
  • Kažin apie V. Rakutis. Asmenvardžių rašyba dokumentuose: kaip suderinti teisę į tapatybę ir valstybinės kalbos apsaugą?

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Klaipėdos uoste atidaryta pirmoji žaliojo vandenilio stotis
  • Baigtas pirmasis sostinės Trakų gatvės atnaujinimo etapas
  • Seimo komitetas domėjosi priedangomis švietimo įstaigose
  • „Fegda“ brokuotą kelią į Rūdninkų poligoną savo lėšomis perklos iš naujo

Kiti Straipsniai

Cukrus

Lietuviai stengiasi atsisakyti cukraus, bet problema visai ne saldumynai

2026 05 17
Kuo papildyti pavasarinį stalą?

 3 lengvi receptai, kurie padės suvartoti daugiau skaidulų kasdien

2026 05 03
Saldi bulvė

Lėkštės centre saldi bulvė – šį patiekalą jau išbandė milijonai žmonių

2026 05 02
Uogos

Naujovė – šviežių uogų „saldainiai“ ant pagaliuko

2026 05 01
Kepsninė

Kepsninėje keptų daržovių ABC: ką, kaip ir kiek laiko kepti

2026 05 01
Vitaminų kapsules lėkštėje bandoma perpjauti su stalo peiliu prilaikant šakute...

Kas yra vitaminai ir kodėl tau jų tikrai reikia?

2026 04 29
Maisto papildai kapsulėmis ir milteliais, skirti riebalų deginimui

Riebalai tirpsta greičiau nei manai – jei pasirenki tinkamą papildą

2026 04 29
Alergija

Alergijų daugėja: jos gali pasireikšti netikėtai

2026 04 27
Erkė

Erkės platina ne tik infekcijas – sukelia pavojingą gyvybei alergiją mėsai

2026 04 26
Kopūstas | pixabay.com, Arco-B nuotr.

Tinginių balandėliai: sotus ir jaukus patiekalas, kurį pagaminsite be vargo

2026 04 25

Skaitytojų nuomonės:

  • Visgi apie V. Rakutis. Asmenvardžių rašyba dokumentuose: kaip suderinti teisę į tapatybę ir valstybinės kalbos apsaugą?
  • Mikabalis apie M. Ceslik, S. Andržejevska. 2026-ųjų „Poezijos pavasario“ paukštė atskrido į Varšuvą
  • +++ apie V. Rakutis. Asmenvardžių rašyba dokumentuose: kaip suderinti teisę į tapatybę ir valstybinės kalbos apsaugą?
  • Kažin apie V. Rakutis. Asmenvardžių rašyba dokumentuose: kaip suderinti teisę į tapatybę ir valstybinės kalbos apsaugą?
  • Mikabalis apie V. Rakutis. Asmenvardžių rašyba dokumentuose: kaip suderinti teisę į tapatybę ir valstybinės kalbos apsaugą?
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Žygis

Kaip nepasiklysti nežinomose vietovese?

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai