Sausio 1 d. 14 val. Katedros aikštėje Vilniuje bus minima Vėliavos diena ir 106-osios Lietuvos vėliavos iškėlimo Gedimino pilies bokšte metinės. Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai iškilmingai nuleis 2024 metais plevėsavusią Tripalvę ir iškels naują.
Tradiciškai nuleistoji vėliava kasmet perduodama saugoti vienai iš Lietuvos mokyklų, pasižymėjusių ugdant pilietiškumą, puoselėjant istorinę atmintį. Šių metų Gedimino pilies bokšto Lietuvos valstybinė vėliava bus įteikta Alytaus r. Butrimonių gimnazijai.
Katedros aikštėje vyksiančiose iškilmėse planuoja dalyvauti LR Seimo Pirmininkas Saulius Skvernelis, krašto apsaugos viceministras Karolis Aleksa bei Vilniaus miesto savivaldybės meras Valdas Benkunskas.
Renginį organizuoja Krašto apsaugos ministerija, Kultūros ministerija ir Vilniaus miesto savivaldybė.
Renginio dienotvarkė:
14:00-14:30 val. Iškilmės Katedros aikštėje, Gedimino paminklo papėdėje
- nuleidžiama 2024 metų Gedimino pilies bokšto Lietuvos valstybinė vėliava
- iškeliama 2025 metų Gedimino pilies bokšto Lietuvos valstybinė vėliava
- iškilmingos salvės, atliekamos Garbės sargybos kuopos karių
- LR Seimo, Krašto apsaugos ministerijos ir Vilniaus miesto vadovų sveikinimo kalbos
- 2024 metų Gedimino pilies bokšto trispalvė perduodama Alytaus r. Butrimonių gimnazijai
Pirmą kartą Lietuvos trispalvė Gedimino pilies bokšte suplevėsavo 1919 metų sausio 1 d. Tąkart ją iškėlė Lietuvos savanorių grupė, vadovaujama Vilniaus miesto komendanto Kazio Škirpos. Pakelta vėliava buvo palydėta šūviais, po to savanoriai sugiedojo Lietuvos himną.
Deja, pirmą kartą iškelta Lietuvos trispalvė plevėsavo neilgai. 1919 m. sausio 6 d. Vilnių užėmę bolševikai nuo trispalvės nuplėšė geltoną ir žalią spalvas, palikę tik raudoną.
Prisimenant ir pagerbiant savanorių žygdarbį, Lietuvai atgavus nepriklausomybę, kiekvienais metais sausio 1-ąją dieną rengiamos Vėliavos pakėlimo iškilmės.
Ačiū Alkas.lt už šią žinią. Didžiojoje žiniasklaidoje tokios žinios neradau, matyt jai ši žinia neverta paskelbimo…
Tai,kaip čia tie bolševikai galėjo 1919 m. sausio 6 d. rasti Gedimino bokšte iškeltą Lietuvos trispalvę, jeigu Lietuvos kariuomenei sausio 1-2 d. palikus Vilnių jame, regis, jau sausio 3 d. įsitaisė lenkų kariai, kurie aišku negalėjo pakęsti Lietuvos vėliavos, plevesuojančios bokšte, ir vietoje jos išsikėlė savąją lenkišką. Tad Lietuvos vėliavos dienos proga būtina detalesnė ir faktais pagrįsta istorinė informacija apie K.Škirpos vyrų iškeltos Lietuvos vėliavos likimą. Juolab, kad nėra aišku kieno sprendimu, iškėlus trispalvę, Lietuvos kariuomenė paliko Vilnių. Be to, kodėl ji į Vilnių negrįžo 1919 metais išvejant bolševikus iš Lietuvos net už Zarasų. Benkunskiui kaip merui negali nerūpėti tokie kardinalūs istoriniai klausimai.
Prieš komentuojant, reikėtų pasiskaityti informacinius šaltinius:”Deja, pirmą kartą iškelta Lietuvos trispalvė plevėsavo neilgai. 1919 m. sausio 6 d. Vilnių užėmę bolševikai nuo trispalvės nuplėšė geltoną ir žalią spalvas, palikę tik raudoną.Antrą kartą Lietuvos trispalvė suplevėsavo 1920 m. rugpjūčio 26 d., kai į Vilnių sugrįžo Lietuvos kariuomenė. Tačiau tų pačių metų spalio 9 d. Vilnių užgrobė lenkų „želigovskininkai“ ir lietuviška trispalvė vėl buvo nuplėšta…”( Vikipedija) ht tps://lt.wikipedia.org/wiki/Lietuvos_vėliavos_diena
Wikipedija – tai ne šaltinis. Akivaizdu, kad trispalvė labiausiai žeidė Lenkijos ambicijas dėl Vilniaus, juolab, kad vyko ir karas su Lenkija, siekusia užgrobti Vilnių ir Lietuvą. Taigi vargu ar vėliava, Lietuvos karių nesaugoma, galėjo 6 d. plevėsuoti bokšte. Benkunskui gėda, kad nepasirūpinta, jog tas Lietuvos vėliavos istorijos faktas būtų deramai ištyrinėtas.
Gal kitas šaltinis- Lietuvos Respublikos Seimo internetinis puslapis užtaisys tamstos Lietuvos istorijos žinojimo spragas? “1919 m. sausio 1 d. Vilniaus komendanto Kazio Škirpos iniciatyva Lietuvos trispalvė vėliava antrą kartą buvo iškelta Gedimino pilies bokšte, vėliava buvo pagerbta šūvių salve. Vėliava Gedimino pilies bokšte plevėsavo iki 1919 m. sausio 6 d., kai Vilnių užėmė Sovietų Rusijos kariuomenė.” lrs.lt/sip/portal.show?p_r=38111&p_k=1&p_a=1745&p_kade_id=10
Seime galima rasti partijų politiką, o ne istoriją. Žmonių, menančių tuos laikus, atmintis sako, kad lietuvių kariuomenei palikus Vilnių jame kelioms dienoms – iki sausio 6 d. buvo įsitaisę Pilsudskio lenkai ir, suprantama, Lietuvos vėliavą nuplėšė. Taigi bolševikai veikiausiai iš Lenkijos vėliavos, atplėšę baltą jos dalį, darėsi raudoną bolševikinę.
Man Vilnos versija įtikinamesnė, nei Švietimo kursų. Trečdalis Trispalvės neitin panašu į vėliavą, pusė lenkiškos šiek tiek panašiau.
1919 m. Vilniuje Gedimino pilies bokšte nesaugoma Lietuvos vėliava nebūtų nė paros kabojusi.
Ištrauka iš Visuotinės lietuvių enciklopedijos straipsnio “Lietuvos valstybės vėliava”: Vokiečiams pasitraukus iš Vilniaus 1919 01 01 vakare Vilniaus komendanto K. Škirpos iniciatyva Lietuvos trispalvė antrą kartą iškelta Gedimino pilies bokšte, prie jos pastatyta sargyba, vėliava pagerbta šūvių salve. Trispalvė pilies bokšte plevėsavo iki 01 06 – tada Vilnių užėmė Sovietų Rusijos kariuomenė” . Straipsnį parašė istorikas, hunanitarinių mokslų daktaras Edmundas Antanas Rimša. vle.lt/straipsnis/lietuvos-valstybes-veliava/ Gal Vilna turėtų informuoti Visuotinės lietuvių enciklopedijos redakciją apie galimas klaidas tame straipsnyje? Žinoma, nurodydamas savo turimos informacijos šaltinius.
Patikslinu : humanitarinių mokslų daktaras.
skt., sakykite prašau, ar 1919 m. sausio 4-5 dienomis Vilniuje buvo Lietuvos kariuomenė?
Kaip ji ten Bokšte sargybos nesaugoma galėjo plevėsuoti iki sausio 6 d., kai Lietuvos kariuomenės Vilniuje nebeliko jau sausio 2 d., Rimšai žinoti, bet to jis neparašė.
Mano manymu, Vilna, kaip tų įvykių amžininkas, žino geriau už dabartinius istorikus mokslų daktarus , kaip ten viskas buvo 🙂
Vilna, kiek,ums metų, kad taip gerai atsimenat įvykius prieš šimtą su viršum metų?
Tai, matyt, turėtų būti gerokai daugiau negu šimtas, jeigu atsimenu įvykius senesnius nei šimto metų.
Su Naujais Metais, su naujais lapais!
Šventės yra gerai, bet žiūrėkime kas vyksta : Lietuvos Vyriausybės ministras, bet gal pirmiausia derina veiksmus su Lenkija? Gal Lenkija galimai padės įkurti dar vieną “regioną” Lietuvoje ? “…Kondratovičius kolegoms Lenkijoje pristatė Lietuvos siekius įkurti Regionų ministeriją 2024-12-30 15:50 / šaltinis: BNS tv3.lt/naujiena/lietuva/kondratovicius-kolegoms-lenkijoje-pristate-lietuvos-siekius-ikurti-regionu-ministerija-n1387932
Taip, taip. Aš jau senokai pastebiu, kad po Neprikalusomybės atkūrimo 1990 m. imus mažėti rusiškojo pasaulio įtakai, Lietuvoje atsikuria jėgos, siekiančios rusiškąjį pasaulį pakeisti lenkiškuoju, užimti jo vietą. Lietuvai tai nieko gero nežada. Nesena istorinė patirtis pateikia daug medžiagos apie lenkiškojo laikotarpio okupaciją bei lenkiškąjį nacional–imperializmą. Visuotinai žinoma, kad daug šimtmečių prieš, dabartiniu laiku, o ir ateity Lietuva turėjo, turi ir turės tris didžiuosius savo kaimynus, kurie plėšė Lietuvos žemes, dažnai ją okupuodavo. Tai kaimynas iš rytų, pietų ir vakarų. Vakarinis didysis kaimynas dabar yra truputį nuo Lietuvos sienų atitolintas. Bet žinoma ir tai, kad istorija kartojasi, todėl į visa tai lengvabūdiškai žiūrėti negalima. Reikia nuolat rūpintis valstybės stiprinimu visomis priemonėmis.
Ar per tą minėjimą Škirpa bus bent paminėtas ? Ar Gedimino bokšte yra jis kaip nors pagerbtas ?
Kodėl buvo suimta Astrauskaitė už tai, kad Trispalvės gatvėje laikė Trispalvę ?
Sveikinu visus Alko vartotojus su artėjančiais Naujais Metais. Linkiu Alkui ir toliau atlaikyti negandas ir išlikti savimi. Te Naujieji Metai bus, ir visiems Alko vartotojams, blaivaus proto, mąstymo ir tikrovės teisingo suvokimo. Darnos Doroje. Sėkmės visiems.