1919 metų sausio 1 d. Lietuvos savanorių grupė, vadovaujama Vilniaus miesto komendanto Kazio Škirpos iškėlė Trispalvę. K. Škirpos vadovaujamą būrį sudarė du karo valdininkai Jonas Nistelis bei Petras Gužas ir kareiviai: Albinas Rauba, Romualdas Marcalis, Pranas Plauska, Jonas Norvila, Mikas Slyvauskas, Vincas Steponavičius ir Stasys Butkus.
Istorinė Atmintis yra Vėliava, arba ji plevėsuoja, arba yra nuplėšta ir purve sutrypta bolševikų.
Yra kovotojų kurie kovoja už Vėliavą visą savo gyvenimą, o yra saloninių komunistų,kurie paprasčiausiai ją pakeis kita. Taip kaip gatvės pavadinimą, šalį ar net tautybę.
Istorinė Atmintis, tai Gedimino pilies kalnas.
Visi rūpinasi, visi pergyvena, visi šneka, o kalnas sėkmingai griūna toliau…
Sausio 1 dieną Gedimino kalno pilies bokšte Lietuvos kariai iškilmingai iškelia 2018 metų vėliavą. Taip kiekvienais metais minime Lietuvos vėliavos dieną, prisimindami ir pagerbdami Lietuvos savanorius, kurių dėka 1919 metais sausio 1 d. pirmą kartą Gedimino pilies bokšte Vilniuje suplevėsavo Lietuvos trispalvė – laisvos Lietuvos simbolis.
Prieš pakeldami naująją valstybinę vėliavą, kariai nuleidžia 2017 metais iškeltą trispalvę. Pagal tradiciją, senoji vėliava kasmet perduodama saugoti vienai iš Lietuvos mokyklų, pasižymėjusių ugdant pilietiškumą, puoselėjant istorinę atmintį.
Šįkart Lietuvos valstybinė vėliava oficialių iškilmių metu bus perduota Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazijos delegacijai. Kuri mokykla arba bendruomenė gauna Lietuvos vėliavą iš Gedimino kalno pilies bokšto, kartu nutaria Krašto apsaugos ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija ir Lietuvos nacionalinis muziejaus.
Lietuvos valstybinė vėliava, iškelta Gedimino kalno pilies bokšte, žymėjo ne vieną Lietuvai svarbų istorinį įvykį.
1919 metais sausio 1 d. iškelta Lietuvos trispalvė Gedimino kalno pilies bokšte plevėsavo neilgai. 1919 m. sausio 6 d. Vilnių užėmę bolševikai nuo trispalvės nuplėšė geltoną ir žalią spalvas, palikę tik raudoną.
Antrą kartą Lietuvos trispalvė buvo iškelta 1920 m. rugpjūčio 26 d., kai į Vilnių sugrįžo Lietuvos kariuomenė. Tačiau tų pačių metų spalio 9 d. Vilnių užgrobė „želigovskininkai“ ir lietuviška trispalvė vėl buvo nuplėšta.
Trečią kartą Lietuvos trispalvė iškelta virš Gedimino bokšto 1939 spalio 29 d., Lietuvai atgavus Vilnių. Tačiau ir tuomet vėliava neilgai plevėsavo.
1944 metais balandžio 6 dieną septyni generolo leitenanto Povilo Plechavičiaus suformuoti Lietuvos vietinės rinktinės batalionai atžygiavo į Vilniaus kraštą ir į Vilnių bei Gedimino pilies bokšte iškėlė Lietuvos trispalvę vėliavą, kuri plevėsavo iki gegužės 15 dienos. Vėliau prasidėjo sovietinė okupacija.
Penktą kartą Lietuvos trispalvė virš Gedimino kalno pilies bokšto iškelta tik 1988 m. spalio 7 d. ir nuo to laiko tebeplevėsuoja iki šiol.
Lietuvos Respublikos pasiuntinys ir įgaliotasis ministeris prie Tautų Sąjungos (Ženevoje) Kazys Škirpa su žmona Brone Neniškaite-Škirpiene Šveicarijoje. 1938 m. Filmavo Petras Klimas. Garso takelis: „Chris Zabriskie“ kūrinys „Prelude No. 12“ yra licencijuotas pagal Creative Commons Attribution licenciją (__license_URL__) Šaltinis: http://chriszabriskie.com/preludes/ Atlikėjas: http://chriszabriskie.com/ Originalo saugotojas – Lietuvos centrinis valstybės archyvas.