Rugpjūčio 22 d., antradienį, Kultūros ministro anksčiau suburta komisija Valstybinės kalbos inspekcijos (VKI) viršininkui Audriui Valotkai pasiūlė skirti tarnybinę nuobaudą – pastabą.
Ministerijos suburta komisija vertino, ar VKI vadovas A. Valotka savo pasisakymais nepažeidė tarnybinių pareigų kai LRT radijo laidoje teigė, jog Vilniaus rajone esantys lenkiški vietovardžių užrašai ne tik pažeidžia Lietuvos įstatymus, bet ir žymi istorinę lenkų okupacinę teritoriją.
Po tokio A. Valotkos pasisakymo kritiką VKI viršininkui išreiškė Lenkijos ambasadorius Lietuvoje Konstantas Radžvilas (Konstanty Radziwiłłas) ir Vilniaus rajono meras, Lietuvos lenkas Robertas Duchnevičius. Pastarasis kreipėsi į kultūros ministrą ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) pirmininkę, prašydamas įvertinti A. Valotkos teiginius apie lenkiškus vietovardžius Vilniaus rajone ir lenkų tautinę mažumą.
Kultūros ministras S. Kairys pasipiktino A. Valotka ir pranešė, kad sukurs kalbos inspekcijos viršininko pasisakymas įvertinti skirtą komisiją.
Dar vienas Lietuvos lenkas, Seimo narys Česlovas Olševskis dėl A. Valotkos išsakytos nuomonės kfreipėsi į Generalinė prokuratūrą, prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą. Tačiau prokuratūra rugpjūčio 3 d. paskelbė atsisakanti pradėti tyrimą, remdamasi tuo, jog A. Valotkos išsakytos formuluotės ir palyginimai nėra užtraukiančios baudžiamąją atsakomybę.
„Nutarime atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą nurodoma, kad nenustatyta, jog A. Valotkos išsakytuose teiginiuose būtų tiesioginio ar netiesioginio neapykantos skleidimo, būtų įžeidžiama, išjuokiama ar šmeižiama tam tikra gyventojų dalis ir grupė, todėl juose nėra nei Baudžiamojo kodekso (…) numatytos nusikalstamos veikos, nei jokios kitos nusikalstamos veikos požymių“, – nurodoma pranešime.
O Kultūros ministras skundus S. Kairys gavęs Vilniaus mero ir Lenkijos ambasadoriaus skundus A. Valotkos elgesiui įvertinti ministerijoje sudarė komisiją, kurios vertinimą ir paskelbė antradienio spaudos konferencijoje.
Komisijos išvadoje teigiama, jog A. Valotka pažeidė Valstybės tarnybos įstatymo 3 straipsnio 1 dalies 8, 10 ir 13 punktuose valstybės tarnautojo veiklai ir etikai nustatytus principus bei 16 straipsnio 1 dalies 1 punkte nustatytą pareigą laikytis Lietuvos Respublikos Konstitucijos, įstatymų ir kitų teisės aktų.
Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymas 3 straipsnis. Pagrindiniai valstybės tarnautojų veiklos ir tarnybinės etikos principai 1. Pagrindiniai valstybės tarnautojų veiklos ir tarnybinės etikos principai yra šie: /.../ 8) sąžiningumas ir nešališkumas. Valstybės tarnautojas privalo būti objektyvus, priimdamas sprendimus vengti asmeniškumų; išklausyti ir pateikti tokią informaciją, kuri padėtų asmeniui priimti tinkamiausią sprendimą; nedemonstruoti savo simpatijų ar antipatijų ir išskirtinio dėmesio atskiriems asmenims ar jų grupėms; /.../ 10) pagarba žmogui ir valstybei. Valstybės tarnautojas privalo gerbti žmogų ir pagrindines jo teises ir laisves, valstybę, jos institucijas ir įstaigas, laikytis Lietuvos Respublikos Konstitucijos, Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų ir vykdyti teismų sprendimus; /.../ 13) teisingumas. Valstybės tarnautojas privalo vienodai tarnauti visiems žmonėms, nepaisydamas tautybės, rasės, lyties, kalbos, kilmės, socialinės padėties, religinių įsitikinimų ir politinių pažiūrų; būti teisingas nagrinėdamas prašymus, skundus, pareiškimus, nepiktnaudžiauti jam suteiktomis galiomis; naudoti savo tarnybos laiką efektyviai ir tik tarnybos tikslams; /.../ 16 straipsnis. Valstybės tarnautojų pareigos 1. Valstybės tarnautojai privalo: 1) laikytis Konstitucijos, įstatymų ir kitų teisės aktų;
Sprendimas dėl drausminės nuobaudos skyrimo per 1 mėnesį gali būti skundžiamas teismui.
Iš Latvijos Respublikos Konstitucijos įžangos :
“Pasitikėjimas Latvija, latvių kalba kaip vienintele valstybine kalba, laisvė, lygybė, solidarumas, teisingumas, sąžiningumas, darbo etika ir šeima yra vieningos visuomenės pagrindas. Kiekvienas rūpinasi savimi, savo artimaisiais ir bendru visuomenės gėriu, elgdamasis atsakingai kitų, ateities kartų, aplinkos ir gamtos atžvilgiu.-likumi.lv/ta/id/57980-latvijas-republikas-satversme . Skaičiau, kad įžanga papildyta dėl latvių kalbos reikšmės sustiprinimo , berods būsimo Latvijos prezidento Egilo Levito pastangomis. Kaip lietuvių kalbos reikšmę sustiprins Lietuvos prezidentas?
Tiesos nutylėjimas, ilgaamžis jos slėpimas augins, stipins naujųjų kartų lenkakalbių siekį „sugrąžinti teisingumą” – perduoti Vilniją jos geidžiančiai kaimynei? Nesuvokia, jog Tiesos nutylėjimas prilygsta svetimos kaltės prisiėmimui, nuolankiam pripažinimui, jog iš tiesų Lietuva buvo pagrobusi lenkų žemes?
Jeigu kas iš šios kadencijos valdžių svajoja tapti PL piliečiais – neprivalo kaimynei visą gintarėlį ant delno nunešti . Pakaks, kad patys nueis ir pasiprašys jos pilietybės.
Mano nuomone, gerb. ministras galimai norės pakliūti į aukštą vietą partijos rinkiminiame sąraše prieš sekančius rinkimus į Seimą, tad galimai vykdo partijos politiką.
Šiąnakt iš Svobodos girdėjau kažką apie Dumą ar Kremlių, jog visai neblogai gauti algą nieko neveikiant ir už nieką neatsakant… Juk nedaug kur samdo žmogų, kad vaidintų uoliai dirbantį?
Ministras nesuvokia, jog kuo daugiau pasisako šia tema, tuo labiau įtikina, jog neteisus čia jis.
Žinoma, ministras dar kūdikis buvo, negirdėjo, kai mūsų Nepriklausomybės pradžioje pats Vytautas Landsbergis apie Vilniaus krašte kai ką žyminčius kuoliukus kalbėjo. Gal ta proga ir profesoriui kokią nuobaudą skyrus?
Keista, kad profesorius šiuo klausimu tyli.
Tada vienos aplinkybės buvo, dabar – kitose tenka vinguriuoti (Anūkui postą reikia išsaugoti, arba kitą gauti – kur ne MMA moka). O gal visgi dar pavyks šią pavardę prie prezidento krėslo pririšti? Vadinasi, reikia, kad strateginė nieko prieš neturėtų 🙁
Užuot kėlę erzelį PAPRAŠČIAUSIAI PADĖKOKIME AUDRIUI VALOTKAI UŽ PILIETINĘ DRĄSĄ.
Taip, tikrai – LENKIAMĖS, DĖKUI, PAGARBA!
Tačiau ir uoliesiems NE LIETUVOS interesų gynėjams turime parodyti, jog šis pareigūnas ne savo asmeninį įgeidį, bet TEISĖTĄ TAUTOS INTERESĄ, JOS KONSTITUCINĘ TEISĘ GYNĖ, jog JIS NE VIENAS, jog TAUTA SU JUO!
Ėlertė propagandonai štai kokią antraštę užrašė: „Už tarptautiniu skandalu virtusį Vilniaus krašto prilyginimą Donbasui Valotka sulaukė tik pastabos“.
Bolševistinė morda Kairys, pasirodo, sugebėjo ir tokį priekaištą sugalvoti: „Su inspektoriumi turėjome keletą situacijų, prisimename jo skambius pasisakymus apie karo pabėgėlius iš Ukrainos, esančius čia, ir visą istoriją su jų kalbos mokėjimu“. Taigi raštas Seimo komiteto pirmininkui Žukauskui, kuriame geranoriškai politikams primintas pačios jų vyriausybės nutarimas ir iš anksto primintas įpusėjęs terminas iki jame numatytos išimties pabaigos taip gali būti panaudotas skandalui kelti ir net nubausti.
Mano nuomone, visos tos istorijos su čekiais yra ne kas kita, o pačios tikriausios VAGYSTĖS.
Oi.. Na, kokia čia vagystė, kokia vagystė. – Koks vienas kitas apgailėtinas šimtas tūkstantukų? Na,baikim, nesismulkinkim…
“Lenkų okupacija tam tikru atžvilgiu buvo dar žiauresnė nei bolševikų, nes ji pakirto tautos šaknis. Politinė klasė buvo sunaikinta.” In Memoriam. Paskutinis Arvydo Šliogerio interviu.
Mūsų šeima ir giminaičiai savo likimais tai patyrė. Ir visi tos parapijos žmonės siaubingų dalykų patyrė. Ir aplinkinės parapijos tokį patį tos okupacijos siaubą patyrė – buvo išžudyti, dingo be žinios. Saugodami savo ir šeimos gyvybes, dalis „savo noru” „lenkais”, o dalis, pasinaudoję proga, dar ir kolaborantais tapo.
“Vilniaus rajono meras: paskirta pastaba – silpnos politinės valios ženklas
Vilniaus rajono merą Robertą Duchniewiczių toks Kultūros ministerijos sprendimas nuvylė. Politikas tikėjosi kur kas griežtesnių sprendimų.
“…Paprašytas pakomentuoti, Vilniaus rajono meras Robertas Duchniewiczius teigė, kad paskirta pastaba – silpnos politinės valios ženklas. Jis pridūrė, kad komisijos sušaukimas buvo grynai formalus dalykas.
„Turėjo būti reakcija, todėl buvo sudaryta komisija, kad visi suprastų, jog pareigūnas negali daryti tokių pareiškimų. Maniau, kad sprendimas bus rimtesnis. Tačiau šiandien matome, kad valstybinės institucijos darbuotojas iš kultūros srities gali reikštis taip, kaip ponas Valotka. Tai šiek tiek keista. Man atrodo, kad taip atsitiko dėl silpnos politinės valios”, – sako Duchniewiczius.-lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/2060220/uz-tarptautiniu-skandalu-virtusi-vilniaus-krasto-prilyginima-donbasui-valotka-sulauke-tik-pastabos
O kokia komisija įvertins Lenkijos ambasadoriaus Lietuvoje pareiškimus šiuo klausimu? Ar kitos valstybės pareigūnas gali nurodinėti Lietuvos pareigūnui,kaip šis turi elgtis Lietuvoje?
Nežinau, kaip kitur, o LRyto TV žiniose ponas Žalimas apie tautinę MAŽUMĄ kalbėjo… Jo nuomone, lentelėje užrašytas tradiiiicinis vietovės pavadinimas, tik… JŲ kalba. Tai nereikia triukšmo kelti, ir jie taip geriau integruosis…
Manau, jūsų minimas asmuo gerai išmano teisę, bet vargu, ar skaitė Vladislovo Sirokomlės knygą “Iškylos iš Vilniaus po Lietuvą” ( 1857 m.),kur rašytojas Vilniaus apylinkių pavadinimus kildina iš lietuvių kalbos,Vilniaus apylinkės jam primena lietuvių kunigaikščių laikus, jis mini aplink Vilnių gyvenant lietuvius, rusinus, karaimus, totorius, žydus….Vargu, ar minimas asmuo skaitė istoriko Mykolo Balinskio knygas…. Ko gero, tokios žinios galimai atėjo iš vieno ekspedicinio istoriko pasakojimų ? Ažulaukė yra rytų aukštaičių vilniškių tarme išreikštas vietovės pavadinimas ( Užlaukė, vieta už lauko ).
Jei tikrai išmano, tada dar blogiau –
kaip išmanantis šiomis aplinkybėmis gali sąvoką MAŽUMOS vartoti aritmetine, statistikos,, o ne jos tikrąja prasme?
Kaip gali nepaisyti Tarptaut, teisės požiūrio į okupacijų padarinius, ir, priešingai tai teisei, šias pretenzijas laikyti teisėtomis? Nuo kada okupacijos (ne)materialus palikimas laikomas teisėtu?! Lygiai taip, kaip kad ir Kremlius, kuris laiko save auka, o Ukrainą – jį apiplėšusia okupante, kurią jis į vietą stato, nori „savo nuosavybę” atsiimti…
Skirta pastaba neatbaidys nuo valstybinės kalbos gynimo
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/skirta-pastaba-neatbaidys-nuo-valstybines-kalbos-gynimo/
„Pastaba turi savo reikšmę tolimesniuose etapuose – tiek kalbant apie atlyginimą, priedus, koeficientus, tiek kalbant apie tai, jeigu pastabos dažnės . Neturiu kito kelio, nes žodiniai mūsų pasikalbėjimai rezultatų nedavė”, – antradienį žurnalistams sakė S.Kairys.”
Tikiuosi, patarėjai paaiškins ponui ministrui, jog pastabos pačios nedažnėja. – Jei ministras jų nedažnins, tai ir nedažnės!
Tiesiog pribloškia komisijos išvada, kurioje remiamasi LR Konstitucija. Tie apgailėtini padarai, kurie nesuskaičiuojamą galybę kartų patys pažeidė ir pažeidžia LR Konstituciją, dar drįsta ją cituoti ir skirti nuobaudas tiems, kurie šventai jos laikosi. Tokiam šlykščiam cinizmui apibūdinti tiesiog neturiu žodžių. O gerb. Valotkai – mano didžiausia pagarba. Nepaprastai žaviuosi tokiais žmonėmis. Kad tik nepristigtų jėgų ir drąsos ginant lietuvių kalbą, nes didžioji kova – dar priešakyje.
Pasirodo, KM sunkios dienos – kažkas Seime imasi veiksmų prieš ministrą dėl jo netinkamo darbo kultūros srityje. Kodėl ir kas tiksliau – užmiršau.
Visgi manau, KM priėmė sprendimą, kuris galimai nuvylė nepatenkintuosius VKI viršininko pozicija. Manau, galimai buvo laukta VKI viršininko atstatydinimo?
Be abejo. Ir dar kuo teatrališkiau organizuoto. 🙁
Tačiau KM teko ne tik apie visus pamokančią bausmę A.V. (štob drugim ne povadno bylo!), bet ir apie save pagalvoti (ar ne 09 -10 val laidoje minėta, kas Seime juo nepatenkintas, ką jam ten rengia)
Naiviai tikite, kad būtent toks politinis sprendimas buvo priimtas savarankiškai?
Jei teisingai supratau, dėl LRT generalinės (ne)paskyrimo kažkas labai užsirūstinęs, o tai rimtesniais padariniais gresia, negu Valotkos „nukirsdinimas” Lukiškių aikštėje. Todėl pasirinko „lanksčią” išeitį.
Jei būtų atleidę, tai užsienio valstybei politiškai būtų buvę nenaudinga. Jei kas įsivaizduoja, kad bet kuris ministras gali daug, kad jis jau toks savarankiškas, ypač tarptautiniuose reikaluose, tai labai klystama. Užglaistė kišimąsi.