Netinkamai tvarkomos nuotekos, nepriklausomai nuo jų kilmės, daro žalingą poveikį aplinkai. Didžiausią neigiamą poveikį nuotekoms daro riebalai. Šie ne tik kenkia aplinkai, bet ir žmogaus sveikatai. Tad nuotekos, kuriose daug riebalų, turi būti specialiai apdorojamos. Šiame straipsnyje apžvelgsime daromą žalą ir reikiamą įrangą, kuri leis išvengti neigiamų padarinių.
Užkemšama kanalizacijos sistema
Užkimšti kanalizacijos vamzdynus gali ne tik netirpūs higienos reikmenys, pavyzdžiui, vatos diskeliai, ausų krapštukai, bet ir riebalai. Šie lengvai ir greitai pasiekia nuotekų vamzdžius ar valymo įrenginius. Visgi, sustingę riebalai kaupiasi ant vamzdžių sienelių, todėl ilgainiui mažina nuotekų pralaidumą. Atsižvelgiant į tai, nevalomi vamzdynai ar valymo įrenginiai gali užsikimšti.
Tam, kad biologinis nuotekų valymo įrenginys ar centrinės kanalizacijos sistema neužsikimštų, svarbu pasirūpinti riebalų skirtuvu. Priklausomai nuo riebalų kiekio, skirtuvai gali būti:
- horizontalūs;
- vertikalūs.
Abiejų tipų įrenginiai turi lygio daviklį, kuris perspėja apie susikaupusių riebalų kiekį. Nuotekoms patekus į gaudyklę, riebalai atskiriami į paviršių, o skendinčios medžiagos nusėda. Po to vanduo perleidžiamas per antgalį, kuris sulaiko riebalus, ir nukreipiamas į biologinius nuotekų valymo įrenginius ar bendrą kanalizacijos sistemą.
Neigiamai veikiama aplinka ir žmogaus sveikata
Riebalais užterštos nuotekos padidina vandens ir dirvožemio taršą. Netinkamai apdorojamos nuotekos ar tiesioginis jų išleidimas į aplinką gali sukelti rimtų problemų. Tokiu būdu užteršiami požeminiai vandenys, kuriuose padidėja azoto junginių koncentracijos. Dėl to kyla grėsmė, kad į geriamąjį vandenį gali patekti kenksmingos medžiagos.
Žmogus vartodamas vandenį, kuris užterštas cheminėmis medžiagomis, gali susirgti įvairiomis ligomis. Be to, žalingos medžiagos pavojingos ne tik žmogaus sveikatai, bet ir augalams bei gyvūnams. Tad žala daroma visai ekosistemai. Jeigu į nuotekas patenka daugiau nei 1 kg riebalų per parą, riebalų skirtuvas – būtinas.
Priklausomai nuo gaudyklės tipo ir modelio, skirsis našumas, matmenys ir darbinis tūris. Horizontalios gaudyklės yra didesnės, todėl šios dažniausiai montuojamos maisto gamyklose, konditerijos įmonėse, kuriose susidaro didesnis nuotekų kiekis. Vertikalūs skirtuvai yra mažesni, dėl to puikiai tinka ten, kur nėra daug vietos.
Akivaizdu, nuotekų taršos problema – itin opi. Siekiant apsaugoti ekosistemą, taikomi vis griežtesni nuotekų valymo reikalavimai. Nesilaikant tvarkymo reikalavimų, maisto pramonės atstovams gali būti taikoma administracinė atsakomybė. Tad norint išvengti nemalonumų ir papildomų išlaidų, rekomenduojama pasirūpinti reikiama įranga, kuri užtikrins tinkamą nuotekų priežiūrą.