A. Antanaitis apie valstybinės kalbos politiką: Svarbiausia – švietimas (video) (24)

VLKK pirmininkas Audrys Antanaitis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

VLKK pirmininkas Audrys Antanaitis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Buvusį Alkas.lt redaktorių, dabar Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) pirmininką Audrį Antanaitį kalbina Alkas.lt vyr. redaktorius Jonas Vaiškūnas.

Kaip sekasi atsakingose VLKK pirmininko pareigose įpusėjus šios svarbios pareigybės kadencijai? Ar pavyko pateisinti visuomenės pasitikėjimą? Kas nuveikta ir kokius svarbiausius darbus dar reiktų nuveikti, kad galima būtų pasakyti – aš savo padariau?

Ar neatrodo, kad kai kuriais atžvilgiais valstybinės lietuvių kalbos reikalai laisvoje Lietuvoje yra net prastesni negu buvo sovietų laikais? Kokios pagalbos galima tikėtis iš politikų prieš rudeninius naujojo Seimo rinkimus? Į šiuos ir kitus klausimus prašoma atsakyti Alkas.lt studijos svečio VLKK pirmininko A. Antanaičio.

srtrf-logo

Kategorijos: Alko radijas, Kalba, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .

24 komentarai

 1. Žemyna:

  Kas rengė mokytojus per šiuos 3 dešimtmečius?
  Kur tokie mokytojai, kaip a.a. Motiejus Šimelionis ir kt.. atėję iš tarpukario?

 2. Iš Lenkijos:

  Daug gerų minčių,ketinimų ir užmojų pateikė Gerb.VLKK vadovas,-ačiū Jam. Keletas pastebėjimų:
  1/ jeigu Lietuvoje ir toliau smarkiai plis liberalglobalistinis idėjų užkratas,ypač jaunimo gretose ir žiniasklaidoje,lietuvių kalbos padėtis labai prastės -tiesiog atsiras ir antra valstybinė kalba; 2/ būtina vykdyti plačią ir nuolatinę tautos,piliečių švietiejišką veiklą; 3/ pagaliau įteisinti -čia politikų šventa pareiga- Konstitucinės lietuvių kalbos naujos redakcijos įstatymą -šis projektas Seimo stalčiuose glūdi jau dešimtmetį; 4/ kultūros ir švietimo-mokslo plotmėje atsikratyti aukštas ir aukščiausias pareigas užimančių politikų,veikėjų,pareigūnų,kurie neturi stipriaus vertybinio -moralinio stuburo ir valstybinio mąstymo.
  Sėkmės VLKK ir VLK inspekcijos bendruomenei!

 3. Stebėtojas:

  Dabar svarbiausia – išmokyti Pietryčių Lietuvos vietinius gyventojus (tuteišus), šnekančius “poprostu”, taisyklingai kalbėti… lenkiškai. 🤣

 4. Žaneta Papšienė:

  Norėčiau sužinoti, ką galvoja kalbos komisija apie ištekančių moterų pavardes. Ar nepažeidžia toks trumpinimas (Bunkė, Zvonkė ir t.t.) ilgaamžės mūsų tradicijos?
  Iš kitos pusės ar nevertėtų trumpinti per lenkinimą pailgėjusių vyrų pavardžių ar pavadinimų. Tarkim, ar nebūtų gražiau vietoj gremėzdiškų pavadinimų kaip Karoliniškės ar Viršuliškės ir kt. vartoti Karolynė, Viršulynė, Viršulė?

 5. Žemyna:

  Būtinai išklausykime ,,Kultūringai su Nomeda”
  Žydų fenomenu tikintis Miša Jakobas: su laimingų tėvų genais ir papročiais vaikai irgi tampa laimingais,
  – lrt.lt/mediateka/irasas/2000092709
  ,,2020-ieji paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų metais. Apie ką bekalbėtume – žydai kultūroje, medicinoje ar literatūroje – visur jų yra neproporcingai daug.
  Apie tai diskutavo laidos svečiai: rašytojas Markas Zingeris, romano „Gaono kodas“ autorius Rytis Sabas ir vienas iš Vilniaus žydų gimnazijos įkūrėjų Miša Jakobas.”

  Lietuvių kalbos mokytojai, kurie dar per LK pamokas ne anglų kalbos vaikus moko, turės ko iš čia sau pasisemti.
  Būtinai to turėtų išklausyti ŠMSM visi iki vieno, ir įdiegti lietuviškose mokyklose tai, ko mums jose nepateisinamai trūksta.
  O gal Alkas galėtų paprašyti M.J. tapti video pašnekesių dalyviu, ar gal net savo metodines pamokas mokytojams vesti? Galėtų būti toks projektas, atsirastų jam finansavimas? – Kad štai tokie šviesūs žmonės, kaip M.J. ir Jo bendraminčiai kurtų mūsų tarpusavio santykių klimatą, o ne tokie, kaip R.V., M.I., F.K., ir jos vadovaujamas ponas Š. Bei kad Jo sukauptas pedagoginės patirties lobis būtų išsaugotas kaip vieno iš šviesiausių Lietuvos mokytojų paveldas.

 6. GERBIAMA ŽEMYNA, maždaug prieš 10 metų, lankydamasis Vilniaus Katedros požemyje, ant sienos regėjau (ir mobiliaku nufotografavau) ARTEFAKTĄ, kuriame puikavosi KERAMIKINIAI KRYŽIAI, mūsų laikais vadinami SVASTIKOMIS!
  ŠIS KRYŽIUS (ARTEFAKTAI) LIUDIJA, kad JIS BUVO PAGAMINTAS dar prieš MŪSŲ ERĄ, KAI MŪSŲ DABARTINIS ŽEMĖS PUSRUTULIS BUVO PIETINIU!!!
  Tas VANDALIZMO, kad ir mūsų laikais yra naikinami SENIAUSIEJI LIETUVIŲ PRAEITIES RELIKTAI, liudija, kad ir mūsų laikais ESAMA VANDALŲ, kurie NIEKAIP NENORINČIŲ PRIPAŽINTI, kad LIETUVIAI DAR ŽILOJE SENOVĖJE TURĖJO ir KALBĄ ir RAŠTĄ!!!
  ŠIS ARTEFAKTAS YRA ĮAMŽINTAS MANO KNYGOJE “PAŽADINTA PRAEITIS” psl. 132.

  • Žemyna:

   Jei kokios tautos vadas pasiskelbia, jog jis ir jo tauta yra ypatingi;
   jei jis, kalbėdamas apie geopolitinius pasaulio ir Europos reikalus, vis užsimena apie nežinia kieno jam skirtą misiją,
   tada JO, ir ne jokia kita tauta turi būti ir šaknys, ir kamienas, turi būti pati pati seniausia ir vienintelė!
   Tačiau tas bestija Pasaulio kalbų medis rodo, jog jo tauta radosi iš atšakos, o ne iš šaknų!
   Ar ne iš čia tas poreikis ne šiaip, kaip Krymą, Donbasą ar kt. užimti, bet dar ir įtikinti, jog TIE TEN, prie Baltijos, apskritai NE TAUTA, jog niekada tokia ir nebuvo.
   O jei lietuviai su latviais ne tautos, jei jas ir fiziškai ir dvasiškai nutrėkši, tada KATRA liks SENIAUSIA iš bent jau Europos tautų??? 🙂 Todėl vandalizmo jų atžvilgiu atsisakyti neįmanoma!
   Taigis… O jei jau JIS su savąja tauta liks tas kalbų KAMIENAS, ta ne tik Europos kalbų pramotė, bet ir dar kažkas daugiau, tada JIS TURĖS VISAS TEISES pretenduoti į Europos valdovus. Ir taip pagaliau bus užbaigtas Adolfo ginčas su Stalinu… Ir sūkurėlis, vienas seniausių žmonijos simbolių, JAM, priklausys, o ne Adolfui. Ir JIS taps arijų tautos vadu!
   (Juk ne šiaip jis jau seniai ne Leniną, o vis Staliną mini!)

 7. Žemyna:

  Laiške „Apie humanizmą“ Heideggeris pateikia savo didžiąją formulę: „Kalba yra būties namai“
  (Nukosėjau iš kažkokio teksto apie post ,,tiesas”)

 8. Sdelan v ŠMSM?:

  Kolonijų Lietuvoje nebuvo, bet reikia istoriją dekolonizuoti
  – respublika.lt/lt/naujienos/nuomones_ir_komentarai/bus_isklausyta/koloniju_lietuvoje_nebuvo_bet_reikia_istorija_dekolonizuoti/

  Bet juk tokių peticijų autorius jau ne SSSR ,,pagamino”!

 9. Dabar LRT ANTANAITIS:

  iki 12 val.
  Junkitės – rašykite, skambinkite

 10. Žemyna:

  Viktorija Šeina: Kas tikrinama lietuvių kalbos ir literatūros egzaminu?
  – 15min.lt/naujiena/aktualu/komentarai/viktorija-seina-kas-tikrinama-lietuviu-kalbos-ir-literaturos-egzaminu-500-1347758?copied

 11. Žemyna:

  Reporteriams kalba vienas iš LT ministrų:
  Visų pirma pradžioje kaukių nešiojimo griežtumo reikalavimas arba privalumas.
  Antro jo sakinio jau nepajėgsiu pakartoti.
  Žmogus neskiria žodžių, iš kurių sudaro sakinius, prasmių…

 12. Žemyna:

  D. Nausėdienė kvietė išsikelti ambicingą tikslą – išsaugoti lietuvių kalbą
  – diena.lt/naujienos/lietuva/salies-pulsas/d-nausediene-kviete-issikelti-ambicinga-tiksla-issaugoti-lietuviu-kalba-978435
  Tačiau ŽR vedamose laidose naująjį atstovą spaudai R.J. kai kuriais klausimais šia tema ir kitaip kalbant girdėjau…

 13. Naudinga dorai nemokėti kalbos!:

  netikit? Skaitykit
  Jūratė Laučiūtė. Ko pristigo KT – atsakomybės ar išsilavinimo?
  – slaptai.lt/jurate-lauciute-ko-pristigo-kt-atsakomybes-ar-issilavinimo/

 14. GERBIAMA ŽEMYNA! Anot prof. Marijos Gimbutienės LIETUVIŲ PROTĖVIAI 8-me t.pr.m.e. gyveno Altajų kalnuose. Jų valdovai – RIKIAI, po mirties buvo laidojami KURGANUOSE – nuo liet.- KUR? GANOSI ŽIRGAI?! Ir štai, šaltiniuose regime, kad 700 m.pr.m.e. KURGANŲ TAUTA, paskui save, palikdama KURGANŲ “ŠLEIFĄ”, jau VAKARŲ EUROPOJE!
  Patarčiau TAMSTĄ PERSKAITYTI ne, ne mano kurią nors knygą, bet “Frydricho Šletės” “KELTAI TARP ALĖZIJOS IR PERGAMO”.
  Šioje knygoje atkreipkite dėmesį į 138 psl. esančią CHRONOLOGIJOS LENTELĘ!

 15. Ar tikrai?:

  ŠMSM planuoja tautinių mažumų ikimokyklinukus mokyti lietuviškai
  – respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/lietuvos_politika/smsm_planuoja_tautiniu_mazumu_ikimokyklinukus_mokyti_lietuviskai/

  • Ar ne patys jie ir mes nusipelnėme ?:

   Per radiją ZW pašnekovas kaltina Lietuvą už visus 3 dešimtmečius dėl lenkakalbių mokymo –
   – ir už tai, kad bandėme paskatinti mokytis ir mokyti valstybinės kalbos,
   – ir už tai, kad nemokėme jų valstybinės kalbos taip, kad jie ją ne blogiau už lietuvius mokėtų ir kad pajėgtų ne blogiau už lietuvius įstoti ir studijuoti, ir vėliau darbo rinkoje konkurencingi būtų…
   Žodžiu, už jų pačių negudrumą, klaidas kalta Lietuva. 🙂

   O ar ne patys jie kažkodėl tikėjo savo partijos vadu, o ne tiems, kas jiems daugybę metų būtent tai aiškino: nori daryti karjerą – mokykis lietuviškoje mokykloje, o lenkų mokykis kaip užsienio kalbą – nušausi 2 zuikius iš karto?! Ar, pvz., Neverovičiui ir kitiems lenkakalbiams trukdo puikus LK mokėjimas? 🙂

   Na, o mes patys? – Juk mūsų ,,politinis elitas” net nesuabejojo VT slavakalbiams kabintais makaronais ir puolė uoliai giedoti pagal jo lazdelę? Nors ir ikiinternetiniais laikais buvo įmanoma patikrinti, kiek tiesos yra jo propagandoje.
   Ar politikai, prisiėmusieji atsakomybę už valstybę (juk niekas per prievartą į Seimą bei vyriausybę jų nevarė?!) nejautė pareigos viską tikrinti, kas jiems teigiama ir per prievartą grūdama – ar tai pagrįsta ir teisėta, ar jie nėra tiesiog kvailinami? Jie net nesugebėjo pasidomėti TMAPK, ŽT, Tarptautine teise materialaus ir nematerialaus okupacijų palikimo klausimu! Maža to – jie net pakėlė ranką ir balsą prieš SAVO šalies Konstituciją*, brukdami svetimą kalbą į valstybinę raštvedybą (o dabar jau ir į verslo kalbą**) ir stumdami iš jos Valstybinę lietuvių kalbą!
   Taigi, už 30 m. kiršinimo ir ginčų (užuot valstybę visokeriopai stiprinus) ne tik VT, ne tik kaimynės ,,politikams”, bet visų pirma mūsų ,,išsilavinusiems” ir uoliems politiniams pastumdėliams AČIŪ!
   Beje, iš laidos sužinojau, kad lenkakalbėse m-klose nuo šių metų bus mokomasi ne iš LT, o iš PL leistų vadovėlių… PL politikai vis dar stokoja drąsos ir garbės pripažinti, jog jų valstybės teritorijoje gyvenančių lietuvių ir LR teritorijoje gyvenančių slavakalbių statuso negalima lyginti: PL lietuviai yra Stalino (apie ankstesnes okupacijas nekalbant), o LT lenkakalbiai – Pilsudskio okupacijos palikimas.
   ——————————-
   * Tai tokio lygio priesaikos sulaužymas, už kurį tie asmenys turėjo skriste išskristi iš Seimo ar EP, tačiau kai kurie jų vis dar ten, ir pasiryžę ir toliau ten likti, prieš valstybinę kalbą bei už asmeninius interesus kovoti.
   ** Puikus verslininkiškas pasiūlymas. Pvz., kas nors iš parlamentaro artimųjų įsitaisė tarptautinio verslo lietuviškame padalinyje. Padaliniui veikti (taip pat ir darbuotojų algoms) skirta tam tikra suma. Jeigu visą savo dokumentaciją ir kitus tekstus padalinys vers į lietuvių k., jų veiklos sąnaudos gerokai sumažins algoms liekančią sumą… 🙁 . Tačiau, jei pavyks įgrūsti įstatymą, įteisinantį antrą valstybinę kalbą (kol kas tik versle), galima bus ir pataupyti Lietuvių kalbos atsisakymo sąskaita! 🙂 Taigi, reikia grūsti tą savanoriško gimtosios kalbos atsisakymo įstatymą, kol dar politikoje esi. Štai kaip gražiai, be spaudimo iš išorės, SAVO brolių lietuvių Seime rankelėmis išstumsime LK į pakraščius, jį įgaus nesvarbios, MARGINALINĖS statusą…
   Neseniai per LRT kalbėtasi su itin sėkmingu startuoliu. Jis gyrėsi tuo, kad jų įmonėse nuolat dirba keli užsieniečiai, todėl jų gamybiniai susirinkimai vedami ANGLŲ k.(!!!) Kaip tai primena mano jaunystės romantiškus laikus, kai dėl to, kad pas mus dirbo 2 užsienėtės – partsekretorė ir tovarišč oficerša, visi susirinkimai (ir bet kokie sambūriai) irgi vykdavo užsienio kalba. 🙂

 16. Šeštadienis ,,Respublikoje":

  Šeštadienio „Respublikoje“ skaitykite D. Šepetytės ir V. Čepo pokalbį apie
  ,,Laisvė paerzinti tironą”
  – respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/ziniasklaida/sestadienio_respublikoje_skaitykite_laisve_paerzinti_tirona/

  O K. Garšva klaus,
  ,,Ar Vilniaus krašte galioja įstatymai”
  – respublika.lt/uploads/img/catalog/1/photo_1_88591279.jpg

 17. Žemyna:

  Tiesa ar melas? R.Cytacka: lietuvių kalbos programa nelietuviškose mokyklose tokia, kad vaikai neišmoktų lietuvių kalbos
  – 15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/tiesa-ar-melas-renata-cytacka-lietuviu-kalbos-programa-nelietuviskose-mokyklose-tokia-kad-vaikai-neismoktu-lietuviu-kalbos-56-1376452?copied

 18. ŠLOVĖ SENIAUSIAI ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBAI!!!
  Regiu, kad laikas ir man ALKE įsijungti į slopstančią diskusiją.
  Kaip ir kitais kartais, šį kartą pagrindinis dėmesys – SENIAUSIAI ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBAI, kurios dėka yra įminta tai, ko iki šiolei negali ĮMINTI PASAULIO PROTAI!
  ” Ištrauka iš “EVA GERLACH knygos “SMĖLIO UŽPUSTYTOS ŠVENTOVĖS”. psl. 317.
  “Nuo nepaprasto karščio per, didįįį TIMNOS gaisrą, akmenys ir skalda taip susilydė, kad juos galima buvo sudaužyti tiktai sunkiais kūjais. Su kranais ir suktuvais kraunami griuvenų luitai į didelius sunkvežimius ir išvežami!” Ir t.t.
  Kas tai buvo per gaisras, kad jis .sudegino, ne tiktai Saudo Arabijos sostinę SIMNĄ, bet ir sunaikino KLESTĖJUSIĄ SAUDO ARABIJOS KULTŪRĄ bei PELENAIS UŽVERTĖ stebuklingą drėkinimo sistemas?! .
  Beja, Tas pats “gaisras” sunaikino ir PASAULIO STEBUKLUS: EFĖSO ARTĖMIDĖS
  ŠVENTYKLĄ, BAALBEKĄ, BABILONĄ, PERSOPOLĮ, PALMYRĄ”!
  ŠIO “GAISRO” VARDAS – ATLANTO – SANTARINI SALOJE BUVĘS UGNIKALNIS, SPROGĘS 1179 m.pr.m.e. Mūsų laikais mokslininkai šį UGNIKALNO SPROGIM! klaidingai vadina – “TROJOS KARU”, ar net “JŪRŲ TAUTOMIS”!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: