A. Antanaitis apie valstybinės kalbos politiką: Svarbiausia – švietimas (video) (11)

VLKK pirmininkas Audrys Antanaitis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

VLKK pirmininkas Audrys Antanaitis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Buvusį Alkas.lt redaktorių, dabar Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) pirmininką Audrį Antanaitį kalbina Alkas.lt vyr. redaktorius Jonas Vaiškūnas.

Kaip sekasi atsakingose VLKK pirmininko pareigose įpusėjus šios svarbios pareigybės kadencijai? Ar pavyko pateisinti visuomenės pasitikėjimą? Kas nuveikta ir kokius svarbiausius darbus dar reiktų nuveikti, kad galima būtų pasakyti – aš savo padariau?

Ar neatrodo, kad kai kuriais atžvilgiais valstybinės lietuvių kalbos reikalai laisvoje Lietuvoje yra net prastesni negu buvo sovietų laikais? Kokios pagalbos galima tikėtis iš politikų prieš rudeninius naujojo Seimo rinkimus? Į šiuos ir kitus klausimus prašoma atsakyti Alkas.lt studijos svečio VLKK pirmininko A. Antanaičio.

srtrf-logo

Kategorijos: Alko radijas, Kalba, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .

11 komentarų

 1. Žemyna:

  Kas rengė mokytojus per šiuos 3 dešimtmečius?
  Kur tokie mokytojai, kaip a.a. Motiejus Šimelionis ir kt.. atėję iš tarpukario?

 2. Iš Lenkijos:

  Daug gerų minčių,ketinimų ir užmojų pateikė Gerb.VLKK vadovas,-ačiū Jam. Keletas pastebėjimų:
  1/ jeigu Lietuvoje ir toliau smarkiai plis liberalglobalistinis idėjų užkratas,ypač jaunimo gretose ir žiniasklaidoje,lietuvių kalbos padėtis labai prastės -tiesiog atsiras ir antra valstybinė kalba; 2/ būtina vykdyti plačią ir nuolatinę tautos,piliečių švietiejišką veiklą; 3/ pagaliau įteisinti -čia politikų šventa pareiga- Konstitucinės lietuvių kalbos naujos redakcijos įstatymą -šis projektas Seimo stalčiuose glūdi jau dešimtmetį; 4/ kultūros ir švietimo-mokslo plotmėje atsikratyti aukštas ir aukščiausias pareigas užimančių politikų,veikėjų,pareigūnų,kurie neturi stipriaus vertybinio -moralinio stuburo ir valstybinio mąstymo.
  Sėkmės VLKK ir VLK inspekcijos bendruomenei!

 3. Stebėtojas:

  Dabar svarbiausia – išmokyti Pietryčių Lietuvos vietinius gyventojus (tuteišus), šnekančius “poprostu”, taisyklingai kalbėti… lenkiškai. 🤣

 4. Žaneta Papšienė:

  Norėčiau sužinoti, ką galvoja kalbos komisija apie ištekančių moterų pavardes. Ar nepažeidžia toks trumpinimas (Bunkė, Zvonkė ir t.t.) ilgaamžės mūsų tradicijos?
  Iš kitos pusės ar nevertėtų trumpinti per lenkinimą pailgėjusių vyrų pavardžių ar pavadinimų. Tarkim, ar nebūtų gražiau vietoj gremėzdiškų pavadinimų kaip Karoliniškės ar Viršuliškės ir kt. vartoti Karolynė, Viršulynė, Viršulė?

 5. Žemyna:

  Būtinai išklausykime ,,Kultūringai su Nomeda”
  Žydų fenomenu tikintis Miša Jakobas: su laimingų tėvų genais ir papročiais vaikai irgi tampa laimingais,
  – lrt.lt/mediateka/irasas/2000092709
  ,,2020-ieji paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų metais. Apie ką bekalbėtume – žydai kultūroje, medicinoje ar literatūroje – visur jų yra neproporcingai daug.
  Apie tai diskutavo laidos svečiai: rašytojas Markas Zingeris, romano „Gaono kodas“ autorius Rytis Sabas ir vienas iš Vilniaus žydų gimnazijos įkūrėjų Miša Jakobas.”

  Lietuvių kalbos mokytojai, kurie dar per LK pamokas ne anglų kalbos vaikus moko, turės ko iš čia sau pasisemti.
  Būtinai to turėtų išklausyti ŠMSM visi iki vieno, ir įdiegti lietuviškose mokyklose tai, ko mums jose nepateisinamai trūksta.
  O gal Alkas galėtų paprašyti M.J. tapti video pašnekesių dalyviu, ar gal net savo metodines pamokas mokytojams vesti? Galėtų būti toks projektas, atsirastų jam finansavimas? – Kad štai tokie šviesūs žmonės, kaip M.J. ir Jo bendraminčiai kurtų mūsų tarpusavio santykių klimatą, o ne tokie, kaip R.V., M.I., F.K., ir jos vadovaujamas ponas Š. Bei kad Jo sukauptas pedagoginės patirties lobis būtų išsaugotas kaip vieno iš šviesiausių Lietuvos mokytojų paveldas.

 6. GERBIAMA ŽEMYNA, maždaug prieš 10 metų, lankydamasis Vilniaus Katedros požemyje, ant sienos regėjau (ir mobiliaku nufotografavau) ARTEFAKTĄ, kuriame puikavosi KERAMIKINIAI KRYŽIAI, mūsų laikais vadinami SVASTIKOMIS!
  ŠIS KRYŽIUS (ARTEFAKTAI) LIUDIJA, kad JIS BUVO PAGAMINTAS dar prieš MŪSŲ ERĄ, KAI MŪSŲ DABARTINIS ŽEMĖS PUSRUTULIS BUVO PIETINIU!!!
  Tas VANDALIZMO, kad ir mūsų laikais yra naikinami SENIAUSIEJI LIETUVIŲ PRAEITIES RELIKTAI, liudija, kad ir mūsų laikais ESAMA VANDALŲ, kurie NIEKAIP NENORINČIŲ PRIPAŽINTI, kad LIETUVIAI DAR ŽILOJE SENOVĖJE TURĖJO ir KALBĄ ir RAŠTĄ!!!
  ŠIS ARTEFAKTAS YRA ĮAMŽINTAS MANO KNYGOJE “PAŽADINTA PRAEITIS” psl. 132.

  • Žemyna:

   Jei kokios tautos vadas pasiskelbia, jog jis ir jo tauta yra ypatingi;
   jei jis, kalbėdamas apie geopolitinius pasaulio ir Europos reikalus, vis užsimena apie nežinia kieno jam skirtą misiją,
   tada JO, ir ne jokia kita tauta turi būti ir šaknys, ir kamienas, turi būti pati pati seniausia ir vienintelė!
   Tačiau tas bestija Pasaulio kalbų medis rodo, jog jo tauta radosi iš atšakos, o ne iš šaknų!
   Ar ne iš čia tas poreikis ne šiaip, kaip Krymą, Donbasą ar kt. užimti, bet dar ir įtikinti, jog TIE TEN, prie Baltijos, apskritai NE TAUTA, jog niekada tokia ir nebuvo.
   O jei lietuviai su latviais ne tautos, jei jas ir fiziškai ir dvasiškai nutrėkši, tada KATRA liks SENIAUSIA iš bent jau Europos tautų??? 🙂 Todėl vandalizmo jų atžvilgiu atsisakyti neįmanoma!
   Taigis… O jei jau JIS su savąja tauta liks tas kalbų KAMIENAS, ta ne tik Europos kalbų pramotė, bet ir dar kažkas daugiau, tada JIS TURĖS VISAS TEISES pretenduoti į Europos valdovus. Ir taip pagaliau bus užbaigtas Adolfo ginčas su Stalinu… Ir sūkurėlis, vienas seniausių žmonijos simbolių, JAM, priklausys, o ne Adolfui. Ir JIS taps arijų tautos vadu!
   (Juk ne šiaip jis jau seniai ne Leniną, o vis Staliną mini!)

 7. Žemyna:

  Laiške „Apie humanizmą“ Heideggeris pateikia savo didžiąją formulę: „Kalba yra būties namai“
  (Nukosėjau iš kažkokio teksto apie post ,,tiesas”)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: