T. Baranauskas. Koronavirusas ir istorinė atmintis (4)

Tomas Baranauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Tomas Baranauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Svarbiausia Rusijai istorinės atminties diena – gegužės 9-oji – šiemet liko be deramo dėmesio. Rusai dėl koronaviruso pandemijos neišdrįso surengti parado, ir griežia dantį ant Baltarusijos, kuri tokį paradą surengė, o ir apskritai rodo vis daugiau nepaklusnumo Rusijai ženklų.

O juk šiemet paradas turėjo būti išskirtinis, jubiliejinis – 75 metų pergalės prieš Vokietiją jubiliejaus proga. Niekas neabejojo, kad tradicinė Rusijai „pobiedobiesije“ šiemet bus itin pompastiška… O štai liko kažkas itin apkarpyto ir nepilnavertiško…

Šių metų balandį Rusijos valstybės dūma ėmėsi konstruoti naują „Pobiedos” dieną iš pergalės prieš „militaristinę Japoniją“ datos, kuri perkelta į Rusijos „karinės šlovės dienų“ sąrašą. Iki šiol ji buvo įrašyta į Rusijos atmintinų datų sąrašą kaip rugsėjo 2-oji – Antrojo pasaulinio karo pabaigos diena. Tą dieną 1945-aisiais Japonija pasirašė kapituliacijos aktą. Ir tą dieną Sovietų sąjungoje paskelbta, kad sekančią, rugsėjo 3-ąją dieną, bus švenčiama pergalės prieš militaristinę Japoniją diena. Mat šventimui reikėjo pasiruošti – jis negalėjo įvykti tą pačią rugsėjo 2 dieną. Iš pradžių porą metų Sovietų sąjungoje ši diena buvo paskelbta nedarbo diena, paskui ji liko tik paprasta atmintina data, kuri iš esmės nebebuvo prisimenama. Nes, galų gale, karas prieš Japoniją Sovietų sąjungai niekada nebuvo svarbus – Japonija jos nepuolė, o prie karo prieš Japoniją Sovietų sąjunga prisidėjo tik simboliškai ir tik pačioje jo pabaigoje.

Kas kita – Kinija. Jai Japonija buvo pagrindinis priešas, ir būtent pergalės prieš Japoniją diena ten pažymima pompastiškais kariniais paradais. Ir ta diena yra būtent rugsėjo 3-oji, kaip ją nustatė draugas Stalinas.

Žodžiu, praleidusi savo tradicinį paradą gegužės 9-ąją Rusija deda teisinius pagrindus surengti pompastišką paradą drauge su Kinija. Būtent dėl to prireikė ne tik paaukštinti Antrojo pasaulinio karo pabaigos statusą Rusijos istorinės atminties hierarchijoje, bet ir perkelti Antrojo pasaulinio karo „pabaigą“ iš rugsėjo 2 į rugsėjo 3 d. Nors įstatymo autoriai tą perkėlimą aiškina sovietinėmis tradicijomis, akivaizdu, kad tos tradicijos į Rusiją grįžta per Kiniją.

Iš Kinijos Uhano virusologijos instituto laboratorijos pabėgęs koronavirusas keičia pasaulį, kuriame Kinijos bus tik daugiau. Net, atrodytų, neįmanomas dalykas – nepajudinamoji Rusijos „pobiedobiesie“ taikosi prie kiniško kalendoriaus.

Kategorijos: Akiračiai, Istorija, Kultūra, Nuomonių ratas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .

4 komentarai

 1. Inga:

  Ten dar Beslaną labai norisi pamiršti – irgi svarbus “Pobedos” datos perkėlimo veiksnys.

 2. Vidinis Balsas:

  O keliakampė žvaigždė virš Kremliaus ? Ne penkiakampė ? Ne Pentagon ?

 3. Žemyna:

  Kažkur čia dėjau nuorodas į Svobodos laidą, kur iliustruojama, kaip sumaniai manipuliuodamas frazėmis savo prakalboje tautai apie pergalingą karą, Putinas nepastebimai taip kalbą pasuka, kad tampa neaišku – Stalino ar Putino vadovaujama RU karą nugalėjo, Europą paėmė… Savotiškai jau lyg ir šiandienos kartai perkelia to meto karių dalią, o kartu sau pasisavina vadovavimą pergalę.

  • Vidinis Balsas:

   Žiūrėjau dokumentinį apie Normandijos išsilaipinimą. Iš pradžių buvo pasiųsti parašiutininkai, bet jie nusileido visai ne ten. Paskui tūkstančiai lėktuvų bombardavo vokiečių įsitvirtinimus, bet iš tikro laukus, kur nieko nebuvo, Tūkstančiai britų ir kitų karių buvo išlaipinti pakrantėje, kur visiškai nebuvo jokios priedangos. Plyna pakrantė. Atrodytų, kad vyriausybė siekė kuo daugiau išžudyti savo piliečių europiečių. Iš kitos pusės: Buvo aišku,kad Vokietija pralaimės ir Londone vyko įnirtinga kova , kas įeis į istoriją, kaip vadas. Žmonių gyvybės niekam nerūpėjo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: