Kilmingos moterys Vilniuje XVIII a. ir XIX a. pradžioje: jausmingi liudijimai (0)

Paskaita kilmingos_moterys_

rengėjų nuotr.

Kovo 9 d. 17.30 val. Nacionalinėje M.Mažvydo bibliotekoje (Valstybingumo erdvėje, II a., Vilnius) vyks dr. Domininko Burbos (VDU Švietimo akademija) paskaita „Kilmingos moterys Vilniuje XVIII a. ir XIX a. pradžioje: sentimentalūs liudijimai“.

Kuo skyrėsi vyrų ir moterų korespondencija, atsiminimai, teismų skundai? Kaip moterų laiškuose ir atsiminimuose atsispindėjo šeimos, buities ir pramogų temos, kiek žinių galima rasti apie jų dalyvavimą politikoje ir viešame gyvenime? Dėl kokių priežasčių kilmingos moterys atvykdavo į Vilnių, kokių interesų jos čia turėjo? Ką jos čia matydavo, kur gyvendavo, ką valgydavo, kur melsdavosi? Kaip jos kovojo už savo teises? Kuo skyrėsi aristokračių ir eilinių bajorių, vienuolių ir pasauliečių, netekėjusių, ištekėjusių ir našlių pasakojimai? Kokia buvo moters padėtis, ar bajorė galėjo priešintis vyro valiai, skųstis teismui, vadovauti ekonominiams sandoriams, dalyvauti politikoje ir teisinėje veikloje; kokiais nusikaltimais jos buvo kaltinamos, kuo kaltindavo kitus ir kitas? Kas žinoma apie tai, kaip moterys siekė mokslo? Šios ir kitos temos bus atskleidžiamos vyksiančioje dr. Domininko Burbos paskaitoje.

XVIII a. Vilnius buvo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, o po padalinimų XIX a. pradžioje – Lietuvos gubernijos sostine. Šio miesto gyventojai ir svečiai matytus įvykius užfiksavo paliktuose liudijimuose. Apie sostinės gyvenimą galima sužinoti skaitant laiškus ir dienoraščius, atsiminimus ir kelionių aprašymus, teismų bylas ir testamentus bei daugelį kitų istorinių šaltinių. Nors liudijimų, paliktų vyrų ir apie vyrus buvo ir mūsų laikus pasiekė žymiai daugiau, nemažai žinoma ir apie moterų įspūdžius iš Lietuvos sostinės. Sunku daug ką papasakoti apie nekilmingas moteris, jų paliktų liudijimų nėra gausu, todėl paskaitoje daugiausia bus kalbama apie aristokrates ir bajores Vilniuje.

Autorius yra gavęs Lietuvos kultūros tarybos kultūros ir meno kūrėjo asmeninę stipendiją rengti ekskursijų ir paskaitų ciklą „Vilnius ir jo apylinkės epochų sandūroje: pasakojimai ir asmenybės XVIII–XX a. pradžioje“.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Kultūros paveldas, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: