Įsigaliojo EŽTT sprendimas – Lietuvos partizanų naikinimas pripažintas genocidu (19)

Nekelianti abejonių nuotrauka. Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Kęstučio apygardos partizanas Antanas Seneckis-Žaibas su prisijaukintu balandžiu | Lietuvos genocido aukų muziejaus nuotr.

Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Kęstučio apygardos partizanas Antanas Seneckis-Žaibas su prisijaukintu balandžiu | Lietuvos genocido aukų muziejaus nuotr.

Rugsėjo 10 d. Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) paskelbė, kad 2019 m. penkių Didžiosios kolegijos teisėjų atrankos komisija (Komisija) atmetė pareiškėjo Stanislovo Drėlingo prašymą perduoti jo bylą svarstyti Didžiajai kolegijai. Pareiškėjas skundėsi EŽTT, kad Lietuvos teismai konstatavę, kad jis prisidėjo vykdant genocidą prieš Lietuvos partizanus, pritaikė platesnę šio nusikaltimo sampratą, kuri, neva, neatitiko tarptautinėje teisėje taikomo apibrėžimo.

„Gavome svarbią žinią, kad atmetus pareiškėjo skundą, įsigaliojo istorinis EŽTT sprendimas, kuriuo buvo pripažinta, jog Lietuvos teismai teisėtai nuteisė asmenį už partizanų, kaip reikšmingos Lietuvių tautos dalies, genocidą, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. – Tokiu būdu pripažinta, kad dalyvavimas Sovietų Sąjungos represijose prieš reikšmingą lietuvių tautos dalį gali būti laikomas genocidu. Toks Sovietų represijų įvertinimas tarptautiniame teisme ypač svarbus ne tik įvykdyto nusikaltimo aukoms, tačiau ir Lietuvos visuomenei“.

Komisijos, kurią sudaro Teismo pirmininkas ir rotuojami du Teismo skyrių pirmininkai bei du kitų skyrių teisėjai, sprendimo motyvai pagal Teismo reglamentą nėra pateikiami.

Atmetus pareiškėjo prašymą, EŽTT sprendimas, priimtas 2019 m. kovo 12 d. byloje Drėlingas prieš Lietuvą, tapo galutiniu 2019 m. rugsėjo 9 d. ir nebegali būti skundžiamas.

2019 m. kovo 12 d. EŽTT paskelbė sprendimą byloje, kuriuo pripažino, kad Lietuvos teismai teisėtai nuteisė pareiškėją prisidėjus vykdant genocidą prieš Lietuvos partizanus – A. Ramanauską „Vanagą“ ir jo sutuoktinę B. Mažeikaitę „Vandą“. EŽTT pažymėjo, kad pareiškėjo S. Drėlingo byloje Lietuvos Aukščiausiasis Teismas detaliai pagrindė savo teiginį, kad Lietuvos partizanai „buvo reikšminga lietuvių tautos, kaip nacionalinės, etninės grupės dalis”.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas konstatavo, kad SSRS represijos buvo nukreiptos prieš aktyviausią ir reikšmingiausią lietuvių tautos dalį, apibrėžtą nacionaliniais ir etniniais požymiais. Toks naikinimas turėjo aiškų tikslą daryti įtaką lietuvių tautos demografiniams pokyčiams, jos išlikimui. Taigi Lietuvos partizanai, jų ryšininkai ir rėmėjai buvo reikšminga lietuvių tautos kaip saugomos nacionalinės, etninės grupės dalis. Ši nacionalinės, etninės grupės dalis turėjo esminės įtakos lietuvių tautos išlikimui, buvo labai svarbi siekiant apsaugoti ir ginti lietuvių tautinį identitetą, kultūrą bei nacionalinę savimonę.

Todėl Lietuvos Aukščiausiasis Teismas priėjo išvadą, kad Lietuvos partizanų naikinimas tiek pagal tarptautinę teisę (Genocido konvencijos II straipsnį), tiek pagal BK 99 straipsnį vertintinas kaip genocidas.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

19 komentarų

 1. mociute:

  Dar karta pagarba pokario Lietuvos Laisves kovotojams!
  O dabar pats laikas ivardinti ir ivertinti tikruosius Lietuvos genocido vykdytojus kurie buvo ypac aktyvus okupantu talkininkai ir kuriu palikuonys ir dabar labai garsiai saukia ir priesinasi tikruju Lietuvos didvyriu iamzinimui bei rengia vandalizmo aktus pries atminties zenklus zuvusiems uz Lietuvos laisve………

  • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

   Lietuvos genocido vykdytojai – komunistai, 30 metų ir iki šiol dangstomi landsberginių, brazauskinių, grybauskinių, karbauskinių ir panašių.
   Susiję straipsniai:
   a l k a s.lt/2018/08/17/j-burokas-nepaneigsime-to-kas-tikrai-buvo/?comments#comments
   v i l n i a u s f o r u m a s.lt/2018/08/tautos-forumo-pareiskimas-del-lkp.html
   _______________
   Tautos budelių okupantų cccp komunistų gauja iki šiol nėra pasmerkta (išjungta)
   bemaž todėl, kad tai naudinga ir žydams. Kas galėtų tai paneigti?

 2. Prašalietis:

  Diletanto ” pasamprotavimai” tautinės teisės tema… Lietuviškai suprantantis ir sugebantis dėstyti savo mintis, mokantis skaityti ir rašyti eilinis “tautinis” diletantas “pajėgia suvokti”, kad tarptautinis žodis”genocidas” reiškia sisteminį etninės grupės žmonių naikinimą. “Etninė grupė” yra žmonės, kurie yra susiję savo socialiniu- kultūriniu paveldu ( kalba, tradicijomis, religija). Ką sako straipsnelyje Lietuvos Aukščiausio Teismo didžiausi lietuviškos teisės specialistai: “Lietuvos Aukščiausiasis Teismas konstatavo, kad SSRS represijos buvo nukreiptos prieš aktyviausią ir reikšmingiausią lietuvių tautos dalį, apibrėžtą nacionaliniais ir etniniais požymiais. Toks naikinimas turėjo aiškų tikslą daryti įtaką lietuvių tautos demografiniams pokyčiams, jos išlikimui”. Eilinis tautinis teisinis diletantas bando suprasti ką galėtų reikšti LAT teiginiai lietuviškai: ” aktyviausia ir reikšmingiausia tautos dalis” ir kuo ši “aktyviausia ir reikšmingiausia tautos dalis” skyrėsi etniškumu, aktyvumu, reikšmingumu nuo tokių kaip KGB karininkas Stanislovas Drėlingas. LAT pavadinta”aktyviausia ir reikšmingiausia tautos dalis”, iš D. Grybauskaitės disertacijos žinome, kad ji buvo remiama iš užsienio, trukdė pokario kolektyvizacijai ir skaičius buvo 13 tūkstančių , pagal kitus šaltinius pokario Lietuvoje žuvo iš abiejų pusių po 25 tūkstančius žmonių. Po karo Lietuvoje gyveno apie 2,5 milijono žmonių…. Eiliniui tautiniam diletantui belieka konstatuoti, kad lietuviškai “suvokti” Lietuvos Teismų teisėjų “teisiniuose išsireiškimuose” naudojamų žodžių prasmes be Konstitucinių ir kitokių tik aukščiausiems Lietuvos teisėjams pasiekiamų “tautinių dvasių pagalbos” yra neįmanoma….

 3. Prašalietis:

  P.S. Nors šiandieninėje lansberginėje Lietuvoje viskas yra įmanomi visokie “tautiniai stebūklai”…. EŽTT atmetė Stanislovo Drėlingo skundą ir lietuviškos teisės gigantams skundo atmetimas pasidaro EŽTT genocidą pripažįstančiu teisiniu sprendimu….

  • Antanas:

   Товарищ Пропиздетис, Вы от рождения дурак или как? 🤔

   • Prašalietis:

    Kaip visada malonu ir be galo linksma yra skaityti rimtomis temomis parašytus”tautinių” antanų “patriotinius ir giliai tautiškai intelektualius” samprotavimus lietuvių kalba.. Lansberginiame durnių laive visuose visuomeniniuose lygiuose vyrauja tik tokio tipo “tautiniai intelektualai”. Tad nieko nuostabaus, LAT teisėjams kaip ir “teisingumo”ministrui E.Jankevičiui “suprantantiems lietuvišką teisę “padedant konstitucinėms ir visokioms kitokioms tautinėms dvasiom”, EŽTT teismo Drėlingo skundo atmetimas nėra tik skundo atmetimas, o jis “padeda pagal tautinį supratimą jiems dar ką nors reikšti”… Kaip ir “tutiniams” pseudo patriotiniams tipiniams runkeliams dėl visko kalti ” iš visur lendantys, besiseiliojantys kremliniai”. Gerai, kad apsisaugojimui nuo kremliniu “na čeku” yra 75 metams užsislapstinusi krūva “tautinių” KGB -istų, ir visokiomis “politinėmis”spalvomis nusidažiusių brazauskinių komunistų….

 4. Taigi Sovietų vykdyti partizanų ir jų pagelbininkų naikinimo veiksmai yra Lietuvos gyventojų genocidas. Dabar privalome kuo plačiau ir viešiau šiuo argumentu remtis vertinant to laikotarpio faktus, atsikertant šaliai jo vykdytojai.

 5. Osvaldas:

  Gerbiamieji “rašytojai”.
  antraštėje reikia rašyti – partizanų naikinimas Lietuvoje. Kova gali būti tik už laisvę.
  Nejuokinkite Tautos.

 6. Bartas:

  Labai gera žinia, labai. Na dabar prasidės, visokio plauko kremlinių, seilėjimas, putų taškymas. (prašalietis)
  Manau , kad dabar galima bus kelti reikalavimus atlyginti už vergovėje patirtus praradimus.
  Gerai , kad vakarai praregėjo. Nustos pliaukšti nesąmones; “tai jei jus prievarta veža, reikėjo skambinti policijai”. Taip, taip – 911. Vaikų darželis.

  • Antanas:

   Manau, kad Liliputino klapčiukai visokiems pašaliečiams už komentarus ėmė mokėti nemažai “babkių” (kare kaip kare!). Tai jie dabar “apsitapšnos” aukštielninki, kad tik daugiau purvo papilti ant Lietuvos… Gal, sakau, iš viso nereikėtų reaguoti į tų prašaliečių “opusus”? Jie gi vistiek nenurims,- “babkių” tai gauti norisi… 🤗

 7. Žemyna:

  Po šio sprendinio visai kita šviesa nušvito kaltės už karą ir Holokaustą suvertimas lietuviams.

  • ŽEMAITIS:

   Priatriu.
   Kelių niekšų padaryti nusikaltimai NEGALĖJO, NEGALI IR NEGALĖS būti suverčiami lietuvių tautai, o taip pat ir pokario Lietuvos partizaniniam judėjimui.
   Visose tautose visokiausių niekšį pasitaiko. Tačiau mes dėl jų neapkaltiname visos tautos. Įvairiose kovotojų grupėse pasitaiko visokių kovotojų, tačiau apie jų kovos prasmę sprendžiame ne baksnodami į pavienius nusikalteliu, tačiau vertiname visumą, o ypač – kovos būdus (kad būtų GRIEŽTAI vengiama genocido bei terorizmo) ir siekius.

 8. ŽEMAITIS:

  Tikrai puiki žinia! Europos žmogaus teisių teismo pozicija – yra be galo rimtas, nekvestionuojamas faktas.
  Nežiūrint neskaitlingų išimčių, mūsų pokario partizanai buvo nuoširdžiai Tėvynę milėję kovotojai. Dauguma jų – buvę ūkininkai ir pan. Kai iš tavęs okupantai atima tėvynę, kai iš tavęs liumpenas (pasivadinęs “proletariatu”) atima nuosavybę – kaipgi neišeisi į mišką? Ir dabar, jei tik taip nutiktų (bet tikiu, kad to tikrai nebus) labai daug Lietuvos žmonių stotų į kovą su Tėvynės ir jų turto nusavintojais. Aš asmeniškai net nedvejočiau. Tikrai pakelčiau ginklą prieš tuos niekšus.
  Nedvejojo ir mano giminaičiai. Karo metais jie buvo paprasti ūkininkai, o vienas iš jų (močiutės pusbrolis) – gimnazistas. Nei vienas su žydų tautos genocidu aplamai nieko bendro neturėjo – garbingai partizanavo, ir deja, žuvo.
  Dauguma Lietuvos partizanų buvo tokie. Kurie buvo susiję su žydų genocidu – tų buvo aiški mažuma. Dauguma tokių niekšų pasitraukė dar su vokiečiais. Nežiūrint to, aišku, kad būtina išaiškinti partizanų tarpe užsilikusius prie žydų genocido prisidėjusius asmenis, nuomti jiems skirtas lentas ir pan. Tokie žmonės nagali būti laikomi didvyriais. Tad visiškai teisus Vilniaus meras R. Šimašius. Bet, kaip minėjau, jų buvo nedaug.
  LABAI SVARBUS FAKTAS, ĮRODANTIS, KAD MŪSŲ PARTIZANAI ATSIRIBOJO IR NUO PRIEŠKARINĖS A. SMETONOS DIKTATŪROS:
  Tai 1949 m. Mintaičiuose priimta LAISVĖS KOVŲ SĄJŪDŽIO DEKLARACIJA, kurioje akcentuojama, kad ginkluotas partizaninis judėjimas Lietuvoje remiasi Žmogaus teisių deklaracija bei 1922 m. Lietuvos Respublikos Konstitucija.
  T.y., ne kokia nors smetoniška nedemokratiška 1936 m., o DEMOKRATIŠKOS LIETUVOS RESPUBLIKOS 1922 M. KONSTUTICIJA!
  Dėl to didžiulė PAGARBA Lietuvos partizanams. Manau, kad tai be galo svarbūs faktai, įrodantys partizaninio judėjimo Lietuvoje esmę. BŪTENT ŠĮ FAKTĄ BŪTINA VISUR IR VISADA AKCENTUOTI. Nes kaip tik jis yra vienas iš svarbiausių argumentų kovojant ne tik prieš putlerinės Rusijos internetinius trolius, bet ir Lietuvos partizaninio judėjimo kilnumą bei demokratišką politinį pasirinkimą pristatant Vakarų visuomenei.

 9. O tuo metu Kremlius tėvelis...:

  Maskva kaltina Europos Parlamentą mėginant klastoti istoriją
  – diena.lt/naujienos/pasaulis/ekonomika-ir-politika/maskva-kaltina-europos-parlamenta-meginant-klastoti-istorija-931468

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: