K. Krupavičienė. Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ nepritaria automobilių taršos mokesčiui (1)

Automobilių tarša | Shutterstock nuotr.

Automobilių tarša | Shutterstock nuotr.

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ kategoriškai nesutinka su Aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos siūlymu nuo 2020 m. įvesti automobilių taršos mokestį.

Europos komisija, Tarptautinis valiutos fondas ir kitos tarptautinės organizacijos nurodo, kad socialinė nelygybė Lietuvoje yra viena didžiausių Europoje, o jos mastas jau kelia pavojų visos šalies ateičiai, nes net ekonomikos pakilimo metu neslūgstanti emigracija ateityje neišvengiamai sukels demografinę katastrofą.

Automobilių taršos mokestis dar labiau padidins socialinę atskirtį, nes mažas pajamas gaunantys Lietuvos gyventojai negali įsigyti naujesnių ir mažiau taršių automobilių. Daugelyje kaimo vietovių viešasis transportas gyventojams nebeteikia paslaugų, todėl taršos mokestis, kuris jau vadinamas „ubagų automobilių mokesčiu“, sumažins ne taršių automobilių kiekį, o mažiausias pajamas gaunančių Lietuvos gyventojų pajamas.

Tuo tarpu didžiausias pajamas gaunantys gyventojai, pagal pateikiamus ministerijos siūlymus, net galės įsigyti naujus ir brangius automobilius su nuolaida, kurią apmokės valstybė t. y. mokesčių mokėtojai.

Neaišku ir kokiems tikslams bus panaudotos lėšos, gautos surinkus taršos mokestį.

Vyriausybė, siekianti mažinti socialinę atskirtį ir kurti Gerovės valstybę, pirmiausia turi Vakarų valstybių pavyzdžiu įvesti prabangos mokestį, kuris būtų taikomas ir prabangiems automobiliams.

Kovoje prieš automobilių skleidžiamą taršą būtina naudoti kitas priemones, pirmiausia stiprinti viešajį transportą, kad gyventojai norėtų daugiau naudotis jo paslaugomis ir mažiau važinėti lengvaisiais automobiliais.

Autorė yra Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Lietuvos kelias, Naujienos, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. Antanas:

    Viskas teisingai, šis mokestis nesumažins teršimo mastų Lietuvoje. Tiesiog mūsų valdžia vykdo nurodymus “iš aukščiau”, siekiant paskatinti naujų automobilių gamybą bei surinkti kuo daugiau mokesčių Lietuvoje. Norint sumažinti užterštumą, reikia kaip Estijoje padaryti nemokamą viešąjį transportą, sumažinti PVM už autoservisų paslaugas, kad žmonės nevažinėtų netvarkingais automobiliais.
    Mūsų Finansų ministrai nenori suprasti, kad žmonės neturi pinigų naujiems automobiliams, todėl jų ir neperka, o papildomi mokesčiai mažins jų perkamąją galią, mažins į plaukas į biudžetus per sumažėjusius pirkimus (grįš bumerangu).
    Matau naujuosius “komjaunuolius” prie valdžios.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: