Romuva kviečia minėti Krivio dieną (0)

Romuviai paminėjo Krivio dieną | Alkas.lt, V. Kašinsko nuotr.

Romuviai paminėjo Krivio dieną | Alkas.lt, V. Kašinsko nuotr.

Spalio 19 d. 16 val. Vilniuje ant Gedimino kapo kalno romuviai – senojo baltų tikėjimo tęsėjai  paminės Krivio dieną. „Devyniaragio“ ir „Vilniaus romuvos“ bendruomenės užkopusius ant Gedimino kapo kalno suburs apeigai skirtai pagerbti Dievus bei protėvius ir paminėti Krivio dieną.

Pernai prie aukuro ugnies Krivė Inija Trinkūnienė sakė: „Nuo šiol Krivio Jauniaus krivulė visus metus keliaus iš romuvos į romuvą, o su ja ir romuviai keliaus vieni pas kitus, kad perduotų protėvių stiprybės ženklą ir vieni su kitais pasidalintų savo dvasine patirtimi“. Šiemet krivulė sugrįš ant Gedimino kapo kalno aplankiusi romuvų bendruomenes ir sugėrusi į save dvasios stiprybę.

Krivis Jonas Trinkūnas | Alkas.lt, V.Daraškevičiaus nuotr.

Krivis Jonas Trinkūnas | Alkas.lt, V.Daraškevičiaus nuotr.

Šiais metais spalio 19 dieną sukanka  jau 16 metų, kai Romuvos kriviu įšventintas Jonas Jaunius Trinkūnas. Kiekvienais metais Romuva mini šią datą, vadindama šią dieną „Krivio diena“. Ši diena – tai ženklas dvasinės tradicijos, kurios šaknys siekia neatmenamus laikus, ir kurios gyvybingumą nuolatos patvirtina turtingos mūsų etninės kultūra apraiškos ir prasminga romuvų veikla.  Romuva, sovietiniais metais išgyvenusi priespaudą ir persekiojimus dabar yra sparčiausiai auganti religinė bendrija.

Senojo baltų tikėjimo pasekėjams būtinybė atkurti Krivio pareigybę iškilo kai 1992 metais buvo oficialiai įregistruota Senojo baltų tikėjimo bendruomenė Romuva ir ėmė kurtis Romuvos bendruomenės visoje Lietuvoje. Tuomet iškilo būtinybė jas suvienyti į bendriją.

Vaidila Jonas Gediminas Beržanskis-Klausutis pirmasis naujausioje istorijoje 1905 sapalio 22 d. parašė prašymą pripažinti jį senojo lietuvių tikėjimo išpažinėju ir po 10 metų tokį pripažinimą gavo iš caro valdžios Petrapilyje. J.G.Beržanskis-Klausutis yra palaidotas pirmose Romainių kapinėse, 11 kvartalas, 11 eilė, 5 kapavietė.

2002 m. Vilniuje susirinkę Romuvos bendruomenių atstovai įkūrė Vaidilų Ratą, kuriame buvo nutarta išrinkti Krivį – visos Romuvos vadovą. Juo buvo išrinktas Jonas Trinkūnas. Taip pat buvo nuspręsta, kad romuvų vadovams, išmanantiems papročius, kultūrą ir religiją, o svarbiausia – mokantiems vadovauti apeigoms, bus suteiktas vaidilų vardas. Krivis atstovauja Romuvai kaip dvasinis jos vadovas. Ir vaidiloms, ir Kriviui buvo patikėta rūpintis Romuvos bendruomenių gyvavimu, jų dvasiniu augimu. Šiuo metu Romuvos Krive yra išrinkta Inija Trinkūnienė.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Religija, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: