Širvinta (Schirwindt) miestas – XX-ojo amžiaus Pompėja (2)

Vaizdas į Kudirkos Naumiestį | superkeliones.lt nuotr.

Vaizdas į Kudirkos Naumiestį | superkeliones.lt nuotr.

Kelionės pradžia – ties senais žemėlapiai

Kai vienos kelionės metu didžiausio Vokietijos geležinkelio muziejaus vadovas Volfgangas pasakė norįs nuvykti į pačią ryčiausią Rytų Prūsijos geležinkelio stotį, jam atsakiau, kad tai nėra sunku – ji yra Smalininkuose, o šiauriausia – Bajoruose, sako superkelionės.lt vadovas Udrius Armalis. Tačiau, Volfgango žiniomis, ryčiausia Rytų Prūsijos geležinkelio stotis yra Kaliningrado srityje, Schirwindt  miestelyje. Tad rengtis kelionei teko pradėti nuo darbo prie kompiuterio, ieškant senųjų žemėlapių ir miestelio istorijos.

Širvinta (Schirwindt)  – vienintelis pokaryje neatstatytas Europos miestas

Savo laiku šis miestas buvo pats mažiausias Rytų Prūsijoje, įsikūręs priešais dabartinį  Kudirkos Naumiestį. Šie miesteliai visada tarpusavyje konkuravo, sakoma, kad norėdami nurungti Kudirkos Naumiestį širvintiečiai pastatė 56 metrų aukščio bažnyčią, kuri priminė Kiolno katedrą. Kadangi Schirwindt buvo pafrontės miestelis, jis smarkiai nukentėjo Pirmojo pasaulinio karo metu. Pokaryje nuspręsta jį atstatyti, o jo atstatymui aukojo Bremeno miesto gyventojai. Vėliau praūžęs Antrasis pasaulinis karas šiam miesteliui tampa pražūtingas – po Raudonosios armijos atakos mieste lieka tik du sveiki namai. Pokaryje miestas neatstatomas, šalia įsteigiamas karinis poligonas ir į miestą patekti uždrausta. Pati vietovė iš Schirwindt (Širvinta) pervadinama į Kutuzovą ir taip miestas užmirštamas beveik 50-čiai metų. Beje, Schirwindt  – vienintelis Europos miestas, taip ir neatstatytas po Antrojo pasaulinio karo.

II pasaulinio karo bunkerio likučiai | superkeliones.lt nuotr.

II pasaulinio karo bunkerio likučiai | superkeliones.lt nuotr.

Į  miestą – tik po antrojo bandymo

Prieš vykstant į šią vietovę būtina pasirūpinti reikiamais leidimais – tai yra Rusijos pasienio zona. Deja, juos gauti nėra taip paprasta ir pirmasis mėginimas pakliūti į šią vietą baigėsi nesėkmingai – planus sujaukė karinės pratybos „Zapad“. Tad pirmosios kelionės Kaliningrado srityje metu teko lankyti kitus objektus, jos metu kelias dienas virš mūsų galvos skraidė kariniai lėktuvai, o viešbutyje apsistojome kartu su karo lakūnais, sako Udrius Armalis. Ir tik kirtus Kaliningrado ir Lietuvos sieną grįžome prie Schirwindt (Širvinta) istorijos – nufotografuotas senasis tiltas iš Lietuvos pusės ir aplankytas „Schirwindter Stube“ muziejus Kudirkos Naumiestyje.

Šiais metais pavyko gauti leidimus ir išdaužytu senuoju keliu su vietiniais gidais pradedame kelionę į „uždraustąjį miestą“ (taip jį kartais vadina vokiečiai). Kelionė pasibaigė ties pasieniečių užtvaru, ties kuriuo kabėjo grėsmingas užrašas „Stok! Valstybės siena! Pasienio patrulių išdėstymo vieta! Galimas ginklo panaudojimas!“. Nuo šio užtvaro mūsų laukė 7 kilometrai pėsčiomis ir… po kelių minučių prisistatęs pasienio patrulis. Dokumentų patikra, derybos su pasieniečių vadovybe, draudimas fotografuoti pasienio objektus ir nereali pačių pasieniečių pagalba – jie pasiūlė nuvežti iki miesto!

Schirwindt (Širvinta) atminimo ženklas | superkeliones.lt nuotr.

Schirwindt (Širvinta) atminimo ženklas | superkeliones.lt nuotr.

Mieste – tik buvusios didybės prisiminimai

Po 1990 metų miesto teritorija tampa trumpam prieinama ir paprastiems turistams, čia įsteigiama pasienio užkarda, kuri šiai dienai jau panaikinta. Schirwindt (Širvinta) miesto atminimui buvusioje bažnyčios vietoje pastatomas kryžius bei atminimo ženklas.

Visgi po kurio laiko miestelio lankymas vėl pradedamas riboti, tad nenuostabu, kad bėgantis laikas vėl pradeda savo darbą. Šiandien įspūdingiausiai atrodo buvęs kelias, jungęs Kudirkos Naumiestį ir Širvintą – senieji medžiai ir akmeninio grindinio liekanos bei buvusi bažnyčios vieta. Tačiau daugelis kitų gatvių šiai dienai sunkiai atskiriamos – pavyksta atpažinti tik keleto gatvių likučius, o buvusi stoties vieta – šiandien yra tik mišku apaugę pamatai ir senų plytų liekanos. Iš namų išlikęs tik vienas prieškarinis namas, kuris, kaip ir užkardos miestelis sparčiai griūna. Pasieniečiai palydi iki Pirmojo pasaulinio karo kareivių kapinių, kurios įsikūrusios ant aukštų Šešupės krantų – jos 2000-aisiais metais buvo atkurtos.

Tai beveik viskas, ką pavyksta atrasti šiame buvusiame mieste, kuriame klestėjimo metu buvo įsikūrę 1200 gyventojų ir savo vokiška tvarka bei švara keldavo pavydą carinio Vladislavovo (Kudirkos Naumiestis) miesto gyventojams. Pasieniečiai sako, kad čia vis dar apsilanko Rytprūsių gyventojai, kurie ieško savo gimtųjų namų. Pakeliui pasieniečiai dar aprodo ir daugiau apleistų vietų – spėjamą sandėlį ir buvusią Lindiken kaimelio vietą. Ne paslaptis, kad pasienio zonoje, kurioje ribojamas lankymas, atsidūrė ir daugiau buvusių Rytų Prūsijos gyvenviečių, tarp jų ir įžymioji Ragainės pilis, tad šios vietovės slepia daugybę užmirštų istorinių objektų. Prie užtvaro atsisveikiname su pasieniečiais ir pakeliui į viešbutį sustojame užkąsti buvusiame Pilkalnyje (Pillkallen) – čia Antrojo pasaulinio karo metu vyko didžiuliai mūšiai, kurie praktiškai sunaikino visą miestelį. Mažyčiame kioskelyje ragaudami skaniausius pasaulyje koldūnus aptariame šios dienos kelionę ir pripažįstame, kad mums labai pasisekė. Pasieniečiai galėjo mūsų nevežioti, galėjo ir neįleisti į pasienio zoną, nes turimas leidimas, pasirodo, buvo ne visai tinkamas, o su mumis turėjęs važiuoti žmogus nevyko. O kad į dokumentus čia žiūrima rimtai, įsitikinome kitoje pasienio zonoje, netoli Mamonovo II, buvusioje taip vadinamoje „Baza zapasa“. Bet čia jau kito straipsnio tema.

Tiltas į Schirwindt (Širvintą) | superkeliones.lt nuotr.

Tiltas į Schirwindt (Širvintą) | superkeliones.lt nuotr.

Kaip patekti į Schirwindt (Širvinta) ir kitus pasienio zonos miestelius?

Pirma, be abejo, reikia Rusijos vizos. Žadama, kad vykstant į Kaliningradą jau nuo 2019 metų liepos 1 d., bus galima įsigyti nemokamas internetines vizas. Antra – rasti partnerių, kurie padėtų gauti leidimus patekti į pasienio zoną, o tai dažniausiai gali pasiūlyti turizmo firmos, įsikūrusios Kaliningrade. Trečia – rimtai pasiruošti ir turėti reikiamus žemėlapius, nes bėgantis laikas kuo toliau, tuo labiau slepia XX-ojo amžiaus Pompėjos likučius. Na, o ketvirta, gal ir pati svarbiausia dalis – tikėtis šiek tiek sėkmės, nes be jos kelionė bus sunki.

I pasaulinio karo kapinės | superkeliones.lt nuotr.

I pasaulinio karo kapinės | superkeliones.lt nuotr.

Apie Superkeliones.lt

Kelionių agentūra Superkelionės.lt be poilsinių kelionių į įvairias pasaulio šalis, vysto ir nišinį turizmą, ne kartą iniciavo ne viena nekomercinį turistinį projektą, kaip „Keliauk kitaip“, pristatantį darnųjį turizmą, „Kitoks turizmas“, pristatantį industrinį ir tamsųjį turizmą, „#Šaliamūsų“, pristatantį tautinių mažumų paveldą.

Kryžius buvusios bažnyčios vietoje | superkeliones.lt nuotr.

Kryžius buvusios bažnyčios vietoje | superkeliones.lt nuotr.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Istorija, Kelionės, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

2 komentarai

 1. Žemyna:

  Giminaitis, tarpukariu besimokydamas, gerą gabalą Europos išmaišęs, lankėsi ir Karaliaučiuje. Sovietmečio saulėlydyje apsilankė Kaliningrade. Grįžo pašiurpęs. Suniokotos, išplėštos, po plytą ištampytos gyvenvietės, sodai ir parkai, išardyta, lyg šernų išknista melioracija.

 2. Čia jau mielieji, kaip su mūsų Lunkų (Daržų), ar Lukiškių turgaus aikšte – nelaimėle, per…
  (na per gryn bukų bukiausią žmogiško fakt-oriaus nežmogiškumą, iskaitant atsakomingus už JĄ,
  /kaip ir Vamzdį monstrą/ tokius Šimašių su Palucku – visiškus mulkių mulkius …neatsakingus,
  kaip ir kt. “garbius” nusišokėlius-pasišovėlius) ją, – lyg po Potsdamo 1945 m. Gorbačiovui
  “adminui” Tvankstos (su visa Širvinta) neatsakomingai n e v a ž i n ė j a n t; žinoma –
  dėka tapačiai lygių mulkių D.Trump su T.May …neatsakomingai savų pirmtakųnų parašams
  T P F U 73-ji metai tuoj dedančių (tik mero su pameriu – Šimašiaus&Paluck masteliuks kitas)

  – bet moralas: griovimas
  (po žudynių)
  kai ant “rinkos a.” 1864 m. mūsų sukilėlių
  ar
  1944 m. “šturmo” į laikinam administravimui
  po jo atsiplėštus Rytprūsius

  t a p a t u s.

  Tyla.
  Baimė.

  Visoje Europoje,
  visam pasaulyje,
  Lietuvoje.

  Vyčio baimė ir stalininio palikimo. nelygintina aišku. Tačiau…
  “pompėjinis” įvaizdis – lyg po vulkano įsiveržimo, tai ar
  stalin-hitlerinės kaktomušos t y l u s padaras (po Potsdamo-45)
  – ar Vilniuj nuščiūvusi balaganų-pramogų rinkos erdvė (su besispyriojančio
  Vyčio įvaizdu, – kad “nenugrūstų pagrūstų JO kas po Lunkų kertės WC), –
  tapatus atsakas į posovietinio abuojumo dvasinius griuvėsinus.

  Suprask,
  – ne protu, o širdimi šie sužalojimai-pažeidimai (ypač bolševikterorizmo veikos meto sužalotųjų).

  Užjaust būtina juos – ne merą su pameriu, bet tuos anuos – garbius Vyčio šešėly klystančius,
  kaip ir D.Trampą su T.May …dėl Širvintos. Viešai, garsiai ir atvirai užjaust juos. Dėl TYLOS
  baimėje, – visų JAV piliečių dešimtmetinio drebulio prieš nepalaidoto vis Lenino lavono sėbrus,
  kaip ir visos teisės jokiam “Brexit” neįgijusių Jungtinės Karalystės piliečių (r gyventojų, kol Potsdam-45
  as likę JIEMS n e į v y k d y s).

  Jaučiate …tą nuščiuvusią, lyg neatstatytoji ŠIRVINT, – tylą??

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *