Kviečia paskaita „Ar moderniai lietuvių tautai reikalingi bajorai“ (3)

Paskaita bajorai

lnb.lt nuotr.

Vasario 27 d. 17 val. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Valstybingumo erdvė, II a.) vyks Lietuvos istorijos instituto humanitarinių mokslų daktarės Olgos Mastianicos paskaita „Ar moderniai lietuvių tautai reikalingi bajorai“.

Lietuvių tautiniam judėjimui, kaip ir daugumai kitų etninių grupių judėjimų Vidurio ir Rytų Europoje XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje, buvo labai svarbu įtraukti bajoriją į modernios tautos formavimąsi. Jau „Aušros“ (1883–1886) leidimo metais dalis lietuvių inteligentų pateikė ideologinių argumentų, kurie leistų lenkakalbę bajoriją laikyti sudėtine lietuvių tautos dalimi. Paskaitoje bus nagrinėjamas lietuviško moderniojo nacionalizmo požiūrio į bajorijos vietą lietuvių tautoje formavimasis, atskleidžiama šio požiūrio kaita XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje, aptariama, kodėl lietuvių inteligentijai buvo svarbu įtraukti bajoriją į modernią lietuvių tautą, ir kaip pavyko tai padaryti. Taip pat išgirsime atsakymą į klausimą, kodėl Jonui Basanavičiui iš karto po Didžiojo Vilniaus Seimo sušaukimo kilo sumanymas leisti lenkų kalba laikraštį „Litwa“ („Lietuva“)?

Paskaita skiriama ne tik akademinei bendruomenei, bet ir visiems, besidomintiems šia tema.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

3 komentarai

  1. Tvankstas:

    Moderniai lietuvių tautai rekalingi dvasios bajorai kaip J. Basanavičius ‘Aušros’ laikais ir jo bendražygiai, kūrę Nepriklausomybę, ar dabar V. Radžvilas, Z. Vaišvila, L. Šopauskas, vardinti galima ilgai šiandieninių dvasios bajorų pavardes, jų niekada nebus per daug.

  2. Arūnas:

    tikiu, kad autorė leis Alke išspausdinti savo paskaitą, tada galima bus susidaryti savo nuomonę ir padiskutuoti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: