Kaune – M. R. Tūbelytės-Kulman tapybos paroda „Kelias į namus“ (0)

Rengėjų nuotr.

Rengėjų nuotr.

Gegužės 25 d., ketvirtadienį, 17 val. Istorinėje Prezidentūroje Kaune bus atidaryta lietuvių išeivijos menininkės Marijos Rimos Tūbelytės-Kulman (Kuhlmann) (1923–2014) retrospektyvinė paroda „Kelias į namus“. Dailininkės kūrybinis kelias ir tapybos darbai Lietuvoje bus pristatyti pirmą kartą.

Net 66 tapybos darbus Nacionaliniam M. K. Čiurlionio dailės muziejui padovanojo jos sūnus Peteris Kulmanas (Kuhlmann), į parodos atidarymą atvykstantis iš Jungtinių Valstijų. Lietuvių išeivijos dailininkė, rašytoja ir poetė Marija Rima Tūbelytė-Kuhlmann yra dar menkai pažįstama Lietuvos visuomenei. 1923 m. lapkričio 2 d. ji gimė Kaune, užaugo garsių tarpukario Lietuvos politikos veikėjų – Juozo Tūbelio ir Jadvygos Tūbelienės – šeimoje, kuri artimai giminiavosi su Prezidento Antano Smetonos šeima.

Tūbelių šeimos statusas dar labiau išaugo 1929 m. rugsėjį, kai J. Tūbelis tapo Ministru Pirmininku ir šias pareigas ėjo beveik devynerius metus, iki 1938 m. kovo 24 dienos. Nuo mažens Mariją supo pokalbiai apie politiką ir šalies ateitį, šeimoje vyravo stiprus patriotizmas. Marijos pažintis su daile prasidėjo vaikystėje, kai motina J. Tūbelienė dukters piešimo pamokoms vesti pakvietė dailininką Petrą Kalpoką. Vėliau mergaitė susidomėjo literatūra, tad užaugusi planavo studijuoti lietuvių filologiją ir tapti rašytoja.

Likimo smūgiai privertė Mariją ilgam pamiršti savo svajones. 1939 m. ji neteko tėvo, o 1940 m. birželį kartu su motina buvo priversta dėl sovietų okupacijos palikti namus ir pasitraukti į Vokietiją. Vėliau, padedamos Prezidento Antano Smetonos, jos gavo JAV vizas ir 1940 m. spalį atvyko į Ameriką.

Jungtinėse Amerikos Valstijose prasidėjo naujas M. R. Tūbelytės gyvenimo etapas. 1941–1944 m. ji studijavo meno istoriją Vusterio koledže, Ohajo valstijoje. 1945–1948 m. mokėsi tapybos garsiose meno mokyklose – Meno studentų lygoje Niujorke ir Korkorano meno mokykloje Vašingtone. Greitai dailininkė atrado savąjį stilių: „Mano paveikslai yra paprasti: aš primityvistė ir tapau taip, kaip matau ir kaip man patinka.“ Pirmasis dailininkės debiutas įvyko 1963 m. Portlando universitete, kur ji surengė personalinę parodą.

1967–1985 m. Marija su šeima – vyru Kurtu Kuhlmannu bei sūnumi Peteriu – gyveno Taivane ir Japonijoje, kur ir toliau tapė paveikslus bei rengė parodas. 1985 m. Marija su šeima grįžo į JAV ir įsikūrė Sent Pitersbergo mieste, Floridos valstijoje. Čia ji ne tik tapė, bet ir rašė atsiminimus, kūrė noveles bei romanus.

M. R. Tūbelytė-Kuhlmann sukūrė daugiau nei 400 paveikslų, kuriuose tvyro ramybės ir taikos atmosfera, o turtingas ir ryškus koloritas džiugina žiūrovo akis. Ilgus dešimtmečius išgyventą tėvynės ilgesį dailininkė savo paveiksluose išreiškė kelio, vedančio į namus, motyvu. Jos sukurti peizažai, portretai bei natiurmortai buvo eksponuoti Japonijoje, Taivane, JAV miestuose, turinčiuose dideles lietuvių bendruomenes: Klivlande, Los Andžele, Čikagoje ir Sent Pitersberge. Didelė dalis jos kūrinių pasklido po platų pasaulį privačiose kolekcijose.

M. R. Tūbelytė-Kulman savo kūryba siekė praturtinti lietuvių meno ir kultūros pasaulį, garsinti Lietuvos vardą ir tokiu būdu išsivaduoti iš garsiomis istorinėmis asmenybėmis tapusių tėvų šešėlio. 1996 m. lankydamasi Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, ji išreiškė viltį surengti personalinę parodą gimtajame Kaune. Jos svajonei išsipildyti padėjo sūnus Peteris Kuhlmannas – 2016 m. jis padovanojo Nacionaliniam M. K. Čiurlionio dailės muziejui 66 paveikslų kolekciją. Paveikslus iš JAV Floridos valstijos atgabenti ir parodą parengti padėjo parodos kuratorės dr. Ingridos Jakubavičienės 2016–2017 m. vykdytas Lietuvos kultūros tarybos dalinai finansuotas projektas.

Paroda Istorinėje LR Prezidentūroje Kaune veikia nuo 2017 m. gegužės 26 d. iki lapkričio 19 d. Parodą organizuoja Istorinė Lietuvos Respublikos Prezidentūra Kaune kartu su Nacionaliniu M. K. Čiurlionio dailės muziejumi.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: