Daržovių augintojai randa naujų būdų derliui gausinti (video) (0)

toriavey.com nuotr.

toriavey.com nuotr.

Jau įsisiūbavo lietuviškų pomidorų pradžia. Įvairių patarimų apie pomidorų auginimą ir jų derliaus gausinimą galima perskaityti specifinėje literatūroje arba paprašyti patarimo iš daugiau patirties turinčio daržininko. Tačiau retas kuris žino, kad Lietuvoje profesionalūs daržovių augintojai į pagalbą auginant pomidorus pasitelkia ypatingas pagalbininkes – kamanes.

Dabartiniuose pažangiuose daržovių šiltnamiuose augalų žiedų apdulkinimui naudojamos kamanės. Apdulkintų kekių žiedai užmezga daugiau vaisių ir garantuoja gausesnį daržovių derlių.

Didžiausio Lietuvoje šiltnamių komplekso „Kietaviškių gausa“ vyriausio agronomo Nerijaus Rakicko teigimu, kamanių poveikis ypač akivaizdus pomidorams. „Padidėja derlius, susiformuoja didesni ir geresnės kokybės vaisiai, taip pat sutaupome daug rankų darbo ir laiko“, – pasakoja agronomas. Kietaviškių šiltnamiuose kamanės savo darbą pradeda vos prasidėjus pomidorų žydėjimui.

Įmonė šiais metais savo šiltnamiuose pasodino keturis hektarus pomidorų, t. y. apie 100 tūkst. augalų. Verslo plėtros vadovas Karolis Montvila pasakoja, jog pirmasis pomidoras įprastai užauginamas balandžio pabaigoje, bet priklausomai nuo tų metų gamtos sąlygų ir kitų veiksnių, daržovių augimo laikas gali užsitęsti. Pomidorų auginimas paprastai pasibaigia spalio pabaigoje.

Dūzgimas praneša gerą derlių

Gali kilti klausimas – kodėl šiltnamiuose naudojamos kamanės, o  ne bitės? Pasak agronomo N. Rakicko, kamanė savo misiją atlieka žymiai kokybiškiau.

„Šiltnamiuose naudojame  kamanes iš Olandijos. Jas vežamės specialiai pomidorų žiedų apdulkinimui, nes Lietuvoje tokių kamanių niekas neveisia. Viena kamanė padaro darbą, kurį paprastai atliktų 4 arba 5 bitės“, – paaiškina specialistas. Keliolikos tokių darbščių šeimų pakankam visiems pomidorams apdulkinti.

Iki sezono pabaigos pomidorai užauga iki 10–11 metrų ilgio. Trys pasodinti pomidorų daigai per vasarą užaugina iki 40 kilogramų. K. Montvila sako, kad kamanių naudojimas daržovių auginime yra populiari praktika. „Kamanės yra aktyvios net esant apsiniaukusiam orui. Jos yra stambesnės ir mažiau agresyvios, o į mūsų šiltnamius kamanės atvežamos dar žiemą, kad pabudusios galėtų apdulkinti augalus ir šie imtų megzti vaisius“, – pasakoja verslo plėtros vadovas.

Lietuviškuose šiltnamiuose skraido olandiškos kamanės

Olandiškos kamanės lietuviškuose šiltnamiuose gyvena specialiai virš lysvių įrengtose vietose. Vienam hektarui prireikia 30–35 avilių. „Vienoje dėžutėje gyvena kamanių šeima – jų paprastai būna apie 50–60 suaugusių kamanių ir dar papildomai peruose esančios mažos, dar neišsiritusios kamanės, kurios vėliau pakeičia savo darbą jau atlikusias kamanes“, – pasakoja agronomas.

Kartą per savaitę ar dvi pomidorų šiltnamiuose pastatomi papildomi aviliai. Vieno avilio kamanių darbas apskaičiuotas nuo šešių savaičių iki dviejų mėnesių, tačiau, pasak agronomo, daug kas priklauso nuo pomidorų derėjimo intensyvumo.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: