Sekmadienis, 17 gegužės, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Šauktinių mityba: ko galime pasimokyti? (nuotraukos)

www.alkas.lt
2015-09-15 19:10:36
474
PERŽIŪROS
0
Šauktinių mityba: ko galime pasimokyti? (nuotraukos)

Šauktinių mityba | Ievos Budzekaitės nuotr.

Šauktinių mityba | Ievos Budzekaitės nuotr.
Šauktinių mityba | Ievos Budzekaitės nuotr.

Nei vienas iš šauktinių šiemet neliks alkanas – jiems paruošti valgiaraščiai pasižymi tokiu kalorijų kiekiu, kuris beveik dvigubai viršija jaunam vyrui rekomenduojamą dienos normą. Kone kiekvieniems pusryčiams, pietums ir vakarienei kariai valgo bus tiekiama ir mėsa. Jų mityboje gausu ne tik košių, riešutų ar daržovių, bet ir baltos duonos, saldintų gėrimų.

Kokiais kriterijais remiantis sudaromi valgiaraščiai kariams ir ar jų mitybos principus įmanoma pritaikyti sportuojančiam arba eiliniam žmogui? Šiais ir kitais klausimais kalbamės su kapitonu Daugirdu Antuliu, Lietuvos kariuomenės Logistikos valdybos viešųjų ryšių karininku, ir treneriu, kultūristu bei vienos perkamiausių knygų “Tobulas kūnas” autoriumi Andriumi Pauliukevičiumi.

Iš viso šiemet į 9 mėnesių nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą planuojama priimti 3 tūkst. karių. Šiuo metu jau tarnauja beveik 500, kurie pirmieji tarnybą pradėjo Klaipėdoje, Dragūnų batalione. Pasak kapitono D. Antulio, per dieną karys vidutiniškai suvartoja apie 3900 kcal. Tiesa, mityba didžia dalimi priklauso nuo veiklos rūšies bei metų laiko. Šiltuoju metų laiku karių valgiaraščiuose yra daugiau šviežių vaisių ir daržovių bei jų patiekalų, o šaltuoju – daugiau konservuotų daržovių ir jų patiekalų.

Trenerio A. Pauliukevičiaus teigimu, 3900 kcal per dieną – tai dviejų vidutinio sudėjimo vyrų suvartojamas kalorijų kiekis.

“Toks aukštas kalorijų skaičius gali būti surinktas tik valgant daug angliavandenių ir riebalų, tačiau dvigubai daugiau, nei įprasta, suvartojantis karys atlieka mažiausiai 2 kartus daugiau fizinio darbo nei dažnas dirbantis vyras. 4000 kcal yra mano – šiek tiek virš 100 kg sveriančio ir profesionaliai sportuojančio asmens – valgiaraščio kaloringumas. Todėl galima teigti, kad karys valgo tiek, kiek profesionalus sportininkas”, – palygino kultūristas.

Valgiaraščiai, kai kariai kasdien maitinasi stacionariose valgyklose ir pratybų bei mokymų metu lauko sąlygomis – skiriasi. Pratybų ir mokymų metu karių mityba pasižymi didesniu kaloringumu. Tuo tarpu esant lauke, pasigaminti galima anaiptol ne visus patiekalus – dėl to skiriami sausi daviniai.

“Sausų davinių sudėtyje esantis maistas jau būna paruoštas vartojimui arba reikalauja minimalaus greito paruošimo, pašildžius ar užpylus karštu vandeniu, kurį karys gali atlikti individualiai”, – pasakojo kariuomenės Logistikos valdybos viešųjų ryšių karininkas.

Sausą davinį paprastai sudaro mėsos konservai su garnyru, traški duonelė, lazdynų arba migdolų riešutai, natūralus medus arba džemas, tirpus gėrimas (natūralių sulčių koncentratas), šokoladas ir gėrimai (arbata, tirpi kava). Visų valgiaraščių (taip pat ir sauso davinio) paros energinė vertė (kaloringumas) sudaromi atsižvelgiant į patvirtintas karių mitybos fiziologines normas.

“Sausuose daviniuose naudojama neriebi mėsa, o bet kurios ten esančios kruopos ir daržovės yra visiškai tinkamos paprastam žmogui. Tiesa, kad pastarajame netrūktų augalinės kilmės riebalų, reikėtų jį praturtinti augaliniu aliejumi, avokadu, riešutais arba riešutų ir džiovintų vaisių mišiniais, kaip, pavyzdžiui, “Studentų maistas”, – patarė treneris A. Pauliukevičius.

Kalbant apie vegetarų mitybą, kariuomenės logistikos padalinio vadovas teigė, jog iki šių metų karių, pageidaujančių maitintis vegetariškai, nebuvo. Tačiau šiuo metu yra rengiami, o iki metų pabaigos bus parengti ir įteisinti valgiaraščiai, skirti vegetarams.

Treneris A. Pauliukevičius pastebi, kad per kiekvienus pusryčius, pietus ar vakarienę kariai valgo šviežias daržoves arba daržovių salotas. Daržovės – tai vertingiausias vitaminų ir mineralų šaltinis, kurį rekomenduojama įtraukti į kasdienę kiekvieno žmogaus mitybą.

“Su kiekvienu valgymu kariai taip pat gauna mėsos arba mėsos gaminį. Tai jų bei kitų, sunkų fizinį darbą atliekančių asmenų, atveju yra visiškai teisinga, – neabejojo kultūristas. – Kariais taip pat gauna žuvies. O ypač riebi žuvis – geras riebiųjų rūgščių šaltinis”.

Sveiki iš maisto gauti riebalai leidžia organizmui deginti savo paties riebalus. Kariai naudoja visus gamtoje esančius baltymų šaltinius: kiaušinius, mėsą, žuvį, lieso pieno produktus.

Anot Pauliukevičiaus, dar vienas sveikintinas šauktinių mitybos ypatumas – tai, jog kiekvieną dieną valgomi vaisiai. Vaisiai mūsų organizmui suteikia būtinus vitaminus bei energiją. Patartina valgyti tiek šviežius, tiek džiovintus vaisius. Pagrindinis patarimas, siekiant gauti maksimalią naudą, vartoti juos kaip užkandį tarp pagrindinių valgymų.

“Daugelis besilaikančių dietos taip suspaudžia savo maisto kaloringumą, kad kūnas būna priverstas lėtinti medžiagų apykaitą ir taupyti riebalus. Tada ir valgoma mažai, o ir riebalai nedega. Kariai gauna tikrai didelį kalorijų skaičių – intensyviai sportuojant iš jų būtų galima imti puikų pavyzdį”, – sakė treneris.


Andrius Pauliukevičius | Rengėjų nuotr.
Andrius Pauliukevičius | Rengėjų nuotr.

Šauktinių kariuomenės valgykloje | G. Skiezgilo nuotr.
Šauktinių kariuomenės valgykloje | G. Skiezgilo nuotr.

Šauktinių kariuomenės valgykloje | G. Skiezgilo nuotr.
Šauktinių kariuomenės valgykloje | G. Skiezgilo nuotr.

Šauktinių kariuomenės valgykloje | L. Bratiko nuotr.
Šauktinių kariuomenės valgykloje | L. Bratiko nuotr.

Sausas davinys | Rengėjų nuotr.
Sausas davinys | Rengėjų nuotr.
Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Dešimt mitų apie žmogaus mitybą
  2. Tinkama vaikų mityba – sveikatos pagrindas
  3. D. Kunčienė: Mityba pagal metų laikus – pagrindas sveikatai
  4. V. Malinionis. Šauktinių kariuomenės atkūrimas Lietuvai – gyvybiškai svarbus žingsnis
  5. Lietuviai mėgsta valgyti sriubą, teigia tyrimas
  6. Mokiniams trūksta ekologiškų jogurtų, sūrelių, o žiemą – įvairesnių vaisių, ypač kriaušių
  7. Lietuviai per mažai domisi vartojamu maistu
  8. 10 patarimų moksleiviams kaip sveikai maitintis
  9. Lietuviškų vaisių ir daržovių rinkai neužtenka
  10. Lietuva taps nutukusių vaikų šalimi?
  11. Moksleiviai maitinami sveikiau
  12. J.Tulčina: 90 proc. Lietuvos žmonių – maisto „narkomanai“
  13. Gegužės 11-oji – šaukimo į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą pradžia
  14. Kokią duoną rinktis metant svorį?
  15. Maistui alergiškais žmonėmis nuo šiol rūpinsis ir restoranai

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Piniginė, pinigai
Lietuvoje

Du trečdaliai gyventojų tikisi algų didėjimo, bet į nugarą kvėpuoja infliacija

2026 05 16
Wizzair
Lietuvoje

Sugrįžta skrydžiai tarp Vilniaus ir Tel Avivo

2026 05 16
Elektra
Energetika

Utenoje šiemet bus nutiesta 340 km kabelinių elektros linijų

2026 05 16
Nacionalinė žemės tarnyba
Gamta ir ekologija

NŽT paaiškina žvejybos plotų nuomos tvarką valstybiniuose vandens telkiniuose

2026 05 16
Stojimas į aukštąsias mokyklas
Lietuvoje

Kaip nepasimesti stojimų labirinte: patarimai būsimiems studentams

2026 05 16
Muziejų naktis
Kultūra

Muziejų naktis su J. Basanavičiumi – lankytojai kviečiami kitaip pažinti tautos patriarchą

2026 05 16
A. Šimėnienės monografija „Birutės Ciplijauskaitės fenomenas“
Kultūra

A. Šimėnienės monografijos „Birutės Ciplijauskaitės fenomenas“ pristatymas

2026 05 16
Alytuje prasideda XII respublikinės dramaturgų varžytuvės
Kultūra

Kai žodis tampa scena: Alytuje prasideda XII respublikinės dramaturgų varžytuvės

2026 05 16
Zigmas Vaišvia referendume teikiamos Konstitucijos pataisos dėl grynųjų pinigų
Lietuvoje

Teismas sustabdė VRK „atsirašinėjimą“

2026 05 16
Vizitas pasienyje
Lietuvoje

Lietuvos ir Suomijos prezidentai lankėsi pasienyje

2026 05 15
Kelias
Lietuvoje

Šalies keliuose juodųjų dėmių per metus sumažėjo dešimtadaliu

2026 05 15
R. Kaunas ir Kara K. Makdonald
Lietuvoje

Ministras: JAV nekeičia įsipareigojimo dėl Lietuvos saugumo užtikrinimo

2026 05 15

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • klaustukas apie „Eurovizijai“ – 70: nuo papirktos komisijos iki didžiausio boikoto
  • Budweiser apie J. Vaiškūnas. Chicco–Ceccah… Ar lietuviškos tapatybės atsisakysime aidint plojimams?
  • klaustukas apie A. Kumpis. Protesto notomis oro erdvės neapsaugosime
  • Darius Kuolys, Aleksandras Nemunaitis apie V. Sinica. Demokratizacijos pinigai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Gera žinia šunų ir kačių šeimininkams: gyvūnų draudimas galios visą gyvenimą
  • Du trečdaliai gyventojų tikisi algų didėjimo, bet į nugarą kvėpuoja infliacija
  • Sugrįžta skrydžiai tarp Vilniaus ir Tel Avivo
  • Utenoje šiemet bus nutiesta 340 km kabelinių elektros linijų

Kiti Straipsniai

Lietuvos prezidentas su protesto nota

A. Kumpis. Protesto notomis oro erdvės neapsaugosime

2026 05 15
Pinigai

Vakarų Lietuvoje kariuomenės reikmėms ketinama skirti per 750 mln. eurų.

2026 05 12
Laivai Hormūzo sasiauryje

Lietuva jungsis prie tarptautinių jūrinio saugumo operacijų Hormūzo sąsiauryje

2026 05 11
NASAMS

Antrąją NASAMS bateriją tikimasi sukomplektuoti dar šiais metais

2026 05 08
Karinė technika

Prasideda tarptautinės pratybos „Geležinis Vilkas 2026“

2026 05 04
Kuo papildyti pavasarinį stalą?

 3 lengvi receptai, kurie padės suvartoti daugiau skaidulų kasdien

2026 05 03
Saldi bulvė

Lėkštės centre saldi bulvė – šį patiekalą jau išbandė milijonai žmonių

2026 05 02
Uogos

Naujovė – šviežių uogų „saldainiai“ ant pagaliuko

2026 05 01
Kepsninė

Kepsninėje keptų daržovių ABC: ką, kaip ir kiek laiko kepti

2026 05 01
Vitaminų kapsules lėkštėje bandoma perpjauti su stalo peiliu prilaikant šakute...

Kas yra vitaminai ir kodėl tau jų tikrai reikia?

2026 04 29

Skaitytojų nuomonės:

  • klaustukas apie „Eurovizijai“ – 70: nuo papirktos komisijos iki didžiausio boikoto
  • Budweiser apie J. Vaiškūnas. Chicco–Ceccah… Ar lietuviškos tapatybės atsisakysime aidint plojimams?
  • klaustukas apie A. Kumpis. Protesto notomis oro erdvės neapsaugosime
  • Darius Kuolys, Aleksandras Nemunaitis apie V. Sinica. Demokratizacijos pinigai
  • +++ apie Saulius Poderis viešai paskelbė, kur, jo manymu, paslėpti Vytauto Didžiojo palaikai
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Nelegalių migrantų maršrutas į Vokietiją | news.sky.com pav.

Vengrija dėl valstybinės sienos pažeidimų paskelbė nepaprastąją padėtį (video)

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai