Krašto apsaugos ministerija po minėjimo atšaukė „pergalę“ (12)

Skandalingas pranešimas KAM tinklalapyje

Skandalingas pranešimas KAM tinklalapyje

Šiandien Vilniuje, prie Žaliojo tilto, įvyko pirmas ir, regis, paskutinis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenės „pergalės“ prieš žymiai gausesnes Rusijos kariuomenės pajėgas paminėjimas. Renginio iniciatyva kilo iš visuomenininkų – iniciatyvinės grupės minėjimą surengti prie Lietuvos Sąjūdžio, Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos ir Nevyriausybinių organizacijų, padedančių vystyti Lietuvos valstybės gynybinius pajėgumus, koordinacinės tarybos, tačiau renginį anonsavo Krašto apsaugos ministerija, o organizuoti padėjo Lietuvos kariuomenė. KAM pranešime, kurį po visus portalus išplatino naujienų agentūra BNS, minimas įvykis buvo pristatomas būtent kaip pergalė.

Toks 1655 m. rugpjūčio 8 d. įvykusio skaudaus įvykio – Vilniaus praradimo ir Lietuvos kariuomenės pasitraukimo įvertinimas susilaukė nemažai kritikos – pirmasis apie šį istorinį kuriozą prabilo Alkas.lt, o dienos bėgyje jis buvo komentuojamas ir socialiniuose tinkluose, kur žinomi žmonės nevengė ir aštresnių pasisakymų.

„Regis, užslinkusi kaitra suminkštino ne tik urapatriotų, bet ir krašto apsaugos ministro Olekos galvelę. Atsipeikėkite, ponai. Kokio velnio siųsti kariuomenę minėti klaikiausio LDK istorijoje pralaimėjimo?“ – piktinosi žurnalistas Rimvydas Valatka. „Matosi, kad nelaukti rugpjūčio karščiai smarkiai trenkė į galvą Krašto apsaugos ministerijai, tad ji nutarė iškilmingai paminėti 1655-ųjų vasarą Lietuvą ištikusią katastrofą,“ – jam antrino kitas žurnalistas Audrius Bačiulis, pridurdamas: „Tad, iš esmės, KAM „istorinės politikos strategai“ siūlo atšvęsti Lietuvos atidavimą Maskvai. Na, ką darysi, durni kariškiai ir biurokratai ten sėdi – bet kodėl VU Istorijos fakultetas ir Lietuvos Istorijos institutas tyli?“ Žurnalistas Tomas Čyvas irgi negailėjo kandžių žodžių krašto apsaugos ministrui: „Ar Jūs, o gal kas iš jūsų komandos norite tiesiog įsisavinti pinigus fiktyvios šventės iškilmėms? Gal Jūs arba jūsų komanda mėgina tyčia sukurti situaciją, kurioje Lietuvos Respublika atrodytų neįtikėtinai kvailai?“ Tuo tarpu viešųjų ryšių specialistas Liutauras Ulevičius savo kritiką išsakė kiek švelniau: „Istorinius faktus būtina interpretuoti sau naudinga linkme (ir tą daryti reikia nuolatos), bet šįkart išties perlenkta.“

Ironišką reportažą iš „pergalės“ minėjimo, pasitelkdami istorikų komentarus, parengė TV3 žinių žurnalistai.

Į dienos pabaigą KAM tinklalapyje pranešimas apie minėjimą buvo iš esmės perredaguotas. „Pergalės“ minėjimą pakeitė „kautynių su maskvėnais sukaktis“. Pranešimo komentaruose Strateginės komunikacijos ir viešųjų ryšių departamentas pateikė naują Lietuvos kariuomenės dalyvavimo minėjime interpretaciją: „Rugpjūčio 7 d. Lietuvos kariai dalyvavo Vilniuje vykusiame Lietuvos ir maskvėnų kariuomenių kautynių 360-ųjų metinių minėjime, kuriame buvo pagerbti Lietuvos kariai, kovęsi ir žuvę už mūsų valstybę. Šiuo renginiu taip pat paminėta data, kai visos tragedijos fone Lietuvos kariuomenei, net ir esant didelei priešo persvarai, pavyko atlikti stabdomųjų veiksmų operaciją prieš maskvėnų kariuomenę.“

„Tuo pačiu patiksliname, kad ankstesniame pranešime apie renginį pavartotas žodis „pergalė“ bendrame to meto kovų kontekste neatspindi tikrosios tuometinės situacijos,“ – pridūrė KAM Strateginės komunikacijos ir viešųjų ryšių departamento darbuotojai.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

12 komentarų

 1. dr.Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Matau, kad pergale svencia T.Baranauskas. Su kuo ir sveikinu! Ir vienas lauke karys.

 2. PILIETIS:

  Trūksta žodžių, ar lėks bent viena galva dėl tokio FIASKO ,spėkite? Ir tai padarė gynybos politikai, nemanau, kad čia yra atsitiktinis dalykas . Tokia jau dabar sistema. Pakvietė kariuomenę atšvęsti Lietuvos bejėgiškumo įrodymą.

 3. istorijos neišmanymas:

  Aš manau, kad tokia klaida įvyko dėl visiško Lietuvos istorijos neišmanymo. Kai kurie atsakingi asmenys yra atėję dar iš sovietmečio, o mes prisimename kaip buvo dėstoma Lietuvos istorija vidurinėse mokyklose. Tie, kurie studijavo kitus mokslus(ne humanitarinius), taip ir liko su vidurinės mokyklos žinių bagažu. Jaunesni, jau šių dienų paruošti pareigūnai, taip pat negauna reikiamų istorinių žinių iš Lietuvos istorijos, nes dabar daugiau madinga kalbėti apie integravimąsi į Europą, į pasaulį – ką ten ta vargšė Lietuvėlė su savo sunkiai įsimenama istorija… Todėl ir apėmė organizatorius ir “šventės” dalyvius euforija. Turime TOKIĄ šventę!
  Turėtų šiems žmonėms būti didelė gėda.

  • dr.Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

   Nebukite naivus, cia kalba neina apie istorijos neismanyma, nes tas kas neismano, tas tokiu dalyku ir neorganizuoja! O jei nori suzinoti, tai pasiskaito, issiaiskina ir tada daro. Taciau, kai reikia daryti provokacija, kgbistine provokacija, tai tada ir atsiranda tas “istorijos neismanymas”. Cia as matau, kaip tik gera istorijos ismanyma ir provokacijos suorganizavima, pasityciojima is valstybes. Tie kurie norejo ta “pergale” svesti, tai ja ir suorganizavo!

 4. linelis:

  zinau, kas rengia tokius istorinius str. KAM – tai rysiu su visuomene skyrius ir Kario zurnalo darbuotojai, o ima informacija ir senu patriotiniu leidiniu…

 5. Juozas:

  Komplimentai Tomui Baranauskui. Ir KAM- kad išgirdo argumentų jėgą.

  Prašymas ponui Tomui – parašykite baltarusių “лiтвины” tema. Nelabai geri dalykai ten bręsta… Suprantu, kad tai sunki ir gal kebli tema, bet gi Jums drąsos, kaip ir žinių netrūksta.

 6. Trūksta žodžių:

  Jei daromi tokie renginiai,tai nors tegu vadovėlius pasiskaito. Tarp pasisakiusiųjų buvo p.G.Radvila.Pone Gintarai Radvila,,kaip galima viešai skelbti, kad prof.Z.Žinkevičius miręs, jam sukako 90metų ir dar jis daug dirba, KAIP GALIMA ŠITAIP ELGTIS. DEBILIZMAS. Nu nebūkit tokie tamsuoliai.

 7. Atgalinis pranešimas: Žaliojo tilto mūšio 360-ųjų metinių minėjimo organizatoriai nesutaria dėl „balvonų“ ir požiūrio į Rusiją (nuotraukos, video) | Alkas.lt

 8. Atgalinis pranešimas: T. Baranauskas. Šarlatanų taikinyje – Lietuvos istorija (apie „tikrąjį“ Jogailą) | Alkas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: