J. Vaiškūnas. Valstybinės kalbos išdavikai nepaisė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos išvados (52)

Mitingas už valstybinę kalbą 2014-05-06 d. | R. Garuolio nuotr.

Mitingas už valstybinę kalbą 2014-05-06 d. | R. Garuolio nuotr.

Birželio 17 d. Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) paskelbė savo išvadas Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) vardu teikiamam Gedimino Kirkilo ir Irenos Šiaulienės parengtam „Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektui“ (XIIP-1653(2)).

VLKK šį projektą skubos tvarka svarstė birželio 16 d. posėdyje.   Komisijos nariai vieningai nepritarė šiame įstatymo projekte plečiamoms išimtims, t.y. nepritarė, kad vardus ir pavardes būtų leidžiama rašyti nelietuviškais rašmenimis visiems, to pageidaujantiems Lietuvos piliečiams, jeigu jie tik turi „dokumento šaltinį“ su kažkada užrašyta nelietuviška asmenvardžio forma. Posėdyje buvo nutarta, kad atsakyme Seimo TTK bus priminta nuosekli ir nesikeičianti VLKK nuomonė išsakyta po Konstitucinio teismo sprendimo dar 2014 m. rugsėjo 5 d.

Birželio 17 d, VLKK pirmininkės Daivos Vaišnienės pasirašytoje ir Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui (TTK) pateiktoje išvadoje jau nebeliko VLKK komisijos narių siūlytų aiškių nedviprasmiškų formuluočių, kad komisija vienareikšmiškai nepritaria įstatymo projektui (XIIP-1653(2)) dėl to, kad jis išplečia išimtis ir neatitinka 2014 m. rugsėjo 5 d. išsakytos komisijos pozicijos. Tačiau komisijos išvadoje buvo pakartota nuosekli VLKK pozicija, kad komisija pritaria tik toms pačioms išimtims kurioms jau anksčiau buvo pritarusi.

Tokios išimtys pasak VLKK yra galimos asmenims, įgijusiems Lietuvos Respublikos pilietybę: jų vardai ir pavardės Lietuvos Respublikos išduodamuose asmens dokumentuose galėtų būti įrašomi lotyniškais rašmenimis pagal dokumento šaltinį – kitos valstybės išduotą asmens dokumentą (remiantis tarptautine praktika diakritiniai ženklai dėl techninių galimybių gali būti neperteikiami), taip pat su užsieniečiais santuoką sudarantiems ir jų pavardes paimantiems Lietuvos Respublikos piliečiams ir tokių sutuoktinių vaikams (jų pavardės galėtų būti rašomos lotyniškais rašmenimis, dokumento šaltiniu laikant užsieniečio sutuoktinio asmens dokumentą).

Birželio 17 d. gavęs VLKK išvadą skubiai buvo sukviestas Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdis. Posėdyje svarstyti čia minimas Seimo TTK „patobulintas“ G. Kirkilo ir I. Šiaulienės parengtas Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose projektas  (XIIP-1653(2))  bei alternatyvus Seimo nario Valentino Stundžio ir Seimo narių grupės parengtas Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymas (XIIP-1675). Alternatyviu įstatymo projektu siūloma leisti vardų ir pavardžių įrašus nevalstybine kalba tik papildomame paso lape kaip tai yra daroma kaimyninėje Latvijoje.

TTK nariai balsavo už abu alternatyvius įstatymus papunkčiui. Alternatyvų projektą palaikė tik 2 komisijos nariai – Stasys Šedbaras (TS-LKD) ir Stasys Brundza (TT). Už G. Kirkilo ir I. Šiaulienės projektą balsavo Julius Sabatauskas (LSDP), Juozas Bernatonis (LSDP) ir Vytautas Gapšys (Darbo partija). Vitalijus Gailius (LRLS) taip pat nepalaikė alternatyvaus V. Stundžio ir kitų įstatymo projekto susilaikydamas.  O sergančią TS-LKD atstovę Seimo TTK Viliją Aleknaitę–Abramikienę pavaduojanti Agnė Bilotaitė, galėjusi palaikyti alternatyvų savo partijos kolegos įstatymą, – į posėdį tiesiog neatėjo…

Komiteto nariai palaimino G. Kirkilo ir I. Šiaulienės projektą neatsižvelgę ir į VLKK išvadą, jog neturi būti plečiamoms išimtys leidžiančios vardus ir pavardes rašyti nelietuviškais rašmenimis visiems, to pageidaujantiems piliečiams turintiems „dokumento šaltinį“ su kažkada užrašyta nelietuviška asmenvardžio forma. Pažymėtina, kad birželio 17 d. vakare kalbėdamas LRT laidoje „Dėmesio centre“ Seimo TTK pirmininkas J. Sabatauskas pareiškė, kad tokiu „dokumento šaltiniu“ galės būti ir okupacinės valdžios išduoti dokumentai. Ar taip duodama suprasti, kad valstybinę lietuvių kalbą išduodančių politikų rate jau yra sutarta uždegti žalią šviesą Lenkijos politikų seniai puoselėtam vadinamam Lietuvos repolonizacijos projektui?

Posėdyje dalyvavusios VLKK komisijos pirmininkė D. Vaišnienė ir jos pavaduotoja Jūratė Palionytė nesugebėjo ir, tiesa sakant, nesiėmė aktyviai ginti komisijos nuomonės, tad  nelietuviškų rašmenų vartojimo išimtis išplečiantį įstatymo (XIIP-1653(2)) punktą Seimo TTK nariai palaimino balsų dauguma, o alternatyvų įstatymo projektą (XIIP-1675) neprieštaraujantį VLKK išvadoms – atmetė.

Dabar, artimiausiomis dienomis, šį antikonstitucinį įstatymo projektą bus bandoma skubos tvarka teikti svarstyti vasariškai ištuštėjusiam Seimui.

Belieka tikėtis, kad Lietuvos Prezidentė ne sykį žadėjusi ginti lietuvių valstybinę kalbą ir Lietuvos teritorinį vientisumą, vetuos šį VLKK ir Lietuvos respublikos Konstitucinio teismo išvadų neatitinkantį projektą jei jis bus lietuvių kalbos išdavikų buldozeriu prastumtas Seime.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Nuomonių ratas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

52 komentarai

 1. Anti-konstitucinė profanacija:

  Šiurpas, kas darosi ! Tiesiog šiurpas!!! Juk tokiu būdu yra pakertama pati Konstitucinė santarvė tarp pilietinės Lietuvos visuomenės narių, ne šiaip sau įsiteikiant vienos kaimyninės uzurpatorės re-kolonizavimo programai, bet paneigiant (!) LR piliečių lygiateisiškumo principą, ir būtent visų pirma pačių tautinių mažumų tarpe – mat didesniajai Lietuvos tautinių mažumų daliai jų vardų istorinių formų įteisinimas yra užkirstas apriori, o mažesnioji-privilegijuota “mažuma” bus anti-konstituciškai išskirta ir išmaloninta pagal tą “kripto-nacistinę” formulę, apie kurią viešai prasitarė prieš kelerius metus Lenkijos isteblišmento viršūnėlės (atseit būtent Lietuvos (!), bet ne kitų Europos šalių, “lenkų mažuma yra ypatinga lenkų istorinės misijos nešėja Lietuvoje, todėl nelygintina su kitais LR piliečiais”).

  P.S. be kita ko, tuo būdu yra įteisinama Lietuvos Konstitucijai priešinga “dvinarės Lietuvos valstybės” koncepcija, pagal kurią jau gaunasi dvi “titulinės nacijos” – lenkai ir lietuviai.

  • pagarba žuvusiems Už Tėvynę,
   – Pergalę prie Tv bokšto, svąja auka
   pasiekusiems ir sausio 13-ąją…

   Savo žemę, santvarką, ir žinių bokštą (TV)
   apgynus, ar turime TV? (LRT).
   regis ją “turi” siaurusevičių-jekelaičių
   š e i m i n i n k a i

   .. o gal CHOZIAJINAI???

 2. Pradžiapatis:

  Tai pavadinimas to “įstatymo” netikslus, privalo būti – Lietuvos okupantų vykdyto lietuvių tautos etnocido (artimo genocidui) vietovardžiuose ir asmenvardžiuose įteisinimo įstatymas

 3. 2014.02.27 Konstitucinis išaiškinimas:

  cit.Nr.1: “… oficialią išvadą, inter alia AIŠKIAI išdėstytą poziciją, AIŠKIUS siūlymus, į kuriuos įstatymų leidėjas NEGALI NEATSIŽVELGTI…”
  cit.Nr.2: “… kai jas keisti SIŪLO pagal Lietuvos Respublikos įstatymus iš profesionalių kalbininkų […] sudaryta valstybės institucija, turinti įgaliojimus rūpintis valstybinės kalbos SAUGOJIMU…”

  Vadinasi – net nekalbant apie tai, kad VLKK nebuvo siūlymo INICIATORĖ, pati neteikė jokių “aiškių siūlymų” absurdiškai išplėsti “dokumento šaltinio” sąvoką pavardžių lenkinimui, bet dar ir raštu pati VLKK paprieštaravo tiems projekte taip ir paliktiems NE JOS pasiūlymams.

 4. lyvis:

  Visi nusuka mintys į šoną. Turi būti nustatyta kiek seimūnams už raidyno papildymą buvo pervesta pinigų, kur tam skirtos tarnybos. Ar seimūno neliečiamybė leidžia pažeidinėti kelių eismo taisykles ar policininkas turi teisę jį bausti. lyvis

 5. Toks išdaviko, o greičiau, kad pardaviko, elgesys rodo esant padėtį, išreikštą žinomomis pasakėčios eilutėmis: “Tu kaltas vien dėlto, kad mane ėsti spiria…” Taigi abi “titulines partijas” per artėjančius Seimo rinkimus iš Seimo lauk!…

 6. emigrante:

  Apgailetinai atrode vakarykstis E.Jekelaicio vedamas sou, o ypac gerokai sveika nuovoka prardes ir nesveikai piktas R.Valatka . Apie paties Burokeviciaus dokrorante Irina Anajeva verciau patyleti……
  Ir kaip sviesulys cia atrode jauna trapi Lituaniste argumentuotai ginanti savo nuomone
  . Pagarba jai ir visai Lietuviu kalbos komisijai!
  O gal deretu prisiminti,kad Lietuvoje lenku kalba suklestejo rusu okupacijos metais caru laikais – kazkoks keistas sutapimas?? Kazkaip keistai paumejimai atiranda butent tuo metu kai lenkai jaucia agresyvuma is Rusijos puses,lyg ir vel tykotu grobio.
  Kremlius ruosiasi kevestionuoti Baltijos valstybiu Neoriklausomybe o is lenku puse paumejimas lenkinti Lietuva??
  Kazin kodel beveik 3 000 000 lenku gyvenanciu Jungtineje karalysteje net miaukteleti nedrysta kai ne tai kad nepaisoma lenkiskos rasybos bet ir gerokai isdarkomos lenkisos pavardes ir vardai??
  Tas pats ir Danijoje,Vokietijoje,Prancuzijoje ir t.t.,taciau puolama tik Lietuva?

  • Lietuva yra Lenkijos puolama 1994 metų Lietuvos bendrumo su Lenkija sutarties pagrindu. Ši sutartis tapati Liublino unijai – ATR tik šiuolaikiškai redaguota. Jūsų vardijamos šalys tokios sutarties su Lenkija nėra sudariusios, todėl jų nėra kaip pulti. Be to, Lenkijai istoriškai svarbu pirmiausiai suryti dar viduramžiais apžiotą Lietuvą. Tad, Lietuvai vienintelė išeitis – notifikuoti tą 1994 metų sutartį. Tačiau valdžioje tos pačios partijos, kurių suformuotos valdžios tą sutartį sudarė, todėl jos apie sutarties notifikavimą net neužsimena.

 7. Pilietis:

  Yra viena tikra tiesa: Lietuvoje galioja Lietuvos |Konstitucija, kurioje irasyta viena kalba
  lietuviu, ne lenku, ne lotynu ne….Seimo nariai isdavikai, jus prisiekete Lietuvos Konstitucijai
  tai ir laikykites jos, kitaip lauk is Seimo.

 8. Seimunai laikykites:

  Istvereme 25 metus be lietuvisko rasto isdarkymo. Sunku buvo, bet atsilaikeme. Siandien keliu
  isdaviku siekimu yel kesinamasi i lietuviska rasta .Seimunai, prisiekete ant Lietuvos Konstitucijos Jos laikytis
  tad neleiskite jos isduoti

 9. Julius Puras:

  Aš ir vėl grįštu prie tos pačios temos tai diskusiju ištrinimu VLK puslapyje. Manau mes dabar kaip ir visa Lietuva išgivename liudna laikotarpi kada valdžia visokiais imanomais būdais atsiriboja nuo visuomenės. Tai dar neganato kad valdžia atsiriboja nuo visuomenės tai dar ji ir sukiršina visuomene tarpusavį,

 10. Leonas M.:

  Vargas Lietuvai, vargas lietuvių tautos ateičiai. Paduotas pirštas Lietuvoje sunaikinti lietuvybės plėtotę. Istorija bus skaudi, labai skaudi, bet lietuvių kalbos “išdavikai” jau negalės raudonuoti, nors ir bus jos nuteisti. Tai juoda diena, gal todėl ji stovi taip arti prie birželio 14-osios. Greitai bus galima minėti jas abi kartu su juodu kaspinu.

 11. Miškų Katė:

  Na, štai, scenarijus kažkuo primena Žemės referendumą, kai nepaisant specialistų ir tautos viskas buvo žlugdoma ir stumiama į vasarą. Tik dabar atvirkščiai – skubama.
  Tiesiog trokšte trokštama dar vienos Gedulo dienos Lietuvai.
  Aš dar viliuosi, kad sąžinė ir šviesus protas nugalės, ir bus priimtas V.Stundžio (Latvijos) variantas.
  Kiek yra MŪSŲ, nepritariančių lietuvių kalbos ir Lietuvos bei Latvijos valstybių išdavystei?
  Ką galėtume padaryti mes KIEKVIENAS, kad mus išgirstų, pamatytų?
  Gal važiuoti į Vilnių su tautiniais kostiumais ir vėliavomis? Jau vien iš folkloro ansamblių kiek žmonių susidarytų – tiesiog nesankcionuota Dainų šventė prie Seimo rūmų ar Prezidentūros. O kur dar kiti palaikantieji?
  Kas turite dar minčių?

  • Leonas M.:

   Būtų gerai, kad “judai” žinoti, jog ne visiems lietuvių kalba yra politikantų turgaus prekė.

   • Amelija:

    Nieko čia neįvyko, dėl kelių raidelių Lietuva nesugrius.

    • Pikc:

     Jo, galvos smegenų liberastija – LABAI sunki psichinė liga. Bijau, prognozė nėra labai palanki… 😉

     • Ji prisipažino kenkusi Lietuvai – agitavusi prieš žemės referendumą, tam užverbavusi ne mažiau penkiolikos biuletenių gadintojų ir t.t.
      Todėl čia ji elgiasi logiškai – toliau varo agitaciją prieš Lietuvą.

      • Amelija:

       Na taip, jei jums sveiko proto pritrūko, tai kliedėkite apie neįvykusius referendumus, baidykitės liberalų ir konservatorių, skieskite apie kažkokius tariamus pavojus tautai… Didžiausias pavojus tautiškumui yra šios sąvokos sustabarėjimas, jos įspraudimas į 19-ojo šimtmečio supratimą, buka tarpukario Lietuvos idealizacija. Pasikeitė pasaulis, pasikeitė kartos, ir ateinanti intelektualų karta matys savo tautinę tapatybę visiškai kitaip nei užsiciklinę užpraeitame šimtmetyje vadinamieji tautininkai. Aš esu tikrai tautiškai angažuotas žmogus, bet man tokie primityvūs, arogantiški ir tarpais net agresyvūs pasisakymai už lietuviškumo išsaugojimą nepriimtini. Esame Europos tauta, turime gyventi ne nuoskaudomis ir praeities sąskaitomis, o perspektyva. Kietai laikytis perspektyvos. Deja, ALKE tokio požiūrio pasigendu.

 12. pensininkas:

  Liūdna, kad savo valstybę taip sparčiai naikiname. Viltis, kad visas Seimas nepritars.

 13. Naivu tikėtis, kad „valdžia“ nustos darkyti lietuvių kalbą. Nebent ji gali dėtis „patriotais“ ta, kad nesusilauktų žmonių nepritarimo ir tuo pačiu išlaikytų ar pagerintų savo reitingus prieš ateinančius Seimo rinkimus. Tik laiko klausimas yra kada jie „atnaujins“ lietuvių kalbos abėcėlę. Deja, aš netikiu, kad ten yra daug lietuvybės saugotojų.

 14. LosAngeles:

  Rimtas uzsakymas… Tai kas dedasi ‘ant akiu’ byloja kad uzsakymas rimtas ir uzsakovai rimti. Judosiai dirba net issijuose, nera kada zvalgytis nei i reitingus, nei i rinkusiuju nuomone. Cia kazkas palygino situacija su referendumu del zemes- kaip i desimtuka. Matyt per daug ant kortos pastatyta, kad jau nesislepia, atvirai ir nekreipdami demesio i nieka… besarmaciai. Kuo toliau tuo liudniau… o uzsakovas matyt rimtas, nesismulkina

 15. Regina:

  Skauda širdį…Betgi reikia ką nors daryti! Kodėl Seime tiek parsidavėlių? Kodėl vis reikia tramdyti išrinktuosius mitingais ir piketais? Kam jie tarnauja? Tik jau ne Lietuvai!!!

  • Pikc:

   A, tai čia gi linksevičius! Bėgs lenkuosna atsiprašinėti, jeigu kas. Bestuburis ir besmegenis klapčiukas – užtat ir nusišneka, tarsi nei LR Konstitucijos matęs, nei KT (kad ir koks nupušęs jis būtų) sprendimo girdėjęs.

 16. TOMOKAUKAS:

  paimta iš faktai.lt
  http://faktai.lt/lietuva/nakties-deimanciukas-kas-yra-valatka/

  kas yra valatka?
  pagal LKŽe
  ×valatkà (hibr.) scom. (2) nešvarus žmogus: Apsėstas ydo kaip valatka Sv.

 17. TOMOKAUKAS:

  kas yra kirkilas?
  pagal LKŽe

  kir̃kilas sm. (3b)
  1. BŽ46 kas kirkia, rėksnys, kirklys: Vaikas, kurs rėkia, kirkia, bus kir̃kilas J. Koks kirkilas tas tavo vaikas! Vv. Pakabintas karo lopšys – „kirkilų dvaras“ V.Piet.
  2. J.Jabl eržilas.

 18. lyvis:

  TIK BADO STREiKAS GALI IŠgelbti kalbą. Įdomu kur dingo Songaila. lyvid

 19. vaidotas:

  tai gal laikas pažiūrėt išdavikams į akis prie seimo?

 20. S:

  Dėjau ant teisės ir teisėtvarkos. Ant Komiteto labiausiai.

 21. Vycka:

  Kodėl nepaskelbtas tų balsavusių Lietuvos išdavikų pilnas sąrašas?

 22. Atgalinis pranešimas: L. Milčius. Jei vis bijosim | Alkas.lt

 23. vabalas:

  Jooo, tragedija, nes pasaulis juda į priekį… Oi kaip baisu, nes kažkas pasikeitė… Dangus griūva, nes atsirado nauja raidelė…

  Ir kada jūs suaugsite?..

 24. Atgalinis pranešimas: Rasos šventės diena Seime bus bandoma paminti lietuvių valstybinę kalbą (tiesioginė transliacija) | Alkas.lt

 25. Atgalinis pranešimas: Seime bus svarstomas antikonstitucinis asmenvardžių rašybos dokumentuose įstatymo projektas (tiesioginė transliacija) | Alkas.lt

 26. arvydas damijonaitis:

  Svarbu. Akivaizdūs okupacijos padariniai: Kirkilas turi dvi ruses žmonas, Šiaulienės kilmė- …? Šitie kirkilai ir šiaulienės, posovietinės daugumos reliktai, ”išmano” ko reikia, kad jų vaikaičiai gyventų rusiškame “internacionale” – būtina sunaikinti lietuvių kalbos valstybingumą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: