
Birželio 16 d. 14 val. Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) skubiai sukviestame neeiliniame posėdyje dar kartą pasisakė dėl vardų ir pavardžių rašymo oficialiuose dokumentuose principų.
VLKK pakartojo jau 2014 m. metų rugsėjo 5 d. išsakytą savo nuomonę, kad asmens dokumentuose nelietuviškais rašmenimis galėtų būti užrašomos Lietuvos pilietybę įgijusių užsieniečių ir sutuoktinio užsieniečio pavardę priėmusių Lietuvos piliečių pavardės (taip pat ir jų vaikų pavardės). Visais kitais atvejais, komisijos nuomone, turi būti išlaikytas pagrindinis principas „rašyti lietuviškais rašmenimis pagal tarimą“. Taigi, komisija nepritarė, kad vardus ir pavardes oficialiuose dokumentuosegalima būtų leista rašyti ne valstybinės kalbos rašmenimis visiems to pageidaujantiems piliečiams (įskaitant ir tokios privilegijos suteikimą Lietuvos lenkams).
Komisijos nariai po beveik pusantros valandos trukusių apsikeitimų nuomonėmis balsavo dėl Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto komisijai pateikto Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projekto (XIIP-1653(2)). Komisija vienbalsiai nepritarė šiame įstatymo projekte plečiamoms išimtims, t.y. nepritarė, kad vardus ir pavardes būtų leidžiama rašyti nelietuviškais rašmenimis visiems, to pageidaujantiems piliečiams, jeigu jie tik turi “dokumento šaltinį” su kažkada užrašyta nelietuviška asmenvardžio forma. Dauguma komisijos narių priėmė sprendimą nepritarti ir visam patobulintam G.Kirkilo ir I.Šiaulienės projektui, nes jis neatitinka ankstesnių komisijos išvadų ir turi daug kitų ydų.
Primename, kad VLKK pirmininkė Daiva Vaišnienė šį skubų komisijos posėdį surengė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto prašymu. Komisijos pirmininkė ir pavaduotoja mėgino išvengti žodžių „nepritarti“, „neatitinka“ ir pan., tačiau komisijos nariai tam pasipriešino, motyvuodami, kad taip būtų politikams suteikta galimybė interpretuoti komisijos nuomonę taip, kaip jiems patiks.
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas J. Sabatauskas siekė kuo greičiau įtraukti šio įstatymo svarstymą į Seimo darbotvarkę. Ketinta net nesikreipti į VLKK dėl papildomos išvados pakeistam projektui, tačiau šiai aferai koją pakišo Lietuvos Respublikos Prezidentės ir Seimo Pirmininkės atstovai, pareikalavę, kad būtų dar kartą kreiptasi į VLKK, nes TTK palaimintas ir kiek patobulintas projekto variantas (XIIP-1653(2)) galimai prieštarauja gautoms komisijos išvadoms (pagal kurią visiems Lietuvos pageidaujantiems piliečiams, neturėtų būti suteikiama teisė savo vardus ir pavardes oficialiuose dokumentuose rašyti nevalstybine kalba).
Lietuvos Respublikos Konstituciniam Teismui nusprendus, kad paskutinį žodį pavardžių rašymo Lietuvos Respublikos oficialiuose dokumentuose turinti tarti VLKK, pernai buvo pasiklausta jos nuomonės. 2014 rugsėjo 5 dieną gautas oficialus VLKK atsakymas, kad asmens dokumentuose nelietuviškais rašmenimis galėtų būti užrašomos Lietuvos pilietybę įgijusių užsieniečių ir sutuoktinio užsieniečio pavardę priėmusių Lietuvos piliečių pavardės (taip pat ir jų vaikų pavardės). Dabar komisija kategoriškai nepritarė kokiam nors išimčių plėtimui.
Kaip žinia nuolatinį spaudimą Lietuvos valdžiai, kad leistų Lietuvos piliečių dokumentuose rašyti lenkiškas pavardes naudojant lenkišką abėcėlę, daro politinė partija Lietuvos lenkų rinkimų akcija ir ją remianti Lenkijos valdžia.
Šaunuoliai kolegos! Ačiū! 🙂
Tikrai netikėtos geros naujienos! Kitos geros dėl nepatvirtinto prokuroro, kas parodo ir šiokį tokį seimo stuburą:)
Ačiū, šaunuoliai, ir toliau nepasiduokite lietuvių kalbos darkymams ir keistiems parlamentarų siūlymams. Šlovė ir garbė lietuvių kalbos komisijai.
ne visai šlovė, o tik kompromisas su “meilės emigrantėmis”, nes “nelietuviškais rašmenimis galėtų būti užrašomos Lietuvos pilietybę įgijusių užsieniečių ir sutuoktinio užsieniečio pavardę priėmusių Lietuvos piliečių pavardės”. Vieną išimtį seks kitos
Arūnai, pritariu.
Viena išimtis JAU padaryta.
Latvių įstatymo varianto siūlymas būtų buvusi geresnė išeitis mums visiems.
Dabar lauksime kitų išimčių.
tai kad latvius Lietuvos politikai parduoda ne pirmą kartą- jau buvo neribotas pilietybės suteikimas kolonistams. O bet kokia nuolaida bet kokiai agresyviai mažumai skatina titulinių tautų smukdymą.
Latvišką variantą (V.Stundžio ir grupės Seimo narių alternatyvų projektą) svarstys šiandien Seimo teisės ir teisėtvarkos komitetas – regis 15 val.
Bet čia tas pats Sabatausko vadovaujamas komitetas, kuris ir stabdė tą alternatyvų projektą, o “prastūminėjo” komuniagų separatistinį?
Šiuokart spaudimą pademonstravo ne lenkai o komunistai. Būkim sąžiningi. 😉
Kas tie komunistai ir kaip juos atpažint?
Būtų buvę komunistai, tai neveiktų prieš visuomenės daugumos interesus.
Tai vilkai avelės kailyje.
O jargau, kas per “išminties perlas”! 😀
Gediminas Kirkilas – Vilniaus aukštosios partinės mokyklos absolventas (1982)
Irena (Irina?) Anajeva-Šiaulienė – istorijos daktarė. 1987 m. VU apgynė istorijos mokslų kandidato disertaciją „Lietuvos komjaunimas – Komunistų partijos pagalbininkas kovoje už socialistinės revoliucijos pergalę ir jos įtvirtinimą Lietuvoje 1940–1941 metais“ (vadovas prof. Mykolas Burokevičius).
Manote, jie SAVO iniciatyva to ėmėsi?
“Birželio 28 d. 14 val.” – šiandien 16 d. Ar čia pernai buvo? Kodėl tik dabar apie tai rašo?
Pataisyta
Tai tada buvo kita priežastis dėl ko kalbos valdžia dar labiau atsiribojo nuo visuomenės ir ištrynė daugiau kaip dešimt metu buvuses diskusijas VLKK puslapį. Šeip ar taip despotiškumo tendencija išlieka nepakitus.
Ačiū , mielieji ir gerbiamieji ! Sėkmės Jums darbuose ir gyvenime !
Įrašykime sabatauskus į Lietuvos priešų sąrašą – ne visi be reikalo buvo išvežti į Sibirą.
Skamba liūdnai. Gal dar pasitaisys? Juk šiandien jo vadovaujamas komitetas svarstys alternatyvų įstatymo projektą – pagrista latvišku variantu.
Pagarba p. D. Vaišnienei ir Jos bendradarbiams. Labai rūpėjo ir labai skaudėjo.
Neskubėkim su pagarbom: reikėjo tuos leidžiamus įrašus LEISTI ANTRAME PUSLAPYJE, o ne pirmąjame, kas pradaro duris visokiems norams.
kitataučių Lietuvos piliečių vardus ne tik rašyti ,bet ir tarti pagal skambėjimą : Nataša , Sveta, Anna ir kt. kirčiuoti NE galūnėje , nes tikrai pasikeičia vardas ir tampa svetimas jo savininkui . O dėl lietuvių kalbos uolaus gynimo – sveikinimai ir linkėjimai niekada neleisti Jumis nusivilti . Ačiū , ačiū , ačiū … tūkstantį kartų !
Įdomu, jeigu vesčiau vokietę ir ji paimtų mano pavardę, tai ar Vokietijoje ją rašytų visur su paukščiukais. Abejoju.
Nieko nebūtų – tu esi tikrai teisus.
kaip sakoma, nedėk mūsų į kišenę, nes ir joje mokame kitaip pragysti… Todėl per anksti džiaugtis VLKK sprendimu.
Tai faktas, kad spaudimas nedings ir prieš valstybę nukreipta veikla nesustos, kol atmatos ir išdavikai galės nebaudžiami tuo užsiimti. Laimėtas mūšis dar nėra laimėtas karas, bet vis dėlto, tai – pergalė.
Jieščie Polska niezgyniewa !
Pagarba Lietuvių kalbos komisijai. Šaunuoliai. Stiprybės, ištvermės.
Po šios Kalbos komisijos išvados, turi būti “atmestas” Kirkilo ir Šiaulienės projektas, kaip neatitinkantis KK išvadų, kaip prieštaraujantis Valstybinės kalbos įstatymui ir LR Konstitucijai. Tegul tai bus pats gėdingiausias socdemų ir lenkų akcijos mėginimas parduoti lietuvių kalbą, jų projektą ateities kalbininkai, istorikai, visuomenė minės kaip juodžiausią Lietuvos valstybės išdavystės etapą.Taip būtų padėtas taškas ilgoje kovoje dėl valstybinės kalbos išsaugojimo. Sabatauskui, Bernatoniui, Skarbaliui ir Gapšiui gėda, kad balsavo už nusikalstamą projektą. Žiūrėsim kaip rytoj jie balsuos Teisės ir teisėtvarkos komitete.
Pagarba Lietuviu kalbos sergetojams! Danijoje ir kitose ES senbuvese niekas irgi nepataikauja nei vokieciams etninese danu Schlezvigo-Holsteino zemese,nei kitiems Danijoje gyvenantiems kitatauciams.
Tas pats Prancuzijoje, UK ir t.t. ir tie patys lenkai,rusai , kinieciai o ir lietuviai del savo gerokai iskraipomu pavardziu ir vardziu rasymo ir ypac ,tarim jokiu pretenziju net nedrysta kelti
komunistai,”mažumos”-tiesiog priešai
Valio, jau maniau, kad teks laikyti iškeltą vėliavą su juodu kaspinu trečią dieną iš eilės.
Bet liūdna, kad nesiremta latvišku variantu – nevalstybine kalba rašyti antrame lape.
Man įtartinai atrodo ta spragelė, ,,kad asmens dokumentuose nelietuviškais rašmenimis galėtų būti užrašomos Lietuvos pilietybę įgijusių užsieniečių ir sutuoktinio užsieniečio pavardę priėmusių Lietuvos piliečių pavardės (taip pat ir jų vaikų pavardės)”. Su laiku tuo plyšeliu gali būti sumaniai pasinaudota. Be to, ilgalaikėje perspektyvoje visuomenei globalėjant ir mišrių santuokų daugėjant, tai gali duoti naujų postūmių vėl bandyti keisti įstatymus ,,mažumų” naudai.
Gera žinia bet čia dar ne pabaiga,euroazijetam nakališkumo neatimsi,o ir šiknalaižių seimia netrūksta.
Teisingas sprendimas.
Jau 25 metma lenkai stengiasi, kad jų pavadės būtų užrašmomi originaliai, o ne suletuvintai. Man įdomu kiek kantrybės tautinės mažumos (lenkai, rusai ir kt) dar turi? Ir ar lietuviu kalbos užsispyrę komisijos nariai nebijo vaikščioti mieste be absaugos?
Tuo kart pasidziaukime, bet… reikia ruostis kitai atakai. Ji neabejotinai bus, taip paprastai ‘veikejai’ nenurims.